My se to naučíme

Ve svém včerejším článku jsem se ptal, jestli máme pravdu. Jestli se skutečně děje to, co popisujeme. Jestli opravdu sledujeme sestupnou spirálu a slepou uličku Západu. Jestli se západní režim skutečně dopracoval do stavu, kdy je jakákoliv korekce nemožná, protože není možné mluvit otevřeně, není možné navrhovat jiná řešení, není přípustná žádná alternativa a ani diskuse nad alternativou. Ptal jsem se, jestli je vůbec možné přinášet ještě jiné recepty na současnou situaci, než jen více víry, že je vše v pořádku.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Je dovoleno mluvil o jiném řešení problémů EU, než více EU? Je dovoleno se zamýšlet nad jinými řešeními války na Ukrajině, než více války? Je možné navrhovat jiná ekologická řešení, než více Grýndýlu? Nebo je to stejné jako ve středověkdy, kdy sice inkvizice bděla nad tím, aby nic lidem nekazilo více víry, ale stejně se to nepovedlo, protože víra se palečnicemi a kriminálem prostě nastolit nedá?

Ne, nevítězíme, protože je tu stále ještě hodně víry. Třicet let se na to budovaly struktury. Třicet let se pracovalo na tom, aby se dal veřejný prostor přehltit, aby ve všeobecném chaosu zaniklo to důležité, aby televize byla v každé domácnosti i každém pokoji a aby ji ovládali ti správní. Ale jak vidíte, v posledních letech stojí udržování víry tolik úsilí, že to prostě nezvládají. Takhle to je, ne? Dosavadní nástroje nestačí, musejí vymýšlet stále nové.

Ale už to nějak není ono. Když se o víru musí starat takový blbec jako Jan Cemper nebo Bob Kartouz, když nad evropskými hodnotami musí bdít Jakub Janda a František Vrábel, když se musejí zapojit různí Střížové a soudci, když prostě musíte nasadit novodobou inkvizici, tak je to z důvodu, že víra je v troskách. Lidí, kteří přestali věřit, už je prostě hodně a přibývají stále rychleji.

Je to trochu jako osídlování Ameriky. Už se prostě dá odcházet z puritánské Británie, ale samozřejmě to neznamená snadný život. Na Alternativě je svobodněji, ale také poněkud divoko. Jsme na začátku pionýrského období. Průzkumníci už zmapovali terén a vydali mapy. Už si je také běžně čteme. Prolomení hradeb od Hampla, Kellerova Hybridní politika, knihy Iva Budila… dokonce už máme i první školu – Jungmannovu akademii. A prý si na nezájem nemohou stěžovat. Už máme i první periodika. Existuje časopis Argument, existuje Nová republika, Rádio Universum, Vidlákovy kydy, apod, apod. Existují už politici, kteří rozpoznali, že Alternativa je možná milion voličských hlasů a ucházejí se o ně.

Jak je to dlouho, co to takhle je? Vlastně hrozně krátce. Prvním akcelerátorem byla doba covidová. Když si to tak vezmu, před rokem 2020 ještě nebylo prakticky nic, teď jsme o necelé tři roky dál a podívejte, co všechno už existuje.

A teď to hlavní – všechny naše struktury existují za zlomek nákladů majnstrýmu. Za marginální procento obratu velkých médií. Za marginální promile rozpočtu libtardích politických neziskovek. Děláme to směšně levně. Když si na fejsbůku přečtete Pavla Šika, tak máte stejně dobré informace jak od kteréhokoliv majnstrýmového překladatele. Kvalita není o nic horší, jen on to dělá zdarma. Alternativa se propojuje stále více i bez velkolepých iniciativ placených ze státního rozpočtu.

Svým způsobem jsou to malé počiny… vydupané ze země výraznými jednotlivci. Ale už nejsou směšné. Spousta slepých uliček už byla prochozena mnohem dříve. Zkušenosti už prostě jsou. A podívejte, kolik peněz musí dávat naše pravdomluvná vláda, aby naše kverulantství udržela pod pokličkou. Podívejte, jak se musí ohánět policie i státní zástupci, jak se musí mazat, blokovat, jak se musí odhalovat pravda lhaním, jak se musí vyhrožovat a cenzurovat, aby se udržel krok s alternativou, která dohromady nemá rozpočet ani jako poslední servisní středisko České televize. Tajné služby hledají, kudy nás to ten Putin financuje a nic… Protože nás nefinancuje. Jsme pod rozlišovací schopnost, ale přesto kvůli nám musejí roztáčet represivní aparát a nemluví v televizi už vlastně o ničem jiném než o nás. Stále více s nimi srovnáváme krok a umíme to za pár šupů. Jsme proti majnstrýmu barbaři, ale na každou korunu, kterou použijeme, musí pravdomluvná média zacálovat tisícovku, aby to nějak zachránila.

Pamatujete, jak velká byla víra tenkrát v roce 89? Obrovská. Strašně obrovská. Musely se rozkrást stamiliardy, musely se zničit celá průmyslová odvětví, muselo se za babku rozprodat národní bohatství, muselo se vstoupit do EU a NATO, museli jsme se zadlužit, museli jsme zjistit, že jsme pro ně jen dojná kráva, musely nastoupit grýndýly a padesát pohlaví, aby se ta víra začala otřásat v základech. Až když začali očkovat lidi experimentálními látkami a chtěli to udělat povinně, až když za humny vzplála válka, až teď se začala víra více hroutit.

A samozřejmě se to řeší, jako kdykoliv v dějinách. Je třeba zachovat víru. Nikoliv se snažit změnit svět tak, aby víra v budoucnost přišla sama. Prostě je zapotřebí založit inkvizici. Nefungovalo to tenkrát, nebude to fungovat ani teď. Víra se nedá vynutit. Ta buď je a nebo není. A v současné době je odpadání od víry přímo masové a zcela jednosměrné.

Jsme společenství odpadlíků. Společenství těch, kteří už nevěří, že jsme na dobré cestě. Společenství těch, kteří hledají jiné možnosti a jiné pěšiny dějinami. A samozřejmě hledáme novou víru v nové naději na budoucnost. Ještě jsme skeptičtí. Viděli jsme spoustu neúspěchů, viděli jsme spoustu slepých uliček. Přesto se už shodujeme, že jak to dělá naše vláda, takhle už to nejde dál. Ale umíme alternativy hledat levně. Nejsme zmlsaní. Ještě nemáme tolik podpůrných struktur jako majnstrým, ale ty co máme, ty nás nezruinují.

Před několika lety jsem měl období, kdy jsem se zamýšlel, jestli vůbec nějaká cesta existuje. A pokud ano, jestli po ní i někdo bude chtít jít. A ejhle, chce po ní jít opravdu hodně lidí a kus je už dokonce i slušně prošlapaný a značený. Průkopníci už kus práce odvedli, byť to mnohdy bylo k uzoufání. Už nejsme marginální, už jsme jediným tématem majnstrýmu. Vláda téhle země už musí bojovat především proti vlastním obyvatelům, aby se ještě chvíli udržela. Její mediální poskoci musejí vymlčovat, dehonestovat a lhát. Její prokurátoři musejí zastrašovat. A stejně je jim to houby platné. Sokolovny jsou stále plnější, sledujících na sociálních sítích přibývá a přibývá i aktivních, kteří veřejný prostor formují. Zároveň se prostou soutěží postupně eliminují blbci. Původní hemžení je stále organizovanější.

Ještě si nedovedou představit, že bychom jim byli skutečnou konkurencí. Ještě si myslí, že to nějak zachrání udavačstvím a kriminalizací. Ale nezachrání. Na to jim ekonomika šlape příliš blbě, na to dělají příliš mnoho chyb v zahraniční politice a spotřebovávají příliš mnoho peněz na marketing.

My se to naučíme. Naučíme se, jak dělat politiku, jak dělat podpůrné struktury, jak se organizovat, jak mluvit a jak vítězit. Porovnejte si situaci před rokem a dneska. Vidíte to na první pohled.

Autor: Daniel Sterzik – Vidlák, zdroj: Litterate.cz (Vidlákovy kydy)

5 8 hlasy
Hodnocení článku
32 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Takže milí vážení. Podíval jsem se na výzkumy veřejného mínění, vzal z nich data a na kalkulačce jsem spočítal preference vlády a opozice. Vyšlo mi, že opozice má podporu cca 58 procent, vláda má podporu cca 42 procent. Přičemž by ten poměr zůstal stejný i při fungování koalic (účelových) a smrtelné pětiprocentní hranice. U voleb v roce 2021… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, vy píšete pokaždé jinak a něco jiného. Kolikpak vás vlastně pod tím Karlem2002 je?

reproduktor
reproduktor
před 1 rokem

To je humorné za břicho se popadam. Vše jen pohadka pro blbce. Levice vs Pravice. To může byt občanům naprosto jedno. Podstatný je pro obcany jak si budou žít a jak stat se postará o sve chlenodarce. Závěr mě celkem pobavil … Naučíme se dělat politiku, naučíme občany udávat … Jo jo to… Číst vice »

spartak
spartak
před 1 rokem

Víte přátelé co mně napadlo? My jsme se vlastně díky demokracii ocitli znovu v roce 1938 a naše země bude vyrábět zbraně proti Rusku.Dílo američanů je ďábelské.

maxim
maxim
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Jooo .., Spartaku…, dějiny se opakují, je to jako ve škole, propadli jsme o sto let a Lidově Komunistická Čína, která prospěla s mírnějšími zakolísáními chvalitebně v teorii a praxi pokrokového Komunismu, nás i celý slavný Západ o těch sto let předeběhla … Naše blbost už sto let je zafixována v hlavách několika generací našich i Západu, že za… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Také jsem to podepsal Jarýne skoč do zdi:

Demonstrace na podporu docenta Ševčíka: Petici podepsalo už 62 tisíc občanů. Rektor Dvořák má za úkol Ševčíka zlikvidovat. U fakultního senátu však neuspěl. Zatím 6:2 pro Ševčíka. Semín: Déja vu… Nedovolme jim to!
https://protiproud.info/politika/7117-demonstrace-na-podporu-docenta-sevcika-petici-podepsalo-uz-62-tisic-obcanu-rektor-dvorak-ma-za-ukol-sevcika-zlikvidovat-u-fakultniho-senatu-vsak-neuspel-zatim-62-pro-sevcika-semin-deja-vu-nedovolme-jim-to.htm

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Aspoň podepište petice je třeba dělat aspoň něco troubové.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

ať už kohokoli vlídně oslovíte “troubo”, můžete se spolehnout, že okamžitě poběží udělat cokoli, co jste mu doporučil. Choval byste se nepochybně stejně.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

To je jen takové kamarádské oslovení no a jestli nechtěj něco dělat proti této liberální diktatuře tak si kopou vlastní hrob. A Já bych to podepsal vím co je sranda.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

No tak dobře, no 🙂

Co je psáno, to zní totiž jinak. Žoviálně můžete říct i jakoukoli vulgaritu, ale když jí napíšete, tak to vyzní ÚPLNĚ JINAK.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

I když ho třeba neodvolají, jako postrašení to bude mít svůj efekt. Ševčík už na žádnou protivládní (prostistátní) demonstraci nepůjde a bude si i dávat pozor na to, co kde řekne.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Kájo to nebude tak jednoznačné konec US impéria se blíží a určitě pan Ševčík na demonstraci půjde.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  cablik

Na konec US impéria se čeká od konce 18. století.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Článek je níže:

“Už nebudeme moci nikomu nic diktovat.” Americká politika pohřbívá dolar 

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Musím se zase opakovat. Vláda ODS a spol. proti vlastní občanům nebojuje, protože většina občanů jí miluje. Vláda pronásleduje, posílá do vězení a vyhazuje ze zaměstnání příslušníky nevýrazné menšiny (kremrole, ruské šváby, dezoláty, dezinformátory, socky, rusofily). Důkazem jsou poslední prezidentské volby, kdy kandidát ODS a spol. dostal 60 procent všech hlasů. A vlastně i poslední… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Pro upřesnění:
Z 8 242 566 občanů uvedených v seznamu volilo kandidáta ODS aspol. ve 2.kole 3 359 301 voličů, tj. “pouhých” 40,8% všech oprávněných voličů. “Nevýrazná menšina” kandidáta ODS aspol. nevolila nebo se voleb z různých důvodů nezúčastnila…
Otázkou také je, zda řada voličů kandidáta ODS aspol. od té doby už nezměnila svůj “názor” ?!

https://www.volby.cz/pls/prez2023nss/pe2?xjazyk=CZ

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Ludvik

Nevoliči se ale v demokracii nikdy a nikde nepočítají. Jsou to “neobčané”, lidé, kterým je všechno jedno a kteří jsou svým způsobem “neviditelní”. Není to argument proti tvrzení, že většina občanů ODS a její spojence v koalici miluje. To, jestli si to za ten měsíc rozmysleli, nevíme. Můžeme se o tom přesvědčit až na podzim roku… Číst vice »

vera
vera
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Ale pocitaji. Vsichni jsou obcane, “Neobcany” jste si nepekne vymyslel. Jsou volici a nevolici. Obe kategorie v demokratickych systemech existuiji. O nejake lasce nemuze byt reci. Lidi bezne voli “mensi” zlo. I nevolenim.

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vera

Pokud někdo zvolí takového Rakušana nebo Kalouska s obrovskou nechutí, jako nejmenší možné zlo, vyjde to v konečném důsledku stejně, jako by ho volil z velké lásky.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, raději mlčte. Když se domníváte, že většina občanů vládu MILUJE, tak si to říkejte doma před zrcadlem. Průzkum uvádí, spousta především žen volila Pavla, “protože je alespoň hezkej”, tak to je snad bez komentáře. Jestliže souhlasíte s tím, že vláda pronásleduje příslušníky nevýrazné menšiny, jejichž výčet tak odporně nazýváte, tak… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Topolánka (ODS) volila taky spousta žen z toho důvodu, “protože je alespoň hezkej”, stejně tak předtím v 90. letech Klause (ODS). Pro většinu německých žen byl Adolf Hitler (NSDAP) neuvěřitelně sexy. John Kennedy vyhrál prezidentské volby v roce 1960, protože byl hezkej a měl i hezkou ženu. Vzhled do politiky taky patří (bohužel), proč si myslíte,… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

Cit.: “Musím se zase opakovat.” Karel2002

Karle NEMUSÍTE. Fakt se zbytečně unavujete. Nebo jste placený od slova?

heriot
heriot
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

No, pravda je někdy nepříjemná, ale to není důvod ji neříkat, Zatím to je vcelku tak jak Karel2002 píše…
Jedna věc je přání, druhá realita.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  heriot

Problém je, že Karel nám tu vysvětluje, že je to tak SPRÁVNĚ! A zde diskutující si myslí, že je Karel2002 provokatér nebo srandista. Ale je to horší. On je tu proto, aby nám napravoval hlavy. Takže on jen plní zadání. Dokonce mám pocit, že když se to Karlovi vymyká z ruky, tak… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Nevím zda má zadání, hodnotím konkrétní příspěvky v tomto vláknu a tam muslim konstatovat, že má pravdu.
Zásadní většíma za touto vládou stojí,
Bohužel. Ať z důvodu vypraných mozků, nebo proto, že jim vyhovuje, ale stojí.
Růžové sny nikam nevedou.

vachav
vachav
před 1 rokem

Hezky popsané a byl bych samozřejmě rád ,kdyby se to tak vyvíjelo.Ale zavání mi to tak trochu pohádkou.Poslední dvoje volby dokázaly,že tu víru drží většina “ovčanů”.Primární problém je ve špatném systému-parazitickém kapitalismu.Jeho odstranění je zatím další pohádka.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Pokud bude většina lidí stejných jako vy, tak to bude opravdu pohádka. protože malověrní nikdy nic nezměnili.

heriot
heriot
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Za mne, vidím to stejně.

spartak
spartak
před 1 rokem

Ano ,já vidím jak společnost odhodila kabát levice a nasadila si sáčko made in USA ,proto si vláda může dělat ,co jí napadne ,neboť vše ovládá pravice ,od jeslí až po krematoria.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Pravice, pravice, ono mi to připadá jak v té písní Pepi Nose – když půjdeš pořád nalevo ocitneš se napravo a naopak. Ono se to stou levicí a pravicí tak nějak zašmodrchalo…P.S. osobně raději vidím a slyším Konečnou než Holubovou…

vera
vera
před 1 rokem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Je to uplne zasmodrchane. Levice se do velke miry prekabatila na pravici, a naopak.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Co je pravice ta by se musela starat o zájmy Českých kapitalistů.ale tohle co vládne to jsou jen cizí lokajové.