Rusko se mstí za nejnovější zákaz médií EU

Rusko na svém území omezuje přístup k více než 80 sdělovacím prostředkům EU, které se podílejí na šíření dezinformací o ukrajinském konfliktu, oznámilo v úterý ruské ministerstvo zahraničí.Podle prohlášení zveřejněného na webových stránkách ministerstva je tento krok reakcí na poslední zásah EU proti ruským médiím.

V květnu Evropská rada zakázala čtyřem sdělovacím prostředkům podávat zprávy publiku v EU, včetně přední ruské tiskové agentury RIA Novosti, jakož i novin Izvestija a Rossijskaja gazeta. Zákaz se vztahuje i na český portál Hlas Evropy, který EU označila za „propagandistickou síť napojenou na Kreml“. Omezení médií vstoupilo v platnost 25. června.

Brusel již kvůli ukrajinskému konfliktu zablokoval několik médií napojených na Rusko a dokonce učinil platformování jejich obsahu nezákonným. Například RT a Sputniku byly pozastaveny vysílací licence a byly zablokovány webové stránky v celé EU.

„Ruská strana opakovaně a na různých úrovních varovala, že politicky motivované pronásledování jejích novinářů a nepodložené zákazy ruských médií v EU nezůstanou bez povšimnutí,“ uvedlo ministerstvo s tím, že Brusel a další hlavní města EU se rozhodly jít cestou. eskalace s jejich posledním nezákonným zákazem navzdory varování, což donutilo Moskvu přijmout zrcadlová protiopatření.

„Odpovědnost za takový vývoj událostí nese výhradně vedení Evropské unie a země bloku, které takové rozhodnutí podpořily,“ uvedlo ministerstvo.Seznam unijních médií, která „systematicky šíří nepravdivé informace“ o průběhu moskevské speciální vojenské operace, zahrnuje 81 organizací z 25 členských států. Patří mezi ně německý Der Spiegel, španělský El Pais, italské noviny La Stampa a La Repubblica, francouzská Agence France-Presse, Le Monde, Liberation a také panevropské Politico a EUobserver.

Moskva může své rozhodnutí ve vztahu k médiím přehodnotit, pokud budou zrušena omezení pro ruská média, uvádí se v prohlášení.

Moskva obvinila Brusel z duplicit a že svými omezeními útočí na svobodu slova. Kampaň za podkopání práce ruských zpravodajských organizací dlouho předcházela ukrajinskému konfliktu a je zaměřena na to, aby zabránila evropským občanům slyšet názory, které jejich vlády považují za nežádoucí, prohlásili ruští představitelé.

*

rt, Pokec24

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR.

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

4.6 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 24 dny

A dobře Rusko dělá. Ještě by si tam zanesli nějaké ty bruselské hovnoty.

Praded
Praded
před 25 dny

Hodně se ve všech médiích používá slovo msta, mstí se a pod. Mstí se jen blbec, protože msta nemůže nikdy přinést nic dobrého.

Vendol
Vendol
před 25 dny

Hele, možná vás bude něco zajímat. Před chvílí jsem se na ruském webu – lenta.ru – dočetl, že Američané nad Černým mořem přišli o obrovský dron Global Hawk. Jde o ten, který velice pravděpodobně koordinoval nedávnou střelbu Ukroušů na Krym. Rusové se dušují, že dron nesestřelili, ale ” možná okolo něho prudce… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 25 dny
Odpověď uživateli  Vendol

Chudák dron. Kolik asi stál peněz?

cablik
cablik
před 24 dny
Odpověď uživateli  Vendol

Jo mě to zajímá ten dron je velice drahý a už jsem viděl dříve jak ho sundali asi tento měl „technické problémy” časem mohou padat i US satelity.

cablik
cablik
před 24 dny
Odpověď uživateli  cablik

Tak jsem se dočetl že ten dron stojí 30 milionů dolarů.

standa
standa
před 25 dny

Tohle není msta. Je to obyčejna reakce na jednání EU. Msta vypadá jinak, že. Nebudou přece sedět se založenýma rukama. Nepokládejme je za hloupé, dělají co děláme my a také se sobě nedivíme proč to děláme. Politici a medaia námi manipulují a chtějí nás zbavit informací. Obyčejný svět Orwell 1984 – tam jsme… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 25 dny
Odpověď uživateli  standa

Stando, copak msta není obyčejná a běžná reakce? Mstít se mohu jak vidno i bez přidání mrtvol. Trochu si tu dnes protiřečíte. A nejen v tomto…

standa
standa
před 24 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pane Kutnohosrký, msta není obyčejná reakce. Jestliže dám někomu facku a on mi ji vrátí – tak to je obyčejná reakce. Jestliže po vrácení facky, si připravím plán na toho druhého a jak mu znásobím to vrácení facky i mimo fyzický úder – tak to už je msta. Musíte se zamyslet nad svým tvrzením,… Číst vice »

shakalaha
shakalaha
před 24 dny
Odpověď uživateli  standa

tady souhlas s definici msty