Starosta Nové Kachovky Vladimír Leontjev: Kachovskou vodní elektrárnu dorazil zásah poslední ukrajinskou raketou

Kachovská vodní elektrárna je zničena. Nyní pracujeme na evakuaci. Asi 900 lidí v Novokachovské městské části bylo přesunuto ze zaplavených oblastí do suchých míst. Některé starší a méně pohyblivé lidi převážíme do nemocnic. Poskytujeme lidem potraviny. Bude zajištěno i zásobování vodou.

V nejbližší době se pokusíme zajistit nabíjení baterií pro mobilní zařízení, aby lidé mohli kontaktovat své rodiny a blízké a sdělit jim, že jsou naživu a v pořádku. Takže práce pokračují, říká Vladimir Leontjev, vedoucí správy Novokachovského městského obvodu.

V rozhovoru pro server Ukraina.ru sdělil následující:

Vladimíre Pavloviči, jaký prospěch vyplynul pro Ukrajinu ze zničení hráze Kachovské přehrady?

– Těžko říct, jaký přínos získali. Myslím, že motiv je jediný – zuřivá nenávist. Jistě víte, že Nová Kachovka byla ostřelována denně už od 11. června 2022. Nejprve to byly rakety, pak dělostřelectvo a minomety, pak zase rakety.

Udržet ji nebylo vůbec jednoduché. Ukázali jsme však, že ruský lid se za žádných okolností jen tak neskloní. To samozřejmě vzbuzuje zuřivou nenávist u těch na pravém břehu, stejně jako u jejich loutkovodičů.

Horní fotografie zachycuje začátek prolomení kachovské přehrady jako následek zeslabení hráze soustavným ostřelováním koruny hráze ukrajinskými raketami americké provenience HIMARS. Na dolním snímku je již protržení velké. Na horním toku Ukrajinci zvýšili odtok na vodní kaskádě, aby v Kachovce napáchala voda ještě větší škody… 

Pro Ukrajinu neplyne z této situace žádná výhoda. Faktem je, že neúspěch při dosahování vojenských úspěchů na frontě musí Kyjev nějak překrýt. Snaží se tedy přesunout těžiště pozornosti a tak z nás dělá pekelné démony. Obrátit vše vzhůru nohama, jak to dělali po celé toto období. Ale to se jim nepodaří, protože máme naprosto objektivní, přesné informace a nezpochybnitelná fakta.

Opakuji, že počínaje loňským létem byla Kachovská vodní elektrárna čtyři měsíce vystavena prudké raketové palbě. Nepřítel zasáhl vozovku, železnici, plavební komoru, strojovnu a vodní vrata. Byly dny, kdy na vodní elektrárnu létalo v noci 70 heimarských raket.

Myslíte, že to vodní elektrárně prospívalo? Evidentně ne, ale držela se. Ostřelování v noci na 6. června však bylo rozhodující. Nepotopitelná bitevní loď dostala poslední torpédo do boku. Vodní elektrárna Kachovka už nedokázala odolat četným nočním úderům.

Pro začátek byla zničena celá nadzemní část, budovy, konstrukce a zdymadla. A po pěti hodinách … A právě to nám pomohlo. Získali jsme aspoň čas na evakuaci lidí a záchranu mnohých.

Poté došlo k mohutnému nárůstu vody a protržení. Voda nyní stoupla téměř na maximální hladinu, která činí asi 12 metrů. Nová Kachovka a 14 osad níže po proudu jsou zaplaveny. To je opravdu hodně.

– Byli všichni evakuováni? Jak velké jsou škody?

– Škody budou postupně vyčísleny. Už teď je jasné, že budou obrovské. Je to katastrofa celosvětových rozměrů. Musíme si uvědomit, že byly zničeny nejen obytné budovy, domy, infrastruktura a energie. Vážné škody byly způsobeny hydrografii, fauně, flóře, nemůžeme zásobovat vodou Krym.

Jedná se o celosvětovou katastrofu. Ale nikdo nikdy nebude schopen zkreslit skutečnosti a realitu. Jsme připraveni svědčit v jakémkoli soudním řízení.

Kachovská vodní elektrárna je zničena. Nyní pracujeme na evakuaci. Asi 900 lidí v Novokachovské městské části bylo přesunuto ze zaplavených oblastí do suchých míst. Některé starší a méně pohyblivé lidi převážíme do nemocnic. Poskytujeme lidem potraviny. Bude zajištěno i zásobování vodou.

V nejbližší době se pokusíme zajistit nabíjení baterií mobilních zařízení, aby lidé mohli kontaktovat své rodiny a přátele a sdělit jim, že jsou naživu a v pořádku.

Takže práce pokračují. Všechny služby fungují. Obrovský dík patří vedení Ruské federace. Protože dnes nám volali z nejvyšších vládních míst a mnozí jsou už přímo v terénu – gubernátor, který tady organizuje práci, předseda vlády a vedení ministerstva pro mimořádné situace. Všichni jsou s námi.

– Zmínil jste ohrožení zásobování Krymu vodou. O kolik méně vody skončí v severokrymském kanálu, nebo se jeho zásobování zastaví úplně?

– Severokrymský kanál byl navržen tak, aby voda z Dněpru gravitačně proudila na Krym. Byl zde přirozený spád. Tím se lišil od hlavního Kachovského kanálu.

Je zřejmé, že tak tragický pokles hladiny ovlivní zásobování Krymu vodou. To také může být jedním z důvodů, proč byl zasazen tento úder.

Už víc než rok bylo dodáváno z Dněpru na Krym každý měsíc více než 50 milionů metrů krychlových vody, což umožňovalo zásobování našich sousedů, kteří nám s vodou velmi výrazně pomáhají.

Myslím, že nás čekají i další problémy. Samozřejmě uděláme, co bude v našich silách a možnostech. Ale musíme si uvědomit, že hladina Kachovské nádrže rychle klesá.

– Ohrožena je i Záporožská jaderná elektrárna. Hlavním důvodem je prý to, že voda z Kachovské nádrže chladila reaktory, zásobovala vodou chladicí jezírka a chladicí věže. Nyní zůstala pouze chladicí věž. Elektrárna je v podstatě také odstavena.

– Jde o to, že jsou tam velmi kvalifikovaní lidé, specialisté z Rosatomu, kteří situaci dokonale znají. Dnes nás kontaktovali a nabídli nám pomoc. Jsme jim za to vděční.

Pokud vím, situace je ale velmi vážná. Protože kromě chladicích věží tam bylo zajištěno i přirozené chlazení, stejně jako v Jihoukrajinské AE. Nyní budou problémy i s tím.

A to je pravděpodobně další z důvodů, proč zvolili právě tento úder.

*

Z ruštiny pro Novou republiku přeložila: PhDr. Jana Görčöšová, zdroj

5 1 hlasovat
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 měsíci

Rusové tvrdí, že to udělali Ukrajinci, Ukrajinci tvrdí, že to udělali Rusové… Obvinění proti Rusům jsou ve všech směrech tak směšná, že snad budu věřit na Santa Klause. Tvrzení Ukrajinců jsou postaveny na ,,Jedna bába povidala”. Už jim nevěřím, i kdyby pravdu říkali. No to už nemám ani obavy…

cablik
cablik
před 10 měsíci

No a očitý svědek popsal kdo to udělal pro banderu byla výhoda že Rusové museli opustit obrané pozice na levém břehu Dněpru. Jinak na seznamu píší že Ukrajinská tajná služba slyšela rozhovor Rusů kteří se o zničení přehrady bavili. To je fakt směšné protože o tom ví dost lidí jak tom bylo.