Vysmátý Moravec. Desítky milionů do kapsy za boj proti dezinfo

Univerzita Karlova dostane od společnosti Google přibližně 24 milionu Kč na boj s dezinformacemi. A koordinátorem tohoto projektu je moderátor veřejnoprávní České televize Václav Moravec. Boj za “jednu vládní pravdu” se holt vyplatí. 

Americká technologická společnost Google poskytne významnou dotaci ve výši milion eur centru Václava Moravce na boj s dezinformacemi a posilování mediálních dovedností. Na sociálních sítích na to upozornil bývalý zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma.

Univerzita Karlova dostane od společnosti Google celkem jeden milion eur (zhruba 23,5 milionu Kč) na boj s dezinformacemi a posilování mediálních dovedností. Technologický gigant dnes oznámil spolupráci se Středoevropskou observatoří digitálních médií (CEDMO), multidisciplinárním centrem, které sdružuje výzkumníky či pracovníky fact-checkingových organizací z Česka, Slovenska a Polska.

Tento projekt vede Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Hlavním koordinátorem je moderátor České televize a výzkumník Václav Moravec. Přiblížil, kam získaná dotace půjde.

„Univerzita Karlova jako hlavní řešitel projektu CEDMO může díky spolupráci se soukromým sektorem, v čele s Googlem, rozšiřovat výzkumné pole problematiky informačních poruch o Slovensko či Polsko, takže výsledky bude možné aplikovat v celém středoevropském prostoru. Chceme rovněž dále pokračovat ve spolupráci s projektem E-Bezpečí Univerzity Palackého v posilování různých typů gramotností, jež eliminují dopad informačních poruch na společnost,“ uvedl pro Mediář k novému zdroji financí Moravec jako hlavní koordinátor projektu.

„Pracoviště spadá do sítě osmi podobných evropských národních a regionálních center a funguje od loňského února. Dosud mělo k dispozici 1,5 milionu eur (zhruba 36,5 milionu Kč). Tři čtvrtiny z této částky pocházejí z grantu Evropské komise, čtvrtina od konsorcia univerzit,“ uvedl dále Mediář.

O významné dotaci pro centrum Václava Moravce informoval také někdejší vládní zmocněnec pro média a dezinformace, jehož funkce byla nakonec zrušena. Post vládního zmocněnce pro média a dezinformace vytvořila vláda v březnu loňského roku. Michal Klíma však ve funkci vydržel pouhý rok. Podle zadání měl koordinovat nejen boj s dezinformacemi, ale řešit i strategickou komunikaci a mediální agendu. Vláda tehdy vytvoření jeho funkce na Úřadu vlády vysvětlovala reakcí na stupňující se vlnu dezinformací v Česku souvisejících s tehdy začínající válkou na Ukrajině.

Klíma za svým nečekaným odvoláním viděl jen politické důvody.

„Ve vládě se neřeší věci hlavně podle funkčnosti, ale politických zájmů,“ prohlásil do médií krátce po svém konci na postu vládního zmocněnce.

Klímův akční plán pro čelení dezinformacím, který si vláda nechala vypracovat čelil ostré kritice pro snahy zavést cenzuru, obsahoval například: Stovky milionů korun pro média a vybrané organizace. Okamžité vypnutí webů, které vláda označí za dezinformační. Trestný čin šíření dezinformace.

Agendu v průběhu roku převzalo Ministerstvo vnitra a Centrum proti hybridním hrozbám, které vytvářelo takzvaný dezinfozákon. Problematiku dezinformací vláda nově řeší prostřednictvím Bezpečnostní rady státu. Pod sebou ji má národně bezpečnostní poradce vlády Tomáš Pojar.

*

Autor, zdroj

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 11 měsíci

Sice nevím kdo je to nějakej Klíma, ale škoda, že neprosadil ono šíření dezinformací jako trestné. Mezi prvními by putoval do lochu Vašík Moravec a celá ČT by se řádně provětrala. Snad jen Vašík, aby se nakonec na kriminálníky netěšil, tak toho do Světlé nad Sázavou.

Anonym
Anonym
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Vona vás ta sranda přejde. Až si jednou ráno otevřete oblíbené stránky Nové republiky…a vono NIC.
Vždyť už jsme to přece celkem nedávno zažili. Takové testování! Přes dvacet serverů vypnutých. A bylo to hrozné. Když se člověk ocitne bez spřízněných duší. A ono nás to zase čeká!

spartak
spartak
před 11 měsíci

Děkuji Nové republice za kvantum informací. TV nebo rozhlas nesleduji z otravy demokracie ,tedy lží.

cablik
cablik
před 11 měsíci

No jo hlodavec a jeho odporné lži na do se dokáží dívat jen lidé rozumu mdlého a normální lidi co jim šlapou na krk si koupit nedokáží.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci

Boj s dezinformacemi je vlastně udržování toho jediného správného názoru. Jsem myslící člověk a měl bych umět sám posoudit, která informace je ta či ona. Dnes se dá vše ověřit. Já s s tím čas klidně dám. Debilové z nás dělají debily. Bohužel shledávám nejvíc dezinformací z ,,oficiálních” sdělovacích prostředků. Ty lžou jak když tiskne. Tam pravda… Číst vice »