Čistá ztráta

Kritika hnutí ANO od věrného, ale přemýšlivého sympatizanta Vidláka. Jako téměř vždy uvádí mnoho dobrých postřehů a hodnocení. Stojí za to si přečíst.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Než se dostanu k jádru dnešního textu, dovolte mi malé shrnutí… Máme rok 2021. Celou první půlku tohoto roku nám straší covid se vším, co k tomu patřilo, už ale bylo jasné, že očkování žádnou díru do světa neudělalo, ba naopak se stále více začalo ukazovat, že je to hlavně skvělý byznys a samotná nemoc už v tom hraje jen minimální roli. V létě proběhla kauza Vrbětice a v této atmosféře se šlo k parlamentním volbám.

Já jsem tehdy upozorňoval především na nebezpečí, že všechny ty ad hoc anticovid strany nezískají dostatečnou podporu pro vstup do sněmovny. Upozorňoval jsem, že covid bude hrát ve voličském rozhodování pravděpodobně menší roli, než si většina stranických marketérů myslí a doporučoval jsem volit „menší zlo.“ Všechny ty Přísahy a Volné bloky, to byly předem ztracené hlasy. To stejné platilo pro hamáčkovskou ČSSD, ale také pro KSČM. Doporučoval jsem volit Babiše a kdo nedokáže zkousnout jeho politiku v době covidové, ten ať volí SPD.

Volby dopadly přesně podle mých varování. Milion hlasů propadlo a byly to takřka výhradně hlasy, které by současnou vládu nepodpořily ani za nic. Kdyby těchto milion voličů dostalo šanci na druhý pokus a museli by si vybrat mezi stranami, které se dostaly do sněmovny, myslím, že nebudu daleko od pravdy, když si myslím, že většina z nich by volila Okamuru a někteří zřejmě Babiše.

Hned po volbách jsem o tom začal psát. Zhruba dvacet procent voličských hlasů leží na ulici. Jsou to ti, kteří rozhodně nesouhlasí s Pětikolkou, ale přesto si z nich Spolukoalice při přepočtech na mandáty půlku přivlastnila. Kdyby tyto hlasy nepropadly, tak mohl mít Okamura 30% nebo Babiš skoro 50%. Případně, kdyby se ty hlasy rozdělily, tak mohlo mít ANO a SPD dohromady možná i ústavní většinu. Jazýček na vahách… ale pořádný.

Od té doby jsem na toto téma napsal celou řadu článků. Mluvil jsem o tom s celou řadou politiků. Dokonce i s Babišem osobně. Začal jsem těmto voličům říkat Alternativa. Jsou to ti, kteří měli problém se všemi současnými parlamentními stranami, protože každá jim v něčem nevyhovovala. Šel jsem za těmito voliči, začal jsem s nimi mluvit a začal jsem veřejně mluvit jejich hlasem. Nepovažuju je totiž za roztříštěné a marginální. Dokázali se svolat na Václavák ve statisícovém počtu. A i když z toho byly skutečně veliké demonstrace, nehnulo to ani s SPD ani s hnutím ANO. Ani Babiš ani Okamura se je nepokusili získat pro sebe. Od začátku jsem to považoval za obrovskou chybu, která se jim nakonec vymstí.

Za SPD to byl pouze Foldyna, který rozpoznal jejich význam a za hnutí ANO to nerozpoznal nikdo… A tak si tyto voliče postupně asi nejvíc získal Jindra Rajchl. Ten zároveň cílí na zklamané voliče jak pětikolky, tak i ANO a SPD a pokud mohu soudit z rozhovorů na jeho setkáních s občany (kvůli tomu tam jezdím), daří se mu to velmi dobře.

Všichni moji čtenáři vědí, že jsem vždycky byl vůči Babišovi shovívavý. Minimálně jsem ho doporučoval volit jako menší zlo… a dodnes si stojím za tím, že Babiš by nás možná vedl stejným směrem jako Fiala, ale dělal by to neochotně, za úplatu, byl by pod mnohem větší kontrolou médií, které by mu nešly na ruku tak jako Fialovi a v neposlední řadě by si udržel kontrolu nad rozpočtem a zřejmě i nad inflací. Stejně tak si myslím, že kdyby Babiš chtěl, mohl být českým Orbánem. Ale bohužel stále více jsem přesvědčen, že Babiš jím být nechce a tím pádem mu na české poltiické scéně zbývá pozice takové trochu jiné ČSSD.

Andreji, dovol mi říct, že v posledních dvou letech tomu vašemu ANO přestávám rozumět. Rozumím tomu, že po vás jdou mééédia. Ale nerozumím tomu, proč se sami zbavujete potenciálních voličů. Už dva roky se vám daří kontinuálně nasírat obě strany. Pro libtardy a jejich intervjuky jsi nepřítel číslo jedna. Tak velký, že raději zvolili Fialu a dodnes se tváří, jako by ten jeho sajrajt byla cukrová vata. Raději 30% inflace, než Babiš premiérem. A pro těch milion propadlých hlasů (a pro voliče SPD) jste zase šestý člen Pětikolky. Já prostě nechápu, že to nevidíte.

Někde mezi tím je třicet procent voličů hnutí ANO. Ale mezi nimi je hodně těch, kteří ANO opravdu volí jako menší zlo. Volí ho, protože nechtějí nechat propadnout hlasy a protože ta vaše strana všech jim umožnila, promítnout si do vás svoje představy. Nevolí vás z přesvědčení, ale prostě věří, že nejste jako Fiala. Vy si ovšem dáváte stále větší práci jim ukázat, že naopak jste totéž co Pětikolka.

Už při prezidentské volbě jsem začal mít dojem, že ANO poněkud neví, kdo jsou jeho voliči. Ano, voličský výsledek nebyl nakonec špatný, ale byl takový jen proto, že nebyla žádná jiná možnost. Buďto generál a nebo Babiš. A také vás podpořili i ti, kteří proti ANO stáli v covidové době a dodnes si myslí, že jste to fakt nedělali dobře. Podpořili vás i ti, kteří by to ve sněmovních volbách nikdy neudělali.

Fakt mi hlava nebere, proč teď Schillerová nahlas řekla, že podporujete hentu smlouvu o obranné spolupráci? Koho jako myslíte, že tím získáte? Voliči pětikolky jsou tak zmasírovaní médii, že vám to nikdy nehodí. I kdyby stát krachnul, tak pořád budou věřit, že za to může Babiš a Putin. A těm, kteří byli na vážkách, jestli nejste jen obrácenou mincí Fialy, těm jste teď potvrdili, že to tak zřejmě bude. Schillerová v neděli řekla celému národu, že Babiš je totéž co Fiala, jen schopnější…. případně všeho schopnější.

Co vám sakra bránilo říct, že smlouva byla špatně komunikována s občany, že v ní chybí pár nějakých hnidopišských článků, na kterých trváte, aby tam byly? Mohli jste odejít ze sálu. Vždyť na vašich hlasech vůbec nezáleží. Pětikolka si to může prohlasovat sama. Já vím, že máte mezi poslanci i mezi voliči ty, kteří jsou z této smlouvy nadšení. Třeba henten poslanec zpravodaj, co jí dostal na starost v petičním výboru. Ten ve své řeči nepřipustil žádné pochybnosti o tom, že je to super věc, která našemu národu jen prospěje. Hned jsem tehdy napsal, že pokud nechceme tuto smlouvu, musíme mít jiné složení sněmovny. Bohužel to platí o pro hnutí ANO.

Všichni tihle poslanci mohli být potichu pro smlouvu. Pětikolka by jim jí schválila. Nic by se nezměnilo, jen vztek všech těch, kteří volili ANO, ale tu smlouvu odmítají, by se nasměroval na Fialu a jeho melody boys. Místo toho se naštvou na vás a nic na tom nezmění ani fakt, že nebudete dávat žádné stranické doporučení. Nejhorší věc, kterou může politik sám sobě udělat, je změnit podezření v jistotu.

Jedno z politicky nejtřeskutějších hlasování letošního roku a opoziční ANO při něm ukáže, že vlastně není žádnou opozicí. Kdo to tam u vás vymyslel? Pro koho to děláte? Pro média? Pro voliče koalice? Stejně vám to k dobrému nepřičtou. Pro ty vaše voliče, kteří jsou transatlantičtí? Fakt vás volí hlavně ti, co se nemohou dočkat amerických vojáků na našem území? Nechápu, nerozumím a raději se nedomýšlím, jak jste k tomu došli.

Jste si jistí, že to naštve jen minimum vašich voličů? Například já to prostě nevydýchám. Osobně si myslím, že vás to bude ve volbách stát minimálně deset procent podpory. Uvědomujete si, že když vezmeme v potaz těch dvacet procent propadlých hlasů, přidáme k tomu nějaké odpadlíky od Pětikolky a vašich deset procent zhrzených, tak to nejspíš úplně přeorá politickou mapu? Pamatujete, jak jste se do sněmovny dostali vy? Průzkumy vám předpovídaly deset procent, ale nakonec jste měli jednou tolik… Abyste teď vy nebyli v roli Sobotkovy ČSSD… se vším, co k tomu patří.

Vím, že nemáte rádi Okamuru. Prý se s ním nedá domluvit. Inu, právě jste ho slušně posílili. Rajchlovi jste otevřeli dveře do sněmovny a položili červený koberec. Nic víc si nemohl přát. Tento přístup je čistá ztráta pro hnutí ANO. Jen ztráta,. žádný zisk. U nikoho si nevylepšíte pozici, jen si ji zhoršíte. Je to tak okaté, že se dá klidně tvrdit, že jediný, kdo vás pochválí, je americký velvyslanec…

Dumejte, dumejte. Máte na to ještě chvíli času. Ale jestli bude tato smlouva schválena i hlasy poslanců ANO, tak bych s třicetiprocentním volebním úspěchem už nepočítal. Uvidíte příští rok v eurovolbách. Tam ještě navíc dostanete céres za Jourovou i Charanzovou a tuto obrannou smlouvu vám všichni rádi připomenou (včetně mně) a uvidíte, co to udělá s preferencemi.

Všimněte si prosím, že jsem ani jediným slovem nekomentoval vlastní smlouvu. Neřekl jsem, že jde o smlouvu vazalskou, vůbec jsem neřešil, co skutečně udělá s naší bezpečností, neporovnával jsem ji s pozváním vojsk Varšavské smlouvy. Vystačil jsem si jen s jejími dopady na preference hnutí ANO. To ostatní totiž ještě bude stokrát prokydáno s patřičným efektem.

*

Autor: Daniel Sterzzik – Vidlák, zdroj: Litterate

Poznámka Nové republiky:

Vidlákovu úvahu uveřejňujeme proto, že ukazuje náladu mazi voliči, kteří od ČSSD a KSČM odešli k Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní i od něho se odklánějí a jsou sváděni k volbě hnutí P.R.O. Jinřicha Rajchla. Ale pozor: ve vštšině bodů, které tito občané kritizují a nechtějí, není volba P.R.O. řešením. Rajchl chce zůstat jak v neokoloniální a národnímu státu a demokracii zhoubné EU tak i ve zločinecké organizaci NATO. Přináší mnoho správné kritiky současné Fialovy vlády, ale nemá systémové řešení a odsuzuje nás tak k settrvání v pozici ždímané  a vysávané kolonie. A troufám si předpovědět, že ani proti ponižující vazalské smlouvě s USA o “dočasném umístění cizích vojsk na našem území” nebude mít zásadní výhady. Inu, P.R.O. je jen Modrá straka v nové verzi. -vd-

Ještě pro připomenutí:

3.4 5 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Babišovi jsem nikdy nedůvěřoval, bral jsem ho jen jako menší zlo oproti Kalouskovi či Fialovi. Babiš volil v letech 1992 až 2010 vždy ODS, v prezidentských volbách v roce 2013 volil Schwarzenberga. Dlouho odmítal zrušit vynález ODS “regulační poplatky”. Babišovi nahrál postupný kolaps ČSSD…lhář a pokrytec Sobotka (vyznamenal se při prezidentských volbách 2003), Další lhář Zaorálek,… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Babiš je trochu menší zlo, protože “řídil stát jako firmu”. A firma musí prosperovat. Před časem mi na mobilu přistála žertovná paralela: “Fiala řídí stát jako traktor: Všechno zvorá a pohnojí.” Máte ve všem pravdu, ale v globálním masakru, který prožíváme můžeme jenom usilovat o MENŠÍ ZLO. Za bolševika nebylo vzácností, že se kolektiv… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Nicméně Kocourkovští radní stáli vždycky za svými spoluobčany.

Georg
Georg
před 9 měsíci

Ať se pan Vidlák nezlobí, ale to co říká je pokrytectví, které myslím, sám v politice kritizuje. O co jde, doporučuje ANO aby klidně hlasovala pro “Dohodu…ale byla byla ticho a nijak se nevyjadřovala. Diví se, kritizuje, že paní Schillerová to řekla nahlas. Jak sama řekla , jde jí o naši “bezpečnost”. Dosud jsem si jí… Číst vice »

Georg
Georg
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

Dle mě je to podraz na voliče, který udělala pěti koalice a nyní ho dělá ANO. V zásadních otázkách se nemá taktizovat a ještě podvádět a lhát. Ale to bych toho asi moc chtěl od této tak zv. “liberální demokracie”.

jbskalensky
jbskalensky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Georg

ANO není klasická politická strana a nikdy nebyla a nebude. Sešlo se tam tolik lidí z různých stran a politických směrů, že tam nemůže být jednotící program, idea, myšlenka. Kromě vzteku na lumpárny těch “klasických” stran. Takže části členů Dohoda vadí, jiným ne. Paradoxně je to ale stejné i u těch ostatních. Jenže se většina bojí… Číst vice »

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  jbskalensky

Jaký smysl má mluvit dnes o “klasických” politických stranách, o politickém “normálu” ?!
Jakým právem můžeme diktát impéria zemi, která je kolonií, nazývat dohodou ?! Odkdypak vazal uzavírá se svým pánem dohody ?

Naposledy upraveno před 9 měsíci uživatelem Jan Kopecky
jbskalensky
jbskalensky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Jan Kopecky

Například od té doby, kdy páníček vydal “pokyn”, protože si to přeje, a vazal, přesněji jeho šéfíci, vykonají. Nazvali to dohoda, tudíž je to Dohoda. A má tedy smysl mluvit vůbec o čemkoliv? Pochopil jsem vás správně, že je lepší držet hubu a krok? Do dnes nikdo nevysvětlil, v čem vlastně spočívá ta “zvýšená bezpečnost”,… Číst vice »

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  jbskalensky

Nepochopil … Nevytýkám přece Vám osobně, že mluvíte o dohodě – jen upozorňuji na to, jak občas užíváme slova bezmyšlenkovitě aniž si všimneme, že ztratila svůj smysl.

unkas
unkas
před 9 měsíci

naprosto souhlasím s Poznámkou Nové republiky pod článkem.

Jana
Jana
před 9 měsíci

Autor vystihl současnou situaci přesně. Žádná opozice neexistuje, ANO už se nedá volit ani jako “lepší varianta než…”Schillerová je chytrá ve svém oboru, ale jako politička hloupá. Kdo viděl, jak freneticky tleskala udílení nejvyššího státního vyznamenání ČR ukrajinskému klaunovi, ví své. Pracovitý Babiš by skutečně držel republiku ekonomicky, ale v zahraniční… Číst vice »

SunTzu
SunTzu
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Jana

Co komentovat k Babišovi a ANO, bohužel pplk. v.v. Koller ho hodnotí razantně https://www.youtube.com/watch?v=h5SR8n-JrZ4&t=6274s
Opravdu nám zůstane SPD či KSČM které jsou jediné proti okupační smlouvě, jen potvrzení našeho místa kolonie !

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  SunTzu

Bůhví co Babiš Kollerovi udělal, že ten věčně zuřivě štěká jak ratlík?

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Jana

Babiš byl vždy pokrytec a zbabělec, ti ostatní se prostě bojí. Že kdyby řekli pravdu o Ukrajině, zavřeli by je do konce života do vězení a zničili by i členy jejich rodin. Snad jen L. Procházková a P. Hájek se nebojí, ostatní ano. I Roger Waters se bojí.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Hlavně, že Vy se nebojíte, a tak vystupujete pod pseudonymem … a mluvíte o zbabělosti a pokrytectví druhých.

Pavel 1964
Pavel 1964
před 9 měsíci

Nenávist příznivců SPD k Rajchlovi jen ukazuj, že to dělá dobře.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Pavel 1964

= typická logika českého voliče …

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Pavel 1964

No hlavně, aby se ve volbách dostal nad 5 procent, jinak to bude zase tragédie jako v roce 2021.

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

A k čemu má být dobré, když těch pět procent dostane ?!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

Kolik už jsem měli různých ,, Mnichovských dohod” od té první, pravé. Obranou smlouvou se de facto odevzdáváme opět do rukou prozřetelnosti. A to sami, bez donucení, dobrovolně. Tohle dalece předčí zvací dopis několika komunistických starců. Tohle je na národu mnohem větší zrada než byla ta vůbec největší. A to mějme všichni… Číst vice »

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 9 měsíci

Českým voličům nestačí minulí a současní hochštapleři (Kalvoda, Kočárník, Štětina, Vít Bárta, Láska, Zdechovský, Rakušan, a mnozí další nejmenovaní) a tak si rád oblíbí “nové” podrazáky jako jsou Rajchl nebo Šmarda, či přiblblou Danuši Nerudovou. Jedinou pseudoopoziční figurou i nadále zůstane přičinlivý Tomio Okamura = pouhá parodie na politika. Technokrat Babiš tím pádem opět zůstane… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 9 měsíci

I na mně to dělá dojem, že se ANO už vysílilo a tak s podporou pětikoly nenápadně strká nespokojené voliče do náruče Rajchla, který tedy rozhodně není pročeský.

cablik
cablik
před 9 měsíci

Dobře to napsal pan Vidlák ANO není žádná opozice jsou to samé co havloidi jen jsou slušný a pro „každého” cíle mají stejné sloužit západu. PRO nechce vystoupit z EU protože to chtějí dělat jak Orbán. SPD je ztracená distance od demonstrací a antikomunismus u presidentských voleb ji zatluče hřebíky do rakve. Pan Foldyna… Číst vice »