Srovnání (komparace) – myšlenková operace posilující kritické myšlení

S nástupem populačních ročníků, jejichž mozek a psychika již byly formovány v prostředí digitálních technologií, se ze společnosti vytrácí kritická analýza, přijímaní názorů na základě faktů a argumentů. Místo toho nastupuje sdílení a přijímání mediálně a digitálně šířených názorů.

Autoritami se stávají pubertální a adolescentní influenceři a youtubeři. Poslouchat v televizních debatách většinu politiků mladé a střední generace je utrpení. Snad se ani nevejdou do definice Homo sapiens.

Myšlenkovou operací patřící do nástrojů kritické analýzy je srovnávání (komparace).  Srovnávání přináší poznání. V našem veřejném a mediálním prostoru se však s komparací setkáváme zřídka. Můžeme si položit otázku: „Není to proto, že z tohoto srovnání nemusí vyjít současná společnost nejlépe“? Mladá a střední generace, které prošly totální indoktrinací ohledně bývalé společnosti, která sama sebe nazývala „reálný socializmus“, mají o této společnosti znalosti a názory, které se míjí se skutečností. [1]

Ilustrujme operaci komparace na tématu, které je dlouhodobě v centru společenské pozornosti, a to jsou důchody.  Ve společnosti reálného socializmu, s plánovanou netržní, a dle všeobecně sdíleného názoru, neefektivní ekonomikou, chodili do důchodu muži v šedesáti letech a ženy v průměru v 55 letech. A tato neefektivní socialistická ekonomika neměla problém tyto důchody financovat a neříkala seniorům: „Nejsou zdroje“.

V současné tržní efektivní ekonomice chodí muži i ženy do důchodu v téměř šedesáti pěti letech a ani tak naše úžasná efektivní tržní ekonomika bez přívlastků není schopna důchody financovat. Politici říkají seniorům: „Nejsou zdroje, proto musíme dále zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let“.

Ovšem na zvyšování platů politikům a stovky miliard na zbytečná drahá americká letadla zdroje jsou. Kdo mi vysvětlí, jak je možné, že v efektivní ekonomice, v níž ženy pracují o deset let déle než v neefektivní socialistické ekonomice, nelze důchody financovat. Politici a experti také při svých úvahách chybně považují jako dominantní nebo dokonce jako jediný faktor důchodového problému demografii. Tento problém jsem analyzoval v článku „Mýty a chyby důchodové reformy“.

Po listopadu 1989 se důchody propadly a úrovně z roku 1989 dosáhly až v polovině nultých let, tedy zhruba po patnácti letech, kdy důchody dosáhly úrovně z roku 1989. Ovšem toto srovnání vychází z jakéhosi zmrazení ekonomiky a společnosti v roce 1989. Pokud bychom tento statický model nahradili dynamickým, musíme předpokládat, že od roku 1989 do roku 2005 by v reálném socializmu důchody rostly, a to dokonce při odchodu do důchodu v 55 letech.

Dalším tématem ke srovnání je otázka bydlení.

I v předchozí společnosti byla otázka bydlení závažným společenským problémem.  Ovšem postupně, od roku 1948 do roku 1989, se situace zlepšovala. Před rokem 1948 pouze 8 % bytového fondu mělo splachovací toaletu a koupelnu. Za čtyřicet let bylo postaveno 2,4 milionu bytů. V osmdesátých letech již byt bez splachovací toalety a koupelny byl spíše výjimkou, která se vyskytovala především na vesnicích, u starých nerenovovaných domů. I tak bych ani v roce 1989 bytovou situaci nepovažoval za ideální.

Občané se k bytům v předchozí společnosti dostávali několika způsoby. Kromě individuální výstavby byt dostávali od zaměstnavatele, od národního výboru nebo byt získali v rámci družstevní výstavby. Pokud na družstevní byt přispívali, jednalo se o částky, které nebyl problém zaplatit v rozmezí jednoho či dvou let. V druhé polovině osmdesátých let byl spuštěn program pro mladá manželství s věkem do 35 let. V jeho rámci mohli získat nevratnou půjčku (dotaci) ve výši 15000 tisíc korun na pořízení bytu či stavbu domku.

V současné společnosti se od roku 1990 do současnosti bytový problém permanentně zhoršuje. |V Praze je bytová krize vůbec nejhorší v celé Evropě a 130 až 180 tisíc českých domácností je ohroženo ztrátou bydlení.

Nyní je pro většinu mladých lidí byt nedostupný. A ti, kteří dosáhnou na hypotéku, ji často splácí až do důchodu. Je svobodný člověk, který je zadlužený? Ve svém rozhodování je omezen nutností splácení dluhu. Tato povinnost je smyčka, která ho svírá a limituje jeho svobodu. Proto současný finanční kapitalizmus usiluje o zadlužení států a každého občana.

Pro zvýšení dostupnosti bydlení se začaly pro mladé lidi stavět byty o 18–20 metrech čtverečních, s cenou kolem dvou milionů. Jak by tyto byty nazval Václav Havel, když panelákové 3+1 pro něho byly nedůstojnými králikárnami, které budou nahrazeny důstojným bydlením. Nebyla to snad dezinformace?  Ano, jsou nahrazovány těmito malometrážními byty. Nedůstojné králikárny mají nyní hodnotu více než 7 milionů a jsou pro mladé lidi nedostupné.

Situaci neřeší ani nájemní byty. Bytový fond byl převeden do soukromého vlastnictví a byty pronajímají vlastníci – investoři, pro které je pronajímání podnikáním, s cílem dosáhnout co největšího zisku. Proto také byla zrušena regulace nájemného, které je v mnoha zemích, včetně západních, standardem. Stát také oproti minulosti nestaví byty, aby neohrožoval podnikatelům byznys.

Nájem často tvoří největší a podstatnou část životních nákladů. Situaci ilustruji na mém příkladu. V osmdesátých letech jsem za byt 1+1 bez topení, s okny na dálnici platil měsíční nájem 170 Kč. V roce 2010, ještě před hlavním nárůstem cen nájemného, nájemné v tomto bytě bylo 12 tisíc Kč. Tedy sedmdesátinásobný nárůst. V osmdesátých letech bych z nájemného v roce 2010 zaplatil nájem na šest let anebo nájem sedmdesáti takových bytů.

Základní rozdíl v přístupu k bydlení v minulé a současné společnosti je, že pro minulou společnost bylo bydlení základní životní potřeba, zatímco pro současnou společnost je bydlení příležitost k obohacování.

Poslední příklad ke srovnání, již však pouze jako úloha k řešení nebo hádanka. Od roku 1948 do roku 1989 se zvýšil národní majetek sedmkrát.  Jak se změnil národní majetek od roku 1989 do současnosti? Nápověda: v roce 1989 stát neměl žádné dluhy, a naopak jsme měli v řadě států pohledávky.

[1] Příkladem je hloupá a primitivní propaganda ve videu   10 Mýtů o životě za komunistů v ČSSR!   https://www.youtube.com/watch?v=7SI0yjovAUY

4.4 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 21 dny

Rozumný článek a obrázek ,co se stalo s Československem ,když jej uchvátila antikomunistická mafie ,která dokonce neuznává práci presidentů Masaryka a Beneše.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 22 dny

Před hadrákem byly v žebříčku životních hodnot prachy až na pátém místě za zdravím, rodinou, životními jistotami, bezpečím. Dnes jsou prachy na prvním místě, neb bez nich nemáte ani zdraví ani to vše ostatní. Ti tenkrát nejvíce ublížení většinou hráli divadlo (i v divadle). Kolářová pěla chválu, že se na nebudou chodit dívat… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 22 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Oprava: na ně budou chodit dívat skuteční…

mikkesh
mikkesh
před 21 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Škoda, že se Vaše tchýně nedožila i zrušení dotací “úmělcům”. Až to přijde, ta dnešní šmíra bude zase zpět na místě kam patří. Na žebřiňáčku za oslíkem, putující od vesničky k vesničce. Tu dostanou kačku, tu pamlsek, tu něco od oběda … u nás jsou lidé dobří, empatičtí.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 22 dny

Jsem realista,takze zadluzene spolecnosti bohata nerikam ( prijde mi to skoro uchylne)..Ovsem o to casteji to vsude slysim..Dosla jsem tedy k nazoru,ze realita dnes neni moderni,ze zijeme v nejakem snovem svete a nasim mottem jsou ty tri opice

orinoko
orinoko
před 22 dny

Co si Čížek vycinkal klíči, to si teď vykloktava hubou. Také jsem chodil na náměstí, ale vždycky jsem zasl, jak nějaký řečník vyblil svoje vNITRO a hned se halekalo: Kdo za to může? Milovane NATO! Necinkal jsem, koordinovane chrochtani hesel jak z politbyra jsem dost nesnášel, a když jsem zašel do nějakého štábu… Číst vice »

Naposledy upraveno před 22 dny uživatelem orinoko
cablik
cablik
před 22 dny

Jo jo odírání důchodců to je jejich ti co chtějí zlikvidovat populaci se neštítí ničeho. Byty jsou pro mladé příšerně drahé vzít si hypotéku je sázka do loterie. Ten polední odstavec se vám povedl to jsou fakta.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 22 dny
Odpověď uživateli  cablik

Na duchodce nemaji ( bohata spolecnost) a jeste z nich delaji hlupaky, aby se nahodou nestalo,ze by mladym otevreli oci

cablik
cablik
před 22 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Měli by všichni říci svým potomkům jak to je jednou možná také budou starý kdyby nesponzorovali prohranou válku tak by peníze pro důchodce byly.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 22 dny
Odpověď uživateli  cablik

stoprocentne