Jaroslav Doubrava: Zhodnocení situace!

Když Rusko vpadlo na Ukrajinu a z našeho mainstreamu se začaly sypat ty informace, jak Rusové prohrávají, jak jim Ukrajinci dávají na prdel a k tomu byly ty obrázky Javelinů, zničené techniky, ukradených tanků apod., tak se mi tomu nechtělo moc věřit.
Měl jsem informace z obou stran a v podstatě jsem věřil i nevěřil.

Jaroslav Doubrava
Jaroslav Doubrava

Celou dobu mne totiž dráždily ty detaily.

Jednak jsem pořád nemohl uvěřit, že Putin, kterému posledních deset let vycházelo ausgerechnet úplně všechno, který byl schopen velmi sofistikovaných a složitých strategických úvah, který zachránil Asada v Sýrii, s Turky se od sestřeleného Suchoje dopracoval k Turkisch Streamu, zachránil Tokajeva během jednoho dne, zachránil Armény a přitom nenasral Azery, dopracoval se ke strategickému partnerství s velmi složitou konfuciánskou Čínou, umetl si cestičku do Afriky, v Mali za rok vyřešil to, co Francouzi nezvládli ani s českou pomocí za deset let, tak ten stejný Putin najednou šlápne vedle, vypne mozek, vypne tajné služby, vypne armádu, vypne informátory i dezinformátory, přestane z ničeho nic poslouchat lidi, kteří mu deset let radí dobře a udělá takhle VELKOU chybu…?!?

Dál mi pak vadily ty staré obrněné šroty. Všechno tanky T-72 nebo horší. Co to sakra dovezli před ten Kyjev?
K tomu staré transportéry, stará letadla a vlastně i staré vrtulníky. Nemusel bych zrovna vidět Armaty, ale kurňa, Rusko má fakt hodně tanků T-90.
Stejně tak se kolem Kyjeva motali jacísi záložáci nebo jednoročáci, kteří fanfaronsky vjížděli do ukrajinských pastí.

V té stejné době ale na jihu postupovaly ruské armády přímo ukázkově.
Cherson dobyly z chodu, skok do Melitopolu, pak skok do Berďansku, pak skok do Mariupolu.

Během prvního týdne byla Ukrajina odříznutá od Černého moře. Ukrajinská propaganda mluvila dokolečka dokola o Kyjevě a ta ruská zase o Donbasu a Mariupolu.
Stejně tak nikoho v Rusku neštvala funkční železniční síť, přivážející obrovské zásilky techniky a Javelinů.
Nevadily jim rafinérie, sklady, nádraží a vlastně ani kasárna.
V prvním měsíci války Rusové zničili plošně vlastně jen radary a různé komunikační prostředky.

Rusko prý přecenilo své síly, Ukrajina má šanci vyhrát, stačí dodat těžké zbraně, Rusko vlastně žádnou moderní techniku nemá, za chvíli jim dojde jídlo, náboje, rozpadne se jim měna, svět je jednotný a na naší straně.

A pak to postupně přicházelo – Rusové byli schopni zničit hypersonickou střelou Kinžál i podzemní bunkr, který měl odolat jadernému výbuchu.
K tomu začali „kalibrovat“ různá kasárna se zahraničními žoldnéři, celkem bez problémů eliminovali většinu z té západní vojenské pomoci, sotva se Javeliny dostaly do zákopů, ruské tanky zmizely a nastoupilo ruské dělostřelectvo.
Putin na přehlídce nevyhlásil mobilizaci, stejně tak nevyhlásil Ukrajině válku. Od začátku doteď vlastně vysílá signály, že Ukrajina je jen malá lapálie na hranicích, kvůli které nestojí za to, dělat válku.

Bylo od samého začátku vidět, že Rusové válčí na půl plynu.
Pak už začalo být zřejmé, že tam mají méně vojáků než Ukrajina a stejně postupují.
Jen to dělali „divně“.
Strašně pomalu…

Šafrovo fórum po celou dobu dává ty nejoptimističtější zprávy, jak Západ s Ukrajinou slavně vítězí…

Mezitím však zjistíte, že rubl stále posiluje, tamní centrální banka snižuje úrokové sazby a že Gazprom vyplatí dividendu, jakou svět neviděl.
A největší fór je, že se mezitím z Gazpromu stáhli všichni zahraniční podílníci, jejichž akcie koupil takřka zadarmo ruský stát.
Takže nejenomže Gazprom vydělal neskutečný balík peněz, ale ještě z toho Putinovi zbude mnohem, mnohem víc.

Trvalo vlastně dva měsíce, než si všichni ti západní politici všimli, že odříznutí Ukrajiny od Černého moře vlastně splnilo Rusku ty nejbláznivější sny.
Nejenže má pohádkové zisky z prodeje ropy a zemního plynu, ale bude mít i pohádkové zisky z prodeje obilí, přičemž prý letos oseli o milion hektarů víc než loni.
Připočítejte si, že už zabrané oblasti na Ukrajině přidají dalších deset milionů tun do ruské bilance a zjistíte, že Putin je schopen nakrmit Afriku a Afrika je schopná zatlačit na Evropu, aby s těmi sankcemi přestali.

Pak se dočtete, jak Gazprom platil všechny ty Gréty a grýndýly… a užiteční idioti ničili naši energetiku ze všech pozic a když jsme něco namítali, nadávali nám do konspirátorů a ruských švábů.
Nejlepší agent je ten, který ani neví, že slouží Putinovi.
Jaké to asi je, když všichni ti Bursíci, Kateřinky Žak, Magdaleny Šipky, i ti energetičtí zmocněnci Bartuškové zjistí, že pracovali z plných sil pro Rusko?

A s nimi všechny ty učitelky, co dětem vysvětlovaly ekologii, ty biomatky, které podepisovaly petice proti dostavbě Temelína a vybudování jaderného úložiště…
…A jako nejlepší fór je to, že zároveň válku financujeme i Ukrajině, aby vytrvala v odporu co nejdéle a tím co nejdéle udržela bezprecedentní ruské zisky.
On ten Kyril každý den slouží mše, abychom zůstali takhle blbí a udrželi co nejdéle v chodu tu mašinu na peníze….

…Najednou Čína kupuje ruskou ropu se slevou, Indie kupuje ostošest, Saúdové si klidně dovolí nebrat Bidenovi telefon.
Pak slyšíte, že se představitelé NATO neformálně dohodli, že raději některé zbraně na Ukrajinu dodávat nebudou.

Kromě toho Ukrajincům nedodali ty skutečně moderní vychytávky, v podstatě jim dali stejné zbraně, jako už mají, jen v jiné ráži, aby to dělalo logistické problémy.
A najednou to ruské nekonání dává smysl…

Válečná cenzura nám ty nejdůležitější věci totiž neřekne.
Někde v centrále NATO a v Bílé chýši sedí ti, kteří tohle všechno spunktovali.
Vrazili do toho desítky miliard dolarů, spojili s tím své politické kariéry, vyhrotili situaci skutečně na hranu atomové války.
A všude vyhřezávají důsledky. Hrozí jim nový Afghánistán.
Hrozí jim, že všechny ty oběti, které žádali po svých voličích, byly zbytečné.
Hrozí jim poválečné důsledky.
Teď se tam někde v Bruselu rozhoduje, jestli nás do té války zatáhnou doopravdy, protože jim začíná docházet ten průser.

Teď se tam perou dvě úvahy.
Vycouvat z toho pomalu ven a nechat Ukrajinu, ať si to vyžere sama a nebo do toho jít se vším všudy.

Teď právě se tam rozhodují, jestli Rusové brzy udělají strašný chemický útok, protože tohle Putin dělá vždycky – těsně před vítězstvím pustí plyn na bezbranné ženy a děti.
Rozhodují se, jestli se nás všechny pokusí ještě jednou oblbnout a zatáhnout nás do opravdové války se všemi těmi dobry dálkového bombardování, poprav za zbabělost a pronásledování nepohodlných názorů.
Teď se teprve opravdu rozhoduje o našem osudu a máme jen dvě špatné varianty.
Buď snášet skutečnou válku a nebo snášet ten průser, který nám náš Volodymir Fialkovskij nadrobil.

Ten, kdo pojede jednat za Putinem o plyn a ropu, ten tam pojede jako poražený.
Za všech okolností.
Proto bych se přimlouval Fialu nesvrhnout, ale minimálně ho tam do Moskvy ještě poslat, ať si sype popel na svoji politologickou hlavičku.
To si užiju.

Ale ať tak či onak, Západu se to nakonec podařilo.
Udělali z regionální mocnosti opět velmoc první kategorie.
Dali Rusku zadarmo všechno to, co tam za třicet let vybudovali. Automobilky, plynovody, ropovody, vrty, doly, farmy, továrny, vzácné prvky, všechno.
K tomu zbavili Putina konkurence, semknuli kolem něj ruský lid a zrušili vliv Západníků.
Zařídili mu skvělé ceny pro jeho suroviny, dali mu Afriku i Arábii. Zařídili, že Rusko nemusí dodržovat pravidla WTO…

Když si to tak vezmu, Putin sám tomu všemu přidal jen drobnost – několik přístavů v Černém moři, trochu té ukrajinské černozemě a pár dalších, poněkud rozstřílených, továren.

*

Autor: Jaroslav Doubrava – bývalý senátor ze Severočechy

Chcete-li podpořit Novou republiku, její web a překlady, akce, podcasty, natáčení debat a panelových diskuzí, přispějte laskavě na účet 2300 736 297 / 2010.

Děkujeme!

5 6 hlasy
Hodnocení článku
27 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 11 měsíci

Dezerce v ruské armádě přibývají. Už dezertovalo 2070 vojáků. Jak se tímto může někdo zabývat, když nám pod okny hopsá několik statisíců ukrajinských zdravých, tetovaných a vyžraných ukrajinských zběhů.A po celé Evropě jsou jich miliony ba i v nepřátelském Rusku. No trochu nepoměr..

cablik
cablik
před 11 měsíci

POLÁCI SE S TÍM NEMAŽOU, ROZZUŘENÝ DAV SE VRHL NA CIZINCE, KTEŘÍ SEXUÁLNĚ OBTĚŽOVALI NA KOUPALIŠTI MALÉ DĚTI
https://pravyprostor.net/?p=163380

SOUDRUZI Z BRUSELU A EMISNÍ POVOLENKY
https://pravyprostor.net/?p=163364

MIROSLAVA NĚMCOVÁ PŘEKONALA HRANICI MORÁLNÍHO DNA
https://pravyprostor.net/?p=163361

Ludvik
Ludvik
před 11 měsíci

Fjodor Michailovič Dostojevskij Deník spisovatele II (1877) „Jde o to, že podle mého nejhlubšího nezvratného přesvědčení nemělo Rusko ještě nikdy tak záštiplné, nenávistné, pomlouvačné a otevřené nepřátele, jaké získá v těchto slovanských národech, jakmile je Rusko osvobodí, a jakmile Evropa uzná jejich samostatnost. Začnou po osvobození žít novým životem. A začnou, znovu opakuji, právě tím, že si… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

„Nemám na mysli jednotlivce. Někteří samozřejmě pochopí, co pro ně Rusko znamenalo, znamená a bude znamenat. Pochopí jeho velikost, jeho svaté poslání a vznešenost ideje, kterou ve jménu lidstva vepsalo ve svůj štít. Octnou se však, zvláště zpočátku, v tak žalostné menšině, že budou stíháni posměchem, nenávistí, ba dokonce vystaveni politickému pronásledování.“ „S… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

„Rusko se musí se vší vážností připravit na to, že se všichni ti osvobození Slované jako pominutí vrhnou do náruče Evropě, budou bezmyšlenkovitě přejímat evropské politické a sociální formy, pod jejichž nánosem zmizí jejich národní osobitost, a že je čeká dlouhé údobí evropanství, než se alespoň zčásti dopracují k pochopení toho, v čem je… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Teda, já tohle dosud nečet, ačkoliv mám Dostojevského načteného solidně. Začalo to někdy v sedmnácti s tou jeho Něžnou.
Ale velice přesná prognóza. Jak jen tohle mohl Fjodor Michailovič už tenkrát vědět či tušit?

Naposledy upraveno před 11 měsíci uživatelem kolokol
Karel2002
Karel2002
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Tohle že napsal Dostojevskij? Vypadá to spíš na Putina. 🙂

kolokol
kolokol
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Opravdu Dostojevský. Raději jsem si to hnedle ověřil u Fatimy (umělé inteligence). I když chápu, že jste dal ten dotaz z jiného veselého důvodu.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 11 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Umělá inteligence lže, ptekrucuje a vymlouvá se na ot, že se ještě učí. S AI neargumentujte, aby si o vás lidé nemysleli, že nemyslíte…!