Lechtání draků

Freed ReedUSA čelí v konfrontaci s Čínou obrovské výzvě. Zatímco Amerika se soustředí na vojenské výdaje, Čína vede v oblasti civilního inženýrství, vysokorychlostních železnic, infrastruktury, technologie 5G, elektrických vozidel a dalších. 

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj
Zajímalo by mě, kolik Američanů zcela chápe, čemu USA čelí v agresivní konfrontaci s Čínou. Washington zjevně připravuje veřejnost na další zbytečnou válku. Vzhledem k rutinním americkým porážkám ve válce a katastrofálním chybám v boji s malými mocnostmi se zdá, že vybírat si boj s něčím, co se stále častěji opět stává Říší středu, není příliš jasné. Uvnitř Beltwaye však panuje obvyklá samolibá samolibost, neotřesitelná arogance, která si zřejmě myslí, že Čína je jen velké Norsko nebo Guatemala, které je třeba postavit na nohy.
Letmý pohled na Čínu:

Čína vede ve světě v 5G, v patentech, technologiích, výrobní kapacitě, instalované základně. to není vždy dobře pochopeno. 5G umožňuje přenos velkého množství dat s krátkou dobou odezvy – vysoká propustnost, nízká latence, jak říkáme. Společnost Huawei má nyní něco, co nazývá 5.5G, vylepšenou verzi. 5G je důležité pro řízení továren, chytrých měst atd. Peking to bere vážně, Čína má nyní asi 3,6 milionu instalovaných základnových stanic oproti něčemu jako 100 000 základnových stanic pseudo-5G v USA.

Čína vyhledává své nejchytřejší studenty pomocí přísných testů a pak je na státní náklady posílá na své vynikající univerzity. USA záměrně ohlupují své školy na všech úrovních, aby menšiny vypadaly chytřejší, než jsou. Jak to bude fungovat?

Čína dominuje planetě v oblasti elektromobilů. Její náskok před USA je tak velký, že je nepřekonatelný, pokud jde o technologii, baterie, cenu a výrobní kapacitu. Pokud sledujete technologické zprávy, vidíte věci jako čínskou baterii, která se nabije za deset minut. Jak mnozí upozorňují, automobil BYD za méně než deset tisíc dolarů najde na globálním Jihu téměř neomezený trh. Žádná jiná země se mu ani nepřiblíží. Bidenova vysoká cla na čínské elektromobily poslouží pouze k tomu, aby americké společnosti mohly nadále prodávat divoce předražená vozidla Američanům, kteří nebudou mít na výběr.

Čína, Rusko a možná i Írán vyvinuly hypersonické rakety, které Amerika nemá. To je zajímavé. Američané vždy předpokládali technologickou převahu nad Ruskem a Čínou. Soudě podle špatného výkonu západních zbraní na Ukrajině se to zdá být sporné.

V ostatních oblastech si Amerika udržuje náskok, nebo alespoň jeho významnou část, i když obvykle nikoliv soutěží, ale silovým působením, sankcemi a cly. Největší z nich jsou polovodiče. Situace je zvláštní. Číňané mají mozky, inženýry a důvtip, aby mohli navrhovat a vyrábět špičkové čipy, ale Washington drží v šachu zařízení potřebná k jejich výrobě. Čína však v nedávné minulosti děsila Washington tím, že dělala věci, které neměla umět, například vyráběla čipy v sedmi a pěti nanometrových uzlech a držela krok s USA v oblasti superpočítačů. Nebylo však schopno vyrábět pokročilé litografické nástroje, které jsou potřebné v čele čipového byznysu. Pokud se jí to podaří, bude mít Katie dveře otevřené, ale zatím se jí to nepodařilo.

Čína vede ve světě ve výrobě oceli a hliníku. Amerika jí nedokáže konkurovat, a tak zavádí cla.

Vede svět v solárních panelech, vede v technologii, výrobní kapacitě i ceně. Amerika jí nemůže konkurovat, a tak uvaluje cla.

Čína zůstává za Amerikou, ale ne o mnoho, v aspektech svého vesmírného programu. Má však rozsáhlou a robustní kapacitu pro vypouštění raket, úspěšnou vesmírnou stanici, která je v některých ohledech pokročilejší než Mezinárodní vesmírná stanice, a rychle směřuje k opakovaně použitelným nosným raketám. Již před lety vyslala úspěšnou plně automatizovanou misi pro návrat vzorků z Měsíce k naší družici a později i kombinaci sondy na oběžnou dráhu Marsu, přistávacího modulu a vozítka, přičemž všechny tyto mise fungovaly bezchybně na první pokus. NASA a Space X si udržují náskok, ale nejedná se o růstové akcie.

Existují i další oblasti, v nichž si Amerika udržuje náskok. Například proudové motory. Jde mi o to, že Washington zřejmě trpí rektální lebeční inverzí a představuje si převahu, kterou jen stěží má, ale pravděpodobně, když se to vezme kolem a kolem, ji nemá. Čína má čtyřikrát více obyvatel než USA, Chanové mají podle shody psychometrů náskok pěti nebo šesti bodů v průměrném IQ a inteligentní vládu zaměřenou na zvyšování své obchodní převahy.

V Americe je v módě odsuzovat autoritářství, ale to umožňuje Pekingu přijímat rozhodnutí a pak je realizovat, v případě potřeby i desítky let. Umožňuje také nápadný systémový přístup. V Americe se do projektů, jako je vysokorychlostní železnice nebo 5G, pouštějí jednotlivé státy nebo korporace, Čína má tendenci dělat věci na úrovni celé země. Rozdíl ve výsledcích je zřejmý.

Washington, který dotuje svůj vlastní průmysl, si stěžuje, že Peking dělá totéž – ale čínský systém funguje.

Co Čína nemá, je rozbujelá, přebujelá, nekvalitní a nepochopitelně nákladná armáda, která odčerpává finanční prostředky zoufale potřebné k tomu, aby se Amerika na domácí půdě vyrovnala moderním standardům. Čína není přívěskem své armády. Zdá se, že přišla na to, že války stojí peníze, a jestli je něco, co mají Číňané opravdu rádi, jsou to peníze.

Říkám si, že v hlavním městě Yankeeů by možná bylo dobré trochu více realismu, méně hýkání, více výdajů na Ameriku a méně na krvelačný zbrojní průmysl. Ale co já vím?

*

On Poking Dragons vyšel 12.6.2024 na ICH. Překlad: Zvedavec.news

4 8 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 1 měsícem

USA nás o své vyspělosti může přesvědčit například tím, že velice rychle vybudují nový most místo toho poničeného u Baltimore. Jsem velmi zvědavý, jak se tohle dílko povede

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Americane se nejvic boji svobodneho trhu…Nedopadli by dobre

cablik
cablik
před 1 měsícem

Nemohou válčit s Ruskem a Čínou byly zmíněny hypersonické rakety a takovou technologii nemají ani obranu proti nim. Ruské zbraně a Čínská ekonomika nemohou prohrát s těmi co už ani neumí nic vytvořit.

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Myslím, že při konfliktu kdy už dnes je technologická parita USA a Číny (tam kde není, vyrábí to pro USA na Tchajwanu a Koreji, ti zařvou jako první) rozhodnou lidé. Polovina mexikánů se zfetovanými černochy toho asi moc nevybojují. Slovy starého “dobrého” Henryho Kissingera, na obhlídce při Kubánské revoluci ve vrtulníku údajně prohlásil :… Číst vice »

standa
standa
před 1 měsícem

Četl jsem článek o čínském profesorovi, který už nemluvil o tom, kdo má lepší nanočip, ale řekl, že se soustředí na spoje na úrovni atomů a to je opravdová bomba, která vrhne Čínu o roky před USA !! To si snad obyčejný člověk neumí ani představit !

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Když USA vstoupilo do války s Japonskem, soustředily své obyvatele japonské národnosti do koncentračních táborů. Proto bych byl s tou Čínou opatrný. Ten drak má v Americe pevné zatnuty své drábky. Čínské vazby mezi rodinnými příslušníky žijících v obou zemích jsou stále velmi silné. Američtí Číňané svou rodnou zem stále milují a příbuzné tam podporují.… Číst vice »

danny
danny
před 1 měsícem

Současné vedení USA (už od Bushe jr.) nejde o to nějakou válku vyhrát. Jde mu o to, aby pořád někde nějaká byla a byly do ní zapleteni “spojenci” (rozuměj poskoci) USA. Ti budou krvácet a nakupovat americké zbraně, energie a vše ostatní. A tím více budou k USA připoutáni. A tak se snaží kde mohou. V Evropě jsou to… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Proto mám nedůvěru ke všem co po nějakém čase, po vítězství pravdy a lásky, prozřely a už zase jako za minulého režimu, jsou z nich nový disidenti. Bylo přece od války ve Vietnamu rozumným lidem jasné, kdo žije jen z parazitování na vydává to jako následovaní hodný systém. Socializmus byl opravitelný, parazitizmus se musí ničit na… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Busista musel brzdit úmysl svých blbecku, kteří chtěli odstrelit více budov ve smyslu 911.

vaclav
vaclav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Příliš velké sousto – aby mohli by se udusit.