Protiofenzíva Ukrajiny nebude …

Přináším další rozhovor s prognostikem (a doporučuji si překlad uložit k prověrce časem…) – překl.

Jdou zvěsti o protiofenzívě VSU – kdy a kde může začít?

Na Vaši otázku by se chtělo odpovědět zlomyslnou protiotázkou: – doplnit „Kdy, kde a proč“? Pokusím se tu být kontrolovatelný. Protože vždy, když prognózuješ budoucnost, chceš pro každý případ dodat, že pokud se nic nezmění, nebo nezareagují jinak – to je riziko každého prognostika.

Já v poslední době také stále slyším o té protiofenzívě a to v různých variantách:

  • Operativně-taktickou počínaje – „VSU chystají léčku pro Vagnerovy vojáky v Bachmutu a už brzy mohutný protiútok povede k úplnému rozdrcení ruských orků v bachmutském směru“ … Tuto, myšlenku jsem ochoten brát víceméně vážně, protože postavení Ukrajinců tam je tragické, každým dnem se zhoršuje, město se už nachází v úplném pytli, posílat tam nové síly není možné s hlediska elementárního válečného umění, ale i technicky to už začíná být prakticky nemožné. Znamená to, že ze dne na den tam musí začít rozpad frontové linie se ztrátou města. Bachmut sám o sobě tak obrovskou hodnotu nemá, ale za měsíce bojů se stal symbolem a jeho ztráta je pro Kyjev naprosto nepřijatelná. Protože Zelenský se už oficiálně rozhodl město nevzdat, tak jiná varianta, kromě silného protiúderu s pokusem aspoň nějak obnovit zásobování u nich prostě vidět není.

Bez protiofenzívy je otázkou pár dní, než se obrana rozsype. Pokud se to pro VSU bude vyvíjet úplně špatně, tak kromě rozpadu obrany Bachmutu mohou začít vážné boje už v Časově Jaru, a to už je velké obklíčení – a jako vojenská porážka to bude velmi vážné. V této souvislosti není důležité, zda věřím nebo ne, ale bez protiofenzívy nevidím žádnou jinou šanci ke splnění Zelenského rozkazu.

Velení VSU udržení Bachmutu a protiúderu nevěří vůbec, takže může dojít jen k formálnímu splnění rozkazu. Takže dají rozkaz k ofenzívě, narazí, budou mít ztráty lidí i techniky a Kyjevu nahlásí že se protiútok nepodařil… Povede-li k úspěchu? Podle operativních schémat z obou stran bude tento protiúder podstatně nebezpečnější pro útočící než bránící se stranu. Nikdo z nás ale nezná síly na obou stranách – to se vyjasní až za měsíce, roky – takže to budeme moci analyzovat až poté.

Nicméně, pokud to vše proběhne, jak má, tak nejenže protivník ztratí Bachmut, ale nejspíš i obrannou linii a dokonce i Slavjansk.

  • Pokud jde o pečlivě propagovanou myšlenku ofenzívy proti linii spojující Rusko s Krymem, může směřovat k Melitopolu, anebo k Mariupolu, se záměrem obchvatu Krymu. S hlediska čistě formálního si všimněte, že standartní válečné rytmy, obecně vzato fungují, a ukrajinský takt skutečně skončil na podzim, na počátku zimy začal takt ruský a od té doby držíme iniciativu na všech úsecích fronty, a skutečně na jaře, po období marastu, někde od půli až konce dubna, by měl začít takt ukrajinského útoku ve druhé polovině dubna a v květnu. Na tomto směru to vypadá velmi přirozeně – útočit je možné. Pro Ukrajinu příznivé jak s hlediska dosažení politických cílů, tak s hlediska dosažení vojenského vítězství.

Jak s hlediska zdrojů – je úspěch VSU možný nebo ne?

Tady chci říci následující a docela tvrdou věc: – mám za to, že Ukrajinci na tuto operaci nemají zdroje ani v technice ani v připravených lidech. Přitom je třeba mít na zřeteli prostou věc: – k dosažení strategického cíle tam bude nutné projít nejednu desítku kilometrů. Z čeho kdosi usoudil, že s Leopardy a Abramsy, dokonce i v kompletně slíbeném množství, se to VSU podaří lépe než nám, to nechápu. Nejspíš bude mít ofenzíva zhruba takovou úroveň úspěšnosti, prohryzávání se obranou, oni sice budou mít iniciativu a postupovat kupředu, ale aby mohli dojít k moři, potřebují skutečně hluboký průlom. V podmínkách poziční války (a taková tam ona je) je kalkulace, že takový propočet je přivede k Černému moři, je krajně naivní. A proč se to tak vážně probírá v ruském tisku a blozích, to skutečně nechápu. Jistěže je informační válka důležitou částí války samé, a chápu, že se Ukrajinci snaží zvednout náladu svého obyvatelstva a musí o této ofenzívě mluvit, ale proč se to s takovým potěšením opakuje v našich zprávách, to mi už opravdu hlava nebere.

Nyní k reálnému stavu věcí:

Pokud dokonce budou potřebné síly shromážděny, tak reálné šance posunout se tak daleko, jak je potřeba během jednoho-dvou úderů (ale oni, jak se ukazuje chtějí udeřit jednou), tak takovou šanci protivník nemá. Ačkoli, budou-li mít brigády a sbory připravené podle norem NATO, bude jejich bojeschopnost vysoká – ale ta sama o sobě neposkytuje záruku prolomení obrany, dokonce v podmínkách poziční války.

Druhou otázkou je, zda vůbec mají VSU tyto brigády. Já stále slyším stejná slova o tom, že reálně u Bachmutu, v oblasti Avdějevky a Kupjanska „bojují vojska územní obrany mobilizovaných, nemající praktické dovednosti a ani odpovídající výzbroj, a přesto bojují hrdinsky a kladou odpor ruským barbarům…, – v době, kdy se v týlu chystá mohutná úderná pěst…“. Víte, přesně to tu už bylo v letech 1943-4 se strany Německa.

Situace je ale následující: – Rusko tam útočí velkými vojsky a velkými silami. Ruská vojska jistě zažívají problémy s dělostřelectvem a s nedostatkem munice – ale ne tak hrozné, jako VSU. Informace o tom, že ruská vojska vyhrávají dělostřelecké duely a mají převahu ve vzduchu, hovoří o poměru ztrát, čísla se uvádějí pravidelně a jsou ze zdrojů nezávislých a spíše proukrajinských a uvádějí obrovské ztráty na straně VSU. Při takových ztrátách územní vojska a záložníci nemohou frontu udržet – to by bylo proti zákonům válečnictví. Kterákoli armáda světa bude držet frontu vyztužením linie silnými a dobře vycvičenými jednotkami. Nemusí jich být mnoho – např. z deseti brigád tři silné – to je obecně známé schéma.

Obecně vzato, v této situaci bitva rozsahu bachmutské musí k sobě přitáhnout prakticky všechny rezervy připravené Ukrajinci. A nic takového, jakože během toho bude shromážděna pěst sestávající ze tří armádních sborů, já prostě fyzicky nevidím. A zvláště s přihlédnutím k tomu, že Bachmut je přikázáno držet a nevyhnutelně k tomu bude proveden protiúder, jak jsme už zmínili, pro který nic jiného než úderné brigády použít nelze.

A nemůže to být informační hra – zdánlivě lákat pozornost k Bachmutu, ale udeřit na jiném místě?

Já bych to zformuloval takto: – s přihlédnutím k vojskům, která tam už jsou a vzhledem k jejich ztrátám a plus ještě oficiálnímu prohlášení uk prezidenta, jsou to pro informační hru sázky příliš vysoké a příliš vysoké reputační ztráty – nemám-li říci, že je to prostě nepravděpodobné.

Moje odpověď je: – nevidím vážnou jarní ofenzívu na jižním směru. Nemyslím si, že na to VSU stačí síly, třebaže plán ofenzívy nepochybně existuje, jeho směr je vybrán naprosto správně, ale provést ho pravděpodobně možné není.

Co bude?

Zdá se mi, že od poloviny dubna začne postupné posouvání data zahájení ofenzívy, vysvětlované počasím. Pokud budou mít štěstí, dokáží VSU k půli léta (červenec-srpen) shromáždit nějakou údernou skupinu – za podmínky, že Rusko nad tím mávne rukou a po obsazení Bachmutu se rozhodne přejít k poziční obraně a nezaútočí na Slavjansk, Kramatorsk a Krasnyj Liman – což by se zdálo docela přirozené. Pokud náš útok bude

pokračovat, tak jistě dříve či později budeme potřebovat pauzu (útočíme už přes dva měsíce). Pak budou moci VSU shromáždit síly a v létě (ne na jaře) cosi začnou – ale, podle mého, nebudou mít úspěch.

Autor: Sergej Pereslegin, zdroj:https://www.youtube.com/watch?v=N6pJ8Gcb8No, překlad: st.hroch 20230321

4.5 4 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

Protiofenziva může být – no výsledek je jasný i naprostému idiotovi. Zatřese se bílá chatrč.

standa
standa
před 1 rokem

Nadšený optimismus Čechů posílá na Ukrajinu raketomet RM-70 nazvaný Přemysl. Na YOUTUBE je video jak dopadl český RM-70 – po zásahu vybuchl a shořel. Rusko bojuje v pokračování Velké vlastenecké války.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Právě jsem četl, že žádný velký útok Rusů očekávaný v zimě už nebude, neb již vytahují ze skladů historické dřevěné tanky a rakety vyrobené z topenářských trubek, zatím co Ukrajinci stále postupují do předem připravených pozic až do konečného vítězství. Co v ruské armádě vládne chaos (opět utekl jeden zběh a podal hrůznou zprávu), duch… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Taky čtu, že Rusům už dochází dech. Podle Aktuálně už jsou banderovci snad kousek od konečného vítězství. Kousek od slavnostního pochodu po Rudém náměstí. No tak musíme doufat, že to po tom Rudém náměstí zase nebude, místo pochodu, taková šouračka jak v pětačtyřicátým. Tenkrát to prý nebyl vůbec hezký pohled. Za tím defilé… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Uniklo!? Ukrajinská propaganda zdá se býti průhlednou…

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Doporučuji k prostudování zdigitalizovaný archiv novin a časopisů české národní knihovny. Protektorátní Lidové noviny si byly jistí i v období od ledna do dubna 1945 tím, že Adolf Hitler válku s Rusy, Američany a Brity vyhraje. Říká se tomu povinný optimismus. Jedna pilulka naděje je lepší než deset penicilínů.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Já bych místo penicilinu doporučil asi nekonečné množství ami super vakcin.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Já bych to spíše viděl tak, že pilulka naděje je ve skutečnosti projímadlo. Ti , v každém režimu povinně loajální, se nakonec vždycky první poserou. O to více jsou pak, v režimu novém, pevně ukotvení, správným směrem orientovaní a vydávající jasné signály. Doposud to tak bylo, je, a asi ještě dlouho bude.

vaclav
vaclav
před 1 rokem

Víte mne jenom překvapuje lajdácké chování RA – dle mého názoru při dnešní technice sledování území , je nehorázná nedbalost, že tanky, technika a munice se vůbec dostanou na frontu. Je to hazardování s vlastními vojáky.

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

“Těžko na cvičišti, lépe na bojišti”  citát slavného ruského vojevůdce žijícího v 18. století, Alexandra Vasiljeviče Suvorova, pořád platí…

https://rusnext.ru/news/1679504905874954

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Asi už trpím stařeckou demencí – srovnání výroku slavného vojevůdce a lajdáckého chování ruského velení jsem opravdu nepochopil. Je to stejné jako to kecat a nechat vyzbrojit. Zbytečně umírají ruští vojáci.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Ten pan Pereslegin má určitě více informací a větší přehled jak na bojišti tak v týlu a nemá smysl s ním polemizovat, co bude až bude. Ale v jednom je fatálně mimo hrnec. Zelenský nechce, Zelenský nedovolil, Zelenský oficiálně nedal rozkaz … Zelenský totiž rozhoduje maximálně jestli si kokain šlehne, nebo vetře do prdele. Kdy… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 rokem

Včera jsem byl u Národního muzea s megafonem, abych připomněl okolí, co se tu událo dne 11.3.2023, ukrajinská vlajka tam stále je. Když jsem viděl ty tři výklenky a v jednom z nich tu ukrajinskou vlajku, tak si říkám, a v těch dalších dvou výklencích, tam se dnes měla “třepetat” běloruská a kazašská vlajka. Naštěstí, to tak nedopadlo,… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

no já si myslím, že modrý hus se žlutými hvězdami a pruhovaný hnus by asi byl výstižnější – přidal bych i germánský hnus.

danny
danny
před 1 rokem

USA čím dál častěji opakují, že “Ukrajina už nemá čas ztrácet čas”. Musí provést vítěznou ofenzivu. Proč ten spěch? Protože se blíží prezidentské volby a Biden bude muset složit účty za ty mld USD utracené v tomto podniku. Tedy ofenzíva bude. Stačí maličký úspěch. Zaplacená média ho nafouknou na požadovanou úroveň. Kde… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Čím bojovat? Technika posbíraná po skladech celé Evropy a USA pojede na svoji poslední cestu, protože není kde ji opravit a kdo by ji opravil a čím by ji opravil. Rusko nebojuje na vlastním území, hlavní tíhu bojů (a tedy i ztrát) nesly sbory Donbasanů, dobrovolníci a žoldnéři. Z ruské armády byly nasazeni letci, dělostřelci, některé výsadkové útvary… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem danny
Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Porovnání současných událostí na Ukrajině s rozhodujícími bitvami uvedených válek je dle mne neadekvátní a nadnesené. Ministr obrany RF Sergej Šojgu včera svými slovy „V průběhu speciální operace získalo bojové zkušenosti až 90 % posádek operačně-taktického a armádního letectva, 60 % strategického a dálkového letectva, 85 % personálu komplexů s bezpilotními letouny.” potvrdil, že pro ruskou armádu je… Číst vice »

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

1) jedna válčící strana měla síly pouze pro jeden strategický útok, který měl zvrátit její situaci. 2) investovala do přípravy rozhodující síly a prostředky 3) šlo o zlomovou bitvu války. Nikoliv konečnou. Jak v občanské válce USA i Velké vlastenecké válka trvala ještě dva roky. U Gettysburgu to byla Konfederace (Jih), u Kursku Němci, dnes Ukrajina.… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

Pak nastoupí husaři s andělskými křídly?

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

A čím budou útočit USA prohlásili že od devíti zemí sehnali 150 leopardů. Tím utočili skopčáci v 2 sv na jednom úseku. Včera jsem viděl video zlikvidovaný leopard 2 Ruským dělostřelectvem. Tankové kolony jsou skvělý cíl pro letectvo. Navíc nemají munici ani lidi.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Pořád je hodně hlupáků na této krásné planetě. Jistě někoho oslní natisknutými papírky.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  danny

No amíci už na měsíci “byli” tak mají kam se evakuovat.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

Pro doplnění – mají velkou zkušenost s likvidací původního obyvatelstva. Jenom nevím zda na měsíci budou otroci, kteří by jim sloužili