Proč je Maďarsko proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Historická paměť národa někdy znamená více než politická účelovost

Váleční spojenci – maďarský regent admirál Horthy (vlevo) s Adolfem Hitlerem
Maďarský parlament zatím nerozhodl, zda schválí žádosti Finska a Švédska o vstup do Severoatlantické aliance. Řekl to předseda parlamentu Laszlo Köver. “Poslanci jsou pobouřeni zejména chováním politiků z Finska a Švédska, kteří v posledních letech obviňují Maďarsko z porušování demokratických norem a právního státu.”
Při vší složitosti vztahů mezi maďarskými orgány a vládci EU a Finy a Švédy, kteří se k nim přidávají, to sotva může být jediné vysvětlení postoje Budapešti k rozšíření NATO. Myslím si, že Maďaři mají mnohem vážnější důvody obávat se převzetí nových evropských území Severoatlantickou aliancí. Maďarsko bylo kdysi z nějakého důvodu součástí Rakousko-Uherska. Maďaři nejsou špatní v geopolitickém myšlení a historické paměti. Nemohou nepochopit, co znamená začlenění dvou skandinávských zemí do vojenského bloku NATO, který je již dva kroky od plnohodnotné války s Ruskem (přesněji od třetí světové války).Vstup Finska a Švédska do NATO by téměř zdvojnásobil délku východoevropské fronty Aliance proti Rusku. Operační a strategické způsobilosti ozbrojených sil severoatlantického bloku se podstatně zvýší. Získají další prostor pro vytváření vojenských hrozeb pro Rusko z nových směrů. A to nemluvíme o čistě početném posílení sil NATO na úkor Švédska a Finska, které nejsou vojensky slabé. Vzhledem k tomu, že i bez Finů a Švédů v NATO se politicko-vojenská situace v Evropě pohybuje na hraně, přidání dalších dvou zemí do aliance by mohlo vytvořit efekt poslední kapky, která by přelila sklenici. Maďaři si to uvědomují.Maďarsko jako téměř jediný členský stát NATO, který se staví proti ukrajinskému dobrodružství Západu, se obává dalšího zhoršení své pozice, pokud se bojovnost NATO posílí o nové členy. Ani v poslední světové válce Maďaři zpočátku nebyli příliš nakloněni účasti na Hitlerově invazi do Ruska. Odmítli otevřít frontu s Němci proti SSSR ve stejnou dobu. Němci však Budapešť rozdrtili. Na to dal Hitler rozkaz bombardovat slovenské město Košice, které bylo tehdy součástí Maďarska, a obvinil z toho Sovětský svaz. Maďaři se nechtěli bránit a 27. června 1941 vyhlásili válku Sovětskému svazu. A od té doby si Budapešť připomíná výročí „barbarského sovětského bombardování Košic“…

Maďarský propagandistický plakát na toto téma

Během Hitlerova tažení na východ ztratilo 9milionové Maďarsko jen na východní frontě 300 000 svých vojáků a důstojníků. A po válce ho jako jednu z agresorských zemí obsadila sovětská vojska. Maďaři si nikdy nestěžovali na národní paměť. Vím to z první ruky, protože jsem koncem 80. let sloužil v sovětské Jižní skupině vojsk na území Maďarska. A velmi dobře si pamatuji, jak všechny naše posádky bývaly ve stavu vysoké pohotovosti při výročích událostí z roku 1956, které někteří Maďaři považují za “demokratickou revoluci” a my za pokus o státní převrat, zosnovaný Američany a nacisty.

“Demokratická revoluce” podle maďarského vzoru, 1956

Není pochyb o tom, že v Maďarsku se nezapomnělo na smutné lekce druhé světové války. A to může být mnohem důležitější důvod negativního postoje Maďarů k rozšiřování NATO na úkor Finska a Švédska než všechny hádky v rámci Evropské unie. Historická paměť národů, které jsou takovou pamětí přirozeně obdařeny, je někdy v procesu rozhodování mnohem důležitější než politická konjunktura. A takový případ mají v současnosti Maďaři.

 

Autor: Jurij Borisov, zdroj: Armádny magazín SK

4 5 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 1 rokem

U nás je to taky pořád samá, paměť národa, ale jenom na něco! Pak to u nás takhle vypadá.

vachav
vachav
před 1 rokem

Samozřejmě-Maďarsko 1956 je paralela s Československem 1968.Pokusy ze strany USA v tvrde studené válce zlikvidovat socialismus v Evropě.V Maďarsku to ovšem bylo natvrdo-tam pohrobci horthyovských fašistických band věšeli lidi na kandelábrech.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

To nikdy neskončilo dnes je na řadě Rusko a Čína touha po světovládě USA je šílená. Ale Rusko není žádná malá země a nemůže se jim to povést. Bylo by dobré kdyby rozšiřování NATO zatrhli v dnešní době je to opravdu k ničemu.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Můj názor je, že nato si vykopalo svůj vlastní hrob.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Vy jste někde viděl jak naši občané věší komunisty? Neplácejte nesmysly o paralele.
Paralela možná bude, ale moc tomu nevěřím.

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

To,že jste si špatně přečetl můj komentář a nebo ho nepochopil,je ovšem Váš problém.

spartak
spartak
před 1 rokem

Hm ,proto se Maďarsko změnilo po roce 1956 ,alespoň dnes přispívají ke krocení fašismu ,rok 1956 jim ukázal jak jsou fašouni aktivní.