Prezident, který chce vlastní zemi vzít právo veta. České unikum.

V lednu 2023, tedy v době, kdy čeští novináři ve flanelových košilích nadšeně aplaudovali generálu NATO k vítězství v českých prezidentských volbách, jsem poznamenal, že jde o Pyrrhovo vítězství.

David Martinek
David Martinek

Nevyhrál žádný demokrat. Ale voják, vyškolený v sovětských vojenských školách, rozvědčík a pozdější vysoký představitel NATO.

Myslím si, že hlavním účelem jeho instalace bylo, aby při případné eskalaci konfliktu na Ukrajině podpořil veškeré kroky, které se rozhodnou v centrále NATO. A to i včetně těch, kterých se všichni obáváme.

Na rozdíl od Zemana, Babiše, Orbána, nebo na Slovensku Fica, kteří by velmi silně zvažovali důsledky každého rozhodnutí, Pavel, jako výsadek NATO na Hrad, váhat nebude.

Napsal jsem, že od generála nic dobrého nečekám.

A že může pouze překvapit.

Buďme realisty.

Generálovo vyjádření, v říjnu 2023, z něhož vyplývá, že malým evropským státům je potřeba v EU odejmout právo veta je pro mě nepřekvapivé.

Cílem je pochopitelně omezit manévrovací prostor států při jejich vlastním rozhodování. Koncentrovat výkonnou pravomoc až na úroveň velkých celků. Kam už, v praxi, rozhodnutí jednotlivých politických reprezentací jednotlivých států nedosáhnou a státy i jednotlivé vlády už poté nedokáží nic ovlivnit.

Veto představuje poslední záchrannou brzdu, kterou má stát k dispozici, kdy jsou jeho bytostné zájmy ohroženy. A toto je třeba zrušit a eliminovat.

Část naší společnosti stále bohužel nechápe podstatu.

Je evidentní a rozumné, že lidé chtějí žít v demokracii a v ekonomické prosperitě.

Ale k tomu je potřeba pochopit, že ne každý, koho vám před volbami naservírují média, je tím, komu o demokracii a fungující ekonomiku jde.

Existuje zde navíc jasně daný geopolitický vektor. Směr Rusko. Západní kapitalistický systém potřebuje další silný impulz, jakým bylo rozšíření západního systému o země střední a východní Evropy.

Pravidelné, stamiliardové výpalné z každé z těchto malých zemí sice představuje královsky zhodnocené investice. Ale teprve až Rusko, se svými zdroji, půdou, rozlohou i přírodním bohatstvím představuje bájné Eldorado, které pomalu bankrotujícímu západnímu ekonomickému systému může znovu vdechnout život.

I na dobu jednoho století.

Jsou tedy potřeba dobrodruzi, kteří vyhoví aktuální poptávce a trendu.
Pro ně je důležité prosadit, prodat nebo vyhadlovat poslední opěrné body rozhodujících pravomocí podrobených středo a východoevropských států a odevzdat je na úroveň EU nebo NATO.

Tak, aby rozhodující pravomocí byly jednoduše koncentrovány.

Otázkou je. Proč si tohle necháváme líbit.

A ta druhá, podstatnější. Proč si tohle způsobujeme sami. Právo volby je na stále na nás.

**
David Marinek, facebook

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 9 měsíci

PEPA je exot – asi hermafroid

Karel2002
Karel2002
před 9 měsíci

Petr Pavel alias agent Pávek je bývalý komunistický rozvědčík, který po pádu komunismu a ztráty svého zaměstnání přeběhl do konkurenčního NATO. Byl jedním z prezidentských kandidátů podporovaných ODS-TOP09-STAN-Piráty-Lidovci, protože měl a má stejné politické názory. Občané ČR toto všechno věděli, přesto tomuto kandidátu ODS a spol. dali v prezidentských volbách téměř 60% hlasů, čímž zároveň zároveň… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

S výhradou, že Petr Pavel Pávek, dále jen PPP (neplést s prodejnami pletařského průmyslu) má stejné politické názory… PPP nemá názory, natož pak politické. Je to hňup. Také neplní nějaký svůj politický program. Nebo Vy nějaký znáte? Presidentskou volbou se promlčel. Ale podepisuji jak píšete – “podřízení rozkazům Washingtonu…” Plnění rozkazů,… Číst vice »

cablik
cablik
před 9 měsíci

Hradní hnízdo škodlivých hlodavců: Rudý rozvědčík. Má za úkol zničit naši zemi? Zrádce jednou, zrádce vždycky. Kolář s Witowskou a jejich projekt ,,Cesta na Hrad“. Umetání cestičky sudeťákům je již zjevné. Další krysa, nebo něco víc?
https://protiproud.info/politika/7484-hradni-hnizdo-skodlivych-hlodavcu-rudy-rozvedcik-ma-za-ukol-znicit-nasi-zemi-zradce-jednou-zradce-vzdycky-kolar-s-witowskou-a-jejich-projekt-cesta-na-hrad-umetani-cesticky-sudetakum-je-jiz-zjevne-dalsi-krysa-nebo-neco-vic.htm

kutnohorsky
kutnohorsky
před 9 měsíci

Po příštích prezidentských volbách bude líp. Agent STB mistr Kocáb, krycí jméno MUK, prohlásil, že je ostudou když nám vládne agent STB Pávek. Příště prý bude kandidovat sám! No tak to bude změna! To jsou paradoxy! P.S. že ten Kocáb aspoň nedrží hubu. Teď mě napadlo, jestli on to nemyslel… Číst vice »

cablik
cablik
před 9 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tak to opravdu nechci Kocába za presidenta bylo by to to samé co dnes. Snad se Alternativa domluví na přijatelném kandidátovi pro všechny.

Hokarc
Hokarc
před 9 měsíci

Od těchto lidí odvahu nečekejme.