Jestli nedojde k zásadní změně v EP, čeká Evropu nedostatek potravin a energie, varuje expert

Domácí produkce drůbeže se v Česku snižuje, potravinářská kontrola pravidelně odhaluje dodávky kuřecího z Ukrajiny s obsahem salmonely. Co je příčinou? Dá se předejít dovozům kontaminovaného masa? Jsou protesty zemědělců v EU účinně? Nečt24 odpovídá šéf řeznictví RABBIT Zdeněk Jandejsek (Stačilo!).

Pane řediteli, podle odborníka v České republice poklesla produkce kuřecího masa o 12 procent. Tento typ potraviny bude brzy nedostatkovým zbožím. Je to způsobeno zánikem části malých a středních producentů kvůli zpřísnění podmínek pro chov drůbeže, pro které jsou obchodní podmínky velkoobchodů neúnosné?

Zdeněk Jandejsek: Nikoliv, hlavním problémem je cena drůbežího masa od zpracovatelů do maloobchodu. Drůbeží maso je marketingovým zbožím k přilákání zákazníků a ceny jsou na takové úrovni, že se nevyplatí komukoliv výkrm rozšiřovat. Pokud by dodavatel dostal od maloobchodu vyšší cenu o 3 až 3,5 %, nebude s dostatkem drůbežího masa problém. Pokud tomu tak nebude, budou s dostatkem drůbežího masa problémy.

V dubnu a květnu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila spotřebitele na několik případů nalezení salmonely v kuřecích prsních řízcích z Ukrajiny. Dá se podle Vás vyhnout dovozům kontaminované drůbeže ze zahraničí? Jaké kroky by k tomu měla potravinářská inspekce podniknout?

Z.J.: Těžko se nechají zkontrolovat obrovské objemy dováženého kuřecího masa. Za rok mohou dovozy dosáhnout až 110 tisíc tun. Dovážené kuřecí maso se zahraničí je produkováno v jiných standardech, než u nás, tak salmonela se tam vyskytuje ve větším procentu než u nás. Pokud budou podmínky v cenách u nás stejné jako v západní Evropě, může být produkce ve státě v podstatně lepší kvalitě, to je s nižším procentem salmonely.

Změní se podle Vás kvůli těmto událostem na trhu i nákupní preference spotřebitelů? Budou se případně dovážet jiné (náhradní) druhy masa ze zahraničí?

Z.J.: Pokud bude řízení zemědělství a potravinářství na úrovni současného ministra stejné jako nyní, budou se dovážet mražená kuřata z Brazílie a jejich kvalita bude podstatně nižší než u nás a z EU. To platí i pro další druhy masa, kde máme stále nižší soběstačnost.

Jak vnímáte zrušení protestu zemědělců Agrární komorou? Vidíte jasný pokrok v jednání kabinetu se zástupci farmářů?

Z.J.: Je to směšné, vedení Agrární komory ČR nezastupuje hospodáře, ale nechává se obalamutit sliby od ministra a vlády a jeho hlavní prioritou je teplá židle.

Mohl byste ohodnotit potenciál celoevropských protestů farmářů? Jaký efekt si od nich slibujete?

Z.J.: Protesty evropských farmářů byly a jsou velmi účinné, již se zastavily povinnosti úhorů, snížení používaní chemických prostředků, snížení průmyslových hnojiv a další navržená opatření. Pokud do Bruselu nastoupí noví odborně zdatní europoslanci, je velká šance, že Green Deal bude z velké části zrušen a začne se hospodařit ku prospěchu obyvatel EU. V případě, jestli nedojde k zásadní změně v Evropském parlamentu, čeká Evropu období nedostatku a závislosti v potravinách, energetice, ve všech základních oblastech lidského života.

*

ZDROJ

4.1 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Porad to nedochazi hodne lidem…Od te doby co je presvedcili,ze potraviny “jsou” v supermarketech je odkud se tam asi berou,moc nezajima

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

K zásadní změně v EP v nejbližších letech a desetiletích zřejmě nedojde. Naši občané ve své většině rádi sní kontaminované kuřecí maso z Ukrajiny, protože chtějí pomoci panu Zelenskemu.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

😅

cablik
cablik
před 1 měsícem

Zelený blábol se musí zrušit nebo je likvidační pokud bude nedostatek jídla tak budou muset žebrat u BRICS aby jim nějaké prodali. Elektřinu by stačilo aby si skopčáci zapnuli svoje jaderné elektrárny.