Přece by nám nelhali…

Je jasné, že žádné důkazy nemají, jen zpravodajské fabulace čučkařů. Jen další díl trapného seriálu z dílny tupých scénáristů. Lež může být kvalitní jako dokonalý zločin. Ale tahle je odfláknutá. Jen se spoléhají na naivitu veřejnosti, strach a věrnost nohsledů.
(Už nevím, o jakou lež tehdy šlo. Vrší se jedna na druhou… Článek je z roku 2021, narazil jsem na něj náhodou na cizím webu)

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Většina lidí žije ve své malé komunitě, rodině, příbuzenstvu, sousedských vztazích a na pracovišti. Byli slušně vychováni a také dobře vědí, že lež se nevyplácí. Nejenže jako děti dostali za své naivní lži naplácáno. Výchova jim vnutila svědomí a povinnost vyžadovat pravdu od ostatních. Podílejí se na sociální kontrole. Selhání se trestá – od ztráty přízně a snížení důvěry až po vyobcování. Cizí jsou mimo kontrolu a je rozumné se mít na pozoru. To není xenofobie, ale rozum. Ani politici a novináři mezi sebou nelžou, ale na veřejnosti ve vztahu k cizím si lží mohou pomoci ku prospěchu nebo z nouze. Někteří to pokládají za součást profesionální výbavy. Kvalitní lež zvýhodňuje. Adresáti lží nemohou tvrzení ověřit. Můžeme věřit? Nevíme ani, kdo je kdo. Goebbels byl ve lhaní profesionál a Hitler spoléhal, že vítěze nikdo nesoudí.

Jako nadpis jsem si vypůjčil název knihy fejetonů Věry Noskové. Adresáti veřejných lži tu větu „Přece by nám nelhali“ neříkají nahlas, ale ta myšlenka je v nich zakořeněna.

Ale samozřejmě, že lžou. Protože jsou v tísni, protože si chtějí pomoci a spoléhají, že se na to nepřijde. Vedle primitivních kriminálních recidivistů existují i vysoce inteligentní asociální psychopati (dnes se tomu říká „disociální porucha osobnosti“). Nemají morální zábrany a využívají ostatní ke svému prospěchu. Na rozdíl od těch primitivních, kteří se nedokáží přetvařovat, zřídka končí v kriminále. Ti, kteří se selhali, odpadli cestou vzhůru. Ti talentovaní to dotáhnou až na nejvyšší místa. Neškodí ze zášti, ale protože je jim osud ostatních lhostejný a vlastní prospěch nade vše. Z té výšky dokáží škodit velkým komunitám i celým národům, pokud získali takový vliv. Talentovaní darebáci bývají i oblíbení.

Mezi svými nežádáme důkazy. Mimo okruh blízkých a dobře známých je žádat máme, vlastně musíme, protože se nelze spolehnout. Schováváme si účtenky a ptáme se, sháníme reference, uplatňujeme zkušenost, užíváme návody, mapy. Ale politika je pro velkou většinu lidí hodně daleko a skrytá. Dokonce i ta komunální ve větším městě. Nevidíme do účtů, nemáme čas ověřovat, a když se zeptáme, nedostaneme skutečnou odpověď, jen nějaké tvrzení. A když máme čas a motiv být neodbytní, tak další a další tvrzení. A začnou se zajímat, kde jsme zranitelní.

A média? Po dávno uplynulých desetiletích opět píší všichni skoro stejně a nežádoucí nezávislé nazývají dezinformátory. A prosazují cenzuru v zájmu pravdy a lásky. A chtějí kriminalizovat nenávistné projevy, monopol na nenávist a její šíření si ponechají.

Dnes jde o nadnárodní politiku, stamiliardy na současných nebo budoucích účtech. A jde o život. Přinejmenším o jeho kvalitu. Přece by nám nelhali? Spoléháme na lidi, které známe. Známe tajné služby? Pracují pro nás? Myslí na naše blaho i nositelé zahraničních metálů? A ta pestrá směsice fanatiků, dobrodruhů a zbohatlíků tím vydíratelnějších, čím více mohou ztratit…?

Nejsme soudci, abychom mohli předvolávat svědky a hodnotit důkazy. Ale nemůžeme se spolehnout. Musíme žádat důkazy. Nesmějí nám stačit tvrzení, obvinění a stokrát opakovaná prohlášení. Mohou být lživá.

Přece by nám nelhali? Není to lhostejné, protože oni myslí na vlastní prospěch, na to, co mohou získat a nebo ztratit. A lze se spolehnout, že na nás ostatní kašlou. Je těžké žít bez víry a málokdo umí žít nerozhodnut. Ale víra musí přijít až po přesvědčivých důkazech. Nesmí předcházet. Položme si klasickou otázku „Cui bono“, komu to prospívá?

Já jim nevěřím. Nepředložili žádné důkazy a celá konstrukce tvrzení je nepravděpodobná. A čin neprospívá obviněným, ale žalujícím. Lež tohoto rozsahu a dosahu je zločin. Nenávist by byla lichotivá, zaslouží jen opovržení. Budou škodit dál, když se jich nezbavíme.
Přece by nám nelhali?

4.4 9 hlasy
Hodnocení článku
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 měsícem

Politika je o přetvařování i lhaní ve prospěch peněz( alespoň v kapitalismu) a současnost je neuvěřitelně deprimující. Zřejmě si ODS a spol.nechtějí připustit,že to co dělají ničí naši republiku .Peníze dokážou zatemnit i mozek ,proto máme 30let politické bídy .

Praded
Praded
před 1 měsícem

Celá euroatlantická civilizace je od svých křesťanských počátků založena na lžích, podvodech a parazitování těch, ze kterých vzešla. Modlitba k ospravednění mamonu.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

Jo jo a zabíjení lidí od středověku pro zlato náboženské války dobití životního prostoru. Dnes by chtěli světovládu a to se naštěstí nestane.

kolokol
kolokol
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Praded

No, vy jste tedy udeřil hřebík přímo na hlavičku. Snad tu chybí jen zdůraznění, že vše zlé nastalo s příchodem toho lháře a pokrytce Ježíše!

kolokol
kolokol
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kolokol

Páč jsem nedostal žádné mínus, musím to uvést na pravou míru vzhledem k mé výbušné odpovědi na Pradědův příspěvek. Páč aby si to někdo nepřebral z nedostatku důvtipu jináč.

Prodost
Prodost
před 1 měsícem

Kdo myslíte, že tuto “kulturu” lži zavedl a jako výhodu pro sebe praktikoval ve společnostech, ve kterých se usadil, jako první. Kol Nidre? Znáte? Malý odstavec z přednášky B.H.Freedmana, kterou pronesl pře 63 roky. “Když v Den smíření (Yom Kippur)**) vejdete do synagogy, úplně první modlitba, kterou recitujete, je to, že stojíte – a je… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Přísaha nebude přísahou; Slib nesmí být slibem; Závazek není závazkem. Nebudou mít žádnou sílu a účinek a tak dále a tak dále. A kromě toho Talmud učí: “Nezapomeň – kdykoli skládáš přísahu, slib a závazek – vzpomeň si na modlitbu Kol Nidre, kterou jste recitovali v Den smíření a která vás osvobozuje od jejího naplnění.” To… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Prodost

Stačí. Jako by to snad psal padlý anděl. A propó – on ten Saracén to má od toho svého proroka také. Ale tam aspoň musí být dodržovány sliby mezi muslimy. Asi proto bych v Evropě nějaké mluvení o křesťansko židovské kultuře omezil na křesťanskou. Tu židovskou a muslimskou bych raději nechal na blízkém východě.… Číst vice »

Prodost
Prodost
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  mikkesh

Mezi těmito je to stejné. Ale pro gójímy jsou obě víry potenciálně stejně nebezpečné.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Nejde mi to do hlavy. Vždyť ti ,, naši” politici mají vše, nač si vzpomenou, peníze, domy, dráha auta, majetky, zabezpečené rodiny na 100 let dopředu, lítají si po celém světě kam se jím zachce, jen v parlamentu pro sebe prošustrují milióny korun a mají jistotu, že se jím nic nestane. Tak co… Číst vice »

maxim
maxim
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jde to do hlavy …, když si člověk uvědomí misto Přece by nám nelhali .., že jednoduše Jsou to pomatení a zlem ovládaní blázni … A s takovými škodolibými blázny se po dobrém nic nesvede …

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Je to zcela logické: maj ty peníze, domy, atd jenom proto, že jsou ochotni vést národ do záhuby…

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Jelikoz pouzivaji lehce rozpoznatelne manipulace, z toho co kdy rekli ” dodrzuji” jen to,co se jim momentalne hodi, je jasne,ze jsou uz ve sve podstate podvodnici…Poznat to dnes nemuze jen ten,kdo opravdu nechce…Asi se chce spis drzet zidealizovaneho