Místo míru …

Víte, já chtěl dneska psát o zemědělství, protože jsem ho teď dlouho zanedbával, ale článek o den odsuneme, protože se stalo něco, co podle mě stojí za prokydání. Putin v předvečer summitu dal vlastní návrh mírových podmínek:

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
Dnes začíná ve Švýcarsku ten slavný mírový summit o Ukrajině, kde skoro nikdo nebude. Čína tam nikoho neposílá, Biden tam nepřijede, Saúdové se nechali slyšet, že se na to mohou vykašlat a tak tam vlastně budou jen Ukrajinci a představitelé evropských zemí, kteří tam budou rozebírat, jak to udělat, aby Rusko opustilo všechna zabraná území Ukrajiny i Krym, protože tohle Zelenský slíbil svým občanům a přesně tohle slíbil Fiala i nám.

Víte, já chtěl dneska psát o zemědělství, protože jsem ho teď dlouho zanedbával, ale článek o den odsuneme, protože se stalo něco, co podle mě stojí za prokydání. Putin v předvečer summitu dal vlastní návrh mírových podmínek:

Moskva okamžitě zastaví palbu a vyhlásí svou připravenost k jednání poté, co Kyjev stáhne své jednotky z území nových oblastí Ruska.

Druhou podmínkou pro jednání je prohlášení Kyjeva o opuštění svých záměrů vstoupit do NATO.

Pro mírové urovnání Rusko také očekává neutrální, nezařazený, bezjaderný status Ukrajiny, její demilitarizaci a denacifikaci.

Konflikt nebude zamrazen, ale ukončen.

Samozřejmě musí být stanoveny základní dohody o mírovém řešení ukrajinské krize, navrhuje se zrušení sankcí proti Rusku.

Rusko tímto předkládá další skutečný mírový návrh, ale pokud Západ a Kyjev odmítnou, pak bude odpovědnost za krveprolití na nich.

Moskva si je vědoma své odpovědnosti za stabilitu ve světě a potvrzuje svou připravenost k dialogu se všemi zeměmi.

Nevím jak to působí na vás, ale podle mě bude tento ruský návrh tady na Západě posouzen tak, že Rusku teče do bot, když už „nechce obsadit celou Ukrajinu, celé Pobaltí, celé Polsko a celou Evropu.“ Protože tohle nám pořád dokola meldují u Šafra, ne? Rusko se na Ukrajině nezastaví. Mužici jsou sice slabí, neschopní, bojují polními lopatkami, dochází jim nafta i munice, ale za chvíli se objeví na Moravě, pokud přestaneme podporovat Ukrajinu.

Jediná cesta k míru je ukrajinské vítězství. Vyhnat ruská vojska z celého ukrajinského území včetně Krymu. Loni se to sice u Robotyne úplně nepovedlo, ale to nebudeme zdůrazňovat. Maršál Petrla dobře ví, že čas pracuje pro Západ, Ukrajina nemá skoro žádné ztráty a už brzy budou připraveni na další ofenzívu.

Putin teď najednou před celým světem říká, že mu stačí ty čtyři regiony na Donbasu a Krym. Že je ochoten okamžitě zastavit palbu, pokud na to Ukrajina kývne. Samozřejmě, Ukrajina bude neutrální, žádné NATO, žádné nácbataliony, ale dál ruská vojska nepůjdou. To je pro Šafra jasný důkaz slabosti a pro Foltýna jasný důkaz, že podpora Ukrajině byla správná, protože agresor je už skoro na (těch svých polních) lopatkách. Geniální strategie Západu spočívala v tom, nechat Rusko vykrvácet.

Dá se to tady u našich Fialů, Macronů, Scholzů a Tusků posoudit jinak, než jako jasný důkaz, že Rus mele z posledních sil? Myslíte, že si z toho někdo vezme, že je to poslední varování ruského medvěda, že buď toto a nebo bude doopravdy zlý? Může to tady na Západě někdo posoudit jako vstřícnost a nikoliv jako slabost?

Zdá se, že na rozuzlení nebudeme čekat dlouho. Dostali jsme poslední varování před ofenzívou? Nebo jsme dostali poslední varování před taktickými jadernými údery? Nebo už je nám to vlastně jedno? Pavel Šik správně napsal, že kdyby ruské válečné lodě připluly na Kubu loni, tak si všichni stavíme na zahradě protiatomový kryt. Letos už je nám to tak nějak putna (nebo putina). Jsme v tiché agónii. Globalizace je blbá v tom, že není kam zdrhnout. Stejně vás vrátí zpátky a pošlou do mlýnku na maso.

Přemýšlím o Putinových slovech o hustě osídleném území v Evropě. Stejně tak přemýšlím o tom, že dá zbraně třetím zemím k útokům na Západ. Ne, to nemusí vůbec znamenat, že Jemenci budou střílet na lodě v Rudém moři. To také může znamenat, že islamisté v Evropě dostanou lepší trhaviny. Teď, když má Macron před volbami, Scholz je neoblíbený a Orbán si v NATO vyhádal výjimku, aby Maďaři nemuseli na Ukrajinu, teď už chybí jen nějaký povedenější teoristický útok než když jeden Kolumbijec zapaluje v Praze autobus. Byl sám a bez kompliců, ale ruská stopa u něj existuje. Představte si tu radost – našli mu v pasu ruské razítko, to je jasná ruská stopa.

Vždycky jsem přemýšlel, jak se mohlo stát, že Židé takřka bez odporu nastoupili do dobytčáků a nechali se odvézt na zplynování. Ale už tomu začínám rozumět. Nejprve je prostě unavili. Dělali to salámek po salámku, krůček po krůčku jim to zhoršovali, až už nezbyla žádná vůle se bránit. A pokaždé jim nechali kousek naděje. Jen malý kousíček… aby měli pocit, že to ještě dobře dopadne.

*

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ladi
ladi
před 1 měsícem

Myslím, že Putin naprosto jasně počítá s velkým konfliktem a že velké údery jsou dávno připraveny. Dobře ví,že jeho návrhy nikdo nepříjme, i kdyby padaly kravince. Dobře ví, že denacifikace a demilitarizace Ukrajiny, je nemožná do té doby, dokud současné vedení a s ním všichni možní náckové, nelehnou popelem. Podle mne si ruský medvěd před rozhodujícími… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  ladi

Jenže takový postup bude mít i smrtelné následky pro Rusko je v jejich moci zástupnou válku ukončit. Čekají opravdu na jadernou zkázu?

standa
standa
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  ladi

Poseidony – sníženo prý na15 megatun, vlna tsunami by byla prý příliš vysoká až 3 km ! Takže prý snížili nálož a dá to prý jen něco kolem 300 m ! Nu někde spí. Něco jako spící buňka. Pro uvítanou na Ukrajině mají FAB 3000, které, jak se zdá, ještě nebyly použity,… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

Přesně tak, Rusko už přišlo o 40 miliard svých vojáků, to jen hajzl bidet neumí pořádně spočítat ani svoje sisky před spláchnutim. Pokud NATO nemá přímo Blafa Olafa. Srovnání se židy neberu s ohledem NATO, že už tehdy tito kombinovali svoje budoucí záměry pomocí paralelního vesmíru. Dneska je to chazarska ukázka téhož… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  orinoko

Heč, mi budeme možná mít F-35. Potom s vámi zatočíme, komunistický kapitalisti.