Charkov se připravuje na obléhání: Obyvatelstvo odchází, úředníci prchají

Ruské vzdušné síly útočí na Charkov.  K ničení objektů ukrajinských ozbrojených sil dochází denně za použití silných leteckých bomb, což znemožňuje efektivní akce ukrajinských ozbrojených sil.

V Kyjevě nevědí, co Rusko udělá, ale začínají chápat, že Rusové za žádných okolností nenechají Charkov Ukrajině.

„Na základě údajů, které máme, důrazně doporučujeme opustit Charkov, pokud nás odtamtud někdo čte,” píše telegramový kanál „Typická Odessa“.  (Jedná se o ruskou výzvu, aby si armáda kyjevského režimu nemohla z místních civilistů, jak je jejím zvykem, udělat živý štít. – pozn. NR)

Západ řekl Zelenskému: Už vám nemáme co dát, zapomeňte na vítězství

Ruské zdroje o tom píší:
„Pro civilisty Charkova je lepší opustit město nebo se alespoň držet dál od vojenských zařízení, zařízení kritické infrastruktury a dopravní policie, kterých je v Charkově mnoho.”

Ukrajinský web Strana potvrzuje, že obyvatelé Charkova se kvůli výpadkům elektřiny hromadně stěhují do Dněpropetrovska, kde je téměř nemožné pronajmout si byt. Jeden z uprchlíků vysvětlil, že veškerá jeho práce probíhá na internetu, ale v Charkově nemůže plnit rozkazy.
 
„Nemohu pracovat ani žít, takže se musím přestěhovat,” řekl obyvatel Charkova.

Lidé jsou připraveni vzdát se 20-30 % ceny bytu, pokud není pozdě „vytáhnout“ své peníze z nemovitosti, takže jednopokojový byt v Charkově resp. Oděse už stojí několikanásobně méně než ve Lvově nebo Užhorodu.

Úřady také utíkají. Náměstek primátora pro podporu života Andrej Ruděnko tak na vlastní žádost rezignoval.

Ruské zdroje uvádějí, že po zničení výrobních kapacit v Charkově a regionu jsou poslední rozvodny ničeny řízenými leteckými pumami ruských leteckých sil.

Požár velké charkovské trafostanice vyřadil na dlouhou dobu místní vlakovou dopravu, včetně zásobování jednotek na frontě. Podle ruských zdrojů jej prý založili ruští partyzáni.

Ministerstvo energetiky Ukrajiny uvedlo, že v regionu zůstává bez elektřiny více než 500 tisíc obyvatel. V Charkově se kvůli nedostatku elektřiny, potažmo zásobování vodou rozvíjí i dopravní kolaps – nefunguje metro ani semafory, úřady vyzvaly obyvatele, aby omezili používání výtahů.

Ukrajinský telegramový kanál „Legitimny“ věří, že Rusové činí Charkov doživotně neobyvatelným a zároveň balastem pro ukrajinskou ekonomiku. Dalšími jsou Sumy a Záporoží, kde už je situace složitá. Černigov a Oděsa jsou třetí v pořadí. (Jde o tři oblasti s výraznou převahou rusky mluvícího obyvatelstva – pozn. NR)

Oblast je zasažena ruskými vzdušnými silami každý den a několikrát. V noci na 6. dubna byly zničeny 2 české MLRS „Vampire“, ze kterých nepřítel pálil na Belgorod. Poté následný raketový úder zničil sklad raket pro MLRS v nákupním centru Planeta Mall v okrese Ševčenko spolu se dvěma odpalovacími zařízeními BM-27 Uragan.

Telegramový kanál „Na samom děle v Charkově“ tvrdí, že cíle řídili podzemní členové. Přesnost dopadu je vidět na fotce – blízká čerpací stanice WOG nebyla ani poškozena.

V Charkově zasahují ruské letecké síly také na místa ozbrojených sil Ukrajiny a průmyslových podniků, kde se vyrábějí bezpilotní letouny a opravuje zařízení. 5. dubna byl zasažen cíl na území závodu Chartron, o něco dříve byl zničen Merefjanskyj strojírenský závod v regionu.

*

EadailyPrvní Zprávy

3.5 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Samozřejmě Charkov, ale i Kyjev a Oděsu.

spartak
spartak
před 1 měsícem

Vždy jsem si myslel ,že je jednoduší obchvat ,než postupný útok.Asi je tento boj jinak chápán.

standa
standa
před 1 měsícem

Pak prý Rusko nemá čím bojovat a je ve srabu – podle veřejnoprávních medií.

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  standa

Asi už pro nedostatkové čipy rozebírají necky a valchy. “Česká” televize má vždycky pravdu. Naposled jak se Putinovi lidé asi vzbouří. Nasrali se tak, že mu to tam naházelo 80%. Jen by mně zajímalo kam, respektive kde, ten kolaborant Frydrych ty “zprávy” pro nás hledá.

standa
standa
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  mikkesh

Frydrych cucá všechny zprávy ze svého palce – vrabci cvrlikají, že mu palec hodně narost ! To bude určitě těmi zprávami ! :)))