Tato vláda nám škodí

Bývalý velvyslanec Petr Drulák se podrobněji podíval na obsah “obranné” smlouvy se Spojenými státy americkými, která umožňuje přítomnost americké armády a jejího vojenského materiálu na území České republiky.

První zprávy

Premiér Petr Fiala na setkání států V4 prohlásil, že chce podporovat nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny. V programovém prohlášení je pak de facto snaha o založení válečného tribunálu pro stíhání válečných zločinů na Ukrajině. Petr Drulák se na tento směr zahraniční politiky vlády zaměřil podrobněji.

„Stát, který by měl zájem a který by chtěl podporovat nezávislost Ukrajiny, územní celistvost Ukrajiny, tak především by měl dělat všechno pro to, aby Ukrajina nebyla nějakým způsobem vtahována do NATO. Protože to byl jeden z důvodů, neříkám jediný důvod, té současné války. Prostě to, že Ukrajina měla ve své ústavě, že chce do NATO, že tam byla americká přítomnost, byla posilovaná ta přítomnost, tak to nakonec vedlo k tomu, že Rusové udělali tu chybu, můžeme říct ten zločin, zahájili tu válku. V tuto chvíli mluvit o ukrajinské územní celistvosti z roku 2013 může být zbožné přání, ale není to moc reálné,“ prohlásil politolog v rozhovoru pro server svedomi-naroda.cz.

„Co se týká sportovců… tak takhle se chovat, když přišly ty ruské tenistky, když přistály na ruzyňském letišti, tak je cizinecká policie doprovodila zpátky, že nesmějí vůbec vstoupit na naše území a nesmějí se zúčastnit toho turnaje… to já nevím, jestli se dá říct, že je to v něčím zájmu. Patrně je to ukrajinský zájem, izolace čehokoliv ruského, má to určité přívržence v české společnosti. Ale že to je to, co je naprosto nesmyslné, že je to princip kolektivní viny, a že kdybychom takhle měli přistupovat ke státním příslušníkům jiných států, kteří se nechovají tak, jak si představujeme, takže bychom asi nemohli uspořádat vůbec žádnou sportovní soutěž ani kulturní akci, to jim asi nedochází. Ale na té dnešní vlně je možné skoro všechno,“ pokračoval Drulák.

Fialova vláda má podle průzkumů pravděpodobně nejnižší důvěru ze všech polistopadových vlád, nyní jí úplně a bez výhrad věří pouhá dvě procenta Čechů. V rozhovoru zazněla otázka, zda-li má tato vláda potenciál nějak nevratně poškodit naši zemi, nebo jestli to není tak horké a cesta z ekonomické i morální bídy je stále otevřená?

„Samozřejmě že nás poškozují. Jak moc nevratně se uvidí, a k čemu ještě přikročí. Některé věci, které v politice uděláte, se opravdu těžko napravují. Vemte si, co udělala jedna z pravicových vlád kolem církevních restitucí, kde vlastně ty zákony a celé to ušila tak, že opravdu to bylo nevratné. Že to nebyla otázka nějakého zákona, který by se dal měnit, ale dali do toho vlastnická práva, bylo to uděláno smlouvou, která se velmi těžce napadá. Takže ano, když se ta věc udělá dostatečně šikovně, tak ta škoda může být nevratná, nebo velmi těžko vratná. A z tohoto hlediska – je potřeba je sledovat, kdy jsou nevratné. Na druhou stranu, nejsem si jist, že tady chystají něco, co by bylo srovnatelné s těmi církevními restitucemi, nebo něco, co by mělo ten charakter, že už by to nikdy nešlo napravit. Pokud by udělali něco kolem důchodového systému, tam by to mohlo být velmi komplikované, ale na to už podle mě nemají dost času,“ odpověděl bývalý velvyslanec Drulák, který následně v rozhovoru kritizoval způsob a obsah obranné smlouvy s USA, která umožňuje přítomnost americké armády a jejího vojenského materiálu na území České republiky mimo kontrolu českého státu.

„Rychlost, s jakou to stihli uzavřít, byla fascinující. A udělali to v tichosti. Je vidět, že se poučili z radaru,“ uvedl Drulák s tím, že ta smlouva je pro nás nevýhodná.

„Jestli je nevratná – tak několik let určitě. Za deset let bude vypověditelná, ačkoliv i to vypovězení bude vyžadovat někoho, kdo bude mít obrovskou politickou odvahu téměř hraničící s tím udělat politickou sebevraždu. Ale pokud jsou v politice odvážní lidé, kteří vědí, co chtějí a vědí, jak na to, tak i ty velké škody se dají napravovat,“ prohlásil politolog Drulák a dodal, že ta smlouva je hodně nerovnoprávná a dává Američanům možnosti, které Češi v Americe nemají.

„To znamená, že to ukazuje ten vztah, což asi se dá od tohoto typu smlouvy očekávat, protože Američané chrání nás, my nechráníme Američany. Mě trochu znepokojuje, že se tam mluví o tom, že se tady budou budovat ta americká vojenská zařízení, základny, minizákladny, budování zařízení, a Česká republika tam nebude mít přístup. To je prostě trochu něco jiného, než jak ten vztah se Spojenými státy probíhal dosud, i tak byl docela vazalský,“ konstatoval Petr Drulák.

 

2 8 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 7 měsíci

Pokud tady Drulák vzpomíná Kalouskovu církevní restituci (nechápu, proč v jeho článku chybí JMÉNA zodpovědných) a její právní ošetření přes vlastnická práva atd., nemůžeme zapomínat na bratříčkování stran současné vládní koalice se sudeťáky a feudály. Feudálové jsou nám cyklicky ve “veřejnoprávní TV” představováni jako opravdu ušlechtilí jedinci bez bázně a hany (ve stylu d’Artagnana… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 7 měsíci
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Slovo “vyhnání” nesmí chybět ani v tom nejpitomějším bedekru, který kdy ČT natočila v severním a západním pohraničí, na území, které je nazýváno tzv. Sudety a které nikdy neexistovalo jako nějaká historická země. Šlo, jak známo, o volné označení části území Českého království, v něž se usídlilo a působilo německé obyvatelstvo, zejména po vysidlování a vytlačování Čechů – např. po 30. leté válce.… Číst vice »

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem Haskuv Duch
cablik
cablik
před 7 měsíci

No nic už to psal indická chcíplá nudle vláda rádoby pravice zkrouhnout důchody pozvat US armádu vše bylo dopředu naplánované. A teď máme to co většina nechtěla a může být ještě hůře.

JK
JK
před 7 měsíci

Rusové udělali chybu, nebo dokonce “zločin,” že zahájili válku, přesněji že po 8 letech teroru konečně vyslyšeli prosby obyvatel Donbasu o pomoc? Vážně? Podle mě udělali pouze tu chybu, že ji zahájili pozdě a nevysledovali úroveň přípravy Ukrajiny na válku. Pan Drulák je z těch, kteří občas publikují zajímavé názory, ale u koho mi nepřetržitě… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 7 měsíci

Je to vláda vlastizrádců!