Ukrajina plánuje od 1. dubna zdvojnásobit clo za tranzit ruské ropy do České republiky

Ukrajina plánuje již podruhé od začátku letošního roku, tentokrát od 1. dubna, zvýšit cenu tranzitu ruské ropy, která přes její území proudí ropovodem Družba směrem na Slovensko, do Maďarska a České republiky.

převzato

Ukrajinský provozovatel ropovodu Ukrtransnafta plánuje od 1. dubna zvýšit tarif za tranzit ruské ropy ropovodem Družba přes Ukrajinu. Sazba by měla být zdvojnásobena na 27,2 eura za tunu, informoval ruský nezávislý deník Kommersant.

Kyjev zdůvodňuje zvýšení tarifu náklady na obnovu dopravní infrastruktury pro ropu zničené během války. Zatím v této věci není přijato konečné rozhodnutí, jednání s příjemci – Maďarskem a Slovenskem – pokračují. V případě schválení by se jednalo o druhé zvýšení tranzitních poplatků od začátku roku.

Maďarsko se ruské ropy nehodlá vzdát

Zdroje Kommersantu spojují snahu Kyjeva o zvýšení sazby s politickou situací kolem Maďarska, které se nehodlá vzdát nákupu ruské ropy. Již dříve byla sazba pro tuto zemi zvýšena také u další napájecí trasy, ropovodu Adria o objemu 11,5 mil. tun, který spojuje přístav Omišalj v Chorvatsku s maďarskými rafinérskými kapacitami.

Zvýšení nebude pro spotřebitele kritické, tvrdí ruský vládní expert

Igor Juškov, expert Finanční univerzity při vládě Ruské federace, nepovažuje možné zvýšení tranzitních poplatků nabízených Ukrajinou za kritické pro spotřebitele. Naopak se domnívá, že i po zvýšení ceny zůstane trasa ropovodu z Ruska pro Maďarsko, SlovenskoČeskou republiku výhodná, protože alternativní možnosti dodávek vyžadují značné investice do infrastruktury.

Podle jeho názoru také nebyl záměr Kyjeva ani ve větší míře vyvolán politickými důvody, ale potřebou dodatečných finančních prostředků.

1 1 hlasovat
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

Pro dobrotu na žebrotu…

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Že by banderovci museli obnovovat ropovod zničený válkou? Ty zničené oblasti jsou zatím na straně ovládané Rusy. Možné je všechno. Když komikovi Rus dovolí jezdit kam chce, tak si při tom rajzování vyrazí Zelenský do Luganska zavařit i děravou trubku. Žijeme v krásné době, která se už snad nemůže nikdy opakovat. Koho by… Číst vice »

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

O ty půjčce to vim dlouho a zdražení za tranzit je logicky, protože již nemáme co nabidnout. Nejsou u nás zbraně, technika, léky a tak musíme těm statecnym ukraincum platit. Vždyť bojují za celou Evropu a jejich občané musi žít v bídě v emigraci na soc. dávkách, misto aby bojovali za ideje a sbobodu.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  reproduktor

Musíte uznat, že v Praze na Bandera party, ožralí tanečníci z Ukrajiny, bojovali za Evropu opravdu statečně. Akorát naši cikáni po nich ten brajgl potom museli uklidit.

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Jo jo a čekám, kdy cikani půjdou do ulic až jim Fialenko Fiala po probuzení ze zimniho spánku sdělí, že nedostanou podpory, protože banderovci v Čechách nemají za co chlastat, kupovat fet a kupovat auta.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem reproduktor