Tentokrát zašli daleko

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Řada zemí patřících do NATO nejen, že poskytuje zbraně Zelenskému, ale tentokrát odsouhlasily i možnost použití i mimo území Ukrajiny. A dnes už samozvaný prezident Zelenskyj nelenil a zaútočil  raketami systému Himars na blízký Belgorod s cca 350000 obyvateli. Evidentně mu nejde o obranu Ukrajiny, dokonce ani o ukončení bojů. Jednoznačně se snaží vyprovokovat světový konflikt, do kterého by bylo zapojeno mnohem více armád. A s touto svou představou objíždí svět a láká předáky zemí na tzv. Mírovou konferenci do Švýcarska. Jen zapomněl pozvat Rusy a plno dalších tam prostě přijet odmítlo. Včetně USA, Číny a Saudské Arábie.

Jaké může mít Zelenskyj k eskalaci války důvody? Umírá mnoho jeho krajanů a chce-li další dostat na frontu, musí je odchytávat na ulicích nebo jim zneplatnit cestovní a osobní doklady, aby je státy, ve kterých se nachází, poslali zpět. Je evidentní, že Západ válku prohrává, a snad jedině redakce Forum 24 a Seznam věří v samodestrukci Ruské federace.

Vladimír Putin dlouho váhal s reakcí na dění na východu Ukrajiny a decimování rusky hovořícího etnika. Spíše se zdá, že připravoval průmysl na válečný provoz výroby a o plno let předběhnul nenasytný a namyšlený Západ. Ten nyní nedokáže reagovat a ,,sype“ na Ukrajinu vše, co může. Je to málo. Zelenského snahy udržet válečný stav tak napovídají spíše tomu, že se snaží zachránit půdu, která už byla dávno prodána zahraničním vlastníkům. To by také vysvětlovalo zarputilost naší vlády pro podporu války, protože tím chrání dle instrukcí zájmy těch, kteří dost možná velí českému vedení.

Rusové na útoky směřující na Belgorod odpověděli tvrdě a nekompromisně. Jsou vzdáleni 3 dny od Kyjeva, ukončili provoz většiny nejaderných elektráren a i přes časté naznačování ochoty jednat o míru nikoho o potřebě zasednout ke kulatému stolu nepřesvědčují.

Ekonomicky strádají méně než Západ, průmysl se nezastavil a přehodil výhybku od Západní Evropy směrem k Číně. Kreml už vrací úder těm, kteří zmrazili, čtěte ukradli, ruská aktiva v zahraničí a reagoval stejně. V době, kdy Západ provádí logistické cvičení a dostává vojenskou techniku na bojiště, kde záhy končí, se Rusové naučili, respektive oživili, umění válčit. A jde jim to dle výsledků skvěle. Zůstává tedy otázkou, jak dlouho ještě bude ukrajinská armáda bojeschopná, nezapojí-li se další země a kdy dojde Moskvě trpělivost.

Stále častěji se hovoří o použití jaderných zbraní a za možný cíl těch ruských byly označeny země umožňující používání svých zbraní k útokům na ruské území. Česká republika je na předním čestném místě, a to díky agresivnímu přístupu české politické reprezentace k Ruské federaci.

Fiala si jezdí pro instrukce do Washingtonu. Vůbec mu nedochází, že Spojené státy se do války s Ruskem zapojí jen tehdy, když jim nebude hrozit odveta. Obětují Evropu, ale samotné zůstanou v pozadí. A už vůbec nebudou chtít, aby se válčilo na jejich území. Příliš dobře si uvědomují sílu hrdého protivníka.

Střet jaderných mocností by byl celosvětovou katastrofou. Bohužel nás Pětikoaliční vláda i část opozice (ANO) vtahují do postavení, které v případu rozšíření konfliktu není komfortní. Doufejme v ruskou zdrženlivost a v co nejrychlejší dosažení demilitarizace Ukrajiny, zadržení Zelenského a návrat k aspoň trochu normálnímu světu. Máme dost svých starostí a málo energie na to řešit problémy jiných.

*

Jindřich Kulhavý, iNadhled

4.5 16 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
danny
danny
před 1 měsícem

Vše v Evropě je upřeno na Ukrajinu. Ale Američany daleko více zajímá Blízký Východ, zejména Izrael a Arabové, zejména ti Saúdští, ale i Jordánští a jiní (Palestinci ze všech z nich nejméně). A zatímco EU řeší situaci okolo Charkova a Oděsy, utrácí miliardy EUR (které ani nemá), tak Rusko potichu obsazuje africké země, které vypráskaly Američany a zejména… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

Tam je více ropy. Ukrajina je již naporcovaná z jejich pohledu.

Hokarc
Hokarc
před 1 měsícem

Než to Fialovi dojde, tak národ pojde !

standa
standa
před 1 měsícem

Fialo, nechoď s pány na led !

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Pane Kulhavý, Američané Ukrajincům a šaškům z Evropy nic neodsouhlasují. Ti jim nařizují. Natož potom aby Zelenský někde zaútočil. Copak má komik satelity k řízení a navádění? Copak k tomu někdo pustí banderovce? Myslím, že jste se netrefil v ničem. Zelenskému jde tak akorát o to co si ráno, v poledne a večer šlehnout. To jen strýčku Samuelovi jde… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

No, co dodat? Místní milovníci míru tvrdí, že sachista Putin odvrací světovou válečnou konflagraci. Ruské veřejné mínění je toho názoru, že vyřazení nejadernych elektráren Halice je k ničemu. A ptá se, proč ještě nebyly rozflakany základní logistické uzly Halice? A také, k čemu máme cernomorskou flotilu a proč si NATO z toho místa udělalo cvičební polygon?… Číst vice »

danny
danny
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  orinoko

Velmi zajímavé vysvětlení má pro tuto situaci R. Iščenko. Humánní přístup Ruska (ochrana civilistů a jejich domovů) prodloužil válku a Ukrajinci nezačali Rusy milovat. Spíš naopak. válka je negací humanity. “Čím rychleji vyřadíš protivníka tím menší jsou ztráty na obou stranách. Vojáků i civilistů”. Nyní budou ztráty ještě větší. Pjakin se ptá (soustavně),… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem danny
orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

To odpovídá. Jen dodám – nic nechapajici pitomci konstatují, že jemensti Husiti letadlovou loď nepotopili. Jenže, donutili ji k ústupu a posraneho dědka v bílé latrine priNUTELA provést korekce v rámci akce “Trvalá podpora gauneru”. Loď není nutné hned potopit. Stačí takovou zneschopnit na palubě. Bismarck by mohl vyprávět. Teď jsem nahlédl do svého… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny
orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  danny

A další novinka z Halice. Alzakovy drony poměrně úspěšně zaútočily na ruskou kolonu u Volcanska, která vezla zásoby. Bez jakéhokoli krytí a ve dne. Auta pominu, Rusové jen zranění. Za takovýto rozkaz by měl jít okamžitě někdo pred tribunal. Neveli tomu úseku fronty Svatošuv oblíbenec? Lukin či jak se jmenuje.