Vsadili na to svůj život

Před několika dny jsem napsal, že podle mého rozumu spočívá ruská propaganda v tom, že se Rusko záměrně vykresluje jako slabé a tím nutí protivníky předčasně vytahovat karty a dělat chybné kroky, které pak nemohou vzít zpátky ani z politických ani z vojenských důvodů.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
To bylo ještě před pádem Prigožinova letadla, které k této úvaze přidalo zase další parametry. Čím déle sleduju celou situaci na Ukrajině, tím více jsem přesvědčen, že právě tohle je strategická podstata celé války.

Ekonom Pavel Šik nedávno dával k lepšímu článek, že Rusko za loňský rok v celku zbohatlo, zatímco USA a EU o rekordní bohatství přišli. Proč? Inu, udělali chybné kroky. Věřili, že Rusko bude možné sankcemi udolat hospodářsky a vojenskou pomocí Ukrajině udolat vojensky. Ani jeden z těchto předpokladů se nesplnil. Naši pravdomluvní novináři dál pouštějí bombastické zprávy o tom, že už brzy bude vše jinak, už brzy Ukrajina začne vítězit, už brzy to přijde, ale začíná to stále více připomínat Goebelse, který také dokázal tři roky vítězně ustupovat a obyčejným Němcům do došlo až tehdy, když jim děla duněla za humny, pod okny jim prchali lidé s dvoukoláky a šrapnely jim prostřelovaly okna.

Samozřejmě, většina generálů či vojáků měla představu, jak je to doopravdy. Viděli, že to jde do háje. Dokonce zkusili i atentát na Hitlera. Ale obyvatelstvo zatím stále věřilo v tisíciletou říši a dokud se na ulicích nemluvilo rusky, tak nevěřili a udávali své lépe informované a více přemýšlející sousedy jako kolaboranty. Ostatně, to už tu dneska máme taky. Viď, Libore. Já vím, že mě čteš. Rusko je samozřejmě slabé, je to vtělené zlo a je naší povinností nechat shořet svět, jen aby byl Putin poražen.

Když nějaká debata o slabém Rusku, které bude už brzy poraženo (a když ne letos v létě, tak příští rok, jak tvrdí kupříkladu maršál Petrla), dojde do výčtu toho, jak jsou Rusové neschopní a Ukrajinci schopní, jak je Západ jednotný a východ nejednotný, jak je svět proti Rusku a Putin nemá žádné kamarády, tak dávám za příklad henten Niger.

Tam prostě udělali převrat. Generál zavelel, armáda vykonala, sesadila „demokraticky zvoleného“ prezidenta, lidé na ulicích začali slavit s ruskými vlajkami a bylo vymalováno. Nezačala žádná občanská válka.

Ten Sahel, to je kus světa, kde lidský život nemá už vůbec žádnou hodnotu. Že lidí je jak sraček (že Kefalín), to platí všude, ale v Africe nejvíc. Nikde na světě se tak snadno a radostně nevraždí, jako právě tam. Zvěrstva doprovázející každý konflikt jsou tam obzvláště šťavnatá. Tam se milost nedává, tam se řežou krky, usekávají ruce, vraždí se ženy i děti a žádnému místnímu vůdci (ani tomu demokraticky zvolenému) to nezvedá krevní tlak. Když nejsou kulomety, používají se mačety. Masové vraždění tam katům nezpůsobuje psychickou újmu, na jakou si stěžovali velitelé Wehrmachtu.

Když v Nigeru uděláte převrat a hrozí vám, že vám do země vpadnou američtí spojenci z ECOWACSu v čele s Nigérií, která má víc lidí než všechny ostatní tamní země dohromady, tak jste vsadili svůj život. Pokud neuspějete, tak vás nečeká řádný soud, ale hodně hnusná smrt ala Kaddáfí. Tady v Evropě znamená sázka na ukrajinské vítězství v případě neúspěchu nejspíš jen vyhazov z politické funkce a možná nějaké popotahování a vyšetřování. V Africe se s tím nikdo pytlíkovat nebude. Ostnatý drát kolem krku a uvláčet za džípem.

Přesto nigerští pučisté vsadili svůj život na Rusko. Na to slabé Rusko, které se už za chvíli rozpadne. A vsadili na něj nejen v Nigeru, ale i vedle v Burkině Faso a Mali. Ano, pokud dojde na válku s Nigérií a dalšími zeměmi a pokud vsadili špatně, tak se jejich šéfů týká stejně ošklivá a bolestivá smrt. Rusko je před rozpadnutím, ale nigerský generál vsadí svůj život na Wagnerovce…

Že by i africké chunty měly lepší informace o ukrajinském konfiktu, než my?

Oni si v Nigeru klidně dovolili vyhodit Viktorku Nullandovou… A teď si dovolili vyhodit delegaci států ECOWACS. Úplně vidím ten dialog:

Okamžitě vraťte zvoleného prezidenta do funkce

Až naprší a uschne.

Provedeme k vám invazi

Jevgenij nedávno říkal, že neprovedete.

Ano, Prigožin se fotil se samopalem v poušti… Jeho melody boys už jsou zřejmě na místě a spolu s nimi přišly i ruské zpravodajské informace. Alžírsko, Niger, Burkina Faso a Mali se vůbec nebojí, že by jim Rus nepomohl nebo že by se jim rozpadl před očima. Naopak… vyhazují Frantíky, urážejí Nullandovou (a to je hodně mstivá ženská) a z vyhrožování dvousetmilionové Nigerie mají bžundu.

Fakt se Rusko rozpadá? Fakt Putinovi odtikávají poslední dny (týdny, měsíce roky)?

Nigerijci sice říkají, že datum invaze už je stanovené… ale jak vidno, moc se jim do válečného dobrodružství (proti vojákům nejvíc jebnutého Rusa na světě) nechce. Ten chlap byl totiž schopen vyrazit i na Moskvu… co kdyby vyrazil na Lagos? Navíc, byl ten převrat nejspíš dobře připravený a naplánovaný. Kdo ví, kolik kamionů s vojenským materiálem čekalo vedle v Mali a teď to jen převezli do Niamey?

Jsou to jen střípky. Stejně jako loni ty staré ruské tanky na Ukrajině. Nevidíme celkový obraz. Nevidíme, co bychom vidět měli. Nemáme informace, které bychom potřebovali. Lžou nám. Neustále. Hlídací psi demokracie se změnili v dogy Waffen SS. Česká televize už nehledá pravdu. Jen upevňuje narativ. Zřejmě to funguje… i Goebelsovi to fungovalo. Nerozhodujeme se podle pravdy, ale podle toho, co mocní chtějí.

Jestli chceme najít pravdu, musíme to udělat sami. Celá ta občanská společnost nebyla vybudovaná, aby pravdu hledala. Je tu od toho, aby střežila zájmy mocných. Nedá se nic dělat. Musíme sami „zpytovat tajemství světa pokládáním prokletých otázek.“ Sami musíme hledat, protože nikdo z těch, co to měli v popisu práce, už to nedělá. Ne, nevím, jak je to doopravdy. Ale když někdo vsadí svůj život při převratu na Rusko, tak je to sakra silný argument k přemýšlení o tom, jestli není všechno jinak, než jak nám říká Erik Tabery a jemu podobní.

**

Zdroj

3.8 12 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tomaskova
tomaskova
před 10 měsíci

Pan Vidlák to má trošku pomotané. Nigérie jako první se za Niger postavila a slíbila Nigeru ozbrojenou pomoc.

Praded
Praded
před 10 měsíci

Moc pěkně napsaný článek. Lidská touha po sociálně spravedlivé společnosti je stará jako samo lidstvo a způsob ovládání lidí pomocí strachu také. Moudří lidé vědí, že vše kolem nás podléhá všemohoucímu zákonu o rovnováze a nikdo a nic to nemůže změnit.

cablik
cablik
před 10 měsíci

Jo dobře to napsal pan Vidlák v Africe je krutý středověk a videa od nich jsou otřesná. Ti lidé tam trpí neustále. Ale jestli k něčemu dojde tak víme kdo zvítězí.