Zatím poslední, 17. balíček sankcí EU proti Rusku vstoupil v platnost v úterý 20. května. Brusel očekává, že USA sankce, které mimochodem porušují mezinárodní právo, podpoří. Americký prezident Donald Trump už ale v pondělí naznačil, že je proti zpřísnění sankcí. Protože by to mohlo mařit mírové úsilí v ukrajinském konfliktu, což je ale přesně cíl EU.
USA nechtějí uvalit další sankce proti Rusku, “protože existuje šance” na pokrok v řešení ukrajinského konfliktu, řekl v pondělí americký prezident Donald Trump.
I americký ministr zahraničí Rubio řekl: Trump chce mír – Evropa usiluje o válku.
Komentáře následovaly po dvouhodinovém telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V příspěvku na Truth Social Trump napsal, že tón a duch rozhovoru byly “vynikající”. Putin označil diskusi za “velmi užitečnou”.
Trump v rozhovoru s reportéry v Bílém domě krátce po telefonátu naznačil, že je proti zpřísnění sankcí proti Rusku.
“Protože si myslím, že existuje příležitost něco udělat, a pokud se to udělá, může se to ještě hodně zhoršit,” řekl podle CNN prezident v Oválné pracovně. “Ale může nastat chvíle, kdy k tomu (uvalení nových sankcí, pozn. red.) dojde,” dodal.
Trump také uvedl, že bezprostředně po telefonátu s ruským prezidentem sdělil podrobnosti o jejich rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a také s vůdci Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Finska a Evropské komise.
Podle Financial Times byli lídři EU “ohromeni” Trumpovým líčením toho, co bylo dohodnuto během jednání. Zdroj obeznámený s konverzací deníku řekl, že je zřejmé, že americký prezident “není připraven vyvíjet větší tlak na Putina”.
Trumpovy obavy, že by nové sankce mohly podkopat mírové úsilí v ukrajinském konfliktu, Brusel nesdílí. Protože tam počítají s eskalací: Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová v úterý oznámila formální vstup v platnost 17. sankčního balíčku proti Rusku.
Brusel drastické zpřísnění sankcí zdůvodňuje argumentem, že Moskva nesplnila ultimátum, které dal mimo jiné kancléř Friedrich Merz, a nesouhlasila s 30denním bezpodmínečným příměřím v ukrajinském konfliktu.
Kallasová také vyzvala USA k “tvrdým opatřením” vůči Rusku, pokud Moskva ultimátu nevyhoví. “Takže chceme vidět tyto důsledky také ze strany USA,” zdůraznila.
Nové sankce uvalené Bruselem se mají zaměřit také na téměř 200 ropných tankerů, které Západ považuje za součást ruské “stínové flotily”.
Podle zpráv médií z minulého týdne jsou sankce EU poprvé namířeny také proti německým občanům, kteří pracují jako novináři a nedrží se narativů Bruselu a Berlína.
Na Prvních Zprávách psali:
Simion málem králem a Fiala větším škůdcem než Putin. Vidlák zostra
Podle zpráv EU již pracuje na 18. balíčku sankcí proti Rusku. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot řekl, že USA a EU musí “jít dále” a uvalit “zničující sankce”, aby “jednou provždy udusily ruskou ekonomiku”.
Tento krok podpořil republikánský americký senátor Lindsey Graham, který navrhl “kosti drtící” sankce včetně 500procentních cel na vývoz z Ruska, pokud bude odporovat mírovým jednáním.
Rusko je nadále odhodláno k dlouhodobému řešení ukrajinského konfliktu, ale nebude tolerovat používání “jazyka ultimát”, řekl minulý týden mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedl také, že Rusko je zvyklé na tlak ze Západu a nových sankcí se neobává.
Že EU dělá chybu, řekl i slovenský premiér Robert Fico. Přirovnal nové kolo sankcí, jakož i sankce obecně, k “morové ráně” a vysvětlil, že poškozují samotnou EU, zatímco Rusko téměř neovlivňují,“ shrnul aktuální dění ohledně nového balíku sankcí proti Rusku na facebooku lékař a europoslanec Ivan David (SPD).
*
MUDr. Ivan David – europoslanec za SPD a přidružené (Trikolora, PRO, Svobodní)
Jsem zvědav, jestli emerika uvalí clo 500% na ruský uran, jehož dovoz do USA byl údajně dohodnut. A pokud jde o Kallasovou, tak ta byla těžce vyplisnena za nemistny a nekonzultovany aktivismus a zhoršení vztahů s přítelem za velkou vodou. Bude upozadena a už padl výrok, že její instalace do funkce byl fatalni omyl.
USA ten konflikt s Ruskou federací na území Ukrajiny za účelem rozparcelování a ovládnutí Ruska připravovaly již od rozpadu SSSR v r 1991.Takže ten 47. pokrytecký “mírotvorce” v bílé chatrči,to je skutečně úsměvné.To co se děje,je jen další krok v řadě amerických imperiálních šaškáren (od r.1945 USA vojensky napadly 44 států!)
Jako 18. díl sankcí bych okamžitě uvalil i na toho kdo, kdo odebírá ruský plyn a naftu. Tomu bych nedodával zbraně a munici.
No jo sankce na Rusa a u nás se zavírají Neratovice, Hustopeče a mnoho dalších podniků. Jediné co nám jde, jsou fasády na králikárnách, které si platí majitelé, za pomocí gasarbajtrů z bývalých zaostalých socialistických států. Co vlastně může soukromníkům nařídit stát? Přitom máme snad 2x tolik státních úředníků, než jsme měly za socializmu,… Číst vice »
Úvodní obrázek posledního aktuálního videa Pjakina: Ursula Leyenová a šéfka centrální Ruské banky “patriotka” Nabiullina https://youtu.be/AY2jA8AKFI0?t=2 Rozložit Rusko zevnitř, tzn. ekonomicky, o to jde – o tom jsou sankce. Přijdou sankce a Nabiullina okamžitě zvedá úrokové sazby, naposledy někdy v březnu na rekordních 21%. Cíleně tím v Rusku zavádí inflaci=pracuje na nespokojenosti Rusů a vede je proti Putinovi,… Číst vice »
Jako v Česku (nejen) i v Rusku je spousta těch, kteří vzhlížejí k Západu a přejí si návrat Jelcinovských časů, ale smůla: Ono jim pořád nedochází, že není v zájmech Globalistů, aby se Západ dostal k ruským zdrojům! Putin to ví, Trump to ví, jen prozápadním (a tím proukrajinským) tajtrlíkům, včetně těch ruských, to pořád nedochází. Západ je… Číst vice »
Ten proces se mění v čase a běží od pradávna, jenom se o to nesmí moc rozebírat. Nějaké vědomosti o tom už jsou, jen jsou málo známé. Ti viditelní jsou nahraditelní, takže ty můžem i odsuzovat. Je to stále stejné, lidé chtějí být klamáni a zotročováni, jsou tak vychováváni od nepaměti.
Teď ještě ten blaf o vedoucí úloze Íránu v celosvětovém měřítku.
Ještě nedávno Trump nasadil Izraeli křídla, když tvrdil, že z Gazy udělá riviéru, na své blízkovýchodní cestě ho ale zcela vynechal, zatímco s Íránem se domlouvá na obnovení dohody, ten obrat už vidí všichni Trump mění kurz na Blízkém východě, Izrael ztrácí výsadní postaveníhttps://zpravy.aktualne.cz/trump-vs-izrael/r~a847217c34d311f095ee0cc47ab5f122/ Izrael skočil na Trumpovu podporu, Trump tím ale… Číst vice »
A jen tak mimochodem – Rusko nepotřebuje silný vliv Íránu. Což Trump samozřejmě také moc dobře ví. Bylo mnoho snah (provokačních akcí), aby Izrael byl ve prospěch Íránu zničen rukou Putina, zatímco “Írán nic, on muzikant”. A protože Putin se vyprovokovat nenechal (proč by nasazoval krk za Írán, který ho má… Číst vice »
A Írán jistě tleská i dnešní zprávě
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-izrael-washington-zidovske-muzeum-smrt-pracovnici.A250522_054228_zahranicni_dtt
Otřesna pitomost. Nabulina chtěla dvakrát skončit, ale Putin to nedovolil. Dokonce s ním teď někde byla v rámci cesty. Úrokové sazby centrálních bank vždycky reagují na míru obeziva. Rusko i přes sankce roste, je nouze o pracovníky, takže se zvedají platy. I tam, kde je neshaneji. Lidé v důsledku toho více utrácejí, takže se zvedají ceny… Číst vice »
A proto na Nabulinu Putin vyslal audit a houpe se pod ní židle. https://www.gazeta.ru/business/news/2025/03/19/25352732.shtml#:~:text Vlna zdražování otřásá židlí šéfky centrální bankyhttps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-inflace-rust-sazby-centralni-banka-putin-valka.A241122_082130_eko-zahranicni_jla A důvodem je právě i to, že Nabulina Rusko vede směr Turecko: viz “Tato tabulka úrokových sazeb uvádí úrokové sazby centrálních bank těchto zemí a svazů: Spojené státy americké, eurozóna, Spojené království, Japonsko,… Číst vice »
Z devíti článkú na NR sedm o válce na Ukrajině. Jak tu psal pan Koudelka ta válka není opravdu naše…
No Kutnohorský, to jste se překonal. Napište něco o válce na Blízkém východě. Sice to není také naše válka, ale je odpornější než ta v banderostanu.
Ale je naše pane kutnohorský, je. Bohužel. Osobně Vaše, ani moje jistě vnitřně ne, ale jako státu ano. Účastníme se jí. Naše zločinná vláda nás do ní vtáhla a dopadá na nás na všech stranách. Mizí tam stovky miliard, zbrojíme jako diví, nejsou léky, krachuje zdravotní péče, roste u nás zločinnost, banderovci… Číst vice »
Jak se vyjádřil Pjakin. Putin dosáhl převzetím iniciativy strategické výhody. Ale je třeba ji podporovat dalšími kroky. S tím asi ruská diplomacie pracovat umí. Ovšem zrovna tak umí ta unijní pracovat na pokračování války. Tedy ona nic jiného neumí.
Nekde jsem cetla,ze sankce,ktere nemaji podporu v OSN, jsou proti mezinarodnimu pravu
Ale rozhodně nejsou v rozporu se světem podle západních pravidel. Mezinárodní právo je v právu jen tehdy, pokud je v souladu s pravidly!
Delaji si, co chteji a pak se divi, ze jsou s ostatnimi na kordy
…euroatlantické civilizace.