Měli bychom se vzdát jednání s Ukrajinou. Jsou zbytečná. Je třeba zformulovat podmínky pro kapitulaci Kyjeva a počkat na vhodný okamžik, kdy Kyjev kapitulaci přijme. V opačném případě budeme muset válčit, míní renomovaný politický analytik Andrej Suzdalcev
Uvedl to v rozhovoru pro server Ukrajina.ru.
Již po skončení jednání s kyjevským režimem v Istanbulu řekl vedoucí ruské delegace Vladimir Mědinskij následující:
Obecně je Rusko s výsledkem spokojeno a je připraveno pokračovat v kontaktech s ukrajinskou stranou.
V nejbližších dnech proběhne rozsáhlá výměna vězňů ve formátu 1000 na 1000.
Ukrajinská strana požádala o přímé rozhovory na úrovni hlav států a naše strana vzala tuto žádost na vědomí.
Každá ze stran předloží svou představu o podrobnostech možného budoucího příměří a následně budou jednání na toto téma pokračovat.
Vedoucí ukrajinské delegace Umerov vyslovil přibližně stejné teze.
– Andreji Ivanoviči, Mědinskij nepotvrdil ve svém prohlášení legendu ukrajinských médií o tvrdých požadavcích během jednání, ale celkově působil konkrétněji a sebevědoměji než Umerov. Jaké další taktické kroky učiní strany na této diplomatické frontě?
– Žádné.
Ano, dojde k pokusům o obnovení tohoto procesu. Ale je třeba si uvědomit, že delegace ve skutečnosti strávily tři hodiny prezentováním svých podmínek, které jsou diametrálně odlišné.
To, co navrhuje Rusko, je potvrzením úspěchů naší armády za poslední tři roky. To ještě neznamená kapitulaci. Ukrajina naopak kapitulaci požadovala. To je stejně šílené, jako kdyby Hitler v březnu 1945 požadoval, aby se Stalin zastavil. Navíc všechny zdroje potvrzují, že dialog se uzavřel poté, co jsme začali trvat na tom, že všechny „nové“ regiony jsou součástí Ruské federace.
To je skutečně správné. Obecně se domnívám, že všechny země, které chtějí mít kontakt s Ruskem, by měly uznat jeho územní celistvost.
A nemyslím si, že tento rusko-ukrajinský dialog bude obnoven.
Přesto má tento příběh určitá pozitiva.
Za prvé. Jednání se nezvrhla ve skandály a hysterii. Strany byly schopny jednat v klidu. Přestože v jejich postojích existují obrovské rozdíly. Aby se tato vyjednávací platforma změnila, je zapotřebí buď radikální změna styčné linie, nebo vnějších sil, jež budou dodávat zbraně do oblasti konfliktu.
Za druhé. Tato jednání ukázala, jakou sílu mají rusko-americké summity pro uklidnění situace. Washingtonu tato situace obecně velmi prospěla, neboť ukázala, že Rusko a Ukrajina splnily jeho požadavek zasednout k jednacímu stolu. A co je nejdůležitější, Trump ukázal, že Amerika je stále tak silná, že dokáže prodat dialog i za obtížných okolností. Ačkoli Zelenskyj projevil naprostou nevstřícnost a absenci jakýchkoli náznaků věcnosti v mezinárodních vztazích.
Za třetí. Summit ukázal naprosté selhání evropské trojky (Velká Británie, Francie, Německo). S ostudou skončil i summit EU. Nejenže Evropa nebyla schopna urovnat největší konflikt v Evropě od roku 1945, ale ještě jej dokonce sama podněcuje.
Za čtvrté. Pro nás je špatné to, že z jednání byly vynechány CSTO /Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti/, EAEU /Euroasijská hospodářská unie/ a Svazový stát /Svaz Ruska a Běloruska/. Netvořily náš doprovod. Spojenci Ruska číhali a čekali na nějaký výsledek. Přičemž některé postsovětské státy jako Kazachstán, Ázerbájdžán a Arménie Ukrajinu fakticky podporují. S tím musíme do budoucna počítat.
Za páté. Ukrajina a EU budou výsledky těchto jednání prezentovat jako důvod pro nové sankce proti Rusku. To je jisté. Budou se odvolávat na skutečnost, že jsme nesouhlasili s bezpodmínečným 30denním příměřím. Navíc tato zuřivá kampaň s cílem zavléct Vladimira Putina do Turecka naznačuje, že kyjevský režim připravoval atentát na našeho prezidenta. Pravda, nemáme pro to žádný důkaz, ale vypadá to tak. V každém případě se bude informační a politický tlak na ruskou hlavu státu stupňovat.
Za šesté. Evropská unie, které se nepodařilo dosáhnout porážky Ruska v ukrajinském konfliktu, se nám rozhodně pomstí a vyhrotí situaci na našich západních hranicích. Estonské lodě již nyní útočí na naši flotilu tankerů. Estonsko je navíc členem NATO. Neměli bychom mlčet, ale varovat Alianci, aby se nezapojovala do pirátství. A na úrovni OSN musíme prohlásit, že vznik druhého Somálska je nepřijatelný. Jinak dojde k podobným konfliktům nejen v Baltském moři, ale i v okolí Gibraltaru a Bosporu.
A konečně. Měli bychom se vzdát jednání s Ukrajinou. Jsou zbytečná. Je třeba zformulovat podmínky kapitulace Kyjeva a počkat na vhodný okamžik, kdy Kyjev kapitulaci přijme. V opačném případě budeme muset válčit.
– Jen pro upřesnění. Co nakonec uděláme s Trumpem?
– To musíme sledovat a pozorovat. Opět platí, že to, co chtěl Trump, bylo formálně provedeno. Proběhla jednání, proběhla „pauza“. Trump si za to může připsat zásluhy. Potěšilo mě také prohlášení Marka Rubia, že řešení konfliktu bude na úrovni Moskvy a Washingtonu. USA uznávají, že Kyjev nic neřeší.
– A jak se budou podle Vás vyvíjet válečné akce na pozadí diplomatických her?
– To nedokážu říct. Vysvětlím proč.
Ano, udělali jsme spoustu práce na linii dotyku a posílili naše pozice, ale našim jednotkám brání v jejich rozvinutí četné ukrajinské bezpilotní letouny. Je známo, že 90 procent škod nyní způsobují bezpilotní letouny, nikoli tanky a dělostřelectvo. Pokud tuto situaci nezlomíme (a celá Evropa v této věci pracuje pro Kyjev), budeme muset skutečně přejít do defenzivy. Za těchto podmínek by bylo sebevraždou přejít do útoku.
Ano, ruské velení se snaží tento problém řešit, ale speciální vojenská operace je velmi specifická válka. Žádné průlomy na frontě tedy neočekávám.
*
Kirill Kurbatov – Andrej Suzdalcev, UKRAJINA.ru (19:12 16.05.2025)
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
*
Ne každý si v dnešní době může dovolit platit za média, proto náš obsah nezamykáme. Pokud Vám to Vaše možnosti dovolují, existují dobré důvody, proč podpořit redakci Nové Republiky již dnes:
1. nestojí za námi peníze žádného oligarchy, bohatého jednotlivce, politické strany nebo instituce, které by nám říkaly, co máme psát;
2. obsah nezamykáme jako většina názorotvorných médií v Česku;
3. již 11 let vám nabízíme jiný pohled na dění doma, i ve světě, než takzvaná „média hlavního proudu“.
Číslo účtu pro finanční dary je: 2300 736 297/2010
Do poznámky k transakci prosíme laskavě uvést poznámku “dar”.
Vážíme si vaší podpory.
*
Co jsem dnes cetla, tak Estonci si tedy pomohli. Ted budou muset pro svou namorni plavbu hledat jine trasy ..To snad umi jen “nasi” predstavitele, vymyslet vsechno tak,aby to zkomplikovali “sami sobe”(nam)
EU si prostřelila obě nohy. Pobaltí se odpojilo od energetické sítě a teď zírá na ceny EU energií, firmy jim krachují, z tranzitu měli poplatky a obchod s Ruskem jim pomáhal. O to všechno se připravily, nemluvě o tom, že SSSR jim budoval zdarma infrastrukturu, přístavy a podobně. Teď do nich už prachy nikdo nestrká, pro EU… Číst vice »
No jsou stejně nepoučitelní jako MY!
Bohužel, pořád se opakuje a platí teze, že se to nejprve musí pořádně posrat, aby to lidé začali vnímat, aby se teprve pak dalo napravit. Vykládat někomu, že to nemuselo být, a dalo se tomu zabránit je často zbytečná námaha. Kolikrát si to musí lidstvo ještě zopakovat, než pochopí, že nesmí pouštět… Číst vice »