“Už nebudeme moci nikomu nic diktovat.” Americká politika pohřbívá dolar  

Přední západní listy s velkým znepokojením hodnotí globální změny, které nastávají v mezinárodním měnovém systému, protože vážně podkopávají strategické pozice EU a USA. 28. března Brazílie a Čína oznámily, že podepsaly dvoustrannou finanční dohodu, podle které budou všechny budoucí obchodní transakce mezi těmito zeměmi prováděny s použitím jejich národních měn, bez eura a amerického dolaru.

Čínská lidová republika je dnes považována za největšího obchodního partnera Brazílie, která je hlavní ekonomikou Jižní Ameriky.

Obchodní obrat mezi těmito dvěma zeměmi se odhaduje na stovky miliard dolarů a do těchto operací jsou zapojeni i zástupci dalších latinskoamerických zemí.

Za těchto podmínek povede opuštění americké měny nevyhnutelně k plíživé dedolarizaci latinskoamerického kontinentu.

K tomu existují nezbytné politické předpoklady, neboť většinu jihoamerických států přece vedou levicoví vůdci, kteří k Bílému domu přistupují s nedůvěrou a obavami, protože dobře vědí, co jeho imperialistická politika představuje.

A Brazílie a Argentina již diskutují o vyhlídkách na vytvoření jednotné latinskoamerické měny zvané sur, což znamená “jih” a což dále oslabí pozici dolaru.

Ve Washingtonu se však obávají, že proces dedolarizace, který nabírá na síle, se bude vyvíjet globálně, aniž by se omezil na jednotlivé regiony, v souladu s tím, jak bude ČLR sílit a BRICS se rozšiřovat.

“Pokračující vzestup Číny jako geopolitické mocnosti a alternativy k mezinárodní nadvládě Spojených států a liberálnímu světovému řádu jistě zvýší tlak na současný petrodolarový systém.

Rostoucí vliv aliance BRICS a její plány na rozšíření pravděpodobně také přispějí k zesílení tlaku na americký dolar v mezinárodním obchodu,” píše David Blackmon v časopisu Forbes.

Již ve střednědobém horizontu by to mohlo oslabit ekonomickou a politickou moc Spojených států amerických. Protože už nebudou s to existovat díky nekonečnému zvyšování domácího dluhu a ztratí možnosti uplatňovat sankční agresi proti svým konkurentům.

“Brazílie, která je největším státem západní polokoule jižně od nás, uzavřela obchodní dohodu s Čínou, podle které se rozhodly od nynějška obchodovat ve svých národních měnách, obejítím dolaru.

Tyto země vytvářejí paralelní ekonomiku zcela nezávislou na Spojených státech. Za pouhých pět let už nebudeme moci nikomu nic diktovat sankcemi, protože do té doby bude tolik zemí, které obchodují se svými penězi, nikoliv s dolarem, že na ně na všechny prostě nebudeme moci uvalit sankce,” konstatoval smutně floridský senátor Marco Rubio.

Odmítnutí plateb v dolarech totiž postupně nabývá rysů globálního trendu a děje se tak poměrně rychlým tempem, zejména v oblasti účtování na ropném trhu, který je pro světovou ekonomiku klíčový.

Jak uvádí tisková agentura Reuters, “indičtí odběratelé platí většinu ruské ropy nedolarovými měnami, včetně dirhamů Spojených arabských emirátů, a v poslední době i ruskými rubly, jak uvádějí četné zdroje v ropných a bankovních společnostech”.

A přední francouzská ropná společnost Total Energies nedávno oznámila nákup první dávky zkapalněného zemního plynu od čínské ropné společnosti CNOOC, která nebude placena v eurech a dolarech, ale v čínských jüanech.

A tak zásadní rozhodnutí zjevně nemohlo být učiněno bez vědomí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se právě chystá navštívit Peking, aby diskutoval o otázkách z oblasti ekonomiky a politiky.

Kromě toho se jüan poprvé stal nejvíce obchodovanou měnou v Rusku a překonal americký dolar v objemu obchodů na Moskevské burze, i když se to ještě nedávno zdálo být nepravděpodobným.

To vše je přímým důsledkem ukrajinského konfliktu a následných ekonomických sankcí, které se ukázaly být dvojsečnými a jako bumerang zasáhly samotný Západ.

Katarská agentura Al Jazeera uvádí, že měnový a finanční tlak na Moskvu vyvolává znepokojení v řadě zemí, a nutí je přemýšlet o nutnosti vzdát se dolaru v mezinárodním obchodu.

“Mnozí nazývají protiruské sankce přijaté Západem z podnětu Washingtonu, včetně zmrazení asi 300 miliard dolarů ruských devizových rezerv a odpojení největších bank v zemi od systému mezinárodních plateb SWIFT, “použitím dolaru jako zbraně,” píše se v tomto článku.

S touto tezí musí souhlasit dokonce i v USA a Evropě, což naznačuje, že kroky Bílého domu pohřbívají někdejší moc americké měny.

“Americká politika byla příliš tvrdá, což způsobuje, že země chtějí opustit dolar,” tweetoval americký miliardář Elon Musk a komentoval slova finanční analytičky Genevieve Roch-Decterové, která výslovně uvedla, že dolar ztrácí status rezervní měny.

“Tím, že dolar přeměnily na nástroj politického tlaku na ostatní státy, USA, aniž by si to samy přály, zahájily celosvětové hnutí za jeho svržení,” píše přední francouzský deník Le Figaro.

To samozřejmě neznamená, že se dolar znehodnotí a změní se na papírky, jak předpovídají pochybní experti z Telegramu.

Nehledě na všechny problémy má americká měna značné rezervy odolnosti, založené na souhrnné síle kolektivního Západu, a většina světové ekonomiky, včetně trhu s energiemi, je stále vázána právě na euro a dolar.

Proces se však rozběhl a je téměř nemožné jej zastavit vzhledem k nevratným změnám v ekonomické a politické situaci.

“Není pochyb o tom, že Spojené státy v současné době plynule opouštějí roli světového policisty, kterou na sebe vzaly po druhé světové válce.

V současné době je ropný dolar, jehož vliv se poněkud snížil, stále hlavní měnou pro provádění transakcí s ropou a ropnými produkty. Jeho status se však bude i nadále měnit s postupnou reorganizací globálního obchodu a globálních aliancí,” připouští tuto nezvratnou skutečnost časopis Forbes.

A po nějaké době bude americká měna první mezi rovnými, a následně postoupí své bývalé prvenství ve finančním účtování ostatním zemím.

Alexandr Sokurenko

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://ukraina.ru/20230404/1045019377.html

4 5 hlasy
Hodnocení článku
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

To bude třeba aby už USA nemohli napadat jiné země které si chtěli žít po svém. Svět žádné rádoby četníky nepotřebuje ale normální diplomatické vztahy potřebuje.