Putin zase všechny napálil! Ukrajinští pekaři zuří, že už nemají z čeho péct chleba! Hlupák Zelenskyj nechal Euro-spekulanty z Ukrajiny odvézt všechnu pšenici!

(Dnešní analýza je dokončením včerejší  MAP 2017)

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Na Ukrajině tento týden z čista jasna vypukla “obilná panika“, a kyjevským médiím už nezbylo, než aby svým lidem konečně přiznaly pravdu. Ukrajina, obilnářská velmoc světa, která každý den, celé dva poslední roky, pumpovala ke vzteku Putina, i polských a východoevropských farmářů, svou levnou pšenici vlaky, loděmi i kamiony západoevropským překupníkům s obilím, má najednou úplně prázdné sklady, a tamní pekaři, cukráři i výrobci těstovin začali před pár dny po sociálních sítích hlasitě panikařit, že nebude chleba, ani makarony. Téma hlad je přitom na Ukrajině hluboko zakořeněné. Stalinský Holodomor je národní protiruská struna. A přírodní i válečné hladomory pronásledovaly Ukrajince po celá staletí. Obilnice Evropy byla vždy paradoxně zároveň místem těch nejděsivějších evropských hladomorů, kterým snad historicky konkuruje jen pověstný “Velký irský hladomor“. Slovo hlad je na Ukrajině natolik politicky třaskavé, že ani současná Kyjevská Soldateska, jinak pověstná svou litou cenzurou a klamnými mediálními operacemi PSYOPS, tentokráte nezasáhla, a nechala pravdu vyjevit. 

Putin, všemi mastmi třikrát mazaný geniální stratég, byl o nešťastné obilné situaci na Ukrajině zřejmě v předstihu, od svých všude přítomných agentů, se kterými si ani český Koudelka neví rady, informován, a tak v posledních měsících vedl obzvláště rafinovanou obilnou válku. Nejprve evropským překupníkům nahrnul ruské obilí za dumpingové ceny, a další kvanta obilí za tržní ceny vrhnul na africké, asijské i jihoamerické trhy. Západní obilní spekulanti, hlavně Francouzi, ale i Rumuni, zareagovali podle Putinových představ, a v honbě za maximálním ziskem, nakoupené levné ruské i ukrajinské obilí s tučným ziskem rychle prodali evropským mlynářům, pekařům i výrobcům těstovin. Okamžitě tak srazili ceny evropského obilí na historické minimum posledních let, a to obratem všechno levně skoupili a hned vrhli na světový trh. Na něm v důsledku západních spekulací s evropským obilím začaly rychle padat ceny.

A to byl okamžik, na který Putin čekal. Bleskem nařídil ruským dealerům prodávat obilí pouze za původní vysoké ceny. A než Ukrajinci pochopili, co se na trhu vlastně děje, Egypťané a další země Afriky vykoupili za hubičku všechno prodávané ukrajinské i evropské obilí. Na trhu v tom okamžiku zůstalo pouze drahé ruské obilí a ceny vyskočily nahoru. A byly najednou tak lákavé, že kyjevští překupníci ani na okamžik nezaváhali, a vyprodali zbytek ukrajinské úrody, protože na Ukrajině by jej udali jen za polovinu. Putinovo dílo bylo dokonáno, ukrajinské sýpky zůstaly najednou prázdné. A tamní pekaři a výrobci těstovin spustili hlasitý povyk.

Rodion Rybchynskyi, ředitel Svazu ukrajinských mlýnů (Борошномели України), a expert organizace OSN pro výživu FAO, včera oznámil, že Ukrajince čeká razantní zdražení pečiva i dalších výrobků z mouky, a prudké zúžení celého sortimentu těchto potravin, ale zároveň vyloučil, že by došlo k nějakému hladomoru. Jurij Duchenko, prezident Celoukrajinského svazu pekařů byl o poznání konkrétnější a tvrdil, že: “Nechápu, co budeme vyrábět do nové sklizně. Mlýny na mouku dnes nemohou sehnat žádné obilí, a samotná mouka už zdražila o 25-30 %. Kvůli výpadkům elektřiny už zdražil průmyslově pečený chleba o 10%, a od příštího měsíce půjde jeho cena o dalších 20% kvůli nové ceně mouky. Pekaři jsou navíc mobilizováni, a nahradit je, stojí další peníze.“, které se promítnou do ceny.

Situace je podle samotných ukrajinských odborníků vážná. Ukrajinská pšenice je rozdělena do 4 tříd. Nejkvalitnější třída A, která se ve světě používá hlavně na výrobu těstovin, se z Ukrajiny kompletně celá už roky exportuje hlavně do EU, a místní “makarony” jsou tak jako celý zbytek ukrajinských moučných potravin a pečiv vyrobeny ze 70% třídy B, a 30% třídy C. Bohužel díky Putinově obilné spekulaci se letos prodala i vyvezla celá třída B a dokonce i značná část třídy C. Na Ukrajině tak je sice dostatek pšenice, ale pouze v kvalitě třídy D, která se dříve používala pouze “jako pícnina” pro hospodářská zvířata. Podle odborníků hlad nebude, protože s “chemickými přídavky” dokáží ukrajinští pekaři upravit mouku D, tak aby se dala mixovat s moukou C, a používat k pečení chleba. Podle samotných kyjevských expertů ale letos v létě nastane na Ukrajině prazvláštní situace. Egypťané a Evropané, kdo letos skoupili ukrajinskou pšenici tříd A, B a C, si budou do konce roku náramně hodovat, a protože díky mazanému Putinovi, tupým Eurokratům, a ziskuchtivým Francouzským překupníkům nakoupili pšenici takřka zadarmo, a ještě budou výrobky z kvalitní ukrajinské mouky kupovat levně. Naopak Ukrajinci budou muset požívat chléb a potraviny z mouky tak nevalné kvality, že se z ní celá desetiletí už potraviny pro lidi nepřipravují, a ještě za to budou muset platit horentní sumy.

Na Ukrajině se nyní 1 tuna pšenice třídy B prodává za 237 EUR. Za jediný měsíc tak zdražila o 46 EUR. V Evropě se nyní prodává za 250 EUR, což představuje měsíční zdražení o 10 EUR. Světové ceny jsou však nyní pouze 226 EUR za tunu, a to představuje pokles ceny za jediný měsíc o 56 EUR. Ceny obilí na světovém trhu mají podle expertů USA ještě klesnout, protože s výjimkou Ukrajiny a Evropy je všude po celém světě i v Rusku úroda obilovin vyšší než se čekalo. Podle předpovědí USA má být cena obilovin v Evropě v důsledku neúrody o 30 USD na tunu vyšší než jinde na světě. (223 USD/t v USA oproti 257 USD/t v Evropě) Putinova obilná spekulace proti Ukrajině byla geniální. Putin, který má bezkonkurenčně největší tržní sílu na obilném trhu, srazil s pomocí nenažraných evropských spekulantů její cenu, a když Ukrajina a EU všechno své obilí levně prodávaly Arabům, stáhnul se z trhu. Výsledkem je, že Ukrajina nemá nyní jinou pšenici, než “pícninu”, kterou ani chudí Egypťané nekonzumují, a její domácí ceny moučných výrobků explodují, a ještě budou tyto produkty z pícninové mouky nekvalitní. V Evropě se podle USA neurodilo, a tak Ukrajině nepomůže. Ostatně západní spekulanti jsou štěstím bez sebe, jak si letos na Ukrajinské pšenici namastili své kapsy, a nelze od nich nikdy čekat žádný vděk.

Paradoxně, vzbouření polští zemědělci, kteří blokovali hraniční přechody, a vlády Slovenska a Maďarska, které blokovaly značnou část vývozu pšenice z Ukrajiny do EU, vykonaly letos pro ukrajinský lid více pozitivní práce, než celá naše domácí fialová politická smečka, protože i díky nim značná část ukrajinské pšenice zůstala v ukrajinských sýpkách, což se fialovým po značnou část roku pranic nelíbilo.

Výše letošní ukrajinské úrody je zatím nejistá. Všichni se shodují, že obilí bude méně, než o loňské sklizni. Ta byla nejen rekordně malá, ale i rekordně nekvalitní. Ukrajinská pšenice má tu zvláštnost, že je velice náchylná na přílišné vyplavování lepku ze zrna v době jarních a prvních letních měsíců. Loni bylo ve třídě B vyplaveno oproti běžným zvyklostem navíc 7% lepku, ve třídě C dokonce 20%. V každém případě, sami Ukrajinci netvrdí, že jejich pšenice je nějaká extra kvalita.

Rodion Rybchinsky, expert FAO, včera varoval Ukrajince, že je čeká ještě jedno další zdražení výrobků z mouky, hlavně pečiv. Podle experta je elektřina vyráběná dieselagregáty 2.5 krát dražší, než elektřina ze sítě. Ta však nebude, protože Putin má vše dobře spočítané. Současně rozmlátil ukrajinské elektrárny i rozvodnou energetickou infrastrukturu, rozstřílel zásobníky plynu, a taky nechal ukrajinské a západoevropské překupníky, aby z Ukrajiny vyvezli a rozprodali všechnu kvalitní pšenici. Teď se chystá shrábnout tučnou válečnou dividendu za své prohnané úsilí. Ukrajinci budou od léta muset požívat nekvalitní potraviny za horentní sumy, a těšit se přitom na zimu, kdy budou mrznout. A při tom všem si budou muset dávat bedlivý pozor, aby nepadli do rukou nějakému kyjevskému lovci lebek, který je bez tučného dolarového výpalného ihned nechá dopravit do zákopů Zelenského Soldatesky.

Co dodat? Už aby byl mír. A už aby se objevili nějací chytřejší a méně hamižní politici, kteří se nechytí na každou Putinovu “pozlacenou” návnadu.

*

Michael Svatoš, MaP2018

3.7 22 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
heriot
heriot
před 1 měsícem

Jako obvykle, článek o ničem, což se maskuje bombastickými výkřiky a přehnanými adjektivy. A to si fakt Svatoš myslí, že Putin “nařizuje dealerům ceny” ?

Vendol
Vendol
před 1 měsícem

Poslouchte, dávejte bacha, jakou mouku kupujete. Bude zde ze strany Fialovy vlády velká snaha nám vnutit jedovaté ukrajinské hrůzy, které se ve světě nesmí používat ani ke krmení dobytka.

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

Ta adjektiva jsou katastrofa. Že by se chystalo svatořečení? Když se Rusové stahovali z Izjumu, Chersonu etc., tak to také bylo všemi mastmi mazané?

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  orinoko

No mně spíš zděsilo, že pan Svatoš v rozhovoru s Petrem Hájkem chválil Bidena za to, jaký je schopný vyjednávač.