Británie: Názor na LGBT jako záznam v trestním rejstříku a rušení bankovních účtů

Pokud vás britská policie shledá vinným ze spáchání “nenávistného ne-trestného činu” vůči LGBT, může se to objevit ve vašem trestním rejstříku, říká ředitel Unie pro svobodu slova Toby Young.

převzato

Britská přední stavební spořitelna Yorkshire Building Society se vyjádřila, že ruší účty klientům, kteří se údajně chovají “hrubě” nebo “diskriminačně”. Informoval o tom deník The Telegraph. K tomuto odhalení došlo poté, co britská média publikovala příběh reverenda Richarda Fothergilla, kterému tato společnost zrušila účet kvůli jeho názoru na LGBT.

„Měl jsem [u Yorkshire Building Society] účet 17 let a […] těsně předtím, než začal červen (tzv. Pride Month, pozn. překl.), bylo patrné, že se na měsíc červen chystají tlačit Pride a LGBTQ témata. Tak jsem si říkal, dobře, dám jim nějakou zpětnou vazbu,“ vyjádřil se Richard Fothergill v pořadu GBNews s tím, že banka rozesílala svým zákazníkům dotazník spokojenosti a o zpětnou vazbu žádala.

„A tak jsem to udělal. Napsal jsem na jejich portál jen pár odstavců […], kde jsem říkal vlastně dva body. První byl: Není to trochu plýtvání vaší energií? Protože primárně jste tam od toho, abyste spravovali peníze, ne abyste dělali sociální inženýrství. A pak za druhé, já jako duchovní v církvi mám vážné etické problémy s transsexuální agendou.“

Reverend Fothergill ve své zpětné vazbě vyjádřil nesouhlasný názor s tím, že transsexuální agenda ovlivňuje děti například prostřednictvím tzv. Drag Queen Story Hour událostí, které probíhaly v Americe, Británii i České republice, a zeptal se prostřednictvím dotazníku spokojenosti, zda je nutné, aby se finanční společnost Yorkshire Building Society tolik angažovala v LGBT problematice. Společnost mu následně zrušila bankovní účet.

LGBT podpora zvyšuje skóre ESG

Nad nedávnou kauzou kolem společnosti Budweiser, která čelila poklesu prodejů piva Bud Light poté, co v jeho propagaci použila tématiku LGBT, se zamýšlí právník Jon McGowan na serveru Forbes. McGowan má za to, že společnost si LGBT pozitivně laděnou propagací snažila vylepšit skóre ESG.

„Existuje důvod se domnívat, že Anheuser-Busch InBev, mateřská společnost Budweiseru, podnikla tuto akci v rámci marketingové kampaně, která měla posílit její skóre ESG,“ píše Jon McGowan na serveru Forbes.

V jiném článku na témže serveru píše McGowan, že „Společnosti získávají hodnocení ESG na základě interních zásad zacházení s LGBTQ+ zaměstnanci a také na základě akcí, kterými navenek vyjadřují podporu LGBTQ+ komunitě.“

Bankovní postihy za politické názory

O přístup ke svému bankovnímu účtu přišel nedávno také známý britský euroskeptik a jeden z hlavních strůjců brexitu, moderátor Nigel Farage. Dle jeho tvrzení mu bankovní služby odepřelo také sedm dalších bank.

„Nebylo mi poskytnuto žádné vysvětlení, proč se tak stalo, a ani možnost odvolání. Jedná se o vážnou politickou perzekuci na té nejvyšší úrovni našeho systému. Když to mohou udělat mně, mohou to udělat i vám,“ napsal Farage na Twitteru. Tweet není dostupný pro nepřihlášené uživatele, ale internetová archivní služba jej uložila.

Nigel Farage sdělil, že má pocit, že bez bankovních účtů neexistuje. Údajně ztratil přístup k debetní kartě, úročení svých vkladů a k hypotéce. „Ve skutečnosti nebudu schopen existovat a fungovat v moderní Británii 21. století,“ prohlásil. Vyjádření vyvolalo na Twitteru i na nové sociální síti Nostr vlnu doporučení, která Faragemu radila přejít na decentralizovanou měnu bitcoin, která není pod kontrolou bank nebo států.

Dalšími poškozenými zákazníky britských bank jsou dva bývalí europoslanci. Henrik Overgaard Nielsen uvedl, že britská MetroBank s ním přerušila styky “bez vysvětlení” poté, co “měsíce platil účty včas a měl stabilní příjmy a výdaje”. Christina Jordanová dodala, že několik měsíců poté, co byla zvolena za euroskeptickou stranu, ji postihl podobný osud z rukou Nationwide Building Society. “Mé rodině a mně byly zrušeny všechny účty, přestože jsem byla 30 let věrnou zákaznicí,” sdělila.

Unie pro svobodu slova lobbuje proti bankovní diskriminaci

Britská Unie pro svobodu slova (Free Speech Union) se vůči těmto praktikám v Británii snaží vystupovat systematicky. Chrání práva svých členů, vede kampaně za svobodu slova, lobbuje u britské vlády, pořádá debaty a publikuje informační dokumenty.

„Stěžujeme si u Úřadu pro dohled nad finančními trhy […] na porušení regulačních procesů, které vyžadují, aby poskytovatelé platebních služeb řádně upozornili zákazníky na to, že se chystají zrušit jejich účty, a také jim řádně vysvětlili, proč to dělají,“ sdělil Toby Young, zakladatel Unie pro svobodu slova, v rozhovoruVlastimilem Veselým, spoluzakladatelem české Společnosti na obranu svobody slova.

„Zároveň však lobbujeme u ministerstva financí, aby změnilo předpisy platebním službám jako PayPal a ztížilo rušení účtů lidem z čistě politických důvodů,“ doplnil Toby Young a vyjádřil názor, že na Západě se zavádí systém sociálního kreditu v čínském stylu, jehož dalším způsobem, jak si vynutit konformitu s vládními názory, je vyhrožovat lidem finančním postihem.

Hate speech jako záznam v trestním rejstříku

Polo autonomní nevládní (tzv. quango) organizace College of Policing v Británii vydala již v roce 2014 pokyny pro policejní složky v Anglii a Walesu, aby vyšetřovaly a zaznamenávaly to, co označila jako akty nenávisti, které nejsou trestnými činy. O akt nenávisti se dle těchto pokynů jedná například v případě nepřátelských poznámek o rase, pohlaví, sexuální orientaci, LGBT orientaci nebo náboženství.

Tyto činy musí policie zaznamenat jako akty nenávisti. Od roku 2014 jich bylo v Anglii a Walesu zaznamenáno přibližně 250 000, což je v průměru 75 denně. Dle zakladatele Unie pro svobodu slova Tobyho Younga pak nezáleží na tom, zda je čin skutečně motivován nenávistí k chráněným charakteristikám oběti, ale stačí, když ho jako takto motivovaný vnímá buď oběť, nebo dokonce jen třetí strana, tedy někdo, kdo byl svědkem této situace. Tyto činy se pak mohou objevit jako záznamy v rejstříku trestů dané osoby, a přímo tak ovlivnit její kariérní a další příležitosti a možnosti.

Toxické projevy má hlídat umělá inteligence

Na tzv. toxické projevy na internetu se má mimo jiné zaměřit například nový nástroj iVerify na bázi umělé inteligence, který vyvinul think tank OSN. iVerify má být jednotlivým státům a institucím před volbami poskytován jako podpůrný balíček včetně strategie a má mít údajně potenciál kontrolovat celý obsah internetu a všechny příspěvky na sociálních sítích. Británie si cenzuru sociálních sítí pomocí umělé inteligence vyzkoušela již v době pandemie.

Že britská vláda umělou inteligenci využila při cenzuře sociálních sítí, vyšlo najevo díky deníku The Telegraph v kauze Lockdown Files. Podle závěrů investigativního týmu The Telegraph vláda v Británii využívala k prohledávání stránek sociálních sítí firmu zabývající se umělou inteligencí. Tato firma označovala diskuse, které se stavěly proti očkovacím průkazům. Mnohé ze vznášených otázek byly však dle deníku The Telegraph relevantní a později se ukázalo, že byly opodstatněné.

4 4 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 9 měsíci

Nikdo nemá povinnost, mít všechny lidi na světě rád. Když na to přijde, můžeme některé i nesnášet. A, že takových je !!!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

V naší hospůdce k nám občas přisedne náš přítel Ing., výborný člověk. Žije ve šťastném manželství. Má 4 děti! Manželce zahýbá! Jo! S chlapama!!! Nikdo to s ním neřeší a vždy ho rádi vidíme. Ještě žádného z nás nezbalil. Nebo tohle sem nepatří?

cablik
cablik
před 9 měsíci

Žádnou ideologii nemůžou do lidí nacpat skrz zákony zatím to jde tak peníze vybrat a vykašlat se na banky. Pokud hotovost zruší tak tohle je jen malí příklad co se bude dít