Jak jeden vůl hledal na druhého vola informace. Komentář Štěpána Chába

Na horním snímku: zahájení LGBT+ festivalu Prague Pride. Zúčastnil se i ministr zahraničí Jan Lipavský, který promluvil k návštěvníkům. (Foto: Hana Brožková)

Pětikoalice svolala mimořádnou schůzi, protože Andrej Babiš se zachoval jako pětikoalice před vítěznými volbami roku 2021. Andrej Babiš odeslal svému asistentovi e-mail, kde poptával podklady proti ministrovi zahraničí Janu Lipavskému, ale poslal e-mail jinému adresátovi, ten jej zveřejnil. Lipavský Babiše pár dní předtím v Otázkách Václava Moravce označil za ohrožení bezpečnosti republiky. Babiš tedy, usuzuju, toužil po nějaké munici, kterou by ministra v už tradičně nectné české politice vymáchal. Ve velké palbě proti Babišovi se ozvala politicko-mediální parta, která spolu drží. A nepustí. Co by pouštěla, je SPOLU.

A protože Babiš cílil do jejich partaje, vypsal se z rozlícení vrchní korzár Ivan Bartoš: „Zatahovat děti a manželky protivníků do politického boje je nechutné, stejně jako si dělat na oponenty složky plné hnoje. Piráti to vždycky odsuzovali. Že se toho dopustí exagent StB ale není překvapivé. Tak si na to, Andreji Babiši, vzpomeňte, až se zas budete stavět do role oběti,“ napsal na Twitteru Bartoš. Je to tak, děti politiků by se do nemravné rvačky o koryta neměly tahat.

Bartošovi odpověděl Miroslav Kalousek: „Přestaňte lhát, pane Bartoši. Když jste mě namalovali na Váš autobus jako vězně a Vy jste nade mnou stál s pendrekem, fakt si myslíte, že se to mých dětí nedotklo? Navíc za sprostou pomluvu (padáky), za kterou se i Andrej Babiš musel omluvit. Vás to nikdy ani nenapadlo, i když jste lhal a pomlouval stejně jako on.“ Pak, protože si nejspíš uvědomil, že tím nahrál Babišovi, začal do šéfa ANO kopat a nazývat ho estébákem. No co, hysterie se tomu říká. Dobré na to přikládat studené obklady.

„Prostě sis objednal standardní StBáckou kompromitující složku, jak jsi léta zvyklý. A tak dlouho se chodí se džbánem… až jsi to práskl sám na sebe,“ napsal Kalousek na Babišova slova, že chtěl jen vědět, zda má Lipavský děti, aby na tom mohl ilustovat, jak se rodiče bojí války s Ruskem… no, k čemu jinému by mu ta informace byla. Nevím, k čemu by sloužilo jako kompromitující materiál, že Lipavský má dítě. Marně to zkouším, nedokážu si to představit.

Furiantsky se zachoval i Alexandr Vondra, kdysi disident, dnes s nově objevenými dovednostmi komika: „To by mu neporadil ani kohout Silver. Tohle může vymyslet jen starý estébák,“ napsal ke kauze Vondra. Stín podivného dopisu, kterým chtěl kompromitovat organizátora zemědělských protestů a označil ho za ruského kolaboranta, očividně vytěsnil. Ač podobná očerňující kampaň jako kdyby právě ze školení StB vypadla. To, že si na oganizátora protivládních protestů politik z vládní strany chystá falešný kompromitující dopis, to je milé a nevinné. Kvůli tomu se vzrušovat nebudeme. Zvláštní, protože Vondrovo estébáčkování mělo daleko větší dopad na společnost, než Babišovo šťourání se v soukromí politického oponenta.

Nejkomičtěji se pak projevilo Šafovo Forum 24. To se před volbami 2021 tahalo po republice s Andrejem Babišem mladším. Šafr se s ním fotil v hospodě (stejně jako Kalousek), chystal se s ním psát knihu o tatíčkovi, publikoval s ním rozhovory, psal na podkladu vyprávění Babiše mladšího protibabišovské články. A to ač Babiš mladší byl stižený duševní chorobou. Tématu se chopil na Foru 24 Michal Závada, cituji jeho kritiku poslanců ANO: „Není pochyb o tom, že budou zbaběle mlčet i teď, když se ukázalo, že Babiš si objednal kompro na ministra zahraničí Lipavského, a to včetně zcela nechutného sběru informací o manželce a dětech ministra.“ Nechutný sběr informací o dětech (jen se ptal, jestli nějaké dítě vůbec má, ne kam chodí do školy a jestli by jim do domácnosti nešel poslat OSPOD). Pokrytectví v té nejkřišťálovější podobě.

Pokud pětikoalice odsouhlasí pořádání estrády s mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny, dočká se jediného. Tohle všechno, a mnoho dalšího, jí otlučou o hlavu. A nastolí se i otázka toho, že mimořádnou schůzi neschválili třeba k nedostatku léků, vysokým cenám energií nebo kampeličce pana premiéra, kde se poztrácely desítky milionů pro Ukrajinu. A českou krajinou bude znít hlasité – kašlou na lidi, ale o koryta se perou do krve. No, ona to vlastně bude pravda. To pak bude podívaná, jak se nemorální rozhořčují nad morálkou druhých.

Politika je plná svinstev, kompromitujících materiálů a hledání takových materiálů. A není taková v posledních dobách, je taková odjakživa, jen teď se to na člověka valí horem dolem. Ono to trochu vypadá, že nás vede stádo volů, kteří stojí na místě, buší do sebe hlavami a ne a ne posunout republiku někam, kde by měla být. Mimořádná schůze na téma, jak jeden vůl hledal na druhého vola informace, republiku nikam neposunou. Ale u Fialovy vlády je to možná dobře. Jen ať se zabaví teatrálním rozhořčováním se nad Babišem, alespoň nebudou mít čas škodit republice. A Babišovi ta šaráda nažene jen a jen další voliče.

A perlička na závěr. Ministr Jan Lipavský naší velvyslankyni Evě Filipi při konci práce na velvyslanectví v Sýrii ani nepodal ruku. A to ač zachránila ze syrského vězení několik desítek lidí a byla v době války jedinou komunikační spojkou mezi západem a Asadovým režimem. Ale pirátská politika je jednoduchá, tak jí Lipavský nepodal ani ruku. To je úroveň. Já bych to snad řešil politickým restartem.

**

Autor: Štěpán Cháb, zdroje: Krajské Listy (a iDnes, Forum 24)

*

Vážení čtenáři, texty, které přejímáme a překládáme z jiných zdrojů, sice nemusí vždy odpovídat názoru redakce, ale uveřejňujeme je proto, aby vyvažovaly jednostrannou ulhanost a překrucování českých médií a ukázaly jiné pohledy na společenské problémy. Věříme, že naši čtenáři to chápou a proto náš web v hojném počtu navštěvují.

Děkujeme i za podporu Nové Republiky finančními dary na konto FIO banky:

2300 736 297

*

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 4 měsíci

No co já bych byl rád kdyby něco na lipánka našel a nejlepší by byla pravda o Dozimetru aby se proti Česká pětidemolice musela odporoučet. Být právní stát tak už tam nejsou.

Pavel
Pavel
před 4 měsíci

Se divím, proč se všichni ti darebáci nad pravdou tak čílí. Oni se nejvíc ze všeho bojí pravdy.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 4 měsíci

Vždy, když nějaká politička začne nadšeně horovat pro válku a jitřit konflikty tak si o ní zjišťuji, má ta źenština vůbec děti, že se nebojí o jejich budoucnost? Většina těch krav je jalových. Nebudu jmenovat. Myslím, že Babiš to myslel v tomto smyslu, nadsazeně. A má ten Lipavský(zjevem spíše Lipavská) vůbec děti? Ani nevím….