Spengler: Proč Ukrajina ještě ráda přijme čínský mírový plán

To nejpodstatnější, co z nedávného setkání bývalých nejvyšších amerických vojáků, zpravodajců a vědců z éry Reagana až Trumpa vzešlo jako zpráva nejjasnější, bylo konstatování pochmurných vyhlídek Ukrajiny na vítězství nad Ruskem. Jeden z řečníků na tomto shromáždění např. konstatoval, že ukrajinský prezident Zelenskyj, který už v dohledné době pocítí nedostatek vycvičených vojáků i munice, by mohl, zvláště pak po úspěšném čínském zprostředkování iránsko-saudského sporu, čínský mírový plán zvážit.

Několik desítek účastníků, z nichž mnozí zastávali funkce v bývalých amerických vládách, se podle pravidel tohoto setkání zvaného Chatman House, (jež sice zakazují identifikaci jednotlivých účastníků, ale umožňují přednesení jejich názoru), se coby drtivá většina diskutujících přiklonila k eskalaci konfliktu poskytnutím dalších zbraní Ukrajině, přičemž jeden z analytiků dokonce navrhl vytvoření „zahraniční legie“ bojovníků z jiných zemí, z níž by ukrajinská armáda doplňovala stále rostoucí úbytek svých řádně vycvičených vojáků.

Tato většina diskutujících též upřednostnila riskování všech možností pro absolutní vítězství nad Ruskem a nikdo z nich naopak slovem nezmínil výstrahu, jež k riziku eskalace konfliktu až k jaderné válce vyslovil 17. května t.r. Donald Trump.

Otázce, jak by rusko-ukrajinská válka mohla vyústit v širší konflikt, se zkrátka pozornost nevěnovala, a frustrace se dostavila až v okamžiku, kdy se začalo diskutovat o možnostech Ukrajiny Rusko porazit. A to i za podmínky, že Západ k dosažení tohoto cíle vynaloží veškeré své  ůsilí a bude eskalaci konfliktu i nadále riskovat.

„Nemělo by nás překvapit“, řekl jeden z hlavních řečníků v závěru tohoto konklave „kdyby ukrajinský prezident čínský mírový plán přijal. Nikdo na Západě přece nepředpokládal, že Čína bude nakonec tou zemí, která se stane zprostředkovatelem mezi Saudskou Arábií a Iránem. A ačkoli Washington čínský mírový plán zamítl, Zelenskyj tak neučinil. Tento činský plán, který předpokládá, že Rusko by si ponechalo Azovské moře a většinu osad v Donbasu, by se pro Ukrajinu mohl stát přijatelným východiskem ze situace, kdy ji docházejí jak vojáci, tak munice. Americký pohled  na Čínu je primitivní“ dodal zmíněný řečník, „ a má tendenci čínskou sofistikovanost podceňovat“.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti čínskou iniciativu, vyzývající k příměří, odmítl s tím, že příměří by Rusku umožnilo podržet si území, které si z Ukrajiny už vzalo. „Ukrajina utrpěla dvě  třetiny obětí ve srovnání s oběťmi Rusů, ale s třetinou až čtvrtinou populace ruské, což v dlouhodobém měřítku dokazuje menší schopnost Ukrajiny v této válce pokračovat“, řekl expert, který na Ukrajině působil mnoho měsíců.“Celá ukrajinská armáda, kterou NATO vycvičilo v letech 2014 až 2022 v rámci přípravy na střet s Ruskem, je mrtvá a rekruti jsou do bojových linií vrháni s třítýdenním výcvikem. Nejlepší ukrajinští vojáci už byli ve válce zabiti. Přitom nejde jen o to, že Ukrajině doslova docházejí živá těla, ale zhoršuje se i kvalita jejích ozbrojených sil všeobecně, a to vojáků i důstojníků. Kritické obory civilní ekonomiky se hroutí apolu s tím, jak se pracovní síla přesouvá z oblastí civilních do armády“.

Citovaný odborník odhaduje „neobnovitelné“ oběti Ukrajiny, to je zabité či vážně zraněné, na dvě třetiny obětí ruských. To znamená 120 000 obětí ukrajinských ke 150 000  až 200 000 obětí ruských. Jiné odhady jsou pro Ukrajinu o něco vyšší, ale strategický závěr z nich je totožný: S mnohem mohutnější armádou vyhraje opotřebovávací válku Rusko. Jeden ukrajinský prapor ztratil v lednu 600 mužů, pak získal 700 náhradníků a poté v únoru ztratil 800 mužů – což představuje šedesátiprocentní ztrátu vojáků za dva měsíce.

„Vyhlídky na přelom situace, který by mohl ukončit stávající patovou situaci  na frontách, jsou špatné“, řekl citovaný expert. „Očekávaná jarní ukrajinská ofenzíva je jedním z nejvíce očekávaných manévrů vojenské historie a Rusko mělo dost času na přípravu obranných pozic. Podle názoru jednoho z odborníků by Ukrajina k úspěchu potřebovala  650 moderních tanků a 1 000 bojových transportérů, zatímco jiný americký expert uvedl, že USA by měly na Ukrajinu poslat 1 000 tanků Abrams. Odkud by je ovšem měly vzít neuvedl. Stejně jako neuvedl, odkud by měly vzít zbraně, kterými by Ukrajinci, dle jeho nápadu, měly zaútočit na cíle hluboko v Rusku. „Jestliže za dva roky nebudeme schopni poskytnout Ukrajině opravdu významnou pomoc, bude lepší, když snížíme své ztráty už teď“, řekl expert.

Z Asia Times vybral a přeložil Lubomír Man

3 2 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci

A opět se na to hlavní zapomnělo. Čína vlastní na Ukrajině tisíce hektarů velmi úrodné ukrajinské zeminy. No kdo by se nebál o příští úrodu…!?

shoty
shoty
před 11 měsíci

Článok o množstve mŕtvych. Ako samozrejmosť.
Nie je to trošku trápne pre 21. storočie? Budeme sa držať Starého Zákona? Zabíjať!

standa
standa
před 11 měsíci

Artěmovsk – Bachmut je ze 70% pod kontrolou Wagnerovců, kleště jsou prakticky sevřeny. Vyhlídky Ukrajiny špatné. Oběti 1:7, ARF: UA. Jestliže někdo vystřeli 5x-7x více granátů, musí mít menší ztráty než protivník. Propaganda tvrdí opak!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci

Tak vám nevím, Rusku i Ukrajině chybí náboje, střelivo, Rusové tahají ze skladů historické tanky, prachárny na Západě nemají střelný prach. Myslím si, že skoro při plném stavu půl milionová plně vyzbrojená, vycvičená ČSLA s 1260 letadly by ty oba žabaře vymetla z lesa sama( to byl takový vtip dobývání kóty 365 na Dukle).… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 11 měsíci

To je ale slátanina.

Ludvik
Ludvik
před 11 měsíci

Čínský plán se týká Ukrajiny, jako takové, spíše “okrajově”, týká se všech států světa, tj. i USA a jeho spojenců. Stačí si přečíst první dva odstavce : “1. Respektování suverenity všech zemí. Všeobecně uznávané mezinárodní právo, včetně účelů a zásad Charty Organizace spojených národů, musí být přísně dodržováno. Je třeba účinně prosazovat suverenitu, nezávislost a územní… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

2. Opuštění mentality studené války. O bezpečnost země by se nemělo usilovat na úkor ostatních. Bezpečnost regionu by neměla být dosažena posilováním nebo rozšiřováním vojenských bloků. Legitimní bezpečnostní zájmy a obavy všech zemí je třeba brát vážně a řádně je řešit. Jednoduché řešení složitého problému neexistuje. Všechny strany by měly v souladu s vizí společné, komplexní,… Číst vice »

danny
danny
před 11 měsíci

Jestliže čínský plán zamítl Washington, tak jakýkoliv komentář Zelenského je zbytečný. Podle mého názoru Američané aktuálně zvažují následky. Co bude horší 1) neuskutečněná ofenziva (důvody se najdou) a vyjednání alespoň nějakého ústupku s Rusy nebo 2) prohraná ofenziva. A času moc není. prezidentské volby v USA se blíží, Rusové se blíží k dobytí ikonického Bachmutu,… Číst vice »

VlastimilCech
VlastimilCech
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Dobře řečeno!

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Už by do toho měli jít naplno na co čekají až US nacisté vymyslí něco horšího síly v záloze mají a pak by jim mohlo být šumák co chtějí US protektoři,

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Poslechněte si Pjakina a vaši otázku budete mít zodpovězenou.

danny
danny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Pana Pjakina sleduji. Ale je ho třeba brát s rezervu. Podle něj jsou všichni politici v Rusku do jednoho zrádci, kromě gosudara (V. V. Putin). A generálové jakbysmet. V čele se Šojgu a Gerasimovem. A hlavní problém je vlajka a státní znak.

danny
danny
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Podle mně se chystá druhý Kursk. Rusové vědí, že Ukrajinci mají pouze jeden pokus. Potvrdily to i jiné zdroje (mmj. i náš prezident). Gen. Pezl (bývalý velvyslanec v Afghánistánu) odhaduje ukrajinské zdroje na 40 tis. vycvičených v zemích NATO + cca 100 tis. kanonenfutru. Technika vyhrabaná ze skladů celé Evropy. Tedy na jedno použití.… Číst vice »

cablik
cablik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  danny

To je možné že to tak mají naplánované a NATO do toho nepůjde spíš tam naženou Poláky.