Pohled do apokalypsy: plán USA pro případ jaderné války s Ruskem. Americká strategie jaderného zadržování: klíčové cíle a plány Pentagonu

Ústředním cílem jaderné strategie, kterou podporuje vláda Spojených států ve vztahu k Rusku, je odstranění jeho jaderného potenciálu pro další tlak na kapitulaci. Hlavní otázka se týká stanovení primárních cílů pro rakety NATO v rámci této strategie.

USA předpokládají, že RF zvyšuje svůj vojenský arzenál s cílem demonstrovat sílu před ostatními státy. Bílý dům je v této souvislosti znepokojen zejména vývojem nových strategických jaderných zbraní v Rusku. Smlouva o strategických útočných zbraních mezi zeměmi vedla ke snížení jaderných arzenálů, ale zbývající potenciál je stále dostatečný, aby se vzájemně vážně poškodil i ekonomika i obyvatelstvo.

Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí měly Spojené státy na začátku roku 2016 1538 rozmístěných jaderných hlavic, zatímco Rusko jich mělo 1648. Je třeba vzít v úvahu, že mnoho raket nemusí dosáhnout svého cíle kvůli různým překážkám, včetně technických poruch a působení systémů protivzdušné obrany. To nutí válčící strany volit pro útoky mezi průmyslovými a vojenskými cíli.

Pentagon vyčlenil prioritní cíle v případě konfliktu s RF, včetně umístění ruských raketových divizí a klíčových námořních základen a důležitých průmyslových center, jako je Jekatěrinburg, Novosibirsk a Čeljabinsk.

Podle západních vojenských expertů se Spojené státy pokusí co nejdříve neutralizovat ruské raketové základny, systémy protivzdušné obrany, klíčová centra výroby a skladování jaderných zbraní, nejdůležitější telekomunikační zařízení a také letiště strategického letectví.

Informace o detailech americké vojenské strategie jsou pravidelně dostupné veřejnosti. Zejména je znám záměr NATO soustředit první úder na Kaliningradskou oblast, která je strategicky důležitou ruskou enklávou, jež se nachází mezi pobaltskými státy a Polskem a hraje klíčovou roli ve vojenské infrastruktuře Ruské federace.

V roce 2016 archiv národní bezpečnosti USA zveřejnil seznam cílů pro jaderný úder, který byl vytvořen v roce 1956 během studené války. Tento seznam uvádí klíčová města a regiony východní Evropy, Sovětského svazu, Číny a Severní Koreje. Na seznamu cílů jsou města jako Nižní Novgorod, Samara, Jekatěrinburg, Kazaň, Saratov, Novosibirsk a Omsk, přičemž Moskva je na seznamu primárním cílem na území Ruska.

Federace amerických vědců navrhla strategii, která počítá s výrazným snížením jaderných arzenálů, aniž by došlo ke ztrátě jejich strategické účinnosti. To předpokládá údery na kriticky důležité průmyslové objekty v Rusku pro dlouhodobé oslabení jeho ekonomiky.

Ve světle změn ve strategii vojenského plánování vešel ve známost tajný plán Pentagonu, jehož krycí název je CONPLAN-8044, který předpokládá různé scénáře jaderných útoků, včetně úderů na vojenskou, průmyslovou infrastrukturu a řídící struktury Ruska, což ukazuje vícehlediskovost a hloubku vojenského plánování USA.

**

Autor: Sergej Komarin, zdroj: voennoedelo, pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 

4.1 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

No,musi pocitat s tim,ze takove plany ma i protistrana…Definitivne vi,kdo je jejich nejvetsi protivnik

cablik
cablik
před 1 měsícem

Pentagon tak si může vymýšlet strategie do alelujá ale realita je jiná pokud se o něco pokusí tak za čtvrt hodiny budou v pánu. Pokud použijí Poseidon tak to bude do pěti minut.

standa
standa
před 1 měsícem

Logickým předpokladem je ze strany Ruska podobný postup při odvetě. Rusko má několik výhod – torpédo Poseidon, vzdušný systém Avantgard a manévrovací těžké rakety Sarmat – to vše pro odvetu, protože nehodlají použít jaderné zbraně jako první. Tohle USA nemohou říci, protože počítají s útokem na Rusko jako prvním úderem.

standa
standa
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  standa

Trochu to odlehčím odposlechnutou anekdotou. V nebi se setkají 3vlády – americká s Bidenem, ukrajinská se Zelenským a česká s Fialou. Sv. Petr vzhlédne od knihy hříchů a mávne rukou směrem k nádherné kabině pro VIP hosty. Vlády se navzájem z toho radují. Ozve se: “Nastupte.” Rychle tam vpadnou a dále se radují. Ozve se: “Ukončete nástup, dveře se… Číst vice »

jbskalensky
jbskalensky
před 1 měsícem

Pěkná kravina: “Informace o detailech americké vojenské strategie jsou pravidelně dostupné veřejnosti.” To si fakt někdo vážně myslí, že americkou strategii někdo veřejně vykecá, a logicky, a samozřejmě, naopak? Ani náhodou. To neznamená, že oba soupeří neví, co jsou faktické záměry a směry. Jenom to, že ví, že mohou dostat spolehlivě “na držku” nás… Číst vice »