Není koho vyměnit

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Pamatujete, jak v roce 2010 Paroubek vyhrál volby? Já jsem teď k němu poměrně příkrý a trochu se posmívám tomu, že ho na demonstraci pozvou vždycky až naposled, když už nikdo jiný nechce přijít a považuju právě jeho přítomnost na pódiu za začátek konce. Ale jinak proti Paroubkovi nic nemám. Vždycky mluvil a psal poměrně rozumně, byl to poslední skutečný sociální demokrat, po něm už nastoupili Sobotkové, Šmardové a další svoloč, která z nejstarší české politické strany udělala kůlničku na dříví.

V roce 2010 byly vůbec zajímavé volby. První velké liberální vzepětí. Kalousek ve správnou chvíli založil TOPku, pořídil si fíkový list v podobě Schwarzenberka a dostal ve volbách skoro 17% hlasů. Ještě lépe svůj příchod načasovaly Věci veřejné, které dostaly dalších deset procent. KSČM tehdy ještě měla sílu na jedenáct procent. Pro bývalé hegemony politické scény – ODS a ČSSD tak zbylo zhruba dvacet a dvaadvacet procent hlasů.

Paroubkova ČSSD vyhrála. Ale přesto Paroubek rezignoval na funkci předsedy. On byl totiž tímto vítězstvím vinen. O rok dřív to byl on, kdo odmítl předčasné volby, které by se odehrály ještě prakticky bez TOPky a Věcí veřejných a ČSSD tehdy měla rekordní preference. Odložení voleb do řádného termínu mělo za následek, že se hladce ustavila vláda ODS s Nečasem v čele, která se pak tři roky trápila s velkým egem Víta Bárty a velkými preferencemi Myrdy Kalouska.

Paroubek vyhrál a dal funkci k dispozici. O rok před ním rezignoval i Topolánek, když svou vládu nedokázal dotáhnout do konce. Topolánkův nástupce – Nečas rezignoval po aféře své metresy, která po mnoha letech soudů k ničemu nevedla… jen jsme se tehdy dozvěděli, že existuje nějaký Šlachta, který se tím vlastně dostal do politiky.

Porovnejte tehdejší politickou volební sebereflexi s tou dnešní.

Nic. Nula. Žádná není. Nejen není u vládních stran, ale není ani u prohravších opozičních volebních uskupení. Ať se v realitě stalo cokoliv, na politickém směřování se nic nemění. Nikde není žádný viník. Všichni to udělali dobře, jen to blbě komunikovali. Kdybychom výsledky eurovoleb extrapolovali na parlamentní volby, tak Pětikolka dosáhla čtyřiaosmdesáti poslaneckých mandátů. Už chápete, proč klidně předpovídám, že za rok a půl mohou mít vládní strany klidně jen šedesát poslanců?

Nikdo nedal funkci k dispozici, nikdo nepřijal odpovědnost, nikdo ani nepřemýšlí o nějaké rekonstrukci vlády. Stejně tak nikdo na opozici nepřemýšlí, proč jeho úsilí absolutně neodpovídá volebnímu výsledku. U vlády za to může komunikace, u opozice za to můžou média… Ale nikde za to nemůže špatná taktika, špatný lídr, špatná myšlenka, nefungující koalice a nesmyslný politický produkt, který vlastně nikdo nechce.

Ale hlavně, a to je vlastně to nejhorší, nikdo nemá žádné kádrové rezervy, kterými by nahradil ty, kteří se o neúspěch postarali. Když bordel přestane vydělávat, je třeba vyměnit kurvy a ne postele… Ale ony žádné nové politické kurvy vlastně ani nejsou… Piráti nemají nikoho, kým by nahradili nebinární Pekso a Kolajo. Socdemáci nemají nikoho, koho by nasadili místo Šmardy a Zaorálka. Hamáček jim pro jistotu ještě utekl. ODS nemá nikoho na místo Blyštivého Péti. Nemají. Nahradit Fialu Kubou nebo Blažkem, to nic neřeší. Museli by nasadit Zahradila, ale ten má mnohem menší šanci než mladí moderní a dynamičtí jinoši typu Eva Decroix.

Ani Jurečku nebo Markétu Pekarovou Adamovou není kým nahradit. Obzvlášť od doby, co je Feri v lochu a Výborný dělá neschopného ministra zemědělství.

PRO nemůže nahradit Jindru Rajchla a nemůže nahradit ani Haška ani ostatní místopředsedy. SPD nemůže nijak nahradit Okamuru nebo Radima Fialu. Lidi došli. Všude. I strany, které kdysi měly stamilionové rozpočty a rozvinutou členskou politiku, nejsou schopny připravit obětního kozla, naházet na něj všechny hříchy, rituálně se očistit jeho vyhnáním a tvrdit, že vše je zase v pořádku, protože pana Ztopořený klacek nahradil pan Čistý a po něm pan Konsenzus. U Fialy se to nějak zaseklo. I když je to nejhorší premiér všech dob až k Boleslavu třetímu, Ptákostrana není schopna vygenerovat někoho jiného, aby mohla tvrdit, že už jsou zase tou správnou pravicovou alternativou pro naší zemi.

Dokonce si v ODS museli ponechat i Řeporyjce. Museli mu (slovy Marka Bendy) odpustit a teď budou muset trpět jeho naprosté utržení z řetězu, kdy už útočí naprosto nezřízeně. Chápete to? ODS MUSELA STRPĚT, že její tváří je prdel Pavla Novotného. V politice se neodpouští. Tam žádné morální kategorie neplatí. Když Novotného nevyhodili, i když je každý den strašně poškozuje, tak ho prostě vyhodit nemohli.

A tak zbyde jen zaťatost. Všichni stisknou zuby a pojedou dál tak, jak jeli doposud. Nemohou jinak. Nemají pro to lidi. Nemají plán B a C, stejně jako ho nikdo nemá na Ukrajině. Politika přestává být zápas o ideje a už dávno přestala být zápasem o výši zdanění a míru podnikatelských svobod. Už je to zápas existenciální. Přečtěte si majnstrýmová média, přečtěte si liberální komentátory. Oni jsou už dávno v boji dobra se zlem a tam se nedá ani o kousek ustoupit.

Jejich inkvizitoři už dávno vypálili jakýkoliv náznak jiného názoru, odstranili jakékoliv kacířství a postarali se o téměř absolutní jednotu. Nejen u nás, ale na celém Západě. Udělali všechno, aby liberalismus vyhrál. Postarali se, aby mezi nimi nebyl nikdo, kdo by pochyboval. Všechno mají skvěle nastavené. Tedy…. pokud vyhrají. Pokud začnou prohrávat, nemají žádnou možnost s tím něco udělat. Nemají nikoho, kdo by přemýšlel jinak, nemají nikoho, kdo by chtěl otočit kormidlem. Mohou jen zavřít oči a pokračovat až do hořkého konce.

Jsou tím nebezpeční. Mohou dělat jen to, co dělají a zvyšovat sázky až k zoufalství. Nemohou se změnit bez sebezničení. Nemohou přiznat chybu, nemohou použít základní politický nástroj – nemohou totiž změnit názor. Kdo změnil názor, ten je přece zrádce a Putinův slouha.

Proběhlé eurovolby jsem označil za bitvu u Moskvy. Liberálové ztratili schopnost útočit všemi směry a byli vrženi o sto kilometrů zpět. A stejně jako tenkrát Wehrmacht, přestali být schopni sebereflexe i kreativity. Krajské a senátní volby budou takovou německou jižní ofenzívou směrem na Stalingrad. Krajské volby mají totiž místní témata a platí tam jiná pravidla. Proto bych nevylučoval, že uvidíme ještě labutí píseň liberálů, kdy využijí všech pouček, které si osvojili a i když nezískají všechno, ještě postoupí vpřed. Parlamentní volby za rok a půl budou taková operace Uran. Ale ještě to nebude vítězství. Ještě bude trvat celé další volební období, než budou liberálové vytlačeni ze všech pozic a než budou osvobozeny všechny instituce, kam za posledních třicet let nalezli a zabetonovali se tam. Až volby v roce 2029 mohou být skutečným vítězstvím konzervativismu, národního státu a národa jako takového.

Ale to hlavní už se stalo. Z politického zápasu se stal boj dobra se zlem. A v tom vždycky zvítězí ti, kteří bojují za sebe, za rodinu, za národ a za vlast.

*

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

4.4 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 měsícem

Nikdo nedal funkci k dispozici, no protože si jsou vědomí své neschopnosti a chtějí si jen ještě trochu nahrabat. Jen doufám, že k uskupeni stačilo, přejdou z pidistran ti, kteří pochopí, že jedině tak se dá něco v kratším čase změnit. Potom bude potřeba všechny viníky tohoto úpadku potrestat a upravit zákony tak, aby docházelo k samoočišťování.… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Paroubek předčasné volby neodmítl. Na popud pravděpodobně předtím zkorumpovaného poslance Melčáka a jeho advokáta, lžidoktora Kalvody, ÚS ústavní zákon o předčasných volbách zrušil, přestože jeho pravomoc nedovoluje rušit řádně schválené ústavní zákony (schválené parlamentem, senátem, prezidentem). Takže se jednalo o zneužití pravomoci veřejného činitele. Jednalo se také politickou objednávku velké části tehdejší pravice,… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

ÚS je skutečně kapitola sama o sobě a není možné aby takovouto cestou šlo obcházet Ústavu, nebo aby byla tak nejasná, že jí může vykládat jak se komu zamane.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Necase sundali z jinych duvodu. A problem vidim jinde…Tedy ve zjisteni,ze ta nase slavna ” demokracie” je vsechno jine nez vlada lidu

Primak
Primak
před 1 měsícem

To byl přece vždycky U Nás ten problém: “Nejsou lidi”. Někteří, co měli ještě víc problémů to změnili na: “Nemám lidi”…

cablik
cablik
před 1 měsícem

Je třeba vyměnit všechny škůdce České země a poskoky západního korporátního fašismu. Čím dříve tím lépe nová vláda bude mít spoustu práce aby vše dala do kupy.

vaclav
vaclav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

Zatím se to vždy podařilo – nahradit blbce ještě většími blbci a nenažranějšími.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vaclav

Jenže teď už se ledy hnuly a ne jen u nás ale po celé Evropě a u parlamentních voleb se uvidí jak na tom jsme.

tomaskova
tomaskova
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

U parlamentních voleb se uvidí leda to, že jsme totální hlupáci a korespondenční volba zajistí pětikole vládu na věky – věkův-Amen.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem tomaskova
orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  tomaskova

Vážně? Kdyby domácí troubove se svojí filozofií o marnosti voleb hejbli prdeli, tak je všechno jinak. To nejsou příznivci Kopalice a spol. , to jsou typci , jimž dělá dobře hledat, proč něco nejde. Navíc dochází k prekvapivemu jevu: teenageři vykazují známky normalnosti oproti bande starších flUSstratu, jimž emericka kloaka připomíná ráj na… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  tomaskova

Jedinou obranou proti korespondenční volbě je, účast ve volbách všech občanů, nebo zákon o volební povinnosti.

heriot
heriot
před 1 měsícem

Myslím Vidláku, že se mýlte v bodě o tom jak Paroubek odmítl předčasné volby. v roce 2009. To přece bylo jinak. Tehdy přece ÚS poprvé a zcela flagrantně a beztrestně porušil ústavu a zrušil ústavní zákon (což mu nepřísluší) o rozpuštění sněmovny, což byl zásadní krok předčasným volbám. A proto se museli konat v řádném termínu. Prošlo mu to… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Velká klasika kapitalismu: Nevyřešil jediný systémový problem, jen k těm bývalým priradil nové. Stále nejsou lidi, hlavně na práci. Připomíná hada, který od ocasu pozira sám sebe. Jeden z 10 maká, zbylých 9 parazituje. Misto výroby se spekuluje. Zatímco kapik schází na ubyte, byrokracie bují. Vládne politbyro koryt. Hesla, mavatka, ideologické nástěnky,… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  orinoko

Objevil se požadavek ne na “zisk”, ale na “neustále rostoucí zisk”. A z něj pramenící rys současné podoby pseudokapitalismu: privatizace zisků vs. socializace ztrát. Když se holt zisky nekonají, je obviněn stát a z daní obyvatelstva je zisk dorovnán. Tzv. socializace kapitalismu. A samozřejmě – pokud firmy vydělávají, hledá se forma, jak utéct z daňové zátěže. Ostatně… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  orinoko

To ale bylo zřejmé co je kapitalizmus hodně dávno. Mám záznamy svých předků od 1822. Jak to bylo ve škole, která končila 5 třídou, práce 14 -16 hodin denně, co si vydělal a co všechno stálo. Je to děsné čtení. Když jsem poslouchal V.H. + P.P. +J.B. + V.K. a celou tu… Číst vice »

vaclav
vaclav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

Naše soudy jsou na hovno, Jenom se tam cpou peníze .

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vaclav

Někdo to rád horké, nebo Limonádový Joe.

Praded
Praded
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  heriot

No heriote musím vás pochálit.