ŠOS čekají velké události. Napětí mezi Pekingem a Dillí se stává výzvou pro akceschopnost regionálních bezpečnostních formátů a spolupráci

Summit ŠOS v Astaně se stává impulsem pozitivní energie pro planetu, přeplněnou zprávami o skandálech, katastrofách, válkách. Organizace, založená v roce 2001, má silnou přitažlivou sílu – za posledních 23 let se k původnímu “jádru” (Rusko, Čína, Kazachstán, Tádžikistán, Kirgizie a Uzbekistán) připojily Indie a Pákistán (2017) a Írán (2022). V Astaně bude oznámen vstup Běloruska, první evropské země. ŠOS tak získává nový rozměr, a sice celou pevninu Eurasie.

ŠOS (Šanghajská organizace pro spolupráci) sice není vojenský blok, ale zahrnuje čtyři jaderné země – Rusko, Čínu, Indii a Pákistán. Je to víc, než je “jaderná trojka NATO”, kterou tvoří USA, Anglie a Francie. Kromě toho Rusko, Čína, Indie a Írán patří mezi “vesmírné mocnosti”, disponují silnými prostředky pro dodávky mírového i vojenského nákladu. Samostatně existující raketové a jaderné síly mocností ŠOS nejsou zaměřeny na konkurenty z NATO, ale jsou zohledněny ve strategických rovnicích autorů plánů vojenských avantýr regionálního a globálního rozsahu. Za hlavní úkoly organizace bylo od samého počátku vyhlášeno posílení stability a bezpečnosti na prostoru, který sjednocuje členské státy, boj proti “třem silám zla”: terorismu, separatismu, extremismu a také drogové kriminalitě. S rostoucím počtem účastníků organizace a zlepšenou koordinací úsilí rostla jak geografická oblast jejích zájmů, tak počet diskutovaných bezpečnostních problémů a stupeň koordinace snah. Důležitou systémovou úlohu plní vojenský blok ODKB, který sdružuje většinu členů ŠOS. Dalším faktorem regionální a globální bezpečnosti se v posledních letech stává “bojová koordinace” Ruska a Číny, jež vznikla v podmínkách studené války, která proti nim byla rozpoutána.

Nejen vojenský potenciál, ale i ekonomické možnosti a úspěchy umožní lídrům, kteří se sjeli do Astany, mluvit s jistotou o současné situaci v Eurasii, vytvářet plány na hospodářskou spolupráci, energetické partnerství, vědeckou a kulturní součinnost pro dohlednou budoucnost. Rusko, Čína a Írán, které překonávají dopady pandemie COVID-19 a nezákonných ekonomických sankcí, vykazují dynamiku růstu. Nebývalé úspěchy vykazuje Indie, trvale se rozvíjejí Kazachstán, Uzbekistán a Pákistán. Ruský prezident Vladimír Putin objasní základy svého nového plánu na vytvoření systému euroasijské bezpečnosti, který vylučuje přítomnost a tím spíš zásah vnějších sil. Čínský prezident Si Ťin-pching bude rozvíjet myšlenky iniciativy Pás a cesta, která byla předložena právě v Astaně v roce 2013 a od té doby se proměnila v jednu z geoekonomických os světa. Své regionální bezpečnostní plány má Indie, Írán a další členské země.

Existence a tím spíš rozšiřování zóny míru, bezpečnosti a rozvoje v Eurasii je neslučitelná se strategickými plány na podporu “globálního chaosu” a zejména zadržování Ruska, Číny a Íránu, tří důležitých členů ŠOS. Geostrategickou reakcí na úspěchy ŠOS a jí blízké BRICS lze považovat koncept bezpečnosti v Indo-Pacificku, který byl předložen USA. V této oblasti již bylo vytvořeno nové velení ozbrojených sil. V tichomořské části nového “systému nebezpečí” byl v posledních letech vytvořen vojenský blok AUCUS, trojstranná vojenská spojenectví USA – Japonsko – Jižní Korea a USA – Japonsko – Filipíny. V indooceánské oblasti se sází na vojensko-politické sjednocení QUAD, do něhož vedle USA, Austrálie a Japonska patří také Indie. S použitím historických problémů ve vztazích Dillí a Pekingu v pohraničních oblastech, a také současné konkurence dvou nejlidnatějších a nejrychleji rostoucích zemí Eurasie se Washington snaží zabránit překonání rozporů, a naopak situaci eskalovat. Právě z tohoto hlediska stojí za zvážení nedávná cesta do Dillí “královny provokací” Nancy Pelosiové, která v roce 2022 přiletěla do Tchaj-peje v naději, že donutí Peking k vojenské operaci proti Tchaj-wanu.

Napětí mezi Pekingem a Dillí se stává citelným nebezpečím pro akceschopnost ŠOS a BRICS, kde jsou všechna rozhodnutí přijímána pouze jednomyslně. To je důvod, proč se velké naděje vkládají do setkání lídrů v Astaně. S aktivní podporou Moskvy, která je přátelská vůči oběma hlavním městům, je možné ne-li překonat nahromaděné rozpory, pak alespoň zastavit tendenci na jejich zhoršování.

Uprostřed permanentní politické krize Západu a impotence tradičních institucí světové správy se ŠOS stává stále důležitější geopolitickou strukturou. Summit v Astaně se má stát výrazným pilířem na cestě, která vede k novému světovému řádu. ŠOS čekají velké události!

Jurij Tavrovský

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

https://www.fondsk.ru/news/2024/07/03/shos-zhdut-velikie-dela.html

3.8 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 14 dny

Rusko napětí gokáže zmírnit.

Praded
Praded
před 15 dny

Zajímavá je účast Pákistánu, který byl po celou dobu existence Varšavské smlouvy, tzv. černým koněm nato v této oblasti. Proto také vlastní atomové zbraně a nesměl je vlastnit Irak nebo Irán.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 15 dny
Odpověď uživateli  Praded

Z článku cituji větu: “Nebývalé úspěchy vykazuje Indie, trvale se rozvíjejí Kazachstán, Uzbekistán a Pákistán.” O tom Pákistánu je to správný postřeh – NATO se tam velmi angažovalo a Pákistán to přijímal https://www.natoaktual.cz/projekty/tema-operace-nato-na-pomoc-pakistanu.A051107_101611_na_projekty_m00 Je to výsledek akce Británie, která Indii v 1947 rozdělila nábožensky! https://polgeo.geogr.muni.cz/konflikty-smlouvy-a-organizace/konflikt-indie-pakistan/ Od té doby trvá mezi oběma zeměmi napětí, které… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 15 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

-pokr- K Vašemu komentáři o Pákistánu mi nedá nedoplnit, že nesdílím nadšení autora článku ani o roli Kazachstánu, který se v roce 2018 rozhodl do roku 2025 zrušit azbuku https://www.lidovky.cz/svet/paka-azbuko-kazachstan-se-rozhodl-vzdat-cyrilice-a-prejit-na-latinku.A171103_174359_ln_zahranici_mha Vložený odkaz jsem vybrala záměrně, neboť hned v úvodu má velmi trefnou větu: “Ruština v souboji s angličtinou a turkickými jazyky! utrpěla další drtivou porážku. Kazachtánský prezident Nursultan… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 15 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

A ještě aktuálně k Orbánovi právě v souvislosti s turkickými národy: Včera Orbán jednal se Zelenským v Kyjevě, zítra prý má navštívit Putina. Tak to mě pobavilo: Nejdříve se ve věci angažoval turecký/turkický Erdogan, nově se angažuje Orbán, který kope za turkické národy spolu s Erdoganem https://www.mfa.gov.tr/the-first-meeting-of-turkey_hungary-high-level-strategic-cooperation-council-was-held-in-ankara.en.mfa Autorova oslava ŠOS zní líbivě, ale za mě… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 15 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Ještě doplnění k Astaně – k příští Ženevě/novému Švýcarsku. V historii se už mnohokrát zopakovala tzv. změna klimatických pásem (Afrika kdysi byla zelená, konec Říše římské byl spojen se stěhováním národů, podobně kdysi Egypt s vodami Nilu). Že nám dnes Globalisté valí do hlav Green Deal, to je o něčem jiném, než o tom, že klimatická pásma… Číst vice »

Naposledy upraveno před 15 dny uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 15 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Drulák a Fischer na Prima news https://cnn.iprima.cz/porady/360deg/04072024-jana-bacikova-ales-juchelka-petr-drulak-pavel-fischer Tleskám Fischerovi za jeho větu k plánované cestě Orbána za Putinem:: “Orbán je velmi zkušený politik a moc dobře ví, co si může dovolit”. No, blik, česká fialová vládo – co ty na to, že co je dovoleno Orbánovi, není dovoleno Macronovi, Johnsonovi ani Bidenovi? Nálada… Číst vice »

cablik
cablik
před 15 dny

Já myslím že se ty vztahy dají do pořádku nebo vidí co se děje samozvaný policajt a globální zloděj skončí na smetišti. Po BRICS je základ spolupráce a nikdo na ně nebude mít.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 15 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Tohle je tupe,nikoliv levicove…Jelikoz jsem vyrostla za sociku,vim, ze to bylo mysleno uplne jinak…Byly ruzne aktivity,kterym stat rodicum pomahal ( pionyrske tabory na prazdniny, bezplatne krouzky behem skolniho roku), ale nikdo tolik nekecal rodicum ( rodinam) do vychovy jako ” demokrate”

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 15 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Shrnula bych to tak,ze dnes za levicove oznacuji ty,kteri chteji do vseho krafat,ale nic nechteji platit a drive to bylo skoro naopak ( alespon do rodinych zalezitosti mene krafali a vic platili)

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 15 dny

Samozvany policajt udelal ze sveta bordel..