Dílčí vítězství zemědělců

Jediné, co funguje, je nátlak, nátlak a nátlak. Ani v Německu se odbory nedohodnou o výši platů před stávkou. Vždycky až po stávce. Vždycky až tehdy, kdy ukážou jednotu a z ní vyplývající moc a sílu.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Byly toho plné noviny. Zemědělci dosáhli dílčího úspěchu. Vláda jejich nátlaku ustoupila, dovolí jim neprodukční plochy osít jetelem či vojtěškou, které mohou zaorat na zelené hnojení nebo krmit dobytek. Nereprodukční plochy se sníží z osmi procent na pět procent. Dále pak vláda upravila podmínky pro přímé platby.

Mimo kamery se pak mluvilo o zlém ruském obilí, které se do Evropy také dostává a to je podle našeho premiéra i ministra zemědělství ten skutečný problém, protože okupantské obilí už dávno mělo být na sankčním seznamu. Ukrajinské obilí je samozřejmě hodné a evropsky hodnotné, takže problém vyřešíme tím, že nějak přesvědčíme přímořské státy (především Španělsko), aby to zlé ruské obilí přestaly nakupovat.

Źádný intervjuk už samozřejmě nedodal, že na ruské obilí se normálně vztahují evropská cla, takže není o nic levnější než jakákoliv pšenice, která se vypěstuje v EU. Na ukrajinské obilí byla cla zrušena, takže je brutálně levné a díky tomu se dražší evropská pšenice musí buď prodávat pod cenou a nebo prostě leží ve skladech a čeká na zázrak.

V této chvíli obilí spíš leží a čeká na zázrak, protože nikomu se ho pod cenou prodávat moc nechce.

Dílčí vítězství zemědělců je jen vládní držhubné. Basilejská kompaktáta. Je to o něco lepší pokus, jak mezi zemědělce znovu vrazit klín. Součástí tohoto „vítězství“ jsou i sliby, které mají začít platit až příští rok a premiér kolem toho moralizoval, že hnůj patří na pole, že nátlakem nikdo ničeho nedosáhne, bla, bla, bla. Fiala se totiž shlédl v barokních nevolnických představách. Sedlák je jak vrba. Čím víc ji rveš, tím víc roste…

Přitom je to naopak. Za toto dílčí vítězství může ta fůra hnoje před Strakovkou. Nic jiného. Ta otočila náladu, ta spojila zemědělce, tak jim naklonila veřejnost tak moc, že jakákoliv anketa i na zcela libtardích webech vychází ve prospěch zemědělců a ne vlády. Ti dva traktoristé, co hnůj vysypali, ti by měli od Agrární komory dostávat doživotní rentu. Vláda prý dá na přímé platby dvacet miliard. Dejte z toho těm dvěma klukům 0,1 promile z této ceny. Bez problémů jim to bude stačit.

Jediné, co funguje, je nátlak, nátlak a nátlak. Ani v Německu se odbory nedohodnou o výši platů před stávkou. Vždycky až po stávce. Vždycky až tehdy, kdy ukážou jednotu a z ní vyplývající moc a sílu.

V uplynulých týdnech jsme od premiéra slyšeli spoustu siláckých keců. Jako že neustoupí nátlaku, že chtěl dát zemědělcům dvě miliardy, ale teď jim je nedá, že nebude jednat, dokud jsou traktory v ulicích… Ale ani on, ani ministr Výborný, ani Petr Pavel ani jednou neřekli, že zemědělci představují nějakou marginální menšinu, kterou se není třeba zabývat. Oni totiž dobře vědí, že se tím zabývat musejí.

Kdyby všichni zemědělci přišli na Václavák, tak tam bude méně lidí, než při velkých demonstracích. Zemědělců není v této zemi ani sto tisíc. Ale… mají traktory a dělají v oboru, který byl pro každý národ a stát naprostým základem. Když sedláci nezasejí, nakonec budou mít hlad úplně všichni. To věděl už Metternich. A i když dneska většina lidí žije ve městech a fakt do zemědělství nedělají, tak nějak podvědomě cítí, že na základy společnosti se nesahá. Od hořících ulic a rozvratu dělí každou společnost tři teplá jídla.

Zemědělství v této chvíli rozvrací grýndýl a bezcelní dovoz obilovin z Ukrajiny. Tečka. Je úplně jedno, kterou příčinu dáme na první a kterou na druhé místo. Grýndýl zemědělcům zdražuje vstupy, ukrajinské obilí zlevňuje jejich produkt. Obě tyto příčiny jsou pro evropské zemědělství likvidační. Akorát se obě potkaly dohromady a tím byla ke zničení nalezena zkratka, která dokonce má ještě svoji další zkratku a tou je dohoda s Keňou a zeměmi MERCOSUR o dalším bezcelním dovozu zemědělských produktů…

Prouza se na to samozřejmě těší. Víte, co se tím ušetří papírování, když kuře vykrmíte někde v Brazílii za použití GMO krmiv, růstových hormonů a antibiotik, naložíte ho plnou loď a v Hamburku se rozdělá jedna vanička a celník zkonstatuje, že to vypadá dobře a vůbec to nepůjde na laboratorní testy? Tady vám veterina pořád leze po provozu, odebírají vzorky, dělají stěry, musíte mít záchody pro zaměstnance, bezdotykové vodovodní baterie, prát jim pracovní oblečení, sledovat, jestli doma nechovají slepice (to se nesmí), protože by mohli celý chov nakazit ptačí chřipkou… Co se děje v Brazílii, to se nikdo nedozví.

Stejně tak nikdo neřeší ukrajinskou produkci. Neřeší ani pesticidy, ani GMO, ani drancování tamní půdy. Nikdo Ukrajincům nepředepisuje, že musejí mít neprodukční plochy, nikdo neřeší erozi, nikdo po nich nechce milion papírů, nikdo neřeší, kolik dusíkatých hnojiv sypou na hektar. Navíc… hektar ukrajinské černozemě fakt nestojí půl milionu jako tady u nás.

Zemědělci potřebují rovné podmínky. Naše vláda je postaví na startovní dráhu, dají jim kouli na nohu a pak se jim Prouza posmívá, že jsou pomalí… a když se začnou bouřit, tak to řeší tím, že jim trochu uberou papírování. Sundejte jim tu kouli na noze a nebo dejte všem na nohu stejnou kouli, pak si budeme povídat o tom, kdo je nejlepší.

Proto přijely traktory do Prahy a proto vysypaly hnůj. Za rovné podmínky české produkce s německou produkcí, polskou produkcí a ukrajinskou produkcí. Proti grýndýlu, který z produkčního zemědělství udělá neprodukční a vše budeme dovážet ze světa, který se stává stále nepředvídatelnějším a rizikovějším. Přitom k tomu není důvod. Máme dost půdy i dost znalostí, abychom se uživili sami a byli do značné míry soběstační.

Dílčí vítězství zemědělců zatím není žádné vítězství. Je to jen pokus, nabídnout trošku cukříčku, když bič nezabral. Vláda zkusila uhasit požár benzínem a lekli se toho vzplanutí. Ale samozřejmě stále pro vládu platí, že co EU dělá, to dobře dělá, sláva grýndýlu i Ukrajině. Ještě dostali málo hnoje i málo ucpané dopravy, aby jim došlo, že nejsou žádná šlechta, ale naši zaměstnanci a jejich priority mají být české a nikoliv evropsky hodnotné.

Nemluvě o tom, že jedna fůra hnoje odhalila tolik gestapáckých praktik, tolik totalitních manýr a tolik arogance moci, že je přímo nezbytné v tom pokračovat.

*

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

**

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci

Ted jsem byla zase uchvacena ” logikou” mainstreamu..Volby v Rusku…Nevim,koho by volili oni,ale ja bych definitivne volila znameho,ktery mne provedl i pres zapadni sankce bez ujmy na mem zivotnim stylu…Konkurence by mohla mit pri recneni
i svatozar a bylo by mi to suma fuk

orinoko
orinoko
před 4 měsíci

Nejspíše budu exot. Přes fsechny pochybnosti se nějaký sedlák dopustil revoluce, a nejde o titul – sedláci u Chlumce. Hromada hnoje pro fialoveho hybridního dezole je více, než jen symbol. Čech překročil Rubicon. I César musel dojít daleko dal. Až do Říma. Všimněte si jedné vjeci: České khaki morde byl svěřen delikátní úkol –… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  orinoko

Mějme na paměti husity v pražských krcmach, když Prahu obléhala liška rysava v čele s proslulým NATO penisem – takto Pipo Spano veliTELEm. Husiti – přijel na nás Pípa z Vlach /Itálie/. A krizaci běželi, až jim spodky zhnedly. A liška rysava? Předala Příslušného Peška PePo/vi. … PEPO byl tuhý líh na studené zapalování. Měl fsech… Číst vice »

Naposledy upraveno před 4 měsíci uživatelem orinoko
cablik
cablik
před 4 měsíci

Ano to jste nepochopili už dávno tihle u vesla na ně nic jiného neplatí a u nás je třeba se přidat k Evropským zemědělcům. Je třeba zrušit zelený blábol za každou cenu. Jinak PRO pořádá v dubnu demonstraci každý by ji měl podpořit.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 měsíci

Nevím je li to správně, ale: Dej pitomci funkci a vymyslí lejstro. Co ale s tím, když v naší zemi je přepitomcováno!? Asi se bude muset začít likvidovat ty pitomce. A jen dodatek, proč už dávno nejsou ukrajinské obchody výlučně s ukrajinskými potravinami pro přátele Ukrajiny? Přál bych jim je! Kuřata krmená ani člověk neví… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Uz moje babicka rikala,dej urednikovi funkci ,vymysli kulate razitko

SunTzu
SunTzu
před 4 měsíci

Hezký foto, korporátně fašistická policie chrání hnůj před a i to co je uvnitř “strakovky” – zločinecký fialový hnus.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci

Snazte se panove nebo nas ti urednici znici…Jim porad nedochazi,ze i dovoz se musi necim zaplatit.Kdyz misto prumyslu a zemedelstvi budeme mit jen uredniky a neziskovkare, nebude cim

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Jeste bych chtela dodat,ze i na venkove jsem od mladsich slysela,ze zemedelstvi je tezka prace a ze se nikomu uz delat nechce,ale presne proto bychom meli blahorecit a dekovat tem,kterym se delat chce a ne jim hazet klacky pod nohy