Není určeno pro válku s Rusem…

Stále mi nedá spát ten veletoč Donalda Trumpa a předsedy sněmovny reprezentantů Mika Johnsona, kteří po návštěvě CIA v Langley najednou souhlasili s vojenským balíčkem pro Ukrajinu a zapomněli na migrační vlnu z Mexika. Přitom, celý balíček Ukrajině se řeší už několik měsíců.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Ukrajina mezitím přišla o Adějevku, ruská vojska buší na brány Časiv Jaru a na ukrajinské pozice dopadá stále víc klouzavých bomb, kterých má Rusko takřka nekonečné zásoby.

Podle videí na Telegramu už ruští dělostřelci ani nemění pozice. Prostě si v klidu rozbalí svoje nádobíčko a střílejí a sfřílejí. Pak v naprostém pokoji a bezpečí poobědvají mezi granáty a vůbec se nebojí, že by je zasáhla nějaká protipalba. Na ruské straně přestal platit Murphyho zákon, že když je nepřítel v dostřelu, jsi ty v dostřelu také.

Naše média se tetelí radostí nad tím, že Ukrajinci pomocí dálkových dronů zatápějí ruským rafinériím, ale Američané se z toho moc neradují a pořád Ukrajincům „radí,“ aby toho nechali. Hlavním úkolem amerického prezidenta totiž vždycky bylo, aby udržel nízké ceny pohonných hmot. To byl důvod k znovuzvolení. Teď to úplně nevychází.

Plukovník Foltýn použil moc hezké přirovnání, že Ukrajina vojenským balíčkem dostala transfůzi. Ano, přesně tak to je. Já k tomu jen Vidlácky dodávám, že se ale zároveň nikdo nepostaral, aby Ukrajina přestala krvácet. Je hrozně hezké, že do těla na jedné straně napíchnete kanylu, ale je to poněkud málo, pokud krev na druhé straně chlístá ven stále dalšími zraněními.

Fiala s Černochovou začali nosit trička, která oslavují jejich nábojovou iniciativu, ale jak trefně poznamenal můj bratr, náboje na tričkách jsou Ukrajině platné jak mrtvému zimník.

Zpět k věci…

Včera jsem psal o jednom důvodu, kvůli kterému by Trump mohl zapomenout na mexickou migraci a svůj předvolební boj s Bidenem. Totiž to, že Írán právě vstupuje do jaderného klubu… Je to snadno představitelné. Rusové něčím museli zaplatit ty desetitisíce Geranů, kterým loni ostřelovali ukrajinské transformátory. Írán by získal absolutní moc nad Hormuzským průlivem a Izrael by měl fakt velký problém, protože na zničení Íránu by bylo zapotřebí desítek atomovek, ale na zničení Izraele stačí jedna.

Naši hloupí analytici a novináři se posmívali Rusům, že museli stáhnout z Krymu černomořskou flotilu, protože Ukrajinci ji byli schopni postupně ničit pomocí zahlcení jejich protivzdušné obrany levnými drony. Ale vůbec jim nedochází, že to samé teď už platí pro všechny lodě na všech mořích. I ta největší letadlová loď může být zničena rojem laciných bazmeků s motorem z mopedu a jednou sofistikovanější střelou k tomu. Letadlová loď už není pánem moří. Svět se nepozorovaně, ale zásadně, změnil.

Mimochodem, po starostech se mi ozvali další lidé s podobnými informacemi. Například celní správa prý dostala pokyn omezit tankování PHM. Zkrouhli jim měsíční i denní limit…

Pojďme teď chvíli předpokládat, že příčina Trumpova obrácení a schválení balíčku s vojenskou pomocí Ukrajině leží někde jinde než v horách nad Isfahanem. Pojďme věřit íránskému ujišťování (ehm, ehm), že jeho jaderná zařízení jsou tu kvůli mírovému využívání jádra a jejich přestřelka s Izraelem je prozatím ukončená.

Mohlo by platit to, co psala Lucie Sulovská? Trump se prostě v CIA dozvěděl, jak velká je ve skutečnosti ruská převaha nad Ukrajinou, řekli mu tam, že Ukrajinci mají desetkrát větší ztráty, Rusové mají dvě nové nachystané armády, které ještě nenasadili, ale brzy to udělají, jejich válečný průmysl chrlí zbraně rychleji, než je fronta spotřebovává, takže teď už vlaky s municí nejezdí ze skladů, ale do skladů, takže do voleb bude na Ukrajině hotovo tak jako tak a Bidenovi to prostě zlomí vaz.

Poláci proto žádají o americké jaderné zbraně na svém území… Pšonci už dávno nemluví o nějakém přátelství s Ukrajinou a také úplně přestali s tím, že už brzy budou obsazovat Moskvu. Oni všeobecně nejsou takoví hujeři jako Fiala, takže mají zřejmě nějakou reálnější představu o situaci na frontě… minimálně si mohou udělat obrázek z polských žoldáků, kteří se jim vracejí domů v rakvích.

Já bych viděl ještě jednu variantu. Totiž, že balíček pomoci pro Ukrajinu, už vlastně není určen ani tak pro válku s Rusem, ale spíš pro válku mezi Ukrajinci…

Mluví se o tom, že Valerij Zalužný nenastoupil na post velvyslance v Británii a Zelenský po něm teď jde, protože se pod ním houpe židle a ukrajinský národ bude brzy potřebovat nějakého viníka, který poslal na smrt statisíce mladých kluků aniž by to mělo jakýkoliv smysl. Statisticky vzato, prohraná válka zpravidla končí tak, že armáda svrhne civilní vedení země a začne vyjednávat…

Možná v CIA neřešili Írán, ale vojenský převrat na Ukrajině. Podobné to bylo i v Afghanistánu. Tam Američané také nechali Tálibánu mnohem víc výzbroje, než měl samotný Tálibán předtím. I to byl důvod, proč toto hnutí hladce převzalo celou zemi a nenásledovala žádná občanská válka místních warlordů.

Odpovídala by tomu i zpráva, že spolu s materiálem přijedou na Ukrajinu i američtí „poradci,“ kteří budou dohlížet, co se s tou vojenskou pomocí stane. Jinými slovy, Američané si dohlédnou na to, kdo munici mít bude a kdo munici mít nebude. Dohlédnou si na to, kdo bude bojeschopný a kdo nebude. Ještě se trochu zatopí Rusům pomocí raket s dostřelem 300 km, ale v první řadě už jde o brzký vojenský převrat. Můžeme spekulovat, zda jsou americké zbraně určeny pro Zelenského křídlo, které chce dál plýtvat životy proti Rusovi a nebo pro nějaké jiné křídlo, které by Zelenského nejraději poslalo na pravdu Boží.

I toto je samozřejmě nebezpečný okamžik. Ukrajinská armáda sice trpí nedostatkem všeho, ale pořád je po zuby ozbrojená a silná. Nikdo nedokážeme odhadnout, kteří oligarchové tam hrají jakou roli a možná se dá odhadnout, kdo tam s převratem začne, ale nikdy není jisté, kdo to dokončí.

Americká trasfůze už možná nezachraňuje Ukrajinu od Rusů, ale zachraňuje Zelenského před Zalužným. A nebo naopak. Americké zbraně už nemají sloužit na obranu před Rusy, ale na odstrašení jedněch Ukrajinců od jiných Ukrajinců. Vojenská pomoc už není pro válku s Rusem, ale pro občanskou válku, která bude následovat…

Vzhledem k povaze dodávky bych si myslel, že Američané spíš zachraňují Zelenského před jeho vlastní armádou než naopak. I tohle by dávalo smysl. Trump s balíčkem nakonec souhlasil, protože bude mít dál za co kritizovat Bidena, ale zároveň se americká moc ve východní Evropě úplně nesesype…

*

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

Fio banka:  2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

3.5 15 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
24 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 28 dny

Měl jsem možnost dost dobře poznat mentalitu Číňanů i Rusů a pochopil jsem že co se týče sklonům ke kolektivizmu, je mezi Číňany mnohem větší a u Rusů je zase větší sklon k bojovnosti. S obou států velcí parazité mají snahu odejít do jiných států, kde nenají tak přísné postihy za za takovou činnost. V obou státech… Číst vice »

Primak
Primak
před 27 dny
Odpověď uživateli  Praded

Ale v Rusku popravy (zatím ještě) oficiálně nejsou (trest smrti)…