Válečné řeči bývalého generálního tajemníka NATO

Jako český premiér jsem se několikrát setkal s bývalým dánským premiérem Andersem Rasmussenem, pozdějším generálním tajemníkem NATO a dnes dobře placeným penzistou. Zejména při mé státní návštěvě Dánska v lednu 2006. Byla to příjemná a věcná setkání s příjemným a racionálním člověkem, kterým tehdy A. Rasmussen nesporně byl.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Pak jsem se s timtéž Rasmussenem setkal krátce před volbami do sněmovny v roce 2010, když se měl stát záhy novým generálním tajemníkem NATO. Nebylo to tehdy příjemné setkání. Vysvětlil jsem Rasmussenovi, proč sociální demokracie trvá na tom, aby na našem území nebyla umístěna cizí vojska a vojenské základny cizích států. Nesl toto mé vyjádření velmi, velmi nelibě. Abych pravdu řekl, i když jsem v tom tehdy neviděl spojené nádoby, zintenzivnila se po této návštěvě dignovaného generálního tajemníka NATO v Praze antikampaň vůči mé osobě před sněmovními volbami až do hysterických obrátek. Nehledal jsem v tom tehdy souvislosti, ale pravděpodobně tam byly.

Dnes je penzionovaný šéf NATO poradcem ukrajinského prezidenta Zelenského a radí mu především v otázkách zahraniční politiky, evropských vztahů a také bezpečnostní politiky. A při svých vyjádřeních pro média se vůbec nezdráhá, když hodnotí situaci na Ukrajině, dokonce připustit možnost zapojení polských vojáků a vojáků pobaltských států do válečného konfliktu přímo na Ukrajině. Co jiného už by Rusko mělo považovat za casus belli, než to, kdyby se Rasmussenova nebezpečná slova naplnila.

Je zřejmé, že Ukrajině, resp. její armádě dochází živá síla. Tedy vojáci. Zejména vojáci zkušení. Není se co divit. Rok a čtvrt bojů vykonává své, ale zatím nikdo z politiků Západu neměl tu odvahu jako bývalý generální tajemník NATO, aby takto otevřeně hovořil o přímém zásahu zemí NATO do vojenského konfliktu na Ukrajině.

Takovéto postupy je ale potřeba se vší rozhodností odmítnout. Případná eskalace konfliktu by vedla k přímé konfrontaci armád NATO s Ruskem, nejprve jistě v omezeném rozsahu, ale v krátké době by mohlo dojít ke zcela katastrofálnímu a nekontrolovatelnému vývoji. Tedy, k jaderné válce. A to už přestává legrace. Takovouhle hru s ohněm, do které se pouští Rasmussen, který je sice penzista, ale může vyjadřovat názory jistých skupin ve vojenském velení NATO, nelze odbýt mávnutím rukou. Nelze si nalhávat, že Rasmussen už žádný vliv nemá. Tak to prostě není.

*

Autor: Jiří Paroubek – bývalý předseda Vlády ČR

5 4 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

VÍTE VŮBEC, CO JSTE ŘEKLI?
https://pravyprostor.net/?p=161570

Přerostlé dítě lipánek.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Bohužel ty šílenci jsou naprosto odtržení od reality tak vypouští z hub takové slinty. Pokud by to opravdu začalo tak se nikam neukryjí Rusové vědí kde mají proti atomové bunkry…..

danny
danny
před 10 měsíci

Ruské a některé americké weby jsou plné záběrů ze zahájení ofenzivy, “jakou svět neviděl”. Desítky zničené techniky západní provenience, zejména Leopardů a amerických BVP. Rusové hlásí 2 – 3 tis, padlých Ukrajinců. Ukrajinci útočí ve dvou směrech otevřeným polem, čelně přes minová pole palebné léčky. Bez podpory dělostřelectva a leteckého krytí. Nikde se… Číst vice »

shoty
shoty
před 10 měsíci

Rasmussen bol/je v NATO gašpar. Tak ako Stoltenberg, či Pávek. Nič viac ma po 89-om nenasralo viac ako to, že sme opäť len okupovaná krajina.
Dánsky pôvod asi tento hajzel nemá, ale keď túži po vojne a vojakoch, nech si ich hľadá v Dánsku. A on s rodinou by mal napochodovať ako prvý.