Schopnost předvídat…

Fialova vláda není tvořena politiky, ale aktivisty. To platí i o velké části dnešních politických elit EU.

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Politik profesionál v klidu shromažďuje informace, analyzuje je i za pomoci týmů a následně předvídá další vývoj událostí. Snaží se vybrat, na základě co nejširšího spektra kvalitních informací a jejich analýzy, takové řešení, aby z toho měli občané jeho země, co největší užitek.

Naopak aktivista má nějakou zafixovanou ideu a za tu zuřivě bojuje. Snaží se přesvědčit, nebo dokonce donutit okolí, že jde o jedinou správnou věc. Pro dnešní naše „spasitele“ je Rusko naprostý nepřítel bez ohledu na to, že jde o surovinovou a vojenskou velmoc. Čínu nemají rádi, protože nefunguje podle jejich hodnot, bez ohledu na to, že se tam vyrábí už úplně všechno, bez čeho nepřežijeme.

Svět ovšem nefunguje podle našich snů a představ. Ve světě vítězí silnější, bohatší a schopnější, kteří využívají slabší, i když nám to může připadat nespravedlivé a různá mezinárodní společenství hledají cesty, jak tuto zákonitost oslabit. Někdy se oslabit daří, ale ve velké většině vyhrávají ti s vetší ekonomickou silou.

Nacistické Německo prohrálo válku ne proto, že bylo totalitní a mělo nelidskou, zrudnou ideologii, ale proto, že bylo hospodářsky a tedy i vojensky slabší než proti němu stojící blok Spojenců. Sovětský svaz se nezačal drolit proto, že by byla jeho ideologie proti lidským právům, ale neobstál v hospodářské soutěži.

Všichni ti, kteří předpovídali porážku Ruské federace v konfliktu na Ukrajině, zapomněli, že dnešní západní svět jeví známky ekonomického úpadku. Rusko je z hlediska surovin jedna z největších mocností světa.  A jeho propojení s výrobní a technologickou mocností Čínou tvoří blok, na který upadající Západ nebude perspektivně stačit. Především proto, že umění reálné politiky a vůdcovství je vystřídáno ideologickým aktivismem. Aktivismem jedině správných hodnot, klimatickým blouzněním, aktivismem migračním a aktivismem okrajových pseudoproblémů (např. LGBT).

Abychom vyhráli, nebo alespoň důstojně přežili, musíme být lepší, tedy bohatší, silnější a schopnější. Západ dělá vše pro to, aby prohrál, a nemá vůbec představu, co pak nastane. Dnes už i ti největší optimisté ztrácí nadšení, že Ukrajina,  a to s pomocí celého Západu porazí Rusko. Zatímco před rokem mohlo být dosaženo míru, dnes to začíná vypadat na katastrofální prohru Ukrajiny.

Ukrajina se bez pomoci USA zhroutí jako domeček z karet. Tamní lidé se mohou vzbouřit, protože už se jim nebude chtít umírat a živořit za zájmy nadnárodních oligarchů a domácích zlodějů. Myslíte si, že je to nereálné? Kolik dostanou dolarů, když prezidentské volby vyhraje Trump? Evropa bez USA za zády zahodí pomoc Ukrajině i s rukama. Na Ukrajině se mohou rázem zcela změnit nálady a poměry. Konečně, vždyť k něčemu podobnému došlo v první světové válce.

Ještě v roce 1917 mohly ústřední mocnosti dosáhnout důstojného míru. Rakousko-uherská monarchie by v tom případě přežila. Třeba jako konstituční a federální stát. Nestalo se. Táhli to až do úplného zhroucení. Vládnoucí elita nepochopila, že zničila sama sebe. Nedovedli si představit, že se jejich staletá panství rázem zhroutí. Navíc vytvořili podmínky pro nacismus a sovětský komunismus. Naše dnešní situace je až příliš podobná.

**

 Jiří Paroubek, Vaše Věc

4.5 8 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 2 měsíci

Pozoruhodné, jak místo “fašista” lze napsat “aktivista”, který “má nějakou zafixovanou ideu a za tu zuřivě bojuje.”

skeptik
skeptik
před 2 měsíci

To není tak úplně pravda, že nacistické Německo porazil blok Spojenců. Kdyby “spojenec” USA nepomáhal Německu dodávkami pohonných hmot, ropy, pneumatik, chemických produktů, tak by možno SSSR porazil nacisty už dříve. Není tak úplně pravda, že se Sovětský svaz začal drolit proto, že neobstál v hospodářské soutěži. SSSR se začal drolit… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 měsíci

Tak k návratu socialismu nedojde ani jako nová mládež je zmasírovaná ze škol jak je komunismus odporný a ani nevědí jak to bylo nebo o co vůbec jde. No a k fašismu už ani nakročit nemusíme nebo v něm žijeme.

danny
danny
před 2 měsíci

Úkolem Ukrajiny nebylo a není porazit Rusko. Ale vyčerpávat Rusko, umožnit jeho ostrakizování, dát důvod k jeho izolování a sankcionování ve všech oblastech života. A Evropa to bude platit. Proto bude válka na Ukrajině pokračovat bez ohledu na důsledky pro Ukrajinu i Evropu. A protože se kolaps (totální zhroucení) Ukrajiny blíží, už se rýsuje další bojiště.… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  danny

To ale není nic nového. SSSR tomu ve 20. a 30. letech musel také čelit. Finsko bylo nejvěrnějším Hitlerovým spojencem, Litevci, Lotyši, Estonci patřili k nejbrutálnějším vykonavatelům holocaustu. O Ukrajincích z Volyně ani nemluvě. 3. světová válka bude na spadnutí celá léta a snad i desetiletí.

Georg
Georg
před 2 měsíci

Pan Paroubek hovoří pravdivě o “neschopnosti “politiků a “vládnoucí elitě” a z toho pak “logicky” následuje hospodářký úpadek, dnes “západu” tedy i nás. Píše o příkladech a zkušenosti z dějin. Hovoří o současných politicích, jedině správných hodnotách, klimatickém a jiném šíleném aktivismem LGBT, migraci. To je sice vše pravdivé, ale dle mě to není podstata problému. Píši jen o našich “neschopných… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 2 měsíci

Nechci tu dělat školení, ale když se za socialismu řeklo, že se národní důchod zvýšil o 2%, tak to znamenalo, že se za ty 2% postavily nové školy, mosty a vyrobilo se třeba více šicích strojů atd. Když se dnes řekne, že se zvýšilo HDP o dvě procenta, tak to vůbec nemusí znamenat,… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 2 měsíci

Oprášit jste tu idiotskou ideu Havlistů, že socialismus tu zbankrotoval, může zbankrotovat někdo, kdo nemá dluhy? Za socialismu platilo pravidlo nulové inflace a vyrovnaného státního rozpočtu jako obrana vašich úspor, aby vám ty vydělané peníze nemohl nikdo sebrat ani fyzicky a ani inflací. Vývoj ekonomiky za socialismu byl zdravý, rozdělilo se mezi… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Jo, jo. Také pamatuji dobu, kdy se zdražoval rohlík z 25 haléřů na 30 a strachy to provedli až o prázdninách a dovolených. Jak prý říkával Štrougal – “soudruzi, hlavně ať nenaserem dělníka ve fabrice”.

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci

Pane inženýre, jak jako neumí předvídat? Mají přeci skvělé poradce. Mají Fendrycha, Romanceva, Fistejna, Votápka … Mají třeba i Džamilu. Té se podařilo předpovědět smrt Putina už třikrát. Presidenta Zemana pohřbila dvakrát a jednou se dokonce rozpadl! V zádech s předpověďmi buzíků, feťáků, opilců i s hloupými děvčaty z ČT, vidí Blyštivý Péťa budoucnost republiky skvělou.