O zvonech a věcech kolem

Bohužel jsem nenašel žádný gumový zvon s dřevěnou rukojetí v německo-českém kvelbu plném čínského zboží. Možná, že tato mytická entita ještě existuje, někde v kosmu bývalého socialistického spotřebního ráje.

Václav Umlauf
Václav Umlauf

Vím, že je válka a že musíme jíst svinstvo, nechat se okrádat a poslušně kývat na všechny lži, které nám shůry zvěstuje jedno procento prostřednictvím třídně uvědomělé umělé inteligence. Jenže jako bývalý kuchař jsem pracoval v brněnské socialistické pakárně v Černovicích. Zde jsme vařili z normálních surovin poctivé socialistické jídlo pro celou nemocnici, i se speciálními dietami. Takže nemohu jíst v závodkách, kde se nevyhlášená válka proti strávníkům stala denním chlebem neoliberálních vlastníků těchto lidových žrádelen. Vařím si sám a přitom pochopitelně rychlým tempem ucpávám odpad v kuchyni.

Původní zvon na čištění odpadu měl socialistický charakter, který se vyznačoval naprostou absencí reklamy na tento domácí produkt. Dřevěná tyč, která šla snadno uchopit, rostla původně v moravském lese. Stejně tak kvalitně a nenápadně fungovala klasická gumová vývěva, po celá desetiletí. Tento zcela funkční celek nebylo třeba píárovat a vylhaně vychvalovat z jednoduchého důvodu. Fungoval tak dobře, lacině a kvalitně, že neměl na socialistickém trhu absolutně žádnou konkurenci. Jenže neoliberální ekonomové za peníze ideologicky hlásají, že to bez konkurence nejde. Bohužel jsem nenašel žádný gumový zvon s dřevěnou rukojetí v německo-českém kvelbu narvaném čínským zbožím. Možná, že tato mytická entita ještě existuje, někde v kosmu bývalého socialistického spotřebního ráje. Ale nemohu bohužel strávit půl života tím, že si ji objednám na druhém konci světa u Amazonu, nechám za svou blbost vydírat skladníky, řidiče. A navíc tím budu živit maligní nádor Deep state, který za takto zmařené peníze vede proxy-válku na Ukrajině. Tato varianta pro mne připadá k úvahu, až budu senilní důchodce. Pak budu mít do smrti čas k čekání na korporátní dodávku s mou socialistickou objednávkou.

Takže jsem koupil za stovku PVC sračku-zvon, neznámého původu. Entita vynikala klamavou korporátní reklamou danou v nepřímé úměře k funkčnosti uvedeného bazmeku. A to tam, prosím, byly čtyři různě barevné exempláře téhož. Shrňme, velmi stručně, leč nezbytně, fyzikální vlastnosti bývalého socialistického monopolního produktu. Zvon musí být z pevné, vysoce přilnavé gumy, která je schopna kopírovat i nerovnosti výlevky. Musí být robustní a guma musí být natolik solidní, aby utáhla vysoký sloupec vody, jejíž pravidelná pulzace, daná mou intelektuální a jinou činností, vyčistí ucpaný odpad předtím na hodinu propláchnutý klasickým socialistickým chlórem. Jak sami vidíte na pozadí těchto fyzikálních daností, úplně stačí jeden kvalitní domácí výrobek tohoto typu, aby zcela a navždy vyplnil mezeru na zdejším spotřebním trhu. A navíc živí naše lidi, že ano.

A nyní k tomu bazmeku neznámého původu, bratru za stovku mého výdělku. Místo gumy je tam měkké PVC, které jednak nepřilne ke stěně výlevky a jednak neutáhne vodní sloupec. Takže ta moderní umělohmotná sračka je k ničemu, mám-li mluvit slušně. S velkou pravděpodobností procestovala asi půl zeměkoule, aby skončila u mně na záchodě a v tomto eseji. Princip její výroby je neoliberální produkce kapitálu pro jedno promile. Mimo vytváření finančních sraček už ten šunt jiný účel nemá. Ještě stačil nasrat i mne, jinak bych to nepsal. Takže dobře, existuje jeden pozitivní faktor tohoto produktu navíc.

Shrňme smysl celé akce. Použili jsme suroviny a energie z půl světa. Nefunkční výrobek objel tu zbylou půlku světa a skončil v neoliberálním megakvelbu. Celý tento cyklus globálních sraček potřebuje v rámci imperiální politiky Západu ještě jednu zeměkouli navíc. Je třeba si uvědomit, že tento spotřební nihilismus musí uživit nás, chudé lidi, postižené imperiálními proxy-wars. Ty jsou nutné k tomu, aby jedno procento nihilistů mělo zadarmo k dispozici suroviny a energie. A jednomu promile Deep state musí přitom tento bazmek vydělat pohádkové jmění. To je šílený systém. Nejen, že nefunguje, ale musí zotročit všechny lidi na Zemi, a tu musí nutně zničit.

Naštěstí skrze prohrané proxy-války Západu vzniká nový NWO, kde opět platí zákony fyziky a princip ekonomické reality. Osobně jsem pesimista a vím, že nejspíš se nedožiji vítězství zdravého rozumu. Ale snad budoucí generace přežijí toto nejhloupější období lidských dějin a vyhrají v pořadí Třetí velkou válku, aby si mohli koupit ten starodávný socialistický zvon. Bude vyroben podle výše uvedené technologie, která plně respektuje fyzikální principy reality. Pak zvon bude věrně a celoživotně sloužit šťastným majitelům tohoto geniálního produktu. Ti dají stovku za věc, která jim bude k dobru celý život. Místo tohoto eseje budou psát básně a přemýšlet o filosofii. To druhé bych dělal docela rád také. Ale nyní musím nějak vyčistit ten ucpaný dřez a chodit do práce, abych vydělal na nový zvon-bazmek.

*

Autor: Václav Umlauf, zdroj: e-Republika

Související články:

5 4 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vlcernik
vlcernik
před 11 měsíci

a jak vypadá, pane Umlaufe,
taký kapitalistický chlor?

skeptik
skeptik
před 11 měsíci

Zůstává rozum stát v němém úžasu jak někdo může tvrdit, že kapitalismus je nejlepší systém který kdo vymyslel. Vyrábí se jen aby se vyrábělo. Každý rok nové modely zboží. Co se neprodalo se zničí. Ono by se rychle ukázalo jak je kapitalismus “nejlepší”, kdyby nemohli rabovat suroviny v Africe a zneužívat levnou pracovní… Číst vice »

JK
JK
před 11 měsíci

Přesně touto frustrací jsem si prošel už před mnoha lety. Postarala se o ni ženská část domácnosti, ostatně jako obvykle, kdy starý dobrý zvon přestal vyhovovat jejím reklamami vytříbeným estetickým požadavkům. Takže také přinesla nový, plastový, barevný, s dynamicky působícím nápisem a s ergonomickým úchytem. Ale problém byl ten, že těleso zvonu bylo z natolik… Číst vice »

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem JK
JK
JK
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  JK

Naštěstí když se chystala pořídit další exemplář, náhodou jsem objevil na půdě právě tuto věcičku v nepoužitém stavu, ještě s cenovkou MC 18,-Kčs. Byla tam minimálně 20 let a přestože je půda nevytápěná a střídají se tam mrazy s vysokými teplotami, ta gumová část nejevila sebemenší známky stárnutí. Funguje dodnes a to tak dobře, že se… Číst vice »

heriot
heriot
před 11 měsíci

Ano, i na takovéto obyčejné věci lze přesně vystihnout podstatu a fungování kapitalismu…
Zejména toho západního střihu.

cablik
cablik
před 11 měsíci

Jo socialistické výrobky byly kvalitní jídlo chutné a levné NWO se jim nemůže podařit to by museli mít světovládu a tu nikdy mít nebudou.

tomaskova
tomaskova
před 11 měsíci

Vzhledem k tomu, že ten starý gumový je nezničitelný, máme jistotu, že s námi dožije. 🙂

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

A to je právě ta jeho nežádoucí vlastnost: nic vás nenutí jít si koupit nový, tzn. utratit peníze v tom nekonečném cyklu kapitalistické výroby, dopravy a reklamy za nefunkční šmejd, který ovšem musí být neustále nahrazován a jehož jedinou funkcí je být stále zdrojem dalších příjmů. To ovšem platí i sofistikovanějších věcí – praček, lednic,… Číst vice »