Nějak se nám ten pokrok začíná vymykat z ruky, míní Jiří Weigl z Institutu V. Klause

O víkendu se v indickém Dillí konala vrcholná schůzka dvaceti největších světových ekonomik, tzv. G 20. Byla na ni upřena velká pozornost celého světa, protože se jí účastnili všichni západní lídři v čele s Joe Bidenem, zatímco chyběli ostrakizovaný Vladimír Putin a především poprvé i čínský prezident Si Ťin-pching. Očekávalo se proto, že Západ využije příznivé konstelace k prosazení tvrdého odsouzení Ruska za jeho agresi na Ukrajině, podobně jako tomu bylo na podobné schůzce G20 loni na indonéském Bali.

K překvapení všech však ukrajinská agenda summitu nedominovala. Právě naopak. Prezident Zelenskyj nebyl pozván, jak se Západ původně snažil, a ve společné deklaraci nebylo Rusko a jeho válka na Ukrajině přímo vůbec zmíněny. Obecnými slovy byla pouze zmíněna nepřípustnost změn hranic silou atd. To vyvolalo velké rozčarování na Ukrajině, neboť se ukázalo, že v globálním měřítku podpora jejího boje není vůbec tak silná, jak by to mohlo vypadat ze západního mediálního mainstreamu, a že ani pro samotné západní velmoci není Ukrajina takovou prioritou, jak předstírají.

Rozvojové země, které protiruské deklaraci zabránily, jasně demonstrovaly svůj zvětšující se distanc od politiky kolektivního Západu. Příčinou je nejen změna v geopolitickém rozložení sil, kdy předlužené západní velmoci těžko vzdorují vlivu bohaté Číny, ale do značné míry také nepřijatelnost Západem agresivně šířené progresivistické ideologie pro asijské, africké a latinskoamerické země.

Především pro africké a muslimské státy je LGBTQ+ agenda a s ní spojený útok na tradiční společnost a její hodnoty zcela zásadní. Západu se dnes na mezinárodní scéně vrací i odmítání své vlastní historie, kolonialismu a historických tradic, které progresivisté používají doma k rozbíjení tradic vlastní společnosti. Západ se tím sám před svými partnery z třetího světa postavil na pranýř jako pachatel všech myslitelných zločinů a původce chudoby rozvojových zemí. Není to sice pravda, ale lze to proti Západu a jeho vlivu dobře použít. A to se také děje.

Válka na Ukrajině je pro rozvojový svět jednou z mnoha krvavých válek, které dnes probíhají. Mnohé z nich vyvolal Západ a zničil na dlouhá desetiletí celé regiony. Blízký východ je příkladem. Tragédie ve vzdálených zemích zajímají na Západě málokoho. Rozvojové země proto nevidí důvod, proč by válka v daleké Evropě pro ně měla být prioritou. Mnohé mají s Ruskem a Čínou rozsáhlé vztahy a vděčí jim za mocenskou i ekonomickou podporu.

Postoj Západu na summitu by měl také v naší části světa mnoho lidí vést k vystřízlivění. Podpora Ukrajiny nestojí na vrcholu zájmů západních velmocí. Summitu jasně dominovala snaha Západu získat zpět na svou stranu Afriku, která se propadla do čínské a ruské sféry vlivu, a pokusit se vytvořit protiváhu čínského pronikání do světa. Časy se rychle mění a s nimi mocenské priority – osud Iráku, Sýrie, Libye a Afghánistánu by měl být i v tomto případě mementem. Aby to nakonec za čas s Ukrajinou nedopadlo podobně.

Z domova

To česká politika dál neochvějně kráčí po světlé stezce pokroku. Ministerstvo spravedlnosti, nacházející se v rukách ODS, připravuje novelu občanského zákoníku, která má všestranně zrychlit a usnadnit rozvodové řízení a také zakázat tělesné trestání dětí.

Asi se našim pokrokářům u vesla zdá padesátiprocentní rozvodovost málo, a tak je třeba přidat. Manželství a rodičovství nesmějí ani vzdáleně připomínat nějaký závazek a odpovědnost, natož celoživotní. Rodina je nepřítel, pokud není homosexuální. Jinak se jí tato vláda, jejíž někteří členové se nestydí sami sebe označovat za konzervativce, snaží pilně oslabovat a rozvracet. Stát chce z našich daní pomáhat především těm nezodpovědným, usnadňovat jim jejich soukromá selhávání a důsledky pak přenášet na ostatní. Dělá vše proto, aby bylo více samoživitelek a neplatičů alimentů, a pak se to snaží řešit sociálními dávkami. To je příčina deprivace dětí, nikoliv pohlavky od rodičů.

Ti, kteří žijí spořádaně a odpovědně v manželství a vychovávají řádně své děti, tuto vládu nezajímají. Ti mají jenom platit. A teď si stát, který zjevně nezvládá nic, dovolí nám dokonce předepisovat, zda smíme či nesmíme dát pohlavek svému zlobícímu dítěti. Tohle chce předložit ministr za ODS. To jsou konce české pravice. Skutečně mezi touto stranou a Piráty už není rozdílu. V příštích volbách by měli kandidovat dohromady. K voličům by to bylo alespoň poctivé.

**

AUTOR: Jiří Weigl, ZDROJ

2.9 18 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 8 měsíci

Pane Weigl, přece každý po skončení ZŠ, věděl co je to kapitalizmus = parazitizmus. Každý věděl jaké války vedou po celém světě a dalo se předpokládat jak se to bude vyvíjet. Parazitovaly na celém světě po celou dobu své existence. Hodně těch co pobíraly od nich rentu za to aby to tady rozvrátily, vystudovaly… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci

Piráti nejsou žádnou progresivistickou, levicovou stranou. Naopak je to kopie ODS. Bartoš jí založil před 18 lety, protože miloval styl Topolánka s Dalíkem a nenáviděl Paroubka. Piráti mají oproti ODS navíc jen to, že chtějí legalizovat krádeže softwaru (odtud Piráti) a také legalizovat fetování. TOP09 (STAN) jsou rovněž kopie ODS, ale podle zakladatele… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 8 měsíci

Afrika do sféry čínského vlivu rozhodně neupadá, naopak. Snaží se od něj distancovat, protože moc dobře chápe, že by otroctví od západu vyměnila o ještě horší otroctví od Číny. Nebo si vážně někdo myslí, že se Čína do Afriky hrabe kvůli dobrému životu Afričanů? Stačí se podívat, pod jakou kuratelou Číňané… Číst vice »

Primak
Primak
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Jaká je to ta kuratela, co ti Číňané pod tím už desetiletí žijí?

tomaskova
tomaskova
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Říká vám něco KSČ? To je ta kuratela.

Praded
Praded
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  tomaskova

Koho otrokem jste byla za minulého režimu? Parazitizmus máte zažraný do morku kostí. Vykašlete se 2 roky na blbé Chorvatsko a jeďte se podívat do Číny.

cablik
cablik
před 8 měsíci

Tak to vidíte furt si jedou ty své šílenosti a ti co žijí normálně a slušně by je měli vykopat z veřejných funkcí. Jinak celé SPOLU by se mělo přejmenovat na Piráty mají naprosto stejné cíle.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

… a taky konec. Ráhna.

cablik
cablik
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Pravda dříve se tam věšeli vzbouřenci a Piráti a nebo se protahovali pod kýlem lodi.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 8 měsíci

Tak za prvé: Nikdo mi nebude kecat do toho, jak vychovávám své dítě! Můj syn sprostě oslovil mámu a ode mne ji dostal takovou, že do smrti si bude pamatovat za co jí dostal! Vychoval jsem syna, že je nyní na své děti taky přísným a spravedlivým otcem. A Zelenskyj? Jak mohl vyhrožovat… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

“Nikdo mi nebude kecat do toho, jak vychovávám své dítě!” To si mysleli rodiče v Norsku také. A jak dnes panečku zařezávají.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Nevěřím. Když je třeba, norští rodiče, tak jako ostatní jiní, když dítě zlobí a vzteká se, určitě ho plácnou alespoň po zadku. Tady nějaké ,, mírové ” vysvětlování nepomůže. P.S. Když můj kluk zlobil a vztekal se a válel se po zemi, stačil hrneček s vodou a tou jsem ho polil. Jéžíš kolik bych dnes za to… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Už více facky nerozdávejte nebo půjdete do vězení. Zákaz tělesného trestání tady byl i dříve, ale teď to bude daleko tvrdší a nemilosrdnější. Poslechnout EU by ovšem musel nejen Fiala s Rakušanem, ale i Babiš a Okamura. Podepsali jsme totiž Lisabonskou smlouvu, kterou jsme ztratili samostatnost a teď jsme vydání na milost či nemilost Bruselu.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, bolí mě ještě teď pomyslně záda a zadek, když mě táta seřezal páskem. Tak jsem ho rozohnil, až mu spadly bez pásku kalhoty. Já už tak krutý nebyl….

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

A taky už v té době chodila po školách pakáž z neziskovek, která blbne malé hlavičky propracovaným manuálem, jak z dětí dostat, co se nelíbí na tatínkovi, na mamince … jestli už dostal od tatínka pohlavek, jestli maminka křičí na tatínka a, … už vás povezou. Věřte, že to je velice jednoduché.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Mikkeshi ohavné! Takové neziskovky by taky potřebovali dostat přes tlamu!

mikkesh
mikkesh
před 8 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

souhlas