Dubnový run na dolar a banky! 3 biliony dolarů v ohrožení! Japonsko se přidává k finančnímu útoku na USA! Putin překonává legendárního Sorose a jeho slavný run na Libru!

Je tomu takřka přesně rok a den, kdy Joe Biden zahřímal v Polsku, že promění Rubl v trosky. Dnes se ukazuje, že celý ten rok, kdy Západ usilovně plnil nařízení pošetilého starce, který nerozumí ekonomice, Gosudar klidně, rafinovaně a trpělivě chystal protiútok. Nyní se má dostavit výsledek…

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Dolaru hrozí, že se promění v trosky! Západním bankám, že se změní v ruiny!  A když to tvrdí věhlasní ekonomové napříč světem, je to vážné! V dnešní analýze celý problém, který důkladně ovlivní naše životy rozebereme. Podrobné důkazy a vysvětlení, o až neuvěřitelném vlivu dopadu na ekonomiku USA a EU od měn útočících na USD a EURO jsem soustředil na konec analýzy.

Putinova výprava na Ukrajinu zamíchala kartami světové ekonomiky i politiky tak obrovským způsobem, že až teprve teď, po roce, si ty nejchytřejší mozky lidstva začaly uvědomovat, co všechno nevyhnutelně nastane v důsledku Putinových rafinovaných tahů na světové geopolitické šachovnici. Nastupuje nejhorší možná varianta krize – stagflační dluhová krize – a její nástup je už neodvratitelný, nedojde-li k okamžité změně politiky Západu vůči Rusku, čeká nás Krach!

Nejnovější efekt, který na přelomu 27/28 dubna tvrdě zasáhne USA i EU je nazýván Ueda kontra Kuroda, a odhaduje se, že v jeho důsledku až 3,4 bilionů dolarů v držení japonských investorů, Japonsko je největším držitelem dluhů USA i Bruselu, zamíří z EU i USA domů. Nastane tak dramatický výprodej evropských i amerických dluhopisů, akcií a investic, a ty japonským výprodejem ztratí část své hodnoty, a evropské i americké banky, které je drží jako zajištění před krachem, budou muset ve svém účetnictví začít odepisovat desítky miliard očekávaných zisků, a dostanou se tak na hranici krachu, jako se už skončily banky SVB a Credit Suisse.

Včera 1. dubna Sorosův hlavní finanční mozek, Nouriel Roubini, který předpověděl s předstihem všechny světové hospodářské krize a krachy bank od roku 2007 do dneška, oznámil nezávisle na japonské předpovědi Ueda kontra Kuroda, že spočítal, že nepřiznané (nerealizovanéztráty amerických bank nyní dosahují 1,75 bilionu dolarů, že tak představují 80% kapitálu bank. A že většina amerických bank je už v bankrotu, jen se to USA bojí světu přiznat! Dolar i EURO se tak 30 let po legendárním útoku George Sorose na Libru dostávají pod mnohem větší a rafinovanější útok realizovaný Putinem a jeho spojenci.

Roubini tvrdí, že v USA brzy nastane nevyhnutelný problém, kdy si domácí i zahraniční majitelé bankovních účtů začnou masivně vybírat své neúročené vklady v dolarech, buď aby je použili na úhradu svých dluhů, hypoték, nebo aby je uložili do bezpečnějších a výdělečnějších finančních aktiv než je USD! Jakmile k tomuto pohybu dojde, (Ueda kontra Kuroda), americké banky nebudou mít z čeho své klienty vyplácet, protože většina jejich dolarů už na bankovních účtech neleží, ale byla bankami investována do vládních a jiných cenných papírů USA a EU. US banky budou tyto cenné papíry muset začít se ztrátou prodávat, aby je vyměnily za dolary, které po nich jejich majitelé nyní požadují. Tím praskne americké tajemství, že skutečná cena cenných papírů v držení bank je nižší než celkový počet všech dolarů, za které banky ručí. Roubini tvrdí, že tento nevyhnutelný bankovní krach způsobí největší finanční otřes jaký svět, kdy zažil.

Efekt Ueda kontra Kuroda. V současnosti dochází v Japonsku ke změně na postu prezidenta národní Bank of Japan, (BOJ), která řídí měnovou politiku Japonska. Kuroda prováděl od roku 2016 do letošního března tzv. politiku kvantitativního uvolňování, tedy lil do ekonomiky biliony a držel záporné úroky. Japonští investoři, aby vydělali, vyměnili biliony jenů (JPY) za 3,4 bilionu dolarů a EUR, a všechny je investovali do USA a EU. 28. dubna Ueda, nový prezident BOJ prý takřka jistě ukončí politiku kvantitativního uvolňování a začne zvyšovat úroky stejně jako americký FED, evropská ECB, či česká ČNB. Pro úroky v investicích platí, že aby majitelé dluhopisů i akcií vydělávali musí být kladné, (BOJ,Ueda), ale nesmí být příliš vysoké, (FED,Powell, ECB, Lagardeová), jinak majitelé starých dluhopisů a akcií začnou prodělávat.  Jaký efekt na vzájemnou hodnotu USD/JPY má jen nepatrná změna japonské monetární politiky, krásný příklad: Kuroda 20.prosince 2022 jemně naznačil na zasedání BOJ, že éra kvantifikovaného uvolňování končí i v Japonsku, a podívejte k jakému dramatickému pohybu ve prospěch hodnoty JPY vůči USD ten den 20. prosince došlo na světových trzích! To samé se událo na akciovém trhu. Co Kuroda jemně naznačil, se předpokládá, že Ueda 28. dubna vezme vážně! Tím spustí nebo urychlí lavinový efekt krachů bank, před kterým varoval včera Roubini!

Kuroda včele BOJ od roku 2016 nakoupil japonské vládní dluhopisy za 465 bilionů JPY, (3.5 bilionu USD), a tím donutil japonské vlastníky 226 bilionů JPY investovaných do předchozích japonských vládních dluhopisů, aby je rychle prodali, a utržené biliony vyměnili za USD a EURO, a investovali je do USA a EU, protože tam byly tou dobou nepatrně vyšší úroky než v Japonsku, a dalo se tam vydělat! Japonsko tak drželo koncem roku 2022 přes 1 bilion dolarů dluhu USA, nejvíc na světě, ale také asi 10 % australského a nizozemského dluhu. 8 % novozélandského a 7 % brazilského dluhu. Až 2% akcií všech firem v USA, Nizozemí, Velké Británii a Japonsku byly japonský majetek. Nyní všude tam nastane očekávaný výprodej vyvolaný zvýšením úroků v Japonsku novým prezidentem BOJ Uedou. Japonsko se totiž stane díky mírné inflaci a mírným kladným úrokovým sazbám rájem investorů. Logicky vydělávat miliardy do Japonska zamíří i další světoví investoři, protože v EU i USA budou vysoké úroky a inflace, které investicím nepřejí. (Výpočty vztahů zisků a výše úroků od Nouriela Roubini zde.)

Situace v Japonsku není nijak optimistická. Celé Japonsko se v létě bude potýkat s nedostatkem elektřiny. Vláda oznámila, že v Japonsku se musí bezpodmínečně začít rodit děti, a že pro dramatické zvýšení porodnosti udělá vše, co je možné! Vláda tak bude muset masivně investovat, centrální Banka BOJ bude muset zvýšit úroky, aby ochladila inflaci, a přestat nakupovat vládní dluhopisy, a tím dojde k nákupu vládního dluhu japonskými investory, kteří se začnou stahovat ze světa. Japonsko na počátku týdne ústy premiéra Kishidy oznámilo, že nadále bude dovážet ruský plyn ze Sachalinu, stejně jako snížené množství ropy a uhlí ze Sibiře, protože je to otázka japonské národní bezpečnosti. Japonské firmy dokonce dostaly od Kishidy za úkol do ruských nalezišť a výrobních kapacit LNG nadále investovat! Samotný Zelenskyj nikterak na tuto japonskou politiku tento týden neútočil, jak má vždy ve zvyku vůči ostatním, ale naopak jěště Kishidovi ve videu děkoval, že podporuje Ukrajinu! Jak vidíte, investovat do produkce ruského plynu, aby byla zajištěna národní energetická bezpečnost je Japonsku povoleno! Proč se stejně nestará Fiala, a proč je to Česku zakázáno Bruselem a Washingtonem je podivné. Jsme snad my Češi a Slováci méně cenní než Japonci!? Japonsko přitom má nižší inflaci a vyšší životní úroveň, než Česko i Slovensko! A Peking svojí politikou popuzuje mnohem víc, než trio Pavel – Pekarová – Vystrčil!

Japonsko je jen vrcholem ledovce. Nedávno jmenovaný indický ministr obchodu Sunil Barthwal oznámil 31. března, že Indie přechází po vzájemných dohodách s Egyptem, a dalšími zeměmi při obchodních platbách z USD na Rupie! Cílem změny je prosadit Rupii jako záložní světovou měnu, aby snížila poptávku po dolaru a došlo k izolaci v rupiích obchodujících států od globálních otřesů. Indie už předtím přešla na obchody v Rupiích a Rublech s Ruskem.

29. března uzavřela Čína smlouvu s Brazílií, že obě země přestanou své obchody účtovat prostřednictvím třetích měn – USD, EUR, CHF, AUD, CAD, JPY, GBP, a budou striktně obchodovat ve svých vlastních měnách! Západní měny tak ztratili 150 miliard USD, které byly každoročně protočeny v obchodech mezi Čínou a Brazílií. Brazílie tak už nemusí udržovat tak vysoké zásoby západních měn, aby její banky měly dostatek hotovosti. Tím se snižuje potřeba vlastnictví USD a EUR, a ty se vrátí jako bumerang do USA i EU, kde opět maličko pozvednou inflaci. Čím je totiž volných neinvestovaných peněz v oběhu více, tím stoupá drahota. Říká se tomu, že peníze se začnou honit za zbožím, aby si ho chytili.

V pátek 31. března pronikly na veřejnost první tajné dohody, přes pár dny uzavřené v Moskvě a Rijádu s Pekingem. Podle tzv. Putinova plánu všechny tři země začnou brzy používat ve svých obchodech s ropu výlučně čínský Juan. Čína na oplátku nabídla Saudské Arábii obrovské nové kontrakty na odběr ropy a mamutí investice. Dokonce se předpokládá, že součástí dohod je pomocí čínských technologií povýšit Saudskou Arábii do exkluzivního klubu jaderných zemí. Tento plán podle finančních analytiků způsobí už značný přebytek dolarů na světovém trhu a vyvolá pád americké měny, která přijde o část své hodnoty. USA, které žijí na dluh a jsou závislé na dovozu zboží za nekryté, neustále tištěné dolary, tak budou podrobeny nemilosrdné drahotě, protože dolar bude levný. Dojde tak k úplnému obratu. Všichni ekonomové varují, že přechod obchodů s ropou na Juany vyvolá na Západě obrovskou recesi a drahotu. Saudská Arábie na oplátku získala od Pekingu možnost nakoupit za miliardy dolarů 10% akcií největších čínských rafinerií. Zisk vytvořený díky sankcím na Rusko z obchodu s ropou a plynem tak poputuje jako investice do Číny. Obdobným způsobem investuje nyní Rusko v Iránu.

Alžír, nyní klíčový dodavatel plynu a ropy do EU, a letitý spojenec Ruska, podal nedávno přihlášku do BRIC, stejně jako Saudové a další země. Může se tak brzy stát, že Evropa bude muset za alžírské energie platit v Juanech, nebo Rublech, protože Rusko s Alžírem uzavřelo obrovské zbrojní zakázky a Čína začíná dominovat na jeho civilním trhu. Jak potom Evropané získají potřebné Rubly a Juany, když díky drahým energiím, Green Dealům a sankcím už nejsou schopni vyrábět cenově konkurenční zboží, výrobky a potraviny, a technologický průmysl celé EU je rozvrácen díky činnosti bruselské Komise už od roku 2008!

Česko ani Slovensko nemají čas, změny ve světě se dějí nyní neuvěřitelnou rychlostí, a kdo zaspí, bude odsouzen k chudobě!

Autor: Michael Svatoš, zdroj: MaP

4.6 8 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Pan Svatoš jako vždy, velmi tvrdě a velmi pravděpodobně. Snad jen toho Sorose, jako útočníka na Libru a jeho zbohatnutí by mohl vynechávat. Pohádkám jak londýnská City půjčila umolousanému židovi někde u přepážky Libry na to, aby Libru zničil a zázračně zbohatnul? A když už to bohatsví má takové, že si půjčovat nemusí, začal se… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  mikkesh

Soros začínal od píky a tvrdou prací vydělal jmění. Místo toho, aby si svého zaslouženého bohatství užíval, rozdal miliony chudým lidem po celém světě. Když Soros vidí chudé dítě žebrat, vstupují mu do očí slzy. Je to jeden z nejúctyhodnějších lidí 20. a 21. století.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Přečtu ji před spaním vnoučatům.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

:-):-):-)

danny
danny
před 1 rokem

Pokud se bude situace vyvíjet směrem, který je naznačen v článku, a to se dozvíme ani ne za měsíc, dojde k velkým ekonomickým a následně sociálním otřesům. Biden je sice čím dál častěji mimo realitu, ale to neznamená, že američtí ekonomové jsou jako on senilní diletanti. Jistě si uvědomují situaci a podnikají obranné kroky. Jak… Číst vice »

standa
standa
před 1 rokem

Celý přechod k multipolárnímu světu je plánován desítky let navzdory nadvládě Anglosasů. Anglosaská skupina se stala nebezpečím pro planetu a chce si vytvořit celosvětové impérium bez ohledu na stav planety. Ta by už jejich ruinování planety nevydržela a proto se druhá skupina, pracující na období přesahující průměrnou délku života lidí, rozhodla, že nemá… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

Rána do zad z Francie proti USA, Čína poprvé prodala zkapalněný plyn do země EU za jüany! Mezi čínským CNOOC a francouzskou ropnou a plynárenskou společností TotalEnergies byla uzavřena dohoda na 65 000 tun zkapalněného zemního plynu. LNG byl do Číny dodán ze SAE. Francie zjevně vrací úder za ponížení dohody o prodeji ponorek do… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Tak to prostě bude kdo bude chtít žít tak si zdroje koupí je třeba USA poslat zpět domů za oceán.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

I kdyby to bylo pouze do zapalovače, jde o signál. Postupně na nařízení USA kašlou další a další. Už nejen neoficiálně, ale i oficiálně. Arabské aerolinie (Emirates, Fly Dubai a Air Arabia) obnovily přijímání ruských platebních karet. MOV se postavil proti izolaci ruských a běloruských sportovců. Firmy neopustily ruský trh a řada z těch, co k tomu byly… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Pan Svatoš úderný jak kladivo ,pouze se jen zmíním ,že i kapitalismus se změnil a nebude reagovat rovně ,ale záludně a podrazácky.Války jsou pravicí vždy používány v krizích.

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

bude se snažit postupovat pořád stejně – nic jiného neumí.