USA odmítají pozvání Izraele k zahájení 3. světové války (prozatím)

Caitlin Johnstone
Caitlin Johnstone

Írán provedl dlouho slibovanou odvetu za izraelský útok na svůj konzulát v Damašku a spustil masivní útok bezpilotních letounů a raket, které podle něj zasáhly a zničily izraelské vojenské cíle, zatímco Izrael tvrdí, že způsobily jen povrchové škody a několik zraněných. Spojené státy a jejich spojenci údajně pomohli sestřelit větší počet íránských dronů.

Jak jsme uvedli před úderem, západní média a politická třída se chovají, jako by šlo o nevyprovokovaný útok na nevinnou bambusovou oběť, kterou je Izrael. Komentáře západních představitelů a odborníků a titulky masmédií pokud možno opomíjejí skutečnost, že Izrael tyto nepřátelské akce vyvolal svým aktem krajní agrese v Sýrii. Zde v Austrálii informoval deník Sydney Morning Herald své čtenáře o útoku na íránský konzulát až v desátém odstavci článku, kde pouze uvedl, že Írán „obvinil“ Izrael ze zahájení útoku, protože Izrael to nikdy oficiálně nepotvrdil.

Írán každopádně tvrdí, že útok již skončil. Vzhledem k tomu, že nevidíme žádné známky masivních škod, se zdá, že tvrzení Íránu, že jeho odveta bude kalibrována tak, aby nepřerostla v plnohodnotnou regionální válku, bylo přesné, stejně jako tvrzení Washingtonu, že neočekává, že útok bude natolik rozsáhlý, aby vtáhl USA do války.

Podle nové zprávy Axiosu Biden osobně řekl Netanjahuovi, že USA nepodpoří žádnou izraelskou vojenskou odpověď na íránský útok. Nejmenovaný vysoký představitel Bílého domu řekl Axiosu, že Biden Netanjahuovi řekl: „Vyhrál jsi. Vezměte si vítězství“, čímž narážel na množství íránských zbraní, které byly mezinárodní koalicí na obranu Izraele sestřeleny z oblohy. Vojenský závazek Bílého domu vůči Íránu se zjevně omezuje na zmírnění škod způsobených íránským útokem.

A za to děkujeme všem svatým. Válka mezi aliancí USA a Íránem a jeho spojenci by byla noční můrou, vedle níž by hrůzy, jichž jsme byli svědky v Gaze v uplynulých šesti měsících, vypadaly jako epizoda seriálu Prasátko Peppa.

Ale samotný fakt, že se Washington odmítá zapojit, zdaleka nestačí. Jak na Twitteru upozornil Trita Parsi z Quincy Institute, „Biden musí další eskalaci zabránit, ne jen deklarovat, že se do ní nechce míchat“.

Izrael již skutečně dal najevo, že bude proti Íránu postupovat tvrdě. Izraelský kanál 12 citoval nejmenovaného vysokého představitele, který uvedl, že íránský protiútok se setká s „bezprecedentní odpovědí“.

„Izrael již informoval Američany a vlády v regionu, že jeho odpověď je nevyhnutelná,“ uvádí The Economist. „Jeho vojenské možnosti zahrnují údery bezpilotních letounů na Írán a letecké údery na Írán s dlouhým doletem, případně na vojenské základny nebo jaderná zařízení“.

Noční boj protiraketové obrany Izraele s íránskými dorny a raketami nad posvátnou muslimskou mešitou Al-Aksá v Jeruzalému

Zatím není jasné, jak poslední zpráva Bidenovy administrativy ovlivní kalkulace tohoto postoje, ale mainstreamová média informují, že představitelé Bílého domu se obávají, že se Izrael chystá udělat něco mimořádně bezohledného, co by mohlo USA zatáhnout do války, které by se raději vyhnuly.

NBC News uvádí následující:

„Někteří vysocí američtí představitelé se obávají, že by Izrael mohl v reakci na íránské útoky jednat zbrkle, aniž by promyslel možné následné důsledky, tvrdí vysoký představitel administrativy a vysoký představitel obrany.

Tyto obavy částečně pramení z názoru administrativy na přístup Izraele k válce proti Hamásu a také k útoku na Damašek.

Podle tří osob obeznámených s jeho komentáři prezident Joe Biden soukromě vyjádřil obavy, že se izraelský premiér Benjamin Netanjahu snaží Spojené státy zatáhnout hlouběji do širšího konfliktu“.

Tato obava se ozývá již delší dobu. Začátkem tohoto měsíce Paul Pillar z časopisu Responsible Statecraft vypracoval pádný argument, že Netanjahu může osobně hodně získat z toho, že zatáhne USA do války s Íránem, aby mu pomohl s jeho právními a politickými problémy a odvedl pozornost od izraelské genocidy v Gaze.

Ať už tomu tak je, nebo není, je docela absurdní, že se Bidenova administrativa spokojuje s pasivní nadějí, že k tomu nedojde, jako by do toho nemohla mluvit a jako by nemohla udělat nic, co by takové události mohlo nyní zabránit. Biden měl příležitost ukončit tento nesmyslný cyklus eskalace na Blízkém východě už před šesti měsíci, kdy vyzval k příměří v Gaze a požadoval, aby Izrael omezil svou mašinérii zabíjení, jak to v minulosti úspěšně dělali američtí prezidenti.

Biden by mohl vše ukončit pouhým telefonátem. To, že to neudělá, znamená, že je zrůda, a žádné zprávy v masových médiích o jeho „znepokojení“ a „frustraci“ z jednání Izraele to nikdy nezmění.

*

Caitlin Johnstone, US Declines Israel’s Invitation To Start WW3 (For Now) vyšel 14.4.2024 na ,caitlinjohnstone.com.au. Překlad v ceně 359 Kč Zvědavec.

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Proto zapadnim mediim neverim.Vzdy se ” tvari” , ze vsechno vzniklo prave ted a oni chudaci politici zapadnich zemi jsou v tom naprosto nevine a kazdy nedela nic jineho,nez ze jim ublizuje…Chovani rozmazlenych spratku

standa
standa
před 1 měsícem

Upozornil bych tady na vynikající analýzu pan Jana Campbella (Rakety nad Chrámovou horou) – jeho analýzy jsou neskutečně kvalitní. Mainstream se s nimi nemůže vůbec rovnat. A většina zahraničních také ne. Je docela dobře pochopitelné proč to byla velmi sebevědomá demonstrace síly ze strany Iránu. Vypadá to, že tvrzení nechat si sestřeit… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem

Ano správně dokážou jen vyhrožovat a pořádat cvičení ale realita je jiná a to moc dobře vědí zelené gumy z USA. Není nejmenší šance na vítězství ani způsobení fatálních škod Rusku.