Mění se vítr…

Minulý týden se objevila zatím taková malá zprávička, ale velice důležitá. Hnutí ANO opouští evropskou stranu ALDE (a její frakci v europarlamentu Renew Europe).

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Jde o frakci, kde mají největší slovo Francouzi a to ti Macronovi Francouzi. Podle zatím nepotvrzených informací bude Babiš v nové frakci s Orbánem, Slováky a dalšími poslanci z různých zemí.

Už jsem tu vícekrát psal, že Babiš je frankofil. Jednak prožil mládí ve „francouzské kolonii,“ francouzštinu má jako druhý mateřský jazyk, ve Francii má spoustu svého soukromého majetku a na dovolenou jezdí také především na francouzské ostrovy. Prostě má tuto zemi rád, je mu blízká a nikdy se netajil svým přátelstvím s Macronem.

Kdo sledoval cvrkot u Babiše, ten také ví, že Andrej v uplynulém roce v podstatě „pendloval“ mezi Francii a Maďarskem. Vícekrát se vyfotil s „drahým přítelem“ Viktorem a samozřejmě také s „drahým přítelem“ Emanuelem. Samozřejmě to nebyly jeho jediné politické zahraniční cesty. Pokud s Andrejem Babišem budete mít možnost delší dobu mluvit, pravděpodobně v řeči dospějete do bodu, kdy vám opáčí: „Ale mně Macron říkal…,“ případně: „Ale mně Orbán říkal…“

Teď Andrej jezdí se svými europoslanci a novou frakci domlouvá osobně. Ani náhodou to nenechává na Kláře Dostálové. Asi nechce nic riskovat.

Hle, Andrej Babiš mění svou zahraničně politickou orientaci… Jeho přátelé Victor Emanuel (druhý) se totiž postupně rozkmotřovali a začali mít stále rozdílnější názory na válku na Ukrajině. Na začátku i Macron volal Putinovi a mluvil o míru. Dneska se spíš jeví jako vůdce válečné strany v Evropě. Orbán naopak dělá všechno pro to, aby se z jakéhokoliv vojenského dobrodružství NATO vyvázal a udržel si dodávky levného ruského plynu. Orbán si dokonce na budoucím generálním tajemníkovi NATO (Markem Ruttem) vymohl písemný slib, že Maďarsko nebude nuceno pomáhat Severoatlantické alianci na Ukrajině.

Babiš se teď rozhodl pro Maďara a nikoliv pro Francouze. Rozhodl se pro střední, nikoliv pro západní Evropu. A při trošce štěstí se rozhodl pro mír a nikoliv pro válku. Vůbec se nám to teď v ojroparlamentu štěpí na válečnou a protiválečnou stranu. Mám nějaké informace ze zákulisí, ale nebudu zatím nic konkrétního prozrazovat, protože situace na bruselském bojišti se mění každým okamžikem, ale mír vs. válka je teď už zřejmě silnější téma než grýndýl.

Jestliže Babiš tak nějak „opustil“ Emanuela, tak možná už tuší něco, co my ještě nevidíme. Že se nám Francie prostě mění a v hlubokých chodbách Elysejského paláce vane duch porážky, u které je lepší nebýt. Jak přesně to bude vypadat, to nevíme, ale francouzské volby tu budou co nevidět a než se v půlce července sejde na své ustavující schůzi nový ojroparlament, budeme už zřejmě vědět, jestli Babišova intuice ohledně Macrona byla správná.

V EU se tvoří konzervativní blok středoevropských zemí. Vondra s Vrecionovou tam nebudou. Ti zůstanou ve své frakci mírného odporu v mezích zákona a jen se budou starat, aby mezi ně nevlezl Filip Turek. Zároveň se tvoří i další frakce, které si dávají do programu mír, nikoliv válku. Jestli vše dobře dopadne, bude mít europarlament pravicovou i levicovou konzervativní frakci, kde mír nebude sprosté slovo, které budou přirozeně integrovat všechny chcimíry. Ale v této chvíli nesmím ani naznačovat.

Ono totiž všude v Evropě ty volby dopadly víceméně stejně, víme? Válečná strana oslabila, protiválečná posílila. Nikde nedošlo k průlomu, ale všude nastal posun. Samozřejmě kromě Poláků a Baltů. Ti, když slyší slovo Rus, tak se jim otevírá jaderná hlavice v kapse. Ti už rýsují koridory pro slavné tažení amerických vojsk na východ.

Mimochodem… pokud má NATO jít do války s Rusem, musí se to stát ještě před americkými volbami. Proto Orbán i Vučič mluví o horizontu několika měsíců. Po volbách už Trump do ničeho nepůjde, takže je zapotřebí, aby přišel k hotovému a nemohl s tím nic dělat. Ale byla by krásná ironie dějin, kdyby evropští trpaslíci rozjeli válku s tím, že jim Biden slíbil podporu, ale Trump by byl takový ranař, že by z toho stejně po volbách vycouval… Nějak si hoši poraďte sami, když už chcete válčit… O to důležitější bude, jestli se budeme kamarádit s Maďarskem.

Aniž bych znal podrobnosti, začínám mít dojem, že se ten středoevropský blok v ojroparlamentu pomaloučku polehoučku začne podobat bývalému Rakousku-Uhersku. Ne hned… tohle chvíli potrvá. Ale jak říká jeden můj slovenský kamarád – střední Evropa, to jsou země, kde se pijí ovocné pálenky. S těmi lidmi si rozumíme, s těmi máme společné zájmy a skrze lahvinku šnapsu s nimi máme i společný jazyk. To si postupně sedne.

Tož držím palce, aby se Andrej s Victorem domluvili, protože Fiala, Jurečka a Pekarová se v Orbánem nikdy nedomluví.

A zatímco budou jednat, my si můžeme vzít popcorn, sednout na gauč a koukat na Rakušana, jak se mu rozpadá jeho obhajoba policejního zásahu u fakulty a houpe se s ním sesle. Už i Bohumil Pečínka ho odepsal a to je co říct.

Pokud máte raději manželské etudy, můžete sledovat Černochovou, která už nemiluje Řehku a z největší lásky je tak velká nenávist, že se vlastně hledá nový náčelník genštábu.

A kdo máte rádi detektivky, můžete přemýšlet, o čem dneska na obědě jednali Fiala, Babiš a Petr Pavel. Vlastně by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se bavili o restrukturalizaci vlády…

*

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

Na podporu Nové Republiky je určen účet ve Fio-bance: 2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

3.4 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
Jarda
před 25 dny

Nezapomeňte na má slova a odhad: Po volbách 2025 bude schopen Babiš se spojit s kýmkoliv mimo japončíka,to se pak lidi budou divit co nám vládne za hajzla. Je smutné,že lidi rychle zapomínají jaké prasárny na nás babišova smečka a fialova smečka prováděli.Český národ si nezaslouží lepší vládu,když volí ke korytům takové hajzly jako… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 24 dny
Odpověď uživateli  Jarda

Tak Babišova smečka je objektivně o dost lepší než ta Fialova. Na Babiše pořádala a pořádá Fialova smečka (novináři, soudci, žalobci, umělci…obyvatele Prahy) doslova hon. Pokud by se po volbách k Babišovi přidal někdo z pětice Fiala-Rakušan-Pekarová-Bartoš-Jurečka, byla by to pro českou pravici obrovská ostuda a blamáž. Možná jenom Jurečka by toho možná byl schopen, ale… Číst vice »

tomaskova
tomaskova
před 24 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Jde o to, zda ten tzv. hon na Bureše není jen fraška na odlákání pozornosti naivního voliče. Nebo chcete vážně říci, že za Bureše bylo lépe? A v čem? V tom, že rozdával tenisky hlupákům, kteří se kvůli nim nechali očkovat tou jedovatou šmakuládou?

Praded
Praded
před 25 dny

Přemýšlejte, proč byly tak otevřeny hranice uhnije, když bylo na vlastním území kam odejít z dosahu linie střetu. Ty následky budou šílené, paraziti a parazitečci utekly a zůstaly jen kovaní a blbý. Pianista včas uteče a bude po komedii.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 25 dny

Moje reakce na článek dole u prvního vydání…

Primak
Primak
před 25 dny

Stejný článek dole…

Vendol
Vendol
před 25 dny

Hele, zcela reálně vyvstává situace, že Fialova vláda začne pronásledovat a deportovat Ukrajince, kteří sem k nám utekli před Zelenského totalitou, a posílat je do války. Ukrajince vůbec v lásce nemám, jsou mi protivní, ale byl bych ochoten je skrývat a pomáhat jim v útěku do bezpečí. Třeba do Maďarska. Může to dopadnout tak, že budeme… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 25 dny
Odpověď uživateli  Vendol

Fialova vlada proste haji sobe pribuzny rezim, nikoliv Ukrajince…Lide jako takovi jsou jim suma fuk

kutnohorsky
kutnohorsky
před 25 dny
Odpověď uživateli  Vendol

No, ono daleko více Židů bylo Němcům bez problémů Čechy vydáno, než bylo ukrýváno. A ukrývat Ukrajince? Proč? Jistě většina z nich Zelenského volila a před tím podporovala Mejdan. Já jim za jejich osud nemůžu. Jejich vydání už nic neovlivní. A na rekonstrukci Ukrajiny bude třeba každá ruka. P.S. Ptal jsem se Ukrajince, jak… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 25 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

….a Rusku jejich vydáním rozhodně neublížím . Spíše naopak. Vždyť přeci nechtějí bojovat !!!?

Karel2002
Karel2002
před 25 dny
Odpověď uživateli  Vendol

Ať Fiala s Rakušanem naše Ukrajince klidně vydá Zelenskemu, aby ten je poslal do první linie. Naši Ukrajinci si tady celé ty dva roky hráli nohejbal, koupali se v rybnících, opékali šašlíky, zkonzumovali miliony hektolitrů vodky…takže jsou odpočatí, mohli by Putinovi zatopit. Naši Ukrajinci by mohli válku rozhodnout. A pokud všichni naši Ukrajinci… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 25 dny

Babiš od začátku své politické kariéry hlásal, že by nejraději vládl s ODS, která je mu programově nejblíž. Asi k otmu odjde díky hlouposti mnoha jeho voličů. Proč nedali hlas Aleternativě a nasypali to bleděmodrým?

Karel2002
Karel2002
před 25 dny
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Babiš od roku 1992 do roku 2010 volil ODS. V roce 2013 volil v prezidentských volbách Schwarzenbergra. V roce 2015 odmítal zrušit “regulační” poplatky, což byl nejslavnější reformní počin ODS od dob kuponové privatizace. Babiš poslal Jourovou do EP (teď o ní tvrdí, že se zbláznila). V prezidenských volbách dostal Babiš oproti Pavlovi, podporovanému ODS-TOP09-STAN-Piráty-Lidovci,… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 25 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

“Kdo je kdo?” – viz “Počestný Andrej Babiš” (Dušan Válko, 2002).

Praded
Praded
před 25 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Babiš je jejich krevní skupina, znalec Francouzké historie a ví jak dopadla Marie Antoaneta, shodou okolností také z Čech. Proč pořád volají, dejte nám chleba. No protože mají hlad a nemají chleba, Tak proč nejedí koláče?

Primak
Primak
před 25 dny
Odpověď uživateli  Praded

O těch koláčích to údajně není pravda…Ona si chudák užila a všichni štvali proti ní, vždyť to nebyla Francouzka. Nakonec, když taťkovi usekli hlavu, odebrali jí syna a jeho štvali proti. Dlouhé věznění, něco jako Guantanámo. Sekali hlavy, nastrkovali je na tyč, kam se na křesťany hrabou dnes islamisti. Nechali ho prohlásit,… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 25 dny
Odpověď uživateli  Primak

Plno revolucionářů za francouzské revoluce bylo ateisty. Mj. Hebert, Collot atd. Spíše kněži byli pronásledováni.

Praded
Praded
před 25 dny
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Ano pan doktor David je špica, ostatní je více či méně komparz. I ta katka si poradila líp než předseda. Něco není v pořádku, ale já jsem jen starý blábolil, tak hledejte charizmatické lidi, NÉ ŽE TADY NEJSOU. Janeček, Jandejsek, ten od Zlína atd. atd.