Tom Luongo: Na Ukrajině nikdy nebyla žádná odbočka

Výsledkem bude plnohodnotná válka mezi NATO a Ruskem o Ukrajinu. To je to, co si všichni u moci ve skutečnosti přejí, i když mají v ústech slova o opaku.

Ruský voják hlídkuje v areálu vodní elektrárny Kachovka na řece Dněpr v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny (Foto: AP/Representative Photo) 

Dlouho očekávaná ukrajinská ofenziva začala. Výsledky jsou zatím smíšené, obě strany si v rámci běžného toku propagandy nárokují vítězství. Na ničem z toho však nezáleží.O čem se nediskutuje, je tragédie, namířená přímo proti civilistům, vodní přehrady Nová Kachovka, která byla napadena včera večer vypouštěním řeky Dněpr do údolí v Chersonské oblasti.

Tato přehrada poskytovala nejen místní elektrickou energii, ale také chladicí vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP), největší jadernou elektrárnu v Evropě.

ZNPP byla od začátku této války předmětem mnoha incidentů, kdy se o ni vedly bitvy a ze Západu létala divoká obvinění, jak je Rusko nezodpovědné. Nic z toho se neukázalo být pravdivé, protože ZNPP byla nastražena jako místo masivní akce pod falešnou vlajkou, do níž byli zapojeni inspektoři OSN a která selhala.

Nezáleží na tom, koho v této válce podporujete nebo s čími podněty sympatizujete. Podobné akce slouží mnoha účelům, z nichž některé jsou vojenské, jiné politické. A sledují určitý vzorec. Stejně jako loňské vyprávění o útocích na ZNPP, i tento útok na přehradu vyvolává zcela zřejmé otázky.

Proč by Rusko útočilo na jadernou elektrárnu v oblasti, kterou má pod kontrolou? Vrátíme-li se k Sýrii hned po nástupu Donalda Trumpa do funkce na začátku roku 2017, proč by Asad zplynoval civilisty, když měl s Ruskem navrch a jasně vyhrával válku v provincii Idlib, čímž vyvolal hněv celého světa?

Proč by Rusko vyhodilo do povětří Nordstream 1 a 2, jak bylo původní obvinění? Proč by Rusko útočilo na přehradu na území, které kontroluje a které dodává místní energii do Chersonu, chladicí vodu do ZNPP a sladkou vodu na Krym? Odpověď na všechny tyto otázky zní jednoduše: “Neudělali by to.”

Pojďme se tedy nyní podívat na historický vývoj chování v minulosti. Kdo před oficiálním začátkem války vyhodil do povětří elektrárny, které na podzim 2015 zbavily Krym elektřiny, a způsobil tak výpadky proudu a skutečné potíže civilistů?

Kdo je na záznamu, že minské dohody byly pouhým nákupem času pro vyzbrojení Ukrajiny a zmrazení Ruska pro válku, kterou máme dnes? Kdo zinscenoval teroristický útok na most přes Kerčský průliv?

Kdo vyzkoušel útok na přehradu? (pozn. překl. V článku deníku Washington Post z prosince 2022 se uvádí, že Ukrajina “provedla zkušební úder” na přehradu Nová Kachovka v rámci příprav na ofenzivu v Chersonu.)

Čí vůdci stále objíždějí svět a zoufale se snaží přesvědčit rozumné lidi, že iracionální etnická válka mezi slovanskými kmeny je bojem o budoucnost západní civilizace? Kdo záměrně pomáhal rozdmýchávat doutnající nenávist ke všemu ruskému v celé východní Evropě, aby svět dotlačil k tomuto okamžiku?

Zkrátka, kdo vyzbrojil Ukrajinu a přitom ani jednou nezachoval ani špetku pokory nebo základní lidské slušnosti, aby našel řešení, které by nezahrnovalo tisíce mrtvých Slovanů?

Odpovědí jsou stejní lidé, kteří dnes obviňují Rusko z toho, že vyhodilo do povětří přehradu, což vážně oslabuje jejich strategickou pozici na jihu Ukrajiny.

Jako první vykopl předseda Rady EU Charles Michel:

“Šokován bezprecedentním útokem na přehradu Nová Kachovka. Ničení civilní infrastruktury lze jednoznačně kvalifikovat jako válečný zločin – a my poženeme Rusko a jeho zmocněnce k odpovědnosti.”

 

Zbytek světa se bude dalších zhruba 72 hodin za ním hromadit, dokud se do informačního prostoru nedostanou nějaké záběry nebo důkazy.

Je to stejné schéma jako Nordstream, chemické útoky v Ghútě a Chán Šajchúnu, MH-17 a řada dalších útoků na civilisty za posledních deset let od doby, kdy Putin pomohl zmařit Obamovu “koalici ochotných” a odstranit Asada v roce 2013 po Ghútě.

Přesně podle plánu: Perfidní “Albion” se přidává

Tweet ministra zahraničních věcí Spojeného království Jamese Cleverlyho: “Zničení přehrady Kachovka je odporný čin. Úmyslný útok na výhradně civilní infrastrukturu je válečným zločinem. Spojené království je připraveno podpořit Ukrajinu a osoby postižené touto katastrofou.”

 

Všechno na Ukrajině (včetně slovních hříček) se od toho odvíjí. Všechno. Je to jedno velké a dlouhé politické rozhodnutí za druhým. V tomto ohledu je Ukrajina sérií tahů na šachovnici, které vedou k určitému výsledku.

A tímto výsledkem bude plnohodnotná válka mezi NATO a Ruskem o Ukrajinu. To je to, co si všichni u moci ve skutečnosti přejí, i když mají v ústech slova o opaku. Představitelé EU jako Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová a nyní i kandidáti na prezidenta v USA říkají totéž.

Na Ukrajině nemůže dojít k žádnému vítězství Ruska. Byl by to konec Západu. Číšnice z Waffle House Nikki Haley opakuje na CNN lež, že Rusko v případě vítězství zabere celé Polsko a Pobaltí. Nezáleží na tom, že dostane 1 % hlasů v primárkách, jejím úkolem je posilovat narativ.

Všichni jsme čekali na další velkou “katastrofu”, která by zvýšila sázku na Ukrajině. Příliš dlouho bylo ticho. Nyní, kdy se boje zintenzivňují na více frontách, je to tento krok. Co to tedy znamená, když je hotovo?

Nejzřejmější je, že to podstatně oslabuje pozici Ruska v Chersonu a poté na Krymu. Z toho vyplývá, že je to jen předehra k dlouho očekávanému plnému útoku na Krym.

Mohlo by to být nějaké podivné prohlášení Ukrajinců, že hledají únikovou cestu tím, že mezi svým a ruským územím vytvoří neprostupnou bariéru, ale musel bych pro to vidět mnohem více důkazů, než bych o tom mohl vůbec uvažovat.

Occamova břitva nám totiž připomíná, že je velmi nutné posunout na další úroveň nejen Ukrajinu, ale i celou agendu velkého resetu v Davosu. Západ, především USA s velkou podporou Velké Británie, se již více než rok snaží vytvořit kolem Ruska narativ o humanitární krizi, aby ospravedlnil širší válku. Toto je jen nejnovější příklad jejich práce.

Ukrajinci chtějí, aby to vyvolalo soucit twitterových blbců s ukrajinskými vlaječkami vedle profilového jména. Britové to potřebují, protože jejich staletý spor s Ruskem prostě nemůže na Ukrajině skončit fňukáním. USA si myslí, že to potřebují kvůli směšnému viru velmocenské mysli, který na nás vypustili naše koloniální “sázkové kanceláře”. Davos to potřebuje, protože nemůžete zahrnout svět pod svou totální kontrolu, dokud existují ještě nějaké velké národy.

Když se na to podíváme optikou mocipánů, kteří tuto válku rozpoutali, položím vám poslední otázku. Jak se říká sto tisícům mrtvých Slovanů bojujících o bažiny? Dobrý začátek.

Autor je bývalý výzkumný chemik, který se stal geopolitickým a tržním analytikem. Má za sebou deset let práce redaktora zpravodaje a přispěvatele Newsmaxu, během nichž se zabýval hranicemi mezi politikou a trhy. Publikuje na investing-dot-com, Bitcoin magazine a dalších.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 1 rokem

Jedna veta v článku hovorí za všetko: Na Ukrajině nemůže dojít k žádnému vítězství Ruska. Byl by to konec Západu.
A vo tom to je.

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  shoty

To není jen ta válka ale normální svět už dávno vyhrál ekonomicky a válka dopadne stejně tak a křeče jim nepomůžou.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Všichni ti kreténi, o kterých je v článku řeč, pořád věří tomu, že Rusko jaderné zbraně nakonec nepoužije. Nějak nedokážou pochopit Putinův výrok: “Co by byl svět bez Ruska?” Vše nasvědčuje tomu, že autor článku vidí ten vývoj velmi racionálně: “Výsledkem bude plnohodnotná válka mezi NATO a Ruskem o Ukrajinu.” Protože soudí podle sebe, bez… Číst vice »

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Ale oni zabijí dvě mouchy jednou ranou. Jaderná válka navíc zredukuje počet obyvatel na zemi o nějakou tu miliardu. Mocní tohoto světa jsou na ni připraveni. Neobávejte se o jejich životy. Jejich kryty jsou vybaveny na dlouhý čas. My nebudeme mít žádné. Na našich životech nezáleží. Jsme ve fázi, kdy už to… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Bože do koho jsi to “rozum” dal

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vaclav

A stačí pár takovýchto anonymů, aby lidé začali propadat depresi.

Vendol
Vendol
před 1 rokem

A to je přesně ten důvod, proč ČT, České televizi, nevěřím ani slovo. Ani předpověď počasí, ani sportovní zprávy, prostě nic. Není to objektivní zdroj informací, ale propagandistická agitka a nalejvárna. Pokud zvednou koncesionářské poplatky, jdu na poštu a televizi odhlašuju. Nechci tenhle ksindl jakkoli podporovat.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Vendol
mikkesh
mikkesh
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Alenka Zárybnická je sympatická ženská a občas se trefí.

Rob
Rob
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Vendol

Divím se, že ten ksindl ještě podporujete. Už jste ji měl dávno odhlásit.

Anonym
Anonym
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Rob

V zájmu duševního zdraví doporučuji české kanály VŮBEC nezapínat. Já tak činím minimálně šest let a je mi významně líp.

tomaskova
tomaskova
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Anonym

Vy si vystačíte sám, soudě podle vašich katastrofických predikcí výše.