Rusko pokračuje v útocích a využívá přitom přesunů ukrajinských sil

Rusko pokračuje v útočných operacích na Donbasu a využívá oslabení ukrajinských sil v regionu. Tato výhoda je částečně důsledkem stažení ukrajinských jednotek ve směru na Charkov.

Po pádu Avdějevky v polovině února byly ukrajinské ozbrojené síly nuceny stáhnout se na západ, kde se umístily za četnými opevněnými obrannými liniemi.

První z těchto linií se ruské armádě podařilo prorazit koncem dubna v oblasti Očeretina. Tato bitva byla klíčová, protože umožnila Rusům přiblížit se k druhé linii ukrajinské obrany, která se rozprostírá u Pokrovskoje.

Situace na místě ukazuje, že Ukrajina v současnosti brání svou poslední obrannou linii na Donbasu. Není však jasné, zda ukrajinské síly dokážou odolat masovým útokům ruských jednotek, kterých neustále přibývá a využívají každé příležitosti k postupu.

Rusko zasáhlo klíčová vojenská letiště připravené pro F-16

Jak se situace vyhrotila, ruská armáda postupně dobývala další a další území a prorážela ukrajinské obranné linie. Jejich pokrok vedl k tomu, že nyní ovládají velkou část území v této oblasti.

Ruské síly také postupovaly k „bránám“ klíčových měst jako Toreck, Časov Jar a Seversk. Tato města jsou strategicky důležitá pro kontrolu Donbasu, protože umožňují kontrolu klíčových silnic a komunikačních linek v regionu.

Ukrajinské síly byly nuceny přeskupit a posílit své pozice za zbývajícími obrannými liniemi. Neustálý tlak ruských jednotek jim však tuto situaci ztěžuje.

Ukrajinská armáda čelí velkým výzvám, včetně nedostatku zdrojů a potřeby rychle se přizpůsobit vznikající situaci na místě.

Pokud druhá linie obrany nedokáže zastavit ruské jednotky, pak Donbas padne,“píše Armádní průzkum.

Současná ofenziva Ozbrojených sil Ruska je největší od 22. února 2022 – počet simultánních operací překonal všechny předchozí ukazatele.

„2. července bylo zaznamenáno 189 útoků pozemních jednotek, které se staly rekordem. Dvě třetiny z nich se odehrály na Donbasu a pouze 10 % v Charkovské oblasti,“ uvádí článek.

Obranné linie ukrajinských ozbrojených sil vzbuzují vážné pochybnosti, zejména po ruské ofenzivě v Charkovské oblasti.

„Dnes vyvstává otázka, zda je (druhá) linie obrany Donbasu, který je v současnosti vystaven ruským útokům, plně dokončena a zda jim bude schopna odolat a podle očekávání se stane bariérou pro ozbrojené síly Ruska,“  píší američtí novináři.


Zdroj: informer, překlad rp,prvnizpravy.cz

4.4 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 13 dny

Kadle Kadle, kde jste byl na dovolené, že jste se tak rozkecal.

Karel2002
Karel2002
před 13 dny

Za dva a půl roku vojny nebyl Putin schopen získat ani celý Donbas. To jsou tedy “válečné úspěchy”.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Kdyz jste puvodne nechtel vse vybombardovat do praveku,tak to nejspis tak jednoduche nebude…A nekteri byli nekde i 20 let, a krome niceni se jim toho take moc nepovedlo…Ja tedy osobne nevim,jak mam posuzovat vojenske uspechy

Karel2002
Karel2002
před 13 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

A kdy tedy dobyje celý Donbas (tedy to území ovládané teroristy, kteří neuznali revoluci na Majdanu), když nechce vraždit ženy a děti? Teď přece povraždil nemocné děti v kyjevské nemocnici?

tomaskova
tomaskova
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Takže další tupýsek který věří propagandě Ukrajiny? Je mi vás líto, budete to mít jednou těžké.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Az to prijde,tak to prijde…Hlavne,ze tahle valka ma mene civilnich obeti nez ty ” demokraticke”

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Nemaji totiz zadnou Madlu,pro kterou by pul milionu mrtvych deti vlastne bylo v poradku

shoty
shoty
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Veru, pri stretnutí NATO vo Washingtone nemocnica (pre väčší emocionálny dosah detská onkológia), pri istanbulských jednaniach Buča. Ver, Karle, bude ti odpustené.

Ludvik
Ludvik
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

“Těžko na cvičišti, lehko na bojišti…!

cablik
cablik
před 13 dny

Děkuji všem za informace z fronty.