Ministr Balaš: škola tupé poslušnosti

Raději být poslušen drába, než fráze. (Karel Čapek)
Pan ministr školství se v poslední době mimo jiné vyznamenal výrokem: „Učitel, který nepozná dezinformaci, nemá co dělat ve škole.“ Od profesora a právníka bych očekával, že odkáže na nějakou definici „dezinformace“, pak teprve se dá o věci uvažovat. Právně závazná definice neexistuje, asi nepřijmeme slavnou definici Tomáše Zdechovského, že: „dezinformace je opak informace“.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Jak tedy poznat, co je dezinformace, když konkrétní výrok nelze prověřit porovnáním s definicí? Samozřejmě nelze.

 Pan profesor v rozhovoru v Aktuálně se snaží z problému vybruslit uvedením, že opakem dezinformace je „informace založená na faktech“. Nečekám, že pan profesor ví něco o problému konečného důkazu. Co jsou to tedy fakta? Na to se pana profesora zeptat nemůžeme, mohlo by ho to popudit. Sami pro sebe si můžeme říci, že fakta jsou pravdivé informace. S tím by snad mohl souhlasit. Nechci polemizovat sám se sebou, ale kdo určí, co je pravda (mimo exaktní vědy)? Neměli bychom, abychom se to dozvěděli, viset na rtech autoritářům, jako je pan ministr? Obávám se, že „pravda“ a „fakta“, to je to, čemu věří pan ministr. A jeho spřízněné duše, například předseda hnutí STAN Vít Rakušan, hnutí, k němuž pan ministr patří. Co je „pravda“ a co jsou „fakta“ vědí v hnutí STAN tak dobře, že se snaží zavést cenzuru jako paní Jourová (ANO), aby se lidé, to co oni pokládají za dezinformace, neměli šanci dozvědět.

 Ředitel základní školy z Troubek Petr Vrána panu ministrovi napsal otevřený dopis, v němž se tázal, kdo má rozhodovat, co j pravda a nadnesl otázku, zda se neblíží založení orwellovského ministerstva pravdy. Pan ministr je zřejmě spíše emocionální než racionální typ, neboť ochotně přiznal, že když dopis četl, „vařila se v něm krev“. „Já si nemyslím, že by ředitel z Troubek nedokázal rozeznat dezinformace.“, pravil. Já si naopak myslím, že s tím racionálně myslící člověk problém mít může právě proto, že uvažuje kriticky. Čemu můžeme věřit například z informací o situací na ukrajinské frontě? Co z toho si můžeme ověřit? Co jsou „fakta“? Obávám se, že pro pana ministra je pravdou (faktem) to, co převzala česká média z médií ukrajinských. Nic jiného by přece novináři neměli odvahu napsat, aby se druhý den neocitli „na volné noze“.

Škola v pojetí pana ministra je školou indoktrinace. Hovoří o kritickém myšlení, ale jiná tvrzení než současnému režimu milá nevezmou v úvahu.

 Ministerstvo školství se stává (pokud už dávno není) ministerstvem zjevené pravdy. Že se Ministerstvo vnitra stalo orwellovským ministerstvem pravdy s jeho usilovnou snahou zavést cenzuru (už před Rakušanem), to lze těžko označit za dezinformaci. To je doložitelný fakt.

 Vždyť i soudy dnes, chtějí-li dospět k pro ně žádoucímu rozsudku, prostě nepřipustí nehodící se důkazy. Je to analogie cenzury. Soudy už odsuzují za režimu, jehož je součástí i pan ministr, nepohodlná tvrzení. Je to neklamný příznak tentokrát ze Západu přicházející totality.

 Velmi se teď používá §405 „popírání genocidy“, a to i tam, kde genocidu naopak popírá soud. Zatím zastrašují podmíněnými tresty a vyhazují z práce. Jak dlouho bude trvat, než budeme mít zase politické vězně přímo v kriminálu jako důkaz, že už zase žijeme v zemi s totalitním režimem.

 A ministr školství Balaš jako součást výkonné moci totalitního režimu připravuje mládež od nejútlejšího věku „držet hubu a krok“.

– – –

Chcete-li podpořit Novou republiku, přispějte na účet 

2300 736 297 / 2010

4.9 8 hlasy
Hodnocení článku
26 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubez
Lubez
před 1 rokem

Dnes na Václaváku sice zima ale krásný den.
Za tím si stojím.
Zatím největší účast. Lidé stáli i v bočních ulicích.
Závěr pokazil pan Popelka u muzea.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Tu vlajku na Národní museum pověsil pan Popelka ?

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Nemám co dodat a nebudu ani komentovat, asi máte svůj svět jinak nastavených zrcadel.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Lubez

Bylo tam nanejvýše 50000 lidí. Většina přijela vlakem z Moravy (skoro žádný Pražan). Pořadatelé demonstarce tvrdili, že vládu ODS, TOP09, STAN, Lidovců a Pirátů podporuje jen 1/5 občanů (20 procent). Nicméně u posledních voleb, které se konaly před několika dny, pro kandidáta ODS, TOP09, STAN, Lidovců a Pirátů hlasovaly 3/5 občanů ČR. Demonstraci pořádala strana… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Už jsem ti troubo jednou psal bež na Seznam tam budeš hvězda.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Nejsilnější, ale pro mne zřejmě jediný, zážitek z dnešní demonstrace na Václavském náměstí “Česko proti bídě” zazněl od tisíců demonstrujících až na jejím konci – československá státní hymna (celá). 

maxim
maxim
před 1 rokem

Nooo…, on ten nesmiřitelný boj mezi dezinformacemi a informacemi, mezi pomatenými blbci a pravdou osvícenými lidmi …, v celé naší společnosti i ve školství od dob národního obrození je v podstatě boj mezi koncepcemi výkladu našich dějin …. Ta dezinformačně !!!! přehnaně idealizovaná “obrozenecká” maloměšťácky (buržoazně) budovatelská koncepce národních elit od Palackého k Masarykovi až po … Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Jenom krátce k těm dějiným koncepcím … V “revoluci” r. 1948 Palacký, otec národa, domlouval studentům pod vedením studentského radikála Trojana k zmírnění jejich bojového ducha, aby to nechali na něm Palackém a spol. a jejich vyjednávání … Ale takový Sabina a spol, kteří připravovali pokračování revolučního boje a měli realistické povědomí o proletářském a komunistickém hnutí byli po vyzrazení… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Že mě žádný znalec maloměšťácké koncepce našich dějin neopravil ??? Radikálním vůdcem studentů ve slavné revoluci 1948 byl Frič a ne Trojan, ten byl jenom další z obrozeneckých bafuňářů, oba pocházeli ze Slaného, to mi asi vsugerovalo ten “omyl” .. A když jsem u toho opravování, toho Sabinunu nesoudil už Palacký, ale další “pokračovatel”… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Priznam se, že na obrozence mám jen jeden nazor a to ten, že to byla parta idiotů. Nezajimal jsem se o týpky jako byl Palacký nebo Sabina i jiný …. Vim, že žili . Nektere jména co píšete vubec neznám. Některé jejich literární dila z jejich tvorby jsou uchazejici ci skvělá jako je Kytice.… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Je doplnim. Za ten blabol, že o Slovanstvi může Palacký. Tenhle týpek prohlasil: ” jsem Čech a Slovan” a od te doby se tato lež stavala pravdou. Myslim si, Borovsky jeho lež opravil. Komouši se opet priklonili k teto lži sby se zslibili Stalinovi. Naštěstí se Slovanstvi nepotvrdilo ( genetika).

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Jo, jedná se o r. 1848, chyba v psaní a hned v 2 případech, chyba kterou z kontextu si snad při čtení dokáže každý opravit …, díky za upozornění …
Ta revoluce po sto letech už byla jiná, opravdovější, lidově proletářská …

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  maxim

Revoluce to byla podle komoušů, ale v podstatě se jednalo o klidné předání moci. Sice demonstrace .. Eduard Beneš nezklamal a po nekolikaté zradil národy Čechů, Němců a Slováků.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

Největší dezinformátor je Fiala Fialenko. Prohlásíl, že jsme ve válce. Pak o nejaky menší blb (z jeho týmu) než je Fialenko oznacil za nadsázku.

cablik
cablik
před 1 rokem

NAD EVROPSKÝM RÁJEM ELEKTROMOBILŮ SE STAHUJÍ MRAČNA, LIDÉ JE STÁLE VÍCE ODMÍTAJÍ

https://pravyprostor.net/?p=157337

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem cablik
cablik
cablik
před 1 rokem

Určitě se to děje v celém US impériu lidi mají dost liberálního šílenství a ta válka to dorazila stejně jim to nepomůže.

Georg
Georg
před 1 rokem

Naše školství a samozřejmě jeho stav a úroveň není jen zásluha současného ministra školství, ale celého 30 let po převratového vývoje. Jen dva malé postřehy do mozaiky nejen stavu, ale vývoje školství za poslední léta. Můj dlouhodobý kamarád ještě nedávno vyučoval na vysoké škole, je inženýr stavař. Jeho názor je, že úroveň vysokých škol… Číst vice »

Georg
Georg
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Pokrač.: Znal jen jméno Babiše, když jsem se zeptal, jak se jmenoval ten druhý, tak nevěděl, když jsem mu řekl Pavel, tak to odsouhlasil. Neříkal to s radostí, ale údivem, jen dva ho volili ! Na detaily jsem se ho pochopitelně neptal, zda volbu organizovala paní učitelka, nebo to bylo z popudu ředitele,… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

Nejen, že je to moc, je to dokonce protizákonné. Politická agitace, jakákoliv, je na školách zakázaná. Žák základní školy, a už vůbec ne prvňáček, nemůže tušit, o co se vlastně jedná. Takže mu to musí někdo dát ty správné “instrukce”. problém je v tom, že málokterý z rodičů si chce pálit prsty a udělat ze… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Georg

S tím úpadkem vzdělávacího systému se dá souhlasit. Nebude to ale záležitost jen posledních 30 let. Jako důchodce jsem prošel vzdělávacím systémem za socializmu. A žádná sláva to rozhodně nebyla. Už mezi námi nejsou pamětníci zavedení koedukace za první republiky, která byla velkou ranou vzdělanosti. A mohli bychom prokračovat určitě hlouběji do… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem

Některé výlevy našich představitelů by se měly tesat do kamene. K uvedeným bych přidal slova pirátského politika: “My nezavádíme cenzuru. Každý si může psát co chce. My mu pouze zabráníme to šířit”, nebo slova paní Jourové: “Konečně bude svoboda slova pod kontrolou!”. A adeptů by se našlo mnoho. Jednoznačně se jedná represi,… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

No to si musím zapsat! Na životě je krásné, že i naprostý kretén co poskládá výše uvedené ve větu, se tím může zapsat do dějin. A naopak, podobný novinářský kretén hloubku Klausovo – “peníze jsou jenom jedny, to pouze morálka je dvojí”, pochopí jako – “nerozeznávám čisté a špinavé peníze”.

skeptik
skeptik
před 1 rokem

Jim nejde o to zabránit záměrně šířeným dezinformacím ale o to, zabránit šíření “nevhodných” informací a faktů: Dne pá 14. 5. 2021 7:31 uživatel Milan Šimoník napsal: Dobrý den, k vašemu reportu mám pár dotazů: https://cesti-elfove.cz/dezinfo-weby-monitoring-5-tyden-04-2021/ 1. Co je dezinformačního na obavách, k čemu může vést NZP? Vždyť je to myšlenka, která ve větším měřítku nikde nefunguje… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  skeptik

Dne so 15. 5. 2021 15:25 uživatel Cesti Elfove napsal: Pane Šimoníku, na všechny tři Vaše otázky odpovídá závěrečná poznámka na konci každého reportu. Dočtete se v ní, že my nevyhodnocujeme dezinformační potenciál jednotlivých článků. Mnohé články dezinformační být vůbec nemusí. My zkoumáme tzv narativy, a jejich přechod z ruského do českého kyberprostoru v dlouhodobé časové ose.… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Dle mého není problém v tom či onom ministrovi. Ostatně takový materiál co má dnes v houfu Blyštivý Péťa … škoda slov. Ten problém jsou právě ti novináři. Tzv. novinářská obec (výstižněji novinářský dobytek) Jediná cesta jak z té žumpy (jediná která napadá mě) je vrátit noviny zpět partajím, včetně TV (dnes žádný problém). Příspěvky… Číst vice »