Konec velké iluze

Velkou iluzí roku 1989 byla představa, že Západ je nosným a perspektivním civilizačním vzorem. Byl to tragický historický omyl, který nás přivedl do současné existenční krize. Omámil nás jeho lesk.

Bezprecedentní prosperita Západu po roce 1945 trvající do sedmdesátých let dvacátého století měla několik příčin. Za prvé, poválečnou obnovu západní Evropy řídili v řadě případů lidé, kteří byli hodnotově a intelektuálně spjati s produktivním kapitalismem založeným na synergii veřejného a soukromého sektoru a zástupců zaměstnanců. To nebyl „hospodářský zázrak“, ale pouze racionální a sociální přístup k rozvoji národního hospodářství.

Za druhé, koloniální a imperiální minulost Západu stále přinášela dividendy v podobě využívání zdrojů a levné pracovní síly v zemích udržovaných v politické závislosti.

Za třetí, miliardy lidí globálního Jihu obtížně hledaly způsob, jak efektivně využít produktivní síly modernity a stát se ekonomicky plnohodnotným partnerem či soupeřem Západu.

To se radikálně změnilo. Dnes vládnou Západu lidé, jejichž ekonomický vztah k realitě by neobstál ani v archaických a magických společnostech věřících v „Pána much“. Jejich ideologické zatmění mysli vystřídalo racionalitu a pragmatismus předchozích generací. Země globálního Jihu již nehodlají saturovat „blahobyt“ sebestředného a arogantního Západu vykořisťováním své laciné práce a přírodních zdrojů. Osvojily si navíc nástroje moderního národního hospodářství a technologického rozvoje a počínají si stále dovedněji a sebejistěji.

Na obzoru se rýsuje skutečná světová revoluce spočívající v ustavení multilaterálního světa svrchovaných národů, jejichž ekonomická výměna a spolupráce nebude „hrou s nulovým součtem“, ale „harmonií zájmů“, o níž v devatenáctém století hovořili dnes polozapomenutí američtí ekonomové. Bude to svět bez liberálního pokrytectví, sankcí, ideologického třeštění či „humanitárního bombardování“. Svět pragmatického a všeobecně přínosného obchodování a kulturní výměny založených na mnohosti světonázorů a plurality politických zřízení.

Český národ v minulosti tíhl a trpěl za svůj mesianistický sklon usilovat, často naivně, o lepší svět pro celé lidstvo. Šlo o husitské války a v jistém smyslu i o roky 1918, 1948, 1968 a 1989. Přidejme se nyní k revoluci, která konečně dává smysl. Zvolme si politickou reprezentaci, která opustí agresivní spolek zvaný NATO, navrhne rozpuštění neoliberální Evropské unie a se svobodomyslnými národy Evropy, společenstvím BRICS a zeměmi globálního Jihu se zapojí do budování světa, jehož příslušníci se budou dívat na dnešní realitu jako na temný věk zaostalosti, nesvobody a barbarství. Svět se totiž změní v každém případě. Čelíme ale hrozbě, že v něm již nebudeme hrát důstojnou roli.

 *

Chcete-li podpořit Novou republiku, její web a překlady, akce, podcasty, natáčení debat a panelových diskuzí, přispějte laskavě na účet 2300 736 297 / 2010.

Děkujeme!

4.8 4 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 10 měsíci

Bohužel co se stalo nejde vrátit ale západní nadvláda padne je to jen otázka času a to Česko zachrání jinak by nás zlikvidovali jejich ideologickými šílenostmi. Též nevěřím na zázrak ale situace je daná. Hlavně v budoucnosti už žádné páníčky ani z východu nebo západu.

Karel2002
Karel2002
před 10 měsíci

Co se týče Západu (USA+satelité), ano je to tak. Můžeme pouze tipovat, jestli jeho panování skončí jadernou apokalypsou a koncem světa. Česká společnost nemá šanci se vzpamatovat, je dušena ze strany tzv. elit (funkcionáři pravicových stran na centrální i komunální úrovni, ve vedení škol atd., téměř všichni novináři, herci, zpěváci…) Občané nemají nárok… Číst vice »

oldo
oldo
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Souhlasím a marně hledám nějaké DŮSTOJNÉ místo našeho národa po Bílé hoře.Nějakého páníčka si jistě najdeme ať vyhraje volby kdokoli!

Primak
Primak
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  oldo

“Důstojné” místo našeho národa bylo – paradoxně vzato – když jsme byli napadeni: v roce 1938 a v roce 1968. To o nás svět věděl a nás litoval… Ale holt, ňák jsme té “důstojnosti” později nevyužili..

oldo
oldo
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

To jako že jsme se v 38. důstojně nebránili?Beneš,že prý zabránil obětem,copak by to bylo za obranu vlasti-bez obětí?To myslíte vážně? No a v tom druhém případě,já jsem vojskům VS neskonale vděčný za to,že o dvacet let oddálily tu kapitalistickou,zlodějskou a vraždící verbež a tím mi umožnily v klidu žít a vychovat děti bez starostí o práci,v relativním dostatku,v době… Číst vice »

spartak
spartak
před 10 měsíci

Nevěřím v zázrak . Celá naše společnost je masírovaná pravicovou ideou až se z toho zbláznila ČSSD a je mimo hru.Hřiště ovládla nesnášenlivost a roztříštěnost.Vybudovat něco v takové společnosti je nemožné.

mikkesh
mikkesh
před 10 měsíci

Optimista.