Americká tragédie 2023: žebráci, narkomani, piráti… kriminalita v USA je znak ekonomických rozporů, narůstajících zdola

Podle nedávné studie finanční společnosti LendingClub inflace, sazby hypoték nad 7 % a úroková sazba kreditních karet nad 20 % vedly v roce 2023 ke chudnutí amerického obyvatelstva.

“V červenci 2023 žije 61 % spotřebitelů v USA, což je o 2 procenta více než v červenci 2022, od výplaty k výplatě. Celkově bylo v červenci 2023 na životním minimu od výplaty k výplatě více spotřebitelů všech příjmových kategorií než loni”, řekla FOX Business Alia Dudum, expertka na peníze v Lendingclubu.

Situace pracovníků s nízkými příjmy je obzvláště obtížná. Stejný průzkum ukázal, že v současné době asi 80 % těch, kteří vydělávají méně než 50 000 dolarů ročně, žije v režimu utahování opasků.

Nyní 78 % spotřebitelů, kteří vydělávají méně než 50 000 dolarů ročně, a 65 % z těch, kteří vydělávají mezi 50 000 a 100 000 dolary, žilo v červenci od výplatě k výplatě, což je v obou případech více než před rokem, zjistil LendingClub. Z těch, kteří vydělávají 100 000 dolarů nebo více, 44 % uvedlo, že žijí bez možnosti odložit peníze.

“Americké domácnosti, které mají finanční potíže, se stále častěji obracejí k půjčkám, aby nějak přežily, a to zvýšilo úroveň dluhu do bezprecedentních výšek”, píše známý ekonom Mike Snyder.

Celkový dluh domácností se ve druhém čtvrtletí 2023 vyšplhal na nové maximum a dosáhl 17,06 bilionu dolarů, přičemž dluh na kreditních kartách rezervní banky v New Yorku přesáhl 1 bilion dolarů. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstávají vysoké, náklady na bydlení a auta stále rostou a splátky studentských půjček se obnovují, výše dluhu se může podle ekonomů dotazovaných The Daily Caller News Foundation zvýšit.

“Výše nesplaceného dluhu a zejména překročení hranice 1 bilionu dolarů je značná a znepokojující”, poznamenal analytik Amerického institutu pro ekonomický výzkum Peter Earl.

Capital One, jedna z největších úvěrových společností v zemi pro fyzické osoby, od dubna vyjadřuje obavy z prodlení na kreditních kartách.

Počty prodlení rostou také ve firmách Discover a Bread Financial. Tempo růstu úvěrů po splatnosti je zvláště vysoké u Američanů ve věku 18 až 29 let.

“Míra osobních úspor je dnes 4,6 %, což je hluboko pod průměrem před pandemií, který byl 7,3 %. Míra osobních úspor byla pod průměrem před pandemií od zimy 2021, kdy inflace začala růst. Vzhledem k tomu, že domácnosti z velké části utratily své úspory, některé z nich se dostaly do podsvětí a půjčovaly si kreditní karty, aby se uživily”, píše New York Post.

“Nárůst prodlení a nesplácení je příznakem obtížných rozhodnutí, která tyto domácnosti musí učinit právě teď, a sice platit účty na kreditních kartách, nájmy nebo nakupovat potraviny”, řekl listu The Washington Post hlavní ekonom Moody ‘ s Analytics Mark Zandi.

“Lidem se nelíbí vytvářet platební neschopnost nebo prodlení s kreditními kartami, to nutí být nervózní a cítit se nešťastným”, poznamenal výkonný ředitel pro maloobchod analytické společnosti GlobalData Neil Saunders.

Jakmile se zoufalí Američané ocitli před volbou, zda platit půjčky nebo nakupovat potraviny, začali jednoduše krást. A nejen potraviny.

Podle sdělení The Wahington Post řetězec supermarketů Giant Food oznámil, že rozsah krádeží v obchodech je tak zdivočelý, že budou před zákazníky ve Washingtonu ukrývat značkové zboží výrobců jako Tide nebo Colgate. Konkrétní kategorie zboží nejsou pojmenovány, ale lze předpokládat, že jde o zubní pastu a prací prášek. Samotná síť vysvětluje tak neobvyklý krok jako jedinou šanci, jak se vyhnout uzavření, protože krádeže nabyly “bezprecedentního charakteru”.

Prudký vzestup krádeží hlásí i další obchodní řetězce.

“Je jen otázkou času, kdy uvidíme ozbrojenou ostrahu v obchodech s potravinami a v náklaďácích s potravinami po celé Americe. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, a právě teď vidíme, jak se dějí naprosto šílené věci”, píše Mike Snyder s odkazem na “extrémně šokující incident, ke kterému došlo za bílého dne v obchodě Home Depot v Kalifornii, kdy sedm maskovaných mužů vtrhlo do obchodu, před šokovanými prodejci a nakupujícími naložili dva vozíky drahého zboží v hodnotě pěti tisíc dolarů a tiše odešli.

Obchodní řetězce v Kalifornii jsou vystaveny bezuzdným krádežím, čemuž napomáhá “politika demokratů, která umožňuje zločincům neustále páchat opakované zločiny, aniž by se obávali následků”, píše Daily Mail.

Nekontrolované rabování v San Franciscu vedlo k uzavření nejméně 96 maloobchodních prodejen v centru města. Mnoho velkých řetězců, včetně Whole Foods, Brooks Brothers a Office Depot, jednoduše uzavřelo obchody. Elitní maloobchodní řetězec Nordstrom snížil stav o téměř 400 pracovních míst a uzavřel všechny své obchody v San Franciscu na pozadí nárůstu kriminality a hospodářského poklesu ve městě. Rodinný obchod smíšeným zbožím v San Franciscu ztratil ohromující částku 700 000 dolarů za jeden rok kvůli “organizované krádeži v obchodě”.

Ostatní obchody, jako je Target, jsou nuceny zavírat veškeré své zboží za sklem, aby odradily zloděje v obchodech, kteří každých 10 minut kradou. Mnoho produktů, včetně šamponů, deodorantů, zubních kartáčků a potravin, je nyní uloženo za sklem nebo plexisklovými bariérami.

V USA roste i míra násilných trestných činů, píše The Washington Times. Publikace poznamenává, že kriminalitu zhoršují ekonomické faktory, jako je inflace. Policie kvůli nedostatku personálu neplní svou práci v plném rozsahu. Pozornost je věnována pouze závažným trestným činům, méně závažné případy porušení zákona jsou často ignorovány. Podle informací listu The Washington Times se v USA zvýšil počet loupeží, útoků, znásilnění. Nárůst kriminality je zaznamenán v Chicagu o 41 %, v New Yorku o 23 %, v Los Angeles o 8 %. Spojené státy se vracejí do kriminálních 90.let minulého století, poznamenává publikace.

Od ledna do června 2023 se krádeže motorových vozidel zvýšily o 33,5 % ve srovnání s první polovinou roku 2022. V první polovině roku 2023 se počet případů domácího násilí zvýšil o 0,3 % v 11 městech ve srovnání s první polovinou roku 2022. V první polovině roku 2023 bylo o 24 % více vražd než v první polovině roku 2019 před zavedením karantény.

Obyvatelé měst Oakland a Alameda v Kalifornii čelí nejen znepokojivému nárůstu kriminality, včetně krádeží a loupeží, ale také oživení námořního pirátství. Na rychlých člunech a vodních skútrech piráti v noci přistávají u lodí a jacht v přístavu a drancují je. Krade se cenné vybavení, lodní motory, někdy se kradou i lodě.

Majitelé lodí a jachet, kteří řekli deníku San Francisco Chronicle o šokujícím nárůstu případů podobného pirátství, to označili za návrat “Divokého západu”.

“Je to skoro, jako byste byli na lodi, jsou tam piráti a neexistuje žádná vláda, která by vás ochránila”, řekl Steve Meckfessel.

“Všichni víme, že ze strany policie se ničeho nedočkáme”, prohlásil majitel lodi Jonathan Delong.

“Místní obyvatelé a policie spojují rabování lodí a jachet s rostoucím počtem narkomanů a bezdomovců. Auckland a San Francisco se staly živnou půdou bezdomovců, zemí zaslíbenou fentanylové droze, píše Daily Mail. Přicházejí sem turističtí narkomani kvůli bezpečnému a snadnému přístupu k oblíbeným drogám a také kvůli možnosti krást, aby si mohli udržet své návyky, protože zde neexistuje právní stát”.

Zda jsou Američané připraveni na to, co je čeká, se ptá Mike Snyder a varuje, že země směřuje k chaosu a násilí v duchu trháku Šílený Max.

V podstatě se postapokalyptická noční můra v Americe již odehrává a proces je v plném proudu.

Vladimír Prochvatilov

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://www.fondsk.ru/news/2023/09/10/amerikanskaya-tragediya-2023-nischie-narkomany-piraty.html

2.7 16 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
reproduktor
reproduktor
před 9 dny

Nemusíme čuměl přes Atlantik. Celá EU jede v drogach a obchodem s lidmi. A protože jsme v Česku, tak stačí sledovat dění u škol i jak se prodává perník nebo gandža. Kdo je větší borec, tak projde v noci Václavák a nakoupí si vseho dost. Byl jsem ve středu v Žatci a fakt pěkný mesto. Bezdomovci v centru vesele chlastaji a pohoda. Vybydleny… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 9 dny

Hezká fotečka. Copak se stalo? Že by přišly banány?

kutnohorsky
kutnohorsky
před 10 dny

Američan jen se narodí, a je hned dlužen, a to až do smrti. Americké banky Američany (všech kategorií) dojí přes půjčky, hypotéky… celý jejich život. Okolí velkých měst je prstenec, tvořený těmi největšími ubožáky, narkomany, bílými a většinou černými Afroameričany. Do jejich slumů nechodí policie, lékaři, mnohdy ani učitelé. Je to semeniště hlavně… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 10 dny

Nejsem si jistý, zda tento by tento text vedl k vystřízlivění lidí u nás nad skvělou USA i kdyby server NR četlo daleko více lidí. USA je v ekonomice přece pořád na 1. místě před Čínou. Podle Gaussovy křivky je 25 procent každé populace pod hranicí inteligenčního průměru tzn. vyskytují se tam ve zmíněné míře lidé,… Číst vice »

maxim
maxim
před 10 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, přečti si pozorně článek který komentuješ, tam je ta statistika životních poměrů američanů zcela jiná …

Karel2002
Karel2002
před 10 dny
Odpověď uživateli  maxim

Tomu, co se tvrdí v tomhle článku, nebude nikdo věřit. Budou si myslet, že to je Putinova propaganda. Pokud by to byla pravda, bylo by to tam horší než u nás. O těch 50 milionech amerických příjemců sociální dávek jsem četl dříve, ale na mé známé to neudělalo dojem. Stále tvrdili, že v USA… Číst vice »

cablik
cablik
před 10 dny

Kapitalisté jsou šílení a nedávají lidem ani na přežití ale to se obrátí proti nim zbídačené masy lidí s nimi udělají krátký proces. Šíleného Maxe mám a na živo bych ho nechtěl žít.