Charkov – Doněck – Zkáza “České obrněné pěsti”! Elitní síla, do které Zelenskyj vkládal naděje, zklamala. Vojáci se raději vzdali Rusům!

Rychle upadající morálka ukrajinských elitních jednotek

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Na snímku vybuchující munice zničené americké houfnice ráže 155 mm typu M777 na charkovském úseku fronty. Jedno okénka z videa pořízeného ruským výzvědným dronem.
Včera začala ruská média šířit do světa videa, ve kterých se přiznávají zajatí vojáci 110. ukrajinské brigády, přezdívané “Česká tanková pěst”, že jakmile dorazili na frontu, raději se hned vzdali, přesně podle instrukcí, které jim shazovaly ruské drony. Ukrajinci si tak zachránili život, a Rusové mají radost, protože se ukázalo, že morálka příslušníků vychvalované 110. mechanizované brigády vydržela v boji jen pár dní. (Video si můžete prohlédnout zde.) Celá záležitost stojí za bližší rozbor, protože krásně ukazuje, jak hluboký je propad ukrajinské bojové morálky za poslední měsíce. 

25. ledna 2023 prezident Volodymyr Zelenskyj slavnostně vyhlásil všem Ukrajincům, že byla vytvořena “tanková koalice Západu”.  Že Ukrajina dostane moderní západní zbraně a tanky. Že bude vytvořena  tanková pěst, pěst svobody, jejíž údery srazí vojska tyrana Putina na kolena, a už jim nedovolí povstat. Zelenskyj tehdy oznámil, že touto novou tankovou pěstí Ukrajiny se stane 110. mechanizovaná brigáda, která bude vyzbrojená výhradně českými tanky, děly a raketomety. A jak Zelenskyj slíbil, se i stalo, a “Česká tanková pěst” byla vyzbrojena a odeslána na frontu, aby tam srazila, jak slíbil Zelenskyj v NATO, tyranské Rusy na kolena.

110. mechanizovaná brigáda Ukrajiny byla na jaře 2022 přeformována ze záložní jednotky, vyzbrojena českými tanky, samohybnými houfnicemi DANA a raketomety Vampire, a vyslána na ruskou frontu, jako elitní bojové uskupení. Od konce roku 2022 do února 2024 se srdnatě bila s Rusy ve městě Avdijivka, a česká média tou dobou vychvalovala zázračné české zbraně, které likvidují Rusy po tisících. Ještě v únoru 2024 se naše média holedbala účinností českých houfnic DANA, kterými vojáci 110. brigády drtí ruskou pěchotu. Jenže tou dobou už byla 110. brigáda vyzbrojená madam Černochovou na konci svých sil. Její vojáci byli většinou roztrháni ruskými bombami, a jejich zbytek musel být stažen z boje, a nahrazen 47. brigádou, vyzbrojenou pro změnu zbraněmi americkými. Nutno přiznat, že celé dva roky se vojáci 110. brigády bili v Avdijivce statečně, a celou tu dobu raději volili smrt než zajetí. Leč potom nastala zásadní změna.

Březen a duben 2024, po svém stažení z fronty, strávila 110. ukrajinská brigáda v hlubokém týlu Ukrajiny, a byla doplněna novými rekruty, protože většina jejích původních válečníků, složila hrdinně své kosti v Avdijivce. Koncem dubna ukrajinská obrana na Donbase zkolabovala, a začala se hroutit. Velení soldatesky nezbylo než poslat čerstvě doplněnou 110. brigádu opět do boje. A kam jinam, než do epicentra nejtěžších bojů u vesnice Očeretino, severozápadně od Avdijivky. Brigáda tam dorazila začátkem května, a nastal nečekaný zlom. Místo hrdinného odporu do posledního muže, jímž se brigáda proslavila předchozí dva roky v Avdijivce, nyní stačilo Rusům na její nové vojáky hodit pár klouzavých bomb, poslat na ně pár zabijáckých dronů Lancet, a nakonec nad nimi z dronů rozhodit letáky, aby se vzdali.

Proč se 110. brigáda hrdinů stala najednou 110. brigádou demoralizovaných rekrutů, včera krásně vysvětlil Evgen Holovakha, šéf Sociologického ústavu Národní akademie věd Ukrajiny, když přiznal, že nyní zhruba jen 1/3 všech dosud nemobilizovaných branců Ukrajiny je ochotná za Ukrajinu bojovat, když budou zmobilizováni. Holovakha z tohoto žalostného stavu vyvodil, že musí být ihned zavedena “)plná všeobecná vojenská povinnost”, protože v “demokratických zemích se nikomu nechce bojovat”, kdežto “v totalitních zemích, jako je Rusko, jsou ihned všichni snadno zmobilizováni”. Že “totální mobilizace” vůbec neřeší “chuť vojáků za vlast bojovat”, Holovakhu ani nenapadlo. Násilím a proti své vůli zmobilizovaní rekruti 110. brigády přitom před pár dny jasně ukázali, že ani “moderní české zbraně Madam Černochové a munice generála Pavla” z nich statečné a obětavé vojáky neudělala. Bojovat za stát vlastněný úzkou vrstvou korupčníků, oligarchů, členů neziskovek a mazaných úředníků se nikomu nechce, a ani nebude chtít. Letos v květnu se nejen hromadně vzdávají příslušníci kdysi hrdinné 110. mechanizované brigády, ale ještě v mnohem větším množství i rekruti tzv. “brigád teritoriální obrany”, které velení soldatesky nahnalo dokonce i “bez kvalitních českých zbraní” proti po zuby vyzbrojeným ruským profesionálům u Charkova. Video a fotky na těchto odkazech – jednadvatřičtyřipětšest. A fotky.

Ti, kdo se včas nevzdali, dopadají u Charkova takto:

Že je s Ukrajinou konec, je už i zřejmé z tajné západní diplomacie. Podle zdrojů západních médií, šířených Ukrajinci, je Zelenskému nyní důrazně vysvětlováno, že je třeba s Ruskem rychle uzavřít mír, neboť západní politici přeci nepřijdou ve volbách o svá tučná koryta jen proto, že se nějakému týpkovi z Kyjeva chce válčit s Putinem.

*

Michael Svatoš, MaP 1995

 

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 30 dny

Děkuji všem za informace z fronty.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 30 dny

Co cekali?Kdyz nekoho nutis,aby sel bojovat,tak je jasne,ze se ten dotycny pri prvni mozne prilezitosti vzda . Udelala bych to take