Evropa promarnila šanci na zprostředkování

převzato

Pokud Donald Trump vyhraje, pak „bude alespoň příměří, zda to povede k trvalému míru, je hudba budoucnosti, ale nebude to jako teď, to je jisté. A proto se Evropa musí rychle připravit na situaci, že dříve nebo později začnou Američané a Rusové mezi sebou vyjednávat,“ řekl maďarský předseda vlády Viktor Orbán v rozhovoru pro televizní kanál M1.

Evropa si podle něj musí klást otázky, „kde je její místo v tomto střetu“ a „kdo zastupuje její zájmy a jaké jsou“.  Maďarsko na to nemůže podle Orbána odpovědět, protože maďarské  předsednictví  EU  nespočívá v tom, že vede Evropu nebo rozhoduje místo Německa, Francie a Itálie. „Co můžeme udělat – a to je úkolem současného předsednictví – je předložit na stůl návrhy. Takže nerozhodujeme, ale pomáháme rozhodnutí sedmadvaceti premiérů,“ – poznamenal.

Po březnovém setkání s Donaldem Trumpem na jeho panství Mar-a-Lago na Floridě Orbán řekl, že slíbil, že pokud se znovu stane prezidentem, nedá Ukrajině peníze a bez Spojených států by Evropa nebyla schopna konflikt financovat a skončil by. Již dříve premiér a šéf Fidesz prohlásil, že Maďarsko by si přálo, aby se Trump ve Spojených státech vrátil k moci a nastolil mír ve východní Evropě.

Maďarský premiér opakovaně vyjádřil přesvědčení , že kdyby byl Trump prezidentem USA, konflikt na Ukrajině by skončil do 24 hodin. Orbán také mnohokrát zdůrazňoval, že mír na Ukrajině lze nastolit pouze po jednáních mezi Ruskem a USA a Evropa promarnila svou šanci na zprostředkování, protože nebyla schopna zajistit plnění minských dohod.

( Redakce NR přikládá doplněk k zamyšlení: Orbán, jehož země převzala předsednictví EU 1. července, přijel do Kyjeva ráno 2. července na neohlášenou návštěvu. Šlo o jeho první cestu do této země od zahájení nynější ruské invaze na Ukrajinu… „Požádal jsem prezidenta Zelenského, aby zvážil, zda je možné udělat pauzu, příměří a pak zahájit jednání,“ citovala výzvu maďarského premiéra ukrajinská média.)

 

3.7 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 18 dny

Pokud to dá Trump tak je šance že se zástupná válka ukončí pokud nastrčí Bidena tak se bude pokračovat v nastaveném směru. Pan Orbán jako jediný je veřejně proti válce.

Plebej
Plebej
před 19 dny

Podle mého názoru Orbán svou cestou do Kyjeva (a předpokládaným společným prohlášením se Zelenským) jen vytváří informační pole západní diplomacie pro tlak na Rusko. Aby přijalo režim příměří a konflikt “zakonzervovalo” v situaci, kdy se ukrům fronta sype. Jenže, pro Rusko budou rozhodující podmínky, za jakých má být tamní (zástupná) válka přerušena. A pokud… Číst vice »

standa
standa
před 18 dny
Odpověď uživateli  Plebej

Ukrajině se nedá věřit ani nos mezi očima a totéž Americe. Příměří by bylo jen fintou pro posílení ukrowehrmachtu a jeho další vyzbrojování vč. příprav útoků a teroristických činů. Nezáleží na Ukrajině, ale na Americe – buď přijmou ruské podmínky nebo se jede dál. Předpokládám, že Rusklo pojede dál, dokud Amerika nebude schopna… Číst vice »

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 19 dny

Kyjev: Rozhovor s Viktorem Orbánem o jeho dnešním setkání
s Volodymyrem Zelenským:
https://www.youtube.com/watch?v=-bNNkkwOnvE