Rektor Dvořák a stalinismus ve školství

Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák je nespokojen s tím, že by děkanka Národohospodářské fakulty Adéla Zubíková jmenovala proděkanem Miroslava Ševčíka. Uvažuje o zrušení fakulty. Ševčík byl děkanem i proděkanem fakulty a tedy má předpoklady funkci proděkana vykonávat.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Stalinské zrušení fakulty

Nápad rektora zrušit fakultu, protože se mu nelíbí její personální obsazení z politických důvodů, není původní. Vzpomněl jsem si, jak stalinské vedení státu a Masarykovy univerzity v roce 1950 zrušilo právnickou fakultu v Brně, protože se vládě a straně nezamlouvaly hodnotové, myšlenkové a politické názory jejich učitelů. Tehdy se to navenek takto neprezentovalo, ale vše se zabalilo do marxisticko-leninských keců o odumírání práva v nové komunistické společnosti a tedy snižující se potřebě právníků.

Podstata zrušení fakulty však byla politická nechuť k jejím učitelům. Stejně hodnotím i důvody k případnému zrušení Národohospodářské fakulty. Je to příklad pokusu o normalizaci politicky nepohodlné vysokoškolské instituce, obdobně jako postupovali stalinisté v roce 1950 vůči brněnské právnické fakultě, což bylo použito i za normalizace k jiným institucím v rámci prosazování nuceného souhlasu se sovětskou okupací.

Nástup trudných časů

Za vlády Petra Fialy se vracíme do trudných časů politické nesnášenlivosti a zneužívání moci. Rektor Dvořák totiž vystupuje proti Ševčíkovi mimo jiné kvůli jeho účasti na protivládní demonstraci 11. března 2023, na které se Ševčík zastal policií zbitého člověka. To, že se akademik zastane oběti mocenského násilí, hodnotím jako správné. To, že je za to odvolán z funkce děkana a dokonce má protiševčíkovské tažení být po vzoru stalinistů dokončeno až zrušením fakulty, hodnotím jako morální bahno.

Akademici nemají povinnost být věrni vládě, přísahá se na ústavu, na zákony, na akademické svobody, nepřísahá se věrnost vládní politice. Nepřísahá se nemožnost nazývat hloupost hloupostí, mrhání peněz mrháním a jejich krádež krádeží. Situaci vnímám tak, rektor odvolal děkana Ševčíka a nyní se mu nelíbí jeho návrat do vedení fakulty proto, že Ševčík vyjadřuje postoje proti vládě, která stát přivedla do nejhorší inflace a obrovsky jej zadlužuje.

Máme svobodu projevu i proti vládě, ale nemáme po takovém projevu právo zůstat ve svých funkcích. A už jsme zpátky v normalizaci a ve starých vtipech, že v USA stejně jako v totalitním Československu vždy byla svoboda projevu, rozdíl byl ve svobodě po projevu.

Nejde o jediný pokus vytvořit z univerzit Fialově vládě poslušné a myšlenkově sterilní prostředí jednoho dovoleného vládního narativu. Takto též hodnotím rozhodnutí vedení Právnické fakulty Masarykovy univerzity děkana Martina Škopa v březnu 2024 znemožnit distribuci Newsletteru Institutu Václava Klause na fakultě. To, co řadu let nevadilo, najednou zmizelo. Stojan s Newslettery IVK byl na pokyn vedení fakulty z Právnické fakulty odstraněn. Uvědomil jsem si, jak moc se změnila atmosféra svobody 90. let 20. století, kdy by studenty, ani učitele na vysoké škole nenapadlo omezovat svobodu slova a šíření různých myšlenek v akademickém prostředí.

Nástup trudných časů vidím ve vnitřní i zahraniční politice. Naši současnou situaci přirovnávám k době 1945-48, kdy ještě nezvítězila totalita, ale již se k tomu schylovalo. Již byly činěny kroky k mocenskému ovládnutí společnosti. Zahraniční situace mi připomíná dobu před první světovou válkou, kdy skupina válkychtivců vytváří obraz nepřítele a chystá se na válku s Ruskem, aniž by ji lidé chtěli. Svou pasivitou však lidé umožnili několika dobrodruhům v generálních štábech a politickým jestřábům vehnat svět do velké války s miliony mrtvých.

Vážím si veřejné angažovanosti Miroslava Ševčíka i statečnosti děkanky Národohospodářské fakulty Adély Zubíkové. Nebojí se postavit mocenským snahám o totalizaci společnosti. Špatnou vládu je třeba nazývat pravým jménem. Vládu, která spolupůsobila obrovskou inflaci a zadlužuje stát, je vláda zlodějů, protože inflace okrádá poctivé střadatele. Vedení vysokých škol likvidující názorovou pluralitu a jež odvolává jiné akademické funkcionáře kvůli tomu, že jsou protivládní, je správné porovnávat s obdobným jednáním v době stalinismu i jiných totalit. Žijeme sice v době, kdy se lidské svobody omezují a moc vlády roste, ale totalita ještě nezvítězila.

3.8 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
13 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 20 dny

Stalinismus jako takový nikdy nexistoval, ale za to začala existence trockistů (USA), kteří postupně zničili bolševickou stranu a bolševiky.Stalin nechal, když viděl co se děje, nijak nezasahoval proti přejmenování bolševické stany na komunistickou, tu ovládli trockisté jako Chruščov a pod. Západ vytvořil mýtus o zlém Stalinovi a o stalinismu. Trockismus je ideologie Západu, nyní pokračuje… Číst vice »

standa
standa
před 20 dny
Odpověď uživateli  standa

Jedna zajímavost: schůze bolševiků byly na ulici a každý kdo chtěl mohl říci svůj názor a oni se jím zabývali a zjišťovali pro a proti – tohle je nebezpečné pro každou uzavřenou politickou stranu ! Tohle všechno skončilo převzetím KSSS trockisty. Schůze se staly uzavřenými a pouze pro členy a přešli do místností-kanceláří – tzv. standard politické… Číst vice »

oldo
oldo
před 20 dny

S článkem sice souhlasím,ale na druhé straně,o každého fanatického zastánce trhu,který tady významně přispěl k likvidyci průmyslu a vzniku kolonie s třetinovými platy ale ne CENAMI, méně je výhra.A ještě ty své mantry vtlouká do hlav pitomých studentů.

Naposledy upraveno před 20 dny uživatelem oldo
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 20 dny

Proc porad stalinismus?Podepsali jsme jine mezinarodni smlouvy o vzdelavani…Ti,co jsou za tim, maji vic moci ( a penez) nez cely Stalin

Ludvik
Ludvik
před 20 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Naprostá většina těch, kteří v současnosti mluví a píší o “stalinismu ve školství” v podstatě zřejmě o nic nic nevědí nebo záměrně “mlží”. Systém školství, uplatněný v SSSR v mezidobí mezi oběma světovými válkami, byl jedním z hlavních důvodů neobvyklého vzrůstu vzdělanosti občanů, rozvoje vědy, průmyslu a dalších odvětví společnosti. Významně se tak podílel na porážce nacistického Německa a jeho… Číst vice »

cablik
cablik
před 20 dny

Tak s takovou liberální tyrany neporazíme je se třeba spojit napříč politickým spektrem. No nic tak pravičáci pomlouvejte socialismus a komunisty i s vámi se v NWO nepočítá. Jinak nechci obhajovat Gottwalda a tehdejší stalinisty ty to pěkně podělali.

Ludvik
Ludvik
před 20 dny

Zdeněk Koudelka se narodil 9.5.1969 a tak si těžko mohl vzpomenout na zrušení Právnické fakulty v Brně v roce 1950. Bezmyšlenkovitě cituje pouze to, co se dočetl v současné Wikipedii…

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 20 dny
Odpověď uživateli  Ludvik

Bohuzel…Proc ti lide nepremysli?

Pavel 1964
Pavel 1964
před 20 dny
Odpověď uživateli  Ludvik

Já si v souvislosti s Vaším komentářem vzpomněl na Pepka Vyskoče, který žil o půl století dříve, než jsem se narodil.

Praded
Praded
před 20 dny
Odpověď uživateli  Ludvik

Ono to Brno asi už od 2SV produkuje samé významné hybatele českých dějin.

maxim
maxim
před 20 dny

Příchod Stalinismu byl zákonitý, byl reakcí na debilní židobolševismus -trockismus .. To dnešní debilní libodemokraté, sametoví chcibanáni stále nechápou …, že je také spravedlivě semele něco podobného jako byl stalinismus .. Fiala rád používá debilní historické paralely, tak přidám skutečnou nedebilní .. Slánský a jeho kumpáni šíleně podporovali soukmenovce v boji za… Číst vice »

Praded
Praded
před 20 dny
Odpověď uživateli  maxim

Ze státu ve kterém byl nedostatek banánů, jsme se staly banánovou republikou.

spartak
spartak
před 20 dny

Stále stejné panoptikum stalinismus.Holt se požírejte hošánci navzájem.