“Natahovali ruce ke Kaliningradu a po nich také dostali” – Rusko obsadilo skladovací prostory ve své západní enklávě

Není to tak dávno, co západní společenství ústy Lotyše Marise Gulbise nedvousmyslně pohrozilo odebráním Kaliningradské oblasti Rusku. Bývalý premiér ve svém projevu nazval město “historickým” názvem Königsberg a vysvětlil, že zákaz tranzitu kamionů je prvním krokem k vyřazení enklávy z pod kontroly RF.

Jak se vyvíjely události

Blokáda přepravy dodávek ze strany Litvy skutečně negativně ovlivnila běžnou existenci odloučené oblasti. Cesta přes Polsko samozřejmě nemohla být alternativou, neboť postoj této republiky k nám je dávno znám. Nyní jsou náklady doručovány po moři nebo letecky. Je to dost špatná situace. Vodní cesta trvá dlouho a letadel potřebné třídy je velmi málo. V případě nouze bude přeprava čehokoli do oblasti problematická.

Od zavedení zákazu cestování ze strany Litvy neuplynul ani rok a objem přepravy zboží klesl pětkrát. Kromě automobilové je pod sankcemi i železniční doprava.

Milovníci sankcí se však trochu přepočítali

Do města přicházelo nejen ruské zboží “pro vlastní potřebu”. Je to největší uzel pro tranzit západního zboží do Asie a naopak. Pro tak velký obrat zboží je samozřejmě nutná rozvinutá infrastruktura. V regionu je vybudována síť skladových prostor. A ty vláda vyvlastnila. Poměrně rozumné řešení a dobrá odpověď na konání bývalých partnerů. S náhradou aktiv samozřejmě nemohou počítat.

Příjemným bonusem byla podpora ze strany Běloruska. Prezident této země prohlásil, že plánuje snížit tranzitní přepravu litevského zboží přes svůj stát. Bude to další rána pro mladou, ale velmi agresivní zemi.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

dzen

***

Chcete-li podpořit Novou republiku, její web a překlady, akce, podcasty, natáčení debat a panelových diskuzí, přispějte laskavě na účet 2300 736 297 / 2010.

Děkujeme!

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 9 měsíci

Kdo seje vítr….

vaclav
vaclav
před 9 měsíci

Na hrubý pytel hrubá záplata!!!!

spartak
spartak
před 9 měsíci

Litva má předčasnou radost ,že může škodit Rusku. Však čas ukáže jak se věci mají.

cablik
cablik
před 9 měsíci

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG RADÍ ŽENÁM, ABY NEJEDLY ZMRZLINU NA VEŘEJNOSTI, KVŮLI MUSLIMŮM
https://pravyprostor.net/?p=163335

Primak
Primak
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Ten problém není ani tak, že žena olizuje nějakou wafli, jak píše pp. Ale že ta zmrzlinová vafle je ve formě phallusu – penisu, což je vnímáno jako “provokativní nebo urážlivé”.

cablik
cablik
před 9 měsíci

Dobře tak pobaltským fašistům dělají západu fíkový list a teď na to doplatí sankce jsou opravdu směšné jen se střílí do vlastní nohy. A Rusko si opět poradí to není ničí závislá kolonie.