Pan Foltýn vykonal rozhovor

Štěpán Cháb
Štěpán Cháb

Zpočátku jsem si vládního koordinátora strategické komunikace zaškatulkoval do polohy pilného škodila, který je schopný protlačit do společnosti nové nebezpečné pořádky.

Ale pak jsem si jej poslechl hlouběji, prozkoumal veřejně dostupné materiály a hlavně Foltýnovy pravomoci a došel jsem k přesvědčení, že se jedná o jednu z dalších směšných figurek, nad kterými se po volbách, dovolí-li to manipulace s korespondenčními hlasy, zavře voda. A on si doma v obýváku, nebo v obýváku na Pražském hradě do sluchu prezidentského úřadu bude dál chrlit to své soukromě-veřejné označování veřejnosti za svině. Jen smutná figurka, kterou začala stravovat dnešní doba snad až přespříliš.

Nyní ovšem pan Foltýn vykonal (ano, doslova vykonal, synonyma si najděte sami) rozhovor pro CNN Prima News, kde se ráčil vyjádřit ke své největší a nejzdatnější odpůrkyni. K nezávislé novinářce Angelice Bazalové, která se zcela správě zahryzla do jeho funkce, a v rámci zákona žádá Úřad vlády o odpovědi dotýkající se právě koordinátorova úřadu. Chce jména. Chce je oprávněně. Chce je na podkladu zákona. Má je dostat bez vzpouzení, bez vytáček, bez průtahů. Ovšem Foltýn a jeho guerilla úderníků vzdoruje.

Angelika Bazalová do Foltýnova úřadu dupe skutečně heroicky a se vší zaťatostí, kterou má každý novinář vykazovat běžně. A vyjímá se na poli novinařiny jako zjevení. Teď je rolí novináře spíš konformita s režimem i s jeho pohlaváry. Navzájem se neohrožují a neptají se na citlivé otázky. Nekriticky při své zřídkavé investigaci většinou krouží po povrchu a do hloubky problému jako kdyby se báli. Ukázku novodobé „novinařiny“ nechtěně ukázala před měsícem Peroutkovou cenou ověnčená beletristka z Respektu Ivana Svobodová svou Reportáží psanou na benzince, v které vlastně volala po tom, aby ji a jí podobné platila ze státních peněz strana a vláda. Moc komická vsuvka do chápání role „novinařiny“ dneška.

Ale zpátky k Foltýnově vládní strategické komunikaci. Foltýn, poté, co označil část veřejnosti za svině a zombie, se pustil i do osobních útoků na lidská práva v České republice.

V rozhovoru pro CNN Prima News označil Angeliku Bazalovou za kreaturu. Z pozice vládního koordinátora strategické komunikace označil novinářku, která se zcela po právu domáhá informací po státní úřadovně, za kreaturu.

Stále jsem přesvědčen o tom, že plukovník AČR a koordinátor strategické komunikace je smutný a tragicky směšný člověk, který se jistě moc pěkně vyjímal na buzerplace. Ovšem k nesmírnému údivu mě vede, že je stále ve své funkci a přepisuje tam se svým týmem anonymních trollů komunikační kartičky a dumá nad tím, koho a jak moc zase urazí.

A vede mě to k otázce, co jsme za stát. V jaké zemi to žijeme. Jak je možné takhle okatě a z pozice státního úředníka urážet jednoho konkrétního člověka. Jak je možné, že stát, ústy Foltýnovými, může beztrestně označovat svého občana za kreaturu? Foltýn mluvil jako státní zaměstnanec, reprezentuje stát. Jeho ústy tedy promlouval stát. Stát tedy může kreslit na záda svých občanů terč tím, že je dehonestuje? Že je zbavuje důstojnosti? Že útočí na jich lidská práva… nebýt státem dehonestován a zbavován důstojnosti? Tohle patří do jiných režimů, které přece zavání totalitou, státní zvůlí, tyranií.

To se teď Angelika Bazalová má bát, protože jí Foltýn svou rétorickou neurvalostí namaloval na záda terč?

Paní Bazalové skládám hlubokou poklonu. To, co dělá, je skutečná novinařina. Dalece svou zaníceností předčí všechny režimní permoníky z velkých redakcí. A že jsou její otázky a požadavky pro Foltýna nepříjemné? No božínku, to je přesně ta role novináře, která z novinařiny dělá řemeslo důležité pro udržení jakés takés svobody v zemi. A pokud novináře hodného toho označení (což Angelika Bazalová bezesporu je) stát označí za kreaturu, je to pro novináře dobrá vizitka jeho dobře odvedené práce, ale zároveň je to varování, že na vrcholu vedení země je něco škaredě nezdravého.

Štěpán Cháb, Krajské Listy

4.9 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 dnem

Ten nešťastník nemůže za to, že z materiálu, který měl Hrad k dispozici, jako nejlepšího koordinátora strategické komunikace, právě jeho, poslali kam ho poslali. Ono totiž asi nebude jednoduché najít podřízeného, který je ještě větší primitiv než šéf a uměl dát dohromady souvislou větu. Šéf o kterém se traduje, že mu tatínek zajistil, ke… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 dnem uživatelem mikkesh
Hokarc
Hokarc
před 2 dny

Foltýn je mizerný stratég. Buďme rádi.

standa
standa
před 2 dny

Foltýn je vyvolávč fašismu a proto mu umetají cestu prachama.Doufejme, že Volby vyhrají normální lidé a ne 5-tikolka, která je připravena je zmanipulovat.!

Karel2002
Karel2002
před 2 dny

Foltýn je tzv. člověk na špinavou práci. Dělá to nejen pro peníze (hodně peněz), ale i proto, že ho to baví. Něco jako Heydrich v čele SS či v Praze. Foltýn ale zatím nikoho nevraždí, jen dehonestuje lidi s jinými názory a vůbec všechny opozičníky. Překrucuje historii a opěvuje neonacisty na Ukrajině i v Pobaltí. Pokud se s ním pustíte do… Číst vice »

standa
standa
před 2 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Slouží korporativnímu fašismu. Je to fašistický týpek.

Jarda
Jarda
před 2 dny
Odpověď uživateli  standa

Dle mého názoru Foltýn je bezcharakterní pacholek schopný a ochotný k čemukoliv ,co mu fialový hajzl přikáže.

vaclav
vaclav
před 1 dnem
Odpověď uživateli  Karel2002

Má svého učitele ŔEPORYJCE!!!!!!!