Politolog Vladimír Kornilov: Čína určitě brzy podpoří Rusko vojensky

V předvečer jednání přijel na návštěvu do Moskvy čínský ministr obrany Li Šang-fu, proti němuž USA v roce 2018 zavedly sankce za spolupráci s Ruskem. Podle politologa Vladimíra Kornilova tato návštěva sama o sobě znamená, že vojenská spolupráce obou mocností se sice posiluje, ale nepublikuje se.

17. dubna čínská vojenská delegace vedená ministrem obrany, generálplukovníkem Li Šang-fu navštívila Vojenskou akademii Generálního štábu Ozbrojených sil RF. Podle ministerstva obrany se čínští hosté seznámili se strukturou vojenské vysoké školy, organizací vzdělávacího procesu, výcvikovou a materiální základnou a zvláštnostmi výcviku zahraničních vojáků. Jak uvedlo ruské ministerstvo obrany, ruský rezort pozitivně ocenil možnost zvýšení náboru posluchačů z ČLR. Už na podzim začne více než 20 vysokých důstojníků z Číny studovat na speciální fakultě akademie.

Připomeňme, že Šang-fu přijel do Moskvy na pozvání ruského kolegy Sergeje Šojgu, jeho návštěva potrvá od 16. do 19. dubna. Dříve měl pracovní setkání s prezidentem Vladimírem Putinem v Kremelském paláci.

“Máme pevné vztahy, převyšují spojenectví z dob studené války a nejsou namířeny proti třetím zemím. Aktivně rozvíjíme spolupráci v praktických oblastech a naše vztahy již vstoupily do nové epochy,” řekl ministr na setkání s prezidentem Putinem.

Li Šang-fu také poznamenal, že vztahy mezi Ruskem a ČLR trvají více než 70 let a obě země “chápou odpovědnost, která na nich leží”.

Jak sdělil agentuře FAN ruský politolog Vladimír Kornilov, Západ sám tlačí obě mocnosti k užší vojenské spolupráci.

“Vidíme, že na Ukrajině, s aktivní podporou západních médií, se nyní intenzivně šíří téma, že Čína již údajně “vojensky spolupracuje s Ruskem”. Kyjev také hlasitě celému světu tvrdí, že čínské součástky se stále častěji nacházejí v ruských dronech, které útočí na kriticky důležité objekty na Ukrajině. Celý ten povyk však nebrání oběma zemím posilovat vzájemnou spolupráci jednoduše proto, že Západ sám nenechal Moskvě a Pekingu jinou možnost než působit bok po boku,” domnívá se expert.

Analytik poznamenal, že čím drzejší a autoritářštější jsou výroky různých evropských “nedopolitiků” na adresu silné Číny, že “nedovolí Pekingu poskytovat vojenskou pomoc Ruské federaci”, tím dříve pošťuchnou ČLR k otevřenější a přímočařejší spolupráci s Moskvou.

“Případné dodávky smrtících zbraní z ČLR do Ruska, nebo jejich prvků, budou záviset mimo jiné na výsledcích současné návštěvy čínského ministra obrany v Moskvě. Myslím, že prozíraví Číňané na tento post jmenovali člověka, proti kterému už byly zavedeny západní sankce. Víme, že na oficiální úrovni nejsou projednávány otázky vojenských dodávek mezi Moskvou a Pekingem, ale to neznamená, že se v této oblasti skutečně nic neděje. Myslím, že zde není nutné “utíkat před parní lokomotivou” a činit nějaké konkrétní předpoklady, které by narušily jednání na tak citlivé téma, jako je vojenská podpora Ruské federace,” uzavřel Kornilov.

Připomeňme, že generál Li Šang-fu byl schválen na post hlavy čínského ministerstva obrany na konci parlamentního zasedání KS Číny letos v březnu. Předtím působil jako ředitel kosmodromu Si-čchang, zástupce velitele strategických sil čínské armády, a v letech 2017-2022 vedl oddělení přípravy vojsk Ústřední vojenské rady Číny. V roce 2018 Ministerstvo financí USA uvalilo sankce proti tomuto rezortu a osobně na Li Šang-fu za vojenskou spolupráci s Ruskem. Důvodem byl nákup stíhaček Su-35 a komplexů S-400 od Ruské federace.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

riafan

5 4 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci

Nevěřím. Číňané se Západu bojí.

vaclav
vaclav
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

To, že se Čína nehrne do války neznamená to , že se bojí. Ale to Vy všeználku asi nikdy nepochopíte.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci

Čína určitě brzo podpoří vojensky Rusko! Ale proč takovou dobu neustále váhá? Osobně nevidím mezi Ruskem a Čínou nějaké velké sbratření. Že by nám Rusko mazalo med kolem úst úst?

cablik
cablik
před 11 měsíci

AŽ 80% OBSAHU KORPORÁTNÍCH MÉDIÍ JE PŘEDEM ZPRACOVANÁ PROPAGANDA
https://pravyprostor.net/az-80-obsahu-korporatnich-medii-je-predem-zpracovana-propaganda/

EMISNÍ POVOLENKY JSOU HORŠÍ PODVOD NEŽ STŘEDOVĚKÉ CÍRKEVNÍ ODPUSTKY
https://pravyprostor.net/emisni-povolenky-jsou-horsi-podvod-nez-stredoveke-cirkevni-odpustky/

danny
danny
před 11 měsíci

EU a “kolektivní Západ” není v situaci, kdy může Číně cokoliv povolovat, potažmo zakazovat.

cablik
cablik
před 11 měsíci

Ono také Číně nic jiného nezbývá kdyby se rádoby světovládci vypořádali s Ruskem tak oni by byli hned na řadě. Takhle nemohou prohrát Ruské zdroje a Čínská ekonomika je nejlepší ve světě.

standa
standa
před 11 měsíci

Je na čase, aby vojenská spolupráce nabrala na síle. Vždyť se tam může vycvičit Severní Korea a Čína v boji proti NATO. Irán může také vyzkoušet zbraně a zjistit jejich efektivitu. Ani bych se nedivil, kdyby boje neměli Číňané on line.