Příprava na boj s Ruskem? „F35 tu budou za deset let.“

Náčelník Generálního štábu Armády ČR varoval, že vedle Ruska ohrožuje českou bezpečnost i terorismus, a pokud budeme tolerovat projevy podpory terorismu, pak bude prakticky nemožné se terorismu ubránit. Prezident Pavel Řehovi poděkoval, že zmínil vše podstatné. Zato glosátorka veřejného dění Kateřina Dostálová tak shovívavá nebyla. Poslala vzkaz premiéru Fialovi. A nebyla sama…

 

Parlamentní listy

Prezident Petr Pavel a náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka promluvili na úvod velitelského shromáždění armády. Řehka prohlásil, že vedle Ruské federace je druhým rizikem terorismus.

„Před rokem jsem tady mluvil o ruské invazi na Ukrajinu. Tento problém bohužel pokračuje, Rusko se chystá na dlouhou opotřebovávací válku. Před několika týdny přibyl nový problém – tentokrát na Blízkém východě. Napětí panuje i v dalších částech světa. … Nelze spoléhat na věčný mír,“ varoval Řehka s tím, že armáda na toto všechno musí reagovat a také tak činí. „Děkuji všem vojákům za jejich obětavou práci pro obranu České republiky. Děkuji prezidentovi republiky, politickým představitelům i veřejnosti za jejich důležitou podporu,“ zdůraznil

„Kdyby došlo ke střetu mezi Ruskou federací a aliancí, opakuji kdyby, byli bychom aktivním účastníkem konfliktu od první vteřiny. Dotklo by se to armády, ale také infrastruktury a také všech občanů. To změnilo naše plány a naše zažité postupy,“ nechal se slyšet nejvyšší vojenský představitel české armády.

„Připravujeme se na nejhorší scénář – na válku vysoké intenzity a velkého rozsahu, s technologicky vyspělým protivníkem a vybaveným jadernými zbraněmi. Naše armáda by se díky bohu takovému protivníkovi bránila jako součást NATO,“ zdůraznil.

Vojáci by se podle něj neměli bát experimentovat.

A jak již bylo naznačeno, poté věnoval několik slov terorismu.

„Mezinárodní terorismus dál ohrožuje naši civilizaci, a kromě Ruska je to největší hrozba pro alianci,“ zdůraznil Řehka s tím, že vojensky lze boj s terorismem zvládnout, čeští vojáci to prý sami znají z účasti na zahraničních misích, ale podle Řehky je k tomu třeba zdůraznit jednu věc. Projevy podporující terorismus podle něj nelze tolerovat. Pokud je budeme tolerovat, terorismu se podle Řehky prakticky neubráníme.

Ocenil určitou stabilitu ve financování Armády ČR.

Po Řehkovi promluvil prezident Petr Pavel a poděkoval Řehkovi, že v předchozím vystoupení zmínil vše podstatné. „Pod to všechno bych se podepsal,“ zdůraznil Pavel s tím, že bezpečnostní projevy se oproti loňsku ještě prohloubily. Pro nás to znamená jediné. Být připraveni na to, že konflikt je reálný,“ pravil prezident Pavel.

Na Ukrajině se podle něj už projevuje únava z války, která s sebou nese tlak na ukončení války nějakou dohodou, což je problém. Ale ukrajinská protiofenziva se podle Pavla nevyvíjí tak, jak by si Ukrajinci přáli. Už proto, že podpora Západu byla pomalejší, než by bylo záhodno, a pak kvůli tomu, že Rusko mělo čas se na protiofenzivu důkladně připravit. Tak to vidí prezident Pavel.

Pokud by Rusko v této válce uspělo, byl by to problém pro celý svět, protože i další aktéři, včetně Číny, by si mohli říct, že řešit různé záležitosti silou je v pořádku.

Podle Pavla je třeba věnovat pozornost i situaci v Izraeli. Jednak proto, že se v otázce podpory Izraele dělí nejedna společnost evropských zemí, ale i proto, že i tato válka může vyvolat další migrační vlny, na které bude třeba reagovat. „Z tohoto pohledu vítám, že Česká republika přijala zákon o dlouhodobém financování obrany. Ale tady bych upozornil i na tu negativní stránku, že to přichází v době, kdy řada českých občanů čelí velkému ekonomickému tlaku. Mohlo by se stát, že výdaje na obranu budou vnímány negativně,“ varoval prezident s tím, že by armáda při své modernizaci měla postupovat maximálně efektivně.

Poté se na vojáky obrátil s výzvou.

„Na rozdíl ode mě, který si musí ve svých výrocích dávat pozor na sociální citlivost, tak od vás se očekává, že budete brutálně pravdiví.“

Projevy prezidenta Pavla i náčelníka generálního štábu Řehky odvysílala ČT24.

Glosátorka veřejného dění Kateřina Dostálová to okomentovala.

„Strategické šoky generála Řehky jsou jako strategická komunikace vlády. On nás chce chránit F-35 za půl bilionu, které tu budou za deset let a vláda řešit energetickou krizi ‚domky po babičce‘, v situaci, kdy nám drahé energie likvidují průmysl. Bravo, Fialo!“ vypálila.

Druhý glosátor veřejného dětí Martin Chmela si v narážce na nedávnou nehodu tropil z armády žerty.

„Náčelník generálního štábu Řehka opakovaně uvedl, že se máme připravit na válku s Ruskem. Já bych si na začátek dal méně ambicióznější cíl. Např. jak zařídit, aby jeden osobák nevyřadil kolonu obrněných transportérů,“ poznamenal.

3 10 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 6 měsíci

Řehka přece musí takto mluvit, jinak by byl odvolán. Vedení armády vždy poslouchá a papouškuje ty, kteří jsou zrovna u moci. Generál Vacek poslouchal nejdříve Brežněva, Husáka a Jakeše a o něco později Havla a NATO. Dokonce jel na školení Bundeswehru. Proč se tedy rozčilujete?

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci

Ten náčelník neví, která bije! Ano armáda je na smrt připravena, má to v popisu práce. Ale co obyč. lidé po jaderném útoku? Co děti, bude dost kapacit v nemocnicích, zdravotního materiálu, pytlů na mrtvoly? CO zrušena. Neměl by si to jít Řepka zkusit nanečisto na Ukrajinu? Pardón Řehka, ani Řepka, ač Sparťan… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 6 měsíci

Ano jsme připraveni. Atomové kryty pro obyvatelstvo fungují, státní zásoby potravin minimálně na půl roku jsou průběžně obnovovány, plynové masky jsou připraveny pro obyvatele včetně dětí, muniční sklady plné, mobilizační plány pro bojeschopné muže procvičeny tak, aby každý v plné zbroji stál do 24. hodin na určeném místě. Petr Pavel Pávek (dále… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 6 měsíci

Jestliže boj proti okupantům a agresorům je terorismem tak ti, co za II. světové bojovali proti nacistům, byli teroristi??

Ludvik
Ludvik
před 6 měsíci

Pozoruhodné, jak generálové a politici, kteří se v minulých létech podíleli na likvidaci obranyschopnosti našeho státu, případně k tomu mlčeli, mluví o nutnosti jejího obnovení. “Zapomněli”, že zajištění obranyschopnosti státu není jen nákup “nové” techniky ze zahraničí…

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

O to jim asi vůbec nejde. Máme být takové “nádobí” na jedno použití. Někam poslat letadýlka, poslat pár bojeschopných vojáčků a zbytek ať se třeba vypaří – co je jim po tom, oni budou někde v domnělém bezpečí. Řehka s válečnou krůtou chtějí bojovat s Ruskem, ale protivzdušná obrana, civilní obrana, ženisti, chemici, dostatečné vybavení… Číst vice »

Naposledy upraveno před 6 měsíci uživatelem Haskuv Duch
vera havrankova
vera havrankova
před 6 měsíci

Prostě nás ženou do války s Ruskem, za zájmy USA! Odporní, zaprodaní, zrádní darebáci!

Hokarc
Hokarc
před 6 měsíci

Naštěstí, Putin, není Řehka, nebo Černochová. Alespoň zatím.

cablik
cablik
před 6 měsíci

„Jaderný konflikt, vnější nepřítel? Troubit do války umí! Ať se bojí vlastních lidí.“ Po slovech Řehky vztek
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/armada-policie/-Jaderny-konflikt-vnejsi-nepritel-Troubit-do-valky-umi-At-se-boji-vlastnich-lidi-Po-slovech-Rehky-vztek-746452

vachav
vachav
před 6 měsíci

To se dá komentovat pouze takto – zase se sešli dvá volové!!

cablik
cablik
před 6 měsíci

A je to ty letadla jsou odepsané už teď a za deset let půjdou do šrotu Rusové pracují na letadle nové generace. Žádná velká válka se konat nebude ale terorismus je věc jiná a oni takové lidi přijímají a sami si kopou vlastní hrob.